Zdenkalana
28.04.10,09:30
Dobrý deň, prosím súrne radu . Manžel dostal od zamestnávateľa Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ods. 2 v dohode je uvedené : Z dôvodu znižovania výroby a s tým súvisiacim znižovaním stavu zamestnancov sa stávate nadbytočným a zamestnávateľ nemá možnosť vás naďalej zemstnávať. Na základe týchto dôvodov s vami spoločnosť ukončuje pracovný pomer podľa § 60 ods.2 . Váš pracovný pomer sa končí dňa 30.04.2010. Podľa § 76 ZP máte nárok na odstupné v sume dvojnásobku platu.


Dole je ešte potvrdenie : zamestnanec svojim podpisom potvrdzuje že dňa .... osobne prevzal výpoveď zamestnávateľa.

Je to v poriadku takto ? V zákonníku sme sa dočítali že by mal mať nárok aj na dvojmesačnú výpovednú dobu aj na dvojmesačné odstupné. Ich mzdárka však tvrdí že ak s touto dohodou nesúhlasí tak stráca nárok na odstupné. Proste trvajú na tom že ak mu dajú dvojmesačnú výpovednú lehotu že potom už nedostane odstupné.
Ako postupovať ? A do toho 30.4.2010 dohodu nepodpíše , ako by mala firma ´dalej postupovať ?
janaGT
28.04.10,07:33
ja by som dohodu nepodpísala, nech mu dá ZV výpoveď podľa 63/1b s 2-mesačnou výp. dobou a 2 mes. odstupným.
Nárok na odstupné nestráca.
moriteru
28.04.10,07:33
Dobrý deň, prosím súrne radu . Manžel dostal od zamestnávateľa Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ods. 2 v dohode je uvedené : Z dôvodu znižovania výroby a s tým súvisiacim znižovaním stavu zamestnancov sa stávate nadbytočným a zamestnávateľ nemá možnosť vás naďalej zemstnávať. Na základe týchto dôvodov s vami spoločnosť ukončuje pracovný pomer podľa § 60 ods.2 . Váš pracovný pomer sa končí dňa 30.04.2010. Podľa § 76 ZP máte nárok na odstupné v sume dvojnásobku platu.


Dole je ešte potvrdenie : zamestnanec svojim podpisom potvrdzuje že dňa .... osobne prevzal výpoveď zamestnávateľa.

Je to v poriadku takto ? V zákonníku sme sa dočítali že by mal mať nárok aj na dvojmesačnú výpovednú dobu aj na dvojmesačné odstupné. Ich mzdárka však tvrdí že ak s touto dohodou nesúhlasí tak stráca nárok na odstupné. Proste trvajú na tom že ak mu dajú dvojmesačnú výpovednú lehotu že potom už nedostane odstupné.
Ako postupovať ? A do toho 30.4.2010 dohodu nepodpíše , ako by mala firma ´dalej postupovať ?

To je celkom slušná ponuka.
janaGT
28.04.10,07:37
To je celkom slušná ponuka.

prečo myslíš? Nie je lepšie 2 mesačná výpovedná doba + 2 mesačné odstupné?
Zdenkalana
28.04.10,07:37
Moriteru , a čo je na tej ponuke slušné ? Zmluva bola na dobu neurčitú, muž nemá nárok na podporu nakoľko nesplňa podmienky. Čas na nájdenie nového zamestnania tiež nemá nakoľko túto "slušnú ponuku" dostal len včera. Takže nič moc zostať zo dňa na deň nezamestnaným ...
moriteru
28.04.10,07:42
Moriteru , a čo je na tej ponuke slušné ? Zmluva bola na dobu neurčitú, muž nemá nárok na podporu nakoľko nesplňa podmienky. Čas na nájdenie nového zamestnania tiež nemá nakoľko túto "slušnú ponuku" dostal len včera. Takže nič moc zostať zo dňa na deň nezamestnaným ...

