lacasa
27.04.10,11:42
Dobry den, zaujimalo by ma, ako je to s materskou, pokila zijem a pracujem v zahranici (Taliansko). tu, zial existuje len materska po dobu 6mesiacov , preto by som ju chcela poberat zo Slovenska.
Ake podmienky musim splnat? mala by som sa aj prihlasit do soc. poistovne ako dobrovone nemoc. poistena?
Som zamestnana riadne na HPP na dobu neurcitu.
Musim vyplnit nejake tlaciva? Budem mat narok aj na kocikovne?
Tehotna este niesom, ale planujeme babo v blizkej buducnosti.

Dakujem za vsetky odpovede
Chobot
27.04.10,10:31
Dobry den, zaujimalo by ma, ako je to s materskou, pokila zijem a pracujem v zahranici (Taliansko). tu, zial existuje len materska po dobu 6mesiacov , preto by som ju chcela poberat zo Slovenska.
Ake podmienky musim splnat? mala by som sa aj prihlasit do soc. poistovne ako dobrovone nemoc. poistena?
Som zamestnana riadne na HPP na dobu neurcitu.
Musim vyplnit nejake tlaciva? Budem mat narok aj na kocikovne?
Tehotna este niesom, ale planujeme babo v blizkej buducnosti.

Dakujem za vsetky odpovede

Kam si teraz platíš odvody na soc. poistenie? V Taliansku? Tak budeš dostávať materskú v Taliansku.

A inak aj na Slovensku je nárok na materskú len 28 týždňov... Potom ženy, ktoré sú doma dostávajú od úradu práce, soc. vecí a rodiny rodičovský príspevok do veku 3 rokov dieťaťa. Na to, aby si mala nárok na rodičovský príspevok, by si musela splniť tieto podmienky:

(1) Oprávnená osoba má nárok na rodičovský príspevok, ak
a) sa riadne stará o dieťa,
b) má trvalý pobyt3) alebo prechodný pobyt4) na území Slovenskej republiky (ďalej len "pobyt") a
c) nevykonáva zárobkovú činnosť.


Prosím ťa, a čo je to "kočíkovné"?
lacasa
27.04.10,12:31
Dakujem velmi pekne za odpoved.

Lenze to mam trocha zlozite, pretoze matersku neplati stat, ale zamestnavatel a na konci roka si to moze odpocitat z dani. Nakolko planuju zrusit nasu firmu, chcem sa poistit, ze nejaku matersku budem dostavat. Neoplati sa mi prihlasit sa do SP ako doborovolny platic nemocenskeho? Z najvyssieho zakladu (47.7 mesacne)
Tym kocikovnym som myslela jednorazovy prispevok od statu...

A kolko je teraz rodicovsky prispevok??
lacasa
28.04.10,13:08
Nikto nic???
Chobot
28.04.10,14:04
Dakujem velmi pekne za odpoved.

Lenze to mam trocha zlozite, pretoze matersku neplati stat, ale zamestnavatel a na konci roka si to moze odpocitat z dani. Nakolko planuju zrusit nasu firmu, chcem sa poistit, ze nejaku matersku budem dostavat. Neoplati sa mi prihlasit sa do SP ako doborovolny platic nemocenskeho? Z najvyssieho zakladu (47.7 mesacne)
Tym kocikovnym som myslela jednorazovy prispevok od statu...

To neviem, ako to funguje v IT.

Na to, aby si dostávala materské, je potrebné splniť podmienku:

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Takže oplatí sa ti poistiť sa, ak chceš dostávať materské.

To "kočíkovné" si pozri v zákone 235/1998, sú tam napísané podmienky, za ktorých má matka nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, prípadne aj prídavok k príspevku pri narodení dieťaťa.


A kolko je teraz rodicovsky prispevok??


Štandardne je RP 164, 22 EUR mesačne.

Ale ak budeš dostávať materské, prípadne obdobnú dávku v zahraničí, tak máš nárok na zvýšený RD po dobu, kým dieťa nedovŕši 2 roky. Podrobnosti si treba naštudovať v zákone o rodičovskom príspevku alebo v starších témach na porade.