mikroklk
27.04.10,10:45
Potrebujem poradiť ohľadom GPS navigácie v mobile. Z času na čas sa mi stane, že neviem nájsť čo potrebujem a mobily ktoré mám vyhliadnute majú v parametroch aj GPS, iba potrebujem vediet ako to funguje.
konkrétne mám na mysli dva telefóny v úplne rovnakej cene
Sony Ericsson Elm a Nokia 5230.
Moje otázky:
1, To že majú v parametroch GPS znamená že je to podporuje soft spojazdňujúci GPS, alebo tam to GPS reálne je a bez akýchkoľvek inštalácií sa dá využívať?
2, Na akej báze GPS funguje? Je to ešte nejak navyše spoplatnené zo strany operátora? Treba dátový paušál, alebo ako to funguje? Operátor je v mojom prípade orange
3, v recenziách nokie je napísané, že je opatrený doživotnou GPS navigáciou zadarmo, dá sa to chápať tak, že kúpim telefón a môžem navigáciu nonstop využívať? (táto otázka vlastne súvisí s prvou)
Možno sa vám to zdá triviálne, ale som z toho mimo. Tak ak niekto viete ako to funguje, alebo máte niektorý z uvedených telefónov, prosím pomôžte mi.
helper
03.05.10,12:42
Potrebujem poradiť ohľadom GPS navigácie v mobile. Z času na čas sa mi stane, že neviem nájsť čo potrebujem a mobily ktoré mám vyhliadnute majú v parametroch aj GPS, iba potrebujem vediet ako to funguje.
konkrétne mám na mysli dva telefóny v úplne rovnakej cene
Sony Ericsson Elm a Nokia 5230.
Moje otázky:
1, To že majú v parametroch GPS znamená že je to podporuje soft spojazdňujúci GPS, alebo tam to GPS reálne je a bez akýchkoľvek inštalácií sa dá využívať?
2, Na akej báze GPS funguje? Je to ešte nejak navyše spoplatnené zo strany operátora? Treba dátový paušál, alebo ako to funguje? Operátor je v mojom prípade orange
3, v recenziách nokie je napísané, že je opatrený doživotnou GPS navigáciou zadarmo, dá sa to chápať tak, že kúpim telefón a môžem navigáciu nonstop využívať? (táto otázka vlastne súvisí s prvou)
Možno sa vám to zdá triviálne, ale som z toho mimo. Tak ak niekto viete ako to funguje, alebo máte niektorý z uvedených telefónov, prosím pomôžte mi.
Ahoj,

neviem ci je to este aktualne, ale skusim:
1. ak ma telefon GPS modul, znamena to, ze po technickej stranke by si mala byt schopna prijimat signal z druzice. Po softwarovej stranke- mozes ist bud cestou predinstalovaneho softweru, vyskusat komercny( plateny) alebo niektory z free licenciou. Kvalita samozrejme odraza cenu.
2. Ty ako konecny uzivatel platis iba mapy a navigacny software( ak sa rozhodnes pre plateny), pouzivanie GPS siete/signalu je zdarma. Datovy pausal sa ti v suvislosti s GPS zide iba ak sa rozhodnes napr. pre Google navigacny soft, ktory je sice zadarmo( ak sa nemylim) ale online si stahuje aktualne mapy. Tento ale mozes pouzivat aj bez dat. pripojenia, v pripade ak ti staci vidiet tvoju aktualnu poziciu. Vacsina navigacneho softwaru sa iba nainstaluje do telefonu, raz za cas sa aktualizuju mapy a nic ine.
3. uz som odpovedal v predch. otazke, GPS system je zdarma po hardwarovej stranke, platis iba za soft a mapy.

helper
mikroklk
03.05.10,18:44
dakujem.
nokia presla k free stahovaniu map do MT. tak to potom bude s nokiou OK, vsetky data by malo sharovat cez GPS mimo internetu a mimo operatora
lukaria
28.06.10,08:42
Ahojte. Neviem sa rozhodnut. Potrebujem kombinaciu GPS navigacie a kvalitneho FM transmittera. Neviem, ci si mam kupit navigaciu s touto funkciou (kvalitne mapy - mne az zbytocne a slabsi transmitter) alebo mobil, ktory spaja obe funkcie plus x dalsich. Prosim poradte. Ide mi hlavne o prehravanie mp3 a to ze sa zakazdym stratim a potrebujem navigaciu, to je az vedlajsi produkt.