Vieš ďalší postup záleží od :
- "charakternosti" zamestnávateľa
- od (pomeru jeho a vašich znalostí) zákonníka práce.
Veď som nepovedal, že nemôže odmietnuť, akurát neviem odhadnúť ďalší jeho postup.
PS
Akurát jedno je isté : ak ťa už zamestnávateľ "neľúbi" - odídeš.
moriteru
28.04.10,07:45
prečo myslíš? Nie je lepšie 2 mesačná výpovedná doba + 2 mesačné odstupné?

Je.
(ale ja som už niečo preskákal - myslím, že nás na Slovensku nie je veľa, čo za týždeň dostali 4 HRUBÉ (za mesiac 6 ks) porušenia prac. disciplíny - a odišiel som potom na dohodu)
janaGT
28.04.10,07:49
Je.
(ale ja som už niečo preskákal - myslím, že nás na Slovensku nie je veľa, čo za týždeň dostali 4 HRUBÉ (za mesiac 6 ks) porušenia prac. disciplíny - a odišiel som potom na dohodu)

ak manžel zdenky dostane na základe §63/1b výpoveď zo strany ZV, tak mu patrí podľa § 63 - 2 mesačná výpovedná doba a podľa § 76 odstupné.
A za ten čas si prácu môže nájsť.
A prečo myslíš, že mu zamestnávateľ dá hrubé porušenie prac.disciplíny? Veď by musel mať na to dostatočný dôvod :rolleyes:
moriteru
28.04.10,07:52
ak manžel zdenky dostane na základe §63/1b výpoveď zo strany ZV, tak mu patrí podľa § 63 - 2 mesačná výpovedná doba a podľa § 76 odstupné.
A za ten čas si prácu môže nájsť.
A prečo myslíš, že mu zamestnávateľ dá hrubé porušenie prac.disciplíny? Veď by musel mať na to dostatočný dôvod :rolleyes:

Ale veď ja som nepovedal, že mu dá (iba, že na mne tak chceli ušetriť a že sú to potom trošku nervy = stále v strehu).
janaGT
28.04.10,07:53
Ale veď ja som nepovedal, že mu dá (iba, že na mne tak chceli ušetriť).

sory, ospravedlňujem sa, zle som si prečítala ...
mirrom
28.04.10,07:58
... Z dôvodu znižovania výroby a s tým súvisiacim znižovaním stavu zamestnancov sa stávate nadbytočným a zamestnávateľ nemá možnosť vás naďalej zemstnávať. Na základe týchto dôvodov s vami spoločnosť ukončuje pracovný pomer podľa § 60 ods.2 . Váš pracovný pomer sa končí dňa 30.04.2010. Podľa § 76 ZP máte nárok na odstupné v sume dvojnásobku platu.


Dole je ešte potvrdenie : zamestnanec svojim podpisom potvrdzuje že dňa .... osobne prevzal výpoveď zamestnávateľa.

Ak je to skutočnosť ako je napísané, to nie je dohoda ale jednostranný neplatný úkon. Zamestnanec to nemusí podpísať, ak zam-teľ trvá na výpovedi mala by nasledovať výpoveď podľa 63-ky. Vrátane 2 mes. výpovednej doby a odstupného.

Súhlasím s moriteru "Akurát jedno je isté : ak ťa už zamestnávateľ "neľúbi" - odídeš." a býva to aj za cenu , že zamestnanca vyštvú cez porušenie prac. disciplíny a pod.- v tom prípade bez odstupného.
V takomto prípade každý musí zvážiť svoje silné a slabé miesta a podľa toho konať - trvať na svojom alebo podpísať.

