Matt654
27.04.10,12:59
Dobry,

Pracovna doba 7:00-15:00.
zamestnanca sme vyslali na sluz. cestu do CZ. Siel vlakom o 0:05 z KE, v TN prestupoval(6:20) na autobus ktory ma cielovu stanicu v cechac. (stravne 3,60 ? )
V cechach ostal zopar dni. (pocet dni x /600CZK + vreckove./? )
Pri odchode z Ciech pouzil priamy spoj (rychlik) z Ciech(14:00) do KE(19.19).
(za posledny den v cechach mu patri stravne 600CZK + vreckove ? a potom otazka este je ci mu prinalezi este 3.6eur stravneho na slovensku ? pretoze je tazko povedat kedy prekrocil hranice a tak je to presne na hrane tych 5h :) )

Zamestnanec z ciech neodchadzal z miesta do ktoreho prisiel. Mam na mysli ze zamestnanec sa pohyboval sluzobnych autom firmy kde bol vyslany po chechach - toto si nebude samozrejme vyuctovavat takze otazka znie ci neude ziaden problem ked do cestaku zamestnanec uvedie len vlastne cestu do ciech a potom cestu z ciech ( z ineho miesta ).

Vdaka za odpoved.
zlatica76
27.04.10,11:03
Prvý deň - áno, patrí mu stravné aj na Slovensku, ak cesta na Slovensku trvala viac ako 5 hod (t.j. 3,60 eur)

Celé dni v ČR - áno patrí mu 600 CZK plus vreckové (nezabudni prerátať kurzom platným v prvý deň v mesiaci)

Posledný deň - ak šiel vlakom, tak prechod hraníc vieš relatívne presne - pozri si cestovný poriadok, zisti si hraničné zastávky a vieš to.
Nie je podstatné, či prechod hraníc a následný pohyb na SR je na hrane... ak zistíš, že prekročil hranice o 11.58 (a to sa dá zistiť) a domov prišiel o 17:05 autobusom (aj to sa dá zistiť), tak ti to daniari nemajú právo vyhodiť z nákladov (aj keď je to 5 hod a 7 min)....

Súčasťou vyúčtovania SC by mala byť aj správa, a na tej správe bude uvedené, že ako cestoval po Čechách. Nie je predsa nikde napísané, že musí z Čiech odchádzať z toho istého miesta ako tam prišiel.

Prečo v tom vidíš problém?

P.S. A toto vôbec nie je špeciálny prípad..... len treba trochu zapojiť sedliacky rozum a znalosť zákona o cestovných náhradách.
Matt654
27.04.10,11:21
Vdaka,

za rychlu odpoved. Mam este take dve doplnujucu otazocky.
1. Ta sprava by mala byt, alebo musi byt :) v tomto pripade pretoze zopar cestakov som porovnaval a takato sprava nikde nebola - no je pravda ze tieto sluz. cesty boli na jeden den do ciech.
Mohol by som uviest v cestaku v kolonke Ucel cesty napr. skolenie ? a tym sa vyhnut tej sprave ?

2. V pripade ze zamestnanec pouzil autubus a nema listok od tejto jednej cesty je mozne tento autobus napisat do cestaku ale cestovne nebude prilozene ?

Vdaka za odpoved.
zlatica76
27.04.10,11:29
1. Nie je vyžadovaná zákonom, môže byť vyžadovaná internou smernicou. Navyše, ak máš správu o SC, ľahšie sa daňovému úradu dokazuje, že cesta bola naozaj nevyhnutná. Správy z SC som zvykla písať dokonca aj vtedy, ak išlo o školenie....
Záleží od veľkosti podniku a interných smerníc.

2. Ak nemá/stratil lístok, je potrebné zistiť cenu lístka iným spôsobom (žeby cez internet?), potom to bude nedaňový náklad.
Matt654
27.04.10,11:41
Rozumiem,

k 2. Takze je teda mozne napisat ze cestoval autobusom i ked to nedokazem ziadnym listkom-dokladom dokazat ? ( Totiz to v tomto pripade by mu vyslo nad 5h cesty na slovensku pri spiatocnej ceste a tych 3,6eur.

Uz ked sa mu nepreplati listok autobusom tak ok no ci je mozne potom to este aspon zahrnut do cestaku... teda ci to danovaci budu akcepovat...

Vdaka.
Rozalka
27.04.10,18:13
P.S. A toto vôbec nie je špeciálny prípad......
Súhlasím.
Počas mojej účtovníckej praxe som sa stretla s rôznymi cestami, no zatiaľ (aspoň pre mňa) bol prevoz humanitárnej pomoci z Írska do Afganistanu.
Dvaja šoféri + jeden natriasajúci sa nákladiak = prechody hranicou takmer nečitateľné. Musela som vytiahnuť všetky znalosti + množstvo máp, kým som zistila, v ktorom štáte koľko hodín (asi) pobudli.