J-a-n-k-a
27.04.10,11:36
Ahojte,
chcem sa opytat ake moznosti existuju, ak zamestnanec potrebuje okamzite ukoncit pracovny pomer a zamestnavatel nie je ochotny mu podpisat dohodu o ukonceni pracovneho pomeru podla paragrafu 60 OZ?
O vypovedi a jej dvojmesacnej vypovednej lehote nemozem uvazovat, lebo novy zamestnavatel ma potrebuje co najskor.
Dakujem pekne
Johanka
27.04.10,09:37
Zákonník práce
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

§ 70
Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť
Tweety
27.04.10,09:58
Ahojte,
chcem sa opytat ake moznosti existuju, ak zamestnanec potrebuje okamzite ukoncit pracovny pomer a zamestnavatel nie je ochotny mu podpisat dohodu o ukonceni pracovneho pomeru podla paragrafu 60 OZ?
O vypovedi a jej dvojmesacnej vypovednej lehote nemozem uvazovat, lebo novy zamestnavatel ma potrebuje co najskor.
Dakujem pekne
OZ?:confused: PZ sú uzatvárané podľa ZP.:)
J-a-n-k-a
27.04.10,10:02
Dakujem Johanka, to som si precitala uz v OZ, nemam lekarsky posudok, nie je ohrozeny moj zivot a zdravie, a zamestnavatel mi vyplaca cast mzdy bez odmien, ktore su v zmluve zakotvene. To sa ale asi nemoze povazovat za nevyplatenie mzdy, ze?
J-a-n-k-a
27.04.10,10:03
Ano, opravujem sa, ZP.. :-)
Chobot
27.04.10,10:18
Ahojte,
chcem sa opytat ake moznosti existuju, ak zamestnanec potrebuje okamzite ukoncit pracovny pomer a zamestnavatel nie je ochotny mu podpisat dohodu o ukonceni pracovneho pomeru podla paragrafu 60 OZ?
O vypovedi a jej dvojmesacnej vypovednej lehote nemozem uvazovat, lebo novy zamestnavatel ma potrebuje co najskor.
Dakujem pekne

Špekulácie nie sú dôvodom na okamžité ukončenie prac. pomeru.

Môžeš svojvoľne prestať chodiť do práce - časom zamestnávateľ s tebou aj tak ukončí PP, ale dôsledky takéhoto konania si potom musíš znášať sama.
Chobot
27.04.10,10:19
Dakujem Johanka, to som si precitala uz v OZ, nemam lekarsky posudok, nie je ohrozeny moj zivot a zdravie, a zamestnavatel mi vyplaca cast mzdy bez odmien, ktore su v zmluve zakotvene. To sa ale asi nemoze povazovat za nevyplatenie mzdy, ze?

Záleží od toho, či sú odmeny nárokovateľné, alebo nie. Zvyčajne to nie je nárokovateľná časť mzdy a vyplatenie odmien záleží na rozhodnutí zamestnávateľa.
katarina.j
27.04.10,10:53
Záleží od toho, či sú odmeny nárokovateľné, alebo nie. Zvyčajne to nie je nárokovateľná časť mzdy a vyplatenie odmien záleží na rozhodnutí zamestnávateľa.
Ale ak ma zakotvene v PZ mzdu + odmeny, tak to sa da narokovat , ved zmluva musi byt riadne podpisana oboma stranami a upovedomena o naležitostiach zmluvy. podla mna ak to ma na papieri tak je "v prave" ona nie zamestnavatel. možno sa mylim, ale logika mi tak hovori....
mimotemy

aj ked sa kazdy vyhovara na krizu-zamestnavatelia, tak často je problem niekde uplne inde ako v mzde....
J-a-n-k-a
27.04.10,11:31
Tu nejde vobec o spekulacie, ide o snahu dohodnut sa, pokial druha strana nejavi zaujem, musi existovat sposob, ako odchod urychlit. Pri podani vypovede s dvojmesacnou vypovednou lehotou a pri zavaznom poruseni pracovnej discipliny si teoreticky zamestnanec vykoleduje skorsi odchod, ze? Nie je to ale moj styl. Rada by som sa rozisla nejako korektne. Co sa tyka nevyplacania odmien, su hlavnym dovodom odchodu zo spolocnosti, pretoze tvoria cca 25% celkoveho prijmu, ktory mi na vyplatnej paske chyba. V zmluve to mam zakotvene presne tak, ako napisala Katka, ale tiez sa obavam, ze to nevyplacanie odmien nebude stacit na to, aby som mohla podat ziadost o okamzitu vypoved. Odmeny su ale podla mojho nazoru cast mzdy, alebo sa mylim?
Llívia
27.04.10,11:35
Ale ak ma zakotvene v PZ mzdu + odmeny, tak to sa da narokovat , ved zmluva musi byt riadne podpisana oboma stranami a upovedomena o naležitostiach zmluvy. podla mna ak to ma na papieri tak je "v prave" ona nie zamestnavatel. možno sa mylim, ale logika mi tak hovori....
mimotemy

aj ked sa kazdy vyhovara na krizu-zamestnavatelia, tak často je problem niekde uplne inde ako v mzde....

Treba si riadne prečítať, čo je v zmluve napísané.
Môže tam byť napr. mesačná mzda XXX EUR a mesačný odmena XXX EUR - toto si myslím, že je nárokovateľné, lebo tu nie sú stanovené žiadne podmienky pre splnenie nároku na odmenu.
Ale tiež tam môže byť napísané napr. mesačná mzda XXX EUR a zamestnávateľ MOŽE poskytnúť odmenu XXX EUR - toto už nárokovateľné nie je.
katarina.j
27.04.10,20:38
Treba si riadne prečítať, čo je v zmluve napísané.
Môže tam byť napr. mesačná mzda XXX EUR a mesačný odmena XXX EUR - toto si myslím, že je nárokovateľné, lebo tu nie sú stanovené žiadne podmienky pre splnenie nároku na odmenu.
Ale tiež tam môže byť napísané napr. mesačná mzda XXX EUR a zamestnávateľ MOŽE poskytnúť odmenu XXX EUR - toto už nárokovateľné nie je.
ved tak som to aj myslela, len tazko je motat sa do niečoho o čom mame malo vedomosti-ked nie je presne napisané zadavatelkou temy...