Ak je definitívne rozhodnuté "že zam-teľ manžela neľúbi" : stálo by za pokus, vymôcť vyššie odstupné v prípade podpisu takejto dohody. Ideálne až 4 mesiace :2 odstupné + 1 alebo dva ako náhradu za výpovednú dobu.
Zdenkalana
28.04.10,08:14
Ďakujem za postrehy súhlasím s názorom Ak ťa zamestnávateľ neľúbi ...no je mi jasné že muž už je v nemilosti, ostatní zamestnanci bez reptania podpísali iba on musí výmýšlať ( citát nadriadeného ) . Zamestnávateľ určite nie je a nebude na jeho strane ja si osobne myslím že on chce tie dohody preto lebo takto ( pravdepodobne - nevyznám sa presne v zákone ) môže na uvoľnené miesto prijať hned srdcublízkych ľudí, kým na miesto ktoré by zrušil § 63 nemôže 3 mesiace zobrať nikoho. Tiež vyhodil len toľko ľudí aby nemusel oznamovať hromadné prepúšťanie. Takže z toho mi vychádza že ak to muž nepodpíše tak si ozaj môžu na neho "našiť " nejaké hrubé porušenie prac. disciplíny. No neviem zvažujeme to z každej strany ale asi už nič nové nevymyslíme :o(
Zdenkalana
28.04.10,08:24
No neviem s tým vymáhaním vyššieho odstupného za pokus to možno stojí ale pochybujem žeby bol zamestnávateľ taký ústretový, lebo keby bol tak by išiel hneď podľa zákona a nevymýšľal jednosmerne výhodné dohody
Nutricia
28.04.10,08:30
možno nech skúsi aspon vysloviť pred zamestnávatelom načo má právo v prípade že to nepodpíše, zvyčajne má zametnávateľ niekolko verzií dohôd resp.výpoved.Ked sa zamestnanec nechytí na jednu predloží inú s inými podmienkami.napr. dohodu s troma platmi miesto 2-výp.doby a 2-mes.odstupného apod.
Mima P.
30.04.10,06:37
Ahojte.
Mam takuto otazku: Zamestnanec požiadal o ukončenie PP §60, že chce odijst do predcas. starob.dochodku. (vysvetlovala som ze odchod do predc.SD nie je dovod na ukoncenie PP, ale kedze o to poziadal a trval suhlasila som). K nim urcenemu dnu sme uzavreli dohodu o ukonc.PP na jeho zdiadost. Teraz dosiel s tym, ze mu radia aby pozadoval 3 mes. odstupne, ze ma nanho narok?! Pozeram ako puk! Neviem ci mi nieco uniklo ale som z tej poziadavky udivena. Odchodne mu vyplatime kedze ide do dochodku, ale odstupne? To snad nemysli vazne!
Dakujem vopred za rychle odpovede, lebo na obed sa tu urcite dovali aj s celou rodinou :-(
M.
rodina1
30.04.10,06:44
Ahojte.
Mam takuto otazku: Zamestnanec požiadal o ukončenie PP §60, že chce odijst do predcas. starob.dochodku. (vysvetlovala som ze odchod do predc.SD nie je dovod na ukoncenie PP, ale kedze o to poziadal a trval suhlasila som). K nim urcenemu dnu sme uzavreli dohodu o ukonc.PP na jeho zdiadost. Teraz dosiel s tym, ze mu radia aby pozadoval 3 mes. odstupne, ze ma nanho narok?! Pozeram ako puk! Neviem ci mi nieco uniklo ale som z tej poziadavky udivena. Odchodne mu vyplatime kedze ide do dochodku, ale odstupne? To snad nemysli vazne!
Dakujem vopred za rychle odpovede, lebo na obed sa tu urcite dovali aj s celou rodinou :-(
M.
Pokiaľ zamestnanec požiadal o ukončenie PP dohodou v zmysle § 60 ZP a vy ste s tým súhlasili, jeho PP bude ukončený dňom uvedeným na dohode. V tomto prípade nemá nárok na odstupné. Na odstupné by mal nárok len v tom prípade, keď by ste mu dali výpoveď podľa § 63 odst. 1 písm. a) alebo b). V tomto smere informujte zamestnanca.
mimotemyNež požiadal zamestnávateľa o ukončenie PP, mal si najskôr zistiť, kedy má nárok na odstupné a kedy nie.
metracik2
30.04.10,06:50
Dobrý deň, prosím súrne radu . Manžel dostal od zamestnávateľa Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ods. 2 v dohode je uvedené : Z dôvodu znižovania výroby a s tým súvisiacim znižovaním stavu zamestnancov sa stávate nadbytočným a zamestnávateľ nemá možnosť vás naďalej zemstnávať. Na základe týchto dôvodov s vami spoločnosť ukončuje pracovný pomer podľa § 60 ods.2 . Váš pracovný pomer sa končí dňa 30.04.2010. Podľa § 76 ZP máte nárok na odstupné v sume dvojnásobku platu.


