s.renka
28.04.10,08:36
Môj kamarát - nie druh, ani príbuzný - je vlastníkom chaty s pozemkami. Je dosť vážne chorý, tak mu už asi 8 rokov pomáham s prácami okolo nej - udržiavanie priestorov chaty, kosenie pozemkov, starostlivosť o rastliny, okrasné dreviny atď., okrem toho mu pomáham aj v iných veciach týkajúcich sa bežného života. On na tej chate celý rok býva, lebo keby nemal chatu, bol by vďaka svojej matke bezdomovec. Deti nemá, okrem matky a otca (nesvojprávneho), má ešte sestru, ktorá má jedno dieťa. Títo jeho príbuzní vôbec o kamaráta neprejavujú nijaký záujem, úplne ho vyčlenili z rodiny. Tie vzťahy u nich v rodine sú veľmi zložité a úplne rozbité už minimálne 10 rokov.
Kamarát by chcel, aby v prípade jeho smrti, bola chata moja a v tomto zmysle by chcel dať vyhotoviť závet. V podstate mu ide o to, že jeho rodina sa tak, ako o neho, tak ani o chatu už viac ako 12 rokov absolútne nestará, nikto z nich tam nechodí, nič nezveladí, z ich strany žiadne investície... Je isté, že v prípade jeho smrti by chatu okamžilte predali, lebo peniaze je jediné, čo ich zaujíma. A to kamarát nechce, pretože sme sa tam spolu narobili ako kone, kým sme to tam dali do poriadku. Z chaty, ktorá mala pred 8 rokmi hodnotu cca 200 000,-Sk, sme spoločnými silami spravili oázu pokoja, za ktorú nám už núkali 850 000,-Sk.
Moja otázka je, či takáto závet, v prípade, že by bola dobre a správne vypracovaná u notára, by bola zo strany jeho príbuzných nejako napadnuteľná. Ak áno, čo by mohlo z takého napadnutia pre mňa vyplynúť? Mohlo by sa stať, že by nejaký podiel dedili aj jeho vyššie uvedení príbuzní?
hanelie
28.04.10,06:41
jedinými neopomenuteľnými dedičmi sú deti poručiteľa /tie nemal /,
ostatní príbuzní si nároky robiť nemôžu / pri dobre vypracovanej a v notárskej úschovni zabezpečenej záveti /
s.renka
28.04.10,08:18
Ďakujem za dobrú správu.
hanelie
28.04.10,10:25
ešte otázka: má manželku ?/ nepíšete o nej /
s.renka
29.04.10,03:24
Nie, nemá ani manželku.
doktor23
22.05.10,20:55
určite je potrebné vyhotoviť závet

Napadnúť je možné všetko, otázkou je, s akým úspechom