acco
27.04.10,12:04
Pridávam tému do tejto porady, nakoľko mi nikto neodpovedal.

Môže byť konateľ konateľom bez pracovnej zmluvy a bez odmeny za výkon funkcie konateľa?
Lebo ja mám taký prípad, že bol zamestnaný na plný úväzok v s.r.o. ako obchodný riaditeľ (ako jediný zamestnanec) a zároveň bol konateľom. Počas krízy sa spoločnosť dostala do problémov, tak mu spoločník znížil pracovný úväzok na polovičný a nakoniec ho prepustil z pracovného pomeru. Ale konateľom zostal (bez príjmu), aby zabezpečil prevod spoločnosti na iného spoločníka, nakoľko pôvodný spoločník bol zahraničný. Nový spoločník po prevode podielov ho zamestnal na čiastočný pracovný úväzok ako riaditeľa a zostal aj konateľom. Je to takto v poriadku? Konateľom bez príjmu bol 5 mesiacov, v ostatných obdobiach mal príjem len ako zamestnanec.
20lucka201
27.04.10,10:09
Konateľovi akože zmluva /presnejšie Mandátna/ vyplýva aj zo zákona a nemusí byť písaná.
To čo ty riešiš je v Zákonníku práce ako pracovný pomer, všetko je platné ako u normálneho zamestnanca, keďže je to pomer.
acco
27.04.10,14:46
Ja viem, ale na mandátnu zmluvu mu nebolo nič vyplatené za celú dobu. Reálne spoločnosť existuje tretí rok, prvý rok mala stratu, druhý rok minimálny zisk. Takže moja otázka znie:

Môže byť konateľ konateľom bez akéhokoľvek príjmu???
azla
27.04.10,14:48
Áno. :)
acco
07.05.10,14:29
Ďakujem :)
profesional
07.05.10,15:01
s.r.o. moze mat konatela bez prijmu. Obchodny zakonnik to pripusta. Dokonca sa ma za to ze konatelovi neprinalezi ziadny prijem, ak v spolocenskej zmluve alebo zakladatelskej listine nie je vyslovene uvedena pravomoc spolocnikov rozhodnut o vyske odmeny konatela. Takze ak konatel ma narok na odmenu, tak toto musi byt uvedene v spolocenskej zmluve resp. zakladatelskej listine aj s opravnenim spolocnikov rozhodnut o vyske odmeny.

Konatel ak dostava prijem nemusi mat mandatnu zmluvu. Nakolko vykon funkcie konatela podstatnym sposobom prevysuje roysah naplne mandatnej zmluvy. K tomu ucelom mandatnej zmluvy nie je poskytovanie prijmu konatelom. Uzatvaranie takejto zmluvy s takymto jedinym cielom je jednoznacne obchadzanim zakona a robi takuto zmluvu absolutne neplatnou. Nakolko neplatnou zmluvou nie je len taka zmluva ktora zakonu odporuje, ale aj taka, ktora ho obchadza.