Dole je ešte potvrdenie : zamestnanec svojim podpisom potvrdzuje že dňa .... osobne prevzal výpoveď zamestnávateľa.

Je to v poriadku takto ? V zákonníku sme sa dočítali že by mal mať nárok aj na dvojmesačnú výpovednú dobu aj na dvojmesačné odstupné. Ich mzdárka však tvrdí že ak s touto dohodou nesúhlasí tak stráca nárok na odstupné. Proste trvajú na tom že ak mu dajú dvojmesačnú výpovednú lehotu že potom už nedostane odstupné.
Ako postupovať ? A do toho 30.4.2010 dohodu nepodpíše , ako by mala firma ´dalej postupovať ?
Dobry den,
ja by som trvala na tom, aby v dohode bolo napisane, že sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodli na rozviazani pracovneho pomeru dohodou podľa § 60 z dôvôdov organizačných zmien podľa § 63 ods. 1 písm. b). Ak tam nie je uvedena tato klauzula, narok na odstupne nie je. Skoncenie pracovneho pomeru z organizacnych dovodov moze bat aj dohodou ale aj vypovedou. Takze ked zamestnavatel chce skoncit dohodou, potom narok na vypoved nie je . Dalej, ze osobne prevzal vypoved ?? ved mu daju podpisovat dohodu?? tak ako moze porevziat vypoved. Tak ako to pistete, dokument obsahuje chyby.
avodes
01.05.10,18:25
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Známa, ktorá pracuje u tohto zamestnávateľa viac ako 5 rokov dostala od neho výpoveď z prac. pomeru s textom: Oznamujeme Vám, že ku dňu 30.4.2010 Vám dávame výpoveď z pracovného pomeru podľa § 60 ZP. Výpoveď nadobúda účinnosť 30.06.2010. Táto výpoveď bola následkom toho, že zamestnávateľ zmenil rozpis pracovných zmien, počas ktorých vyžadoval, aby zamestnanci trávili v práci napr. všetky nedele a rovnako navýšil aj počet hodín v mesiaci za rovnakú mzdu. Všetky štyri zamestnankyne odmietli nové podmienky a tak im na druhý deň priniesol výpovede v horeuvedenom znení. Žiadna z nich zatiaľ nepodpísala jej prevzatie. Povedal im, že im po uplynutí výpovednej lehoty vyplatí 2-mes. odstupné. Nakoľko má zamestnávateľ finančné problémy, je otázne, či by im ho vyplatil ako aj mzdu. Prosím o radu, ako ďalej postupovať a na čo majú zamestnanci v tomto prípade nárok? Myslím, že na odstupné nárok nemajú,ak uviedol § 60 ZP. ďakujem za príspevky
ivka70
01.05.10,18:49
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Známa, ktorá pracuje u tohto zamestnávateľa viac ako 5 rokov dostala od neho výpoveď z prac. pomeru s textom: Oznamujeme Vám, že ku dňu 30.4.2010 Vám dávame výpoveď z pracovného pomeru podľa § 60 ZP. Výpoveď nadobúda účinnosť 30.06.2010. Táto výpoveď bola následkom toho, že zamestnávateľ zmenil rozpis pracovných zmien, počas ktorých vyžadoval, aby zamestnanci trávili v práci napr. všetky nedele a rovnako navýšil aj počet hodín v mesiaci za rovnakú mzdu. Všetky štyri zamestnankyne odmietli nové podmienky a tak im na druhý deň priniesol výpovede v horeuvedenom znení. Žiadna z nich zatiaľ nepodpísala jej prevzatie. Povedal im, že im po uplynutí výpovednej lehoty vyplatí 2-mes. odstupné. Nakoľko má zamestnávateľ finančné problémy, je otázne, či by im ho vyplatil ako aj mzdu. Prosím o radu, ako ďalej postupovať a na čo majú zamestnanci v tomto prípade nárok? Myslím, že na odstupné nárok nemajú,ak uviedol § 60 ZP. ďakujem za príspevky

Zamestnavatel to dobre pomotal.
Vypoved zamestnankyniam mohol dat, ale v ziadnom pripaden ie podla par. 60, to je ukoncenie PP dohodou.
Treba ho upozornit, ze vypoved ma pravne nedostatky a z toho dovodu je napadnutelna.
Ak im chce dat vypoved a aj odstupne, musi v nej byt exaktne uvedene, ze je to vypoved z organizacnych dovodov - par. 63 1 b).
podla toho, co pises, im ani neuviedol dovod vypovede - co zamestnavatel musi. Bez udania dovodu moze dat vypoved iba zamestnanec.
avodes
03.05.10,04:24
Veľmi pekne ďakujem za radu. No veď práve, je to celé neprehľadné. Je možné,že výpoveďami ich chcel postrašiť, aby pristúpili na jeho podmienky. Ak to aj myslí vážne, tie 2 mesiace si nechal,aby dovtedy našiel náhradu za ne. Je to človek bez charakteru (napr. zistili, že za jednu zamestnankyňu dostával DB, no neodvádzal jej ho, ale nechával si ho ???) takže sa kamarátka bojí, aby jej napríklad niečo neprišil v zmysle porušenia prac. disciplíny a pod ak by šla ďalej normálne do práce. Najradšej by šla na PN a nenastúpila na svoju zmenu. Vtedy ak by opravil "výpoveď" by ani asi nemala nárok na odstupné. No neviem jej poradiť, asi čo najskôr nájsť druhú prácu.
mmj
19.05.10,08:47
Zdravim Vás poraďáci, potrebovala by som si ujasniť jednu záležitosť a tak by som Vám bola povďačná za Vaše názory.

Zo zamestnankyňou bol vo februari 2010 rozviazaný prac. dohodou §60ZP, v ktorej bolo dohodnuté vyplatenie dostupného vo výške 2násob.priem.mes.platu. (pracovala viac ako 5 rokov).upozornila som majiteľa, že má nárok na odstupné za 3mes. nechcel to meniť v znení hesla: dohoda je dohoda a keď podpíše, je to v podľa zákona v poriadku.

Volala mi, že "jej povedali" (neviem kto), že má nárok ešte na jeden mesiac. Medzitým mi ešte povedala, že si v marci požiadala o starobný dôchodok - riadny, nie predčasný. Pýtala som sa či "im" hovorí o odstupnom alebo odchodnom a či "im" ukázala aj dohodu o rozviazaní PP. mám pocit, že sama nevie či hovorí o odstupnom alebo odchodnom.

Ja si myslím, že keď podpísala dohodu, v ktorej bolo 2mes.odstupné (napriek nároku na 3mes.) teraz je už neskoro niečo z jej strany riešiť. čo sa týka odchodného, požiadala o dôchodok až po skončení PP a to, že povedala, že chce ísť na dôchodok, ešte neznamená, že pôjde al. že jej ho priznajú, preto teraz nemá nárok na odchodné. rozhodutie tiež zatiaľ nemá.

neviem či uvažujem správne.... ďakujem za Vaše pripomienky ...
jaja99
19.05.10,09:02
Napíš, ako bol naformulovaný nárok na odstupné. Je v dohode uvedený dôvod skončenia PP?

