Lymich
18.10.05,13:53
Zdravim vsetkych,

som invalidna na 60%, no este nemam vymeranu vysku dochodku. Posudkova komisia len urcila mieru postihnutia. Taktiez pracujem na plny pracovny uvazok. Ako sa tymto padom zmeni moja i zamestnavatelova odvodova povinnost?

Dakujem za odpoved.

PS: Neviete nahodou, ci je mozne poziadat o priznanie invalidneho dochodku aj spatne, napr. od 1. 1. 2005, ked bola ziadost podana 3. 10. 2005?
Martina_K
18.10.05,12:33
Mení sa len Verejné zdravotné poistenie nasledovne:
zamestnávateľ z 10% na 5 % z úhrnu príjmov za mesiac
zamestanec zo 4% na 2%
Martina_K
18.10.05,12:36
PS: Neviete nahodou, ci je mozne poziadat o priznanie invalidneho dochodku aj spatne, napr. od 1. 1. 2005, ked bola ziadost podana 3. 10. 2005?[/QUOTE]
Dôchodok priznávajú k dátumu podania žiadosti. Môj názor je, že to nepriznajú spätne.
ajobs
18.10.05,15:33
Zdravim vsetkych,

som invalidna na 60%, no este nemam vymeranu vysku dochodku. Posudkova komisia len urcila mieru postihnutia. Taktiez pracujem na plny pracovny uvazok. Ako sa tymto padom zmeni moja i zamestnavatelova odvodova povinnost?

Dakujem za odpoved.

PS: Neviete nahodou, ci je mozne poziadat o priznanie invalidneho dochodku aj spatne, napr. od 1. 1. 2005, ked bola ziadost podana 3. 10. 2005?
Čo sa týka odvodov, je to tak ako píše Martina_K, a priznať invalidný dôchodok môže SP len od dátumu podania žiadosti, skôr NIE. Keďže invalidný dôchodok sa priznáva na základe vlastnej žiadosti poistenca, platí právna domnienka, že mohol byť invalidný najskôr odo dňa podania žiadosti.