Martinka0123
28.04.10,10:17
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či má niekto skúsenosť ako