Na odchodné má nárok, ak mu nárok na dôchodok vznikol pred skončením PP. Vznik nároku a žiadosť o dôchodok nemusia byť to isté.
Tweety
19.05.10,09:02
Zdravim Vás poraďáci, potrebovala by som si ujasniť jednu záležitosť a tak by som Vám bola povďačná za Vaše názory.

Zo zamestnankyňou bol vo februari 2010 rozviazaný prac. dohodou §60ZP, v ktorej bolo dohodnuté vyplatenie dostupného vo výške 2násob.priem.mes.platu. (pracovala viac ako 5 rokov).upozornila som majiteľa, že má nárok na odstupné za 3mes. nechcel to meniť v znení hesla: dohoda je dohoda a keď podpíše, je to v podľa zákona v poriadku.

Volala mi, že "jej povedali" (neviem kto), že má nárok ešte na jeden mesiac. Medzitým mi ešte povedala, že si v marci požiadala o starobný dôchodok - riadny, nie predčasný. Pýtala som sa či "im" hovorí o odstupnom alebo odchodnom a či "im" ukázala aj dohodu o rozviazaní PP. mám pocit, že sama nevie či hovorí o odstupnom alebo odchodnom.

Ja si myslím, že keď podpísala dohodu, v ktorej bolo 2mes.odstupné (napriek nároku na 3mes.) teraz je už neskoro niečo z jej strany riešiť. čo sa týka odchodného, požiadala o dôchodok až po skončení PP a to, že povedala, že chce ísť na dôchodok, ešte neznamená, že pôjde al. že jej ho priznajú, preto teraz nemá nárok na odchodné. rozhodutie tiež zatiaľ nemá.

neviem či uvažujem správne.... ďakujem za Vaše pripomienky ...
Pri skončení PP dohodou podľa § 60 ZP bez uvedenia dôvodu nie je nárok na odstupné.

Odchodné: § 76 ZP
(6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
mmj
19.05.10,09:13
tweety - dakujem za rychlu odpoved. sedela som doteraz so ZP a kavou a studovala §76. pani mi len volala, doklad o padani ziadosti o dochodok nemam ziaden, tak ani "... bezprostredne po jeho skončení" mi uz nerobi vrasky. ved su to uz 3 mesiace.

ESTE ZE MAME PORADU!...ked uz rozum zlyhava..
marcelaStanakova
18.06.10,07:27
Má nárok na odstuúpný plat zamestnanec ked podpísal tkúto dohodu §60 o skončení PP ????
Ivenka
18.06.10,07:29
Ak dohode nepredchádzala výpoveď zo strany zamestnávateľa tak nie.
pandorasbox
31.08.10,08:46
Pekný deň poraďáci, čítam znenie § 76 odst. 3, kde je napísané, že "Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného"
viete mi poradiť prosím, že ak so zamestnancom ukončím TPP dohodou (§60 s 2 mes odstupným) k 31.08.2010 a od 01.09.2010 ju príjmem na základe Dohody o vykonaní práce (čo je obdoba pracovného pomeru), či musí vrátiť odstupné, resp. či sa mu kráti adekvátne k dátumu nástupu na dohodu o vykonaní práce odstupné. ďakujem. prajem krásny deň:)
katka50
31.08.10,09:00
Pekný deň poraďáci, čítam znenie § 76 odst. 3, kde je napísané, že "Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného"
viete mi poradiť prosím, že ak so zamestnancom ukončím TPP dohodou (§60 s 2 mes odstupným) k 31.08.2010 a od 01.09.2010 ju príjmem na základe Dohody o vykonaní práce (čo je obdoba pracovného pomeru), či musí vrátiť odstupné, resp. či sa mu kráti adekvátne k dátumu nástupu na dohodu o vykonaní práce odstupné. ďakujem. prajem krásny deň:)
Dohoda o vykonaní práce nie je pracovný pomer. Odstupné nevráti, ani sa nekráti.
pandorasbox
31.08.10,09:02
ďakujem za rýchlu odpoveď, pekný deň