Križan
28.04.10,11:01
Adresát neprevezme doporučenú zásielku s obsahom vo veci správneho konania (nie daňové). Žiadne podpisy o odmietnutí prebratia, proste odignoruje oznam o uložení zásielky, ktorá po uplynutí stanoveného termínu sa vracia odosielateľovi. Adresát sa voči odosielateľovi, v tomto prípade správnemu orgánu tvári, že nič nedostal. V dôsledku tohu uplynú nejaké termíny správneho konania viažúce sa na obsah listovej zásielky.Adresát sa ohradí, že nič doporučene nedostal a sťažuje sa. Poraďte prosím ako riešiť túto situáciu, ktorá sa môže opakovať do nekonečna. Ako postupovať u adresátov fyzickej a právnickej osoby.
Ďakujem.
kvet
30.04.10,05:20
Pozdravujem,
v danom prípade ide o tzv. náhradné doručenie (fukciu doručenia), ktorú rieši ust. § 24 ods. 2 a 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov (správny poriadok). Účelom náhradného doručenia je odstrániť určité prípady právnej neistoty spôsobenej bezdôvodným nepreberaním zásielok adresátom a zabrániť snahám spôsobiť prieťahy v konaní alebo dokonca zmariť konanie. Podmienkou vzniku fikcie náhradného doručenia je súčasné splnenie nasledovných podmienok:
1. adresát nebol v mieste doručenia zastihnutý (t.j. v čase doručenia nebol doma, resp. vedome neprišiel prevziať zásielku),
2. adresát sa v mieste doručenia zdržiava (t.j. nie je mimo obce, mesta na dovolenke, na liečení, na pracovnej ceste, v cudzine a pod., tzn., že má možnosť dozvedieť sa o upovedomení doručovateľa podľa bodu 3 a 4),
3. doručovateľ upovedomil adresáta o opakovanom doručení v určený deň a hodinu (na tlačive "výzva"),
4. upovedomenie adresáta o uložení zásielky na pošte (na tlačive "oznámenie o uložení zásielky").
Ak si adresát nevyzdvihne písomnosť na pošte do 3 dní od uloženia, posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň doručenia.

Doručovanie právnickým osobám upravuje § 25 ods. 1 a 2 zákona o správnom konaním a doručovanie fyzickým osobám - podnikateľom upravuje § 25 ods. 3 zákona o správnom konaní.
Križan
06.05.10,06:51
Ďakujem za korektnú informáciu
Jokolka
18.09.10,21:09
mozete mi poradit?

poslala som vypovede 12.08.teda ak priratam 1 den na dorucenie tak by lehota na prebratie mala koncit 31.08. Jedna vypoved sa mi vratila s datumom vratenia 02.09. kedze 01.09. bol statny sviatok.

Ktory datum teda mam povazovat za datum ze bola vypoved dorucena 31.08 alebo 02.09 :eek:

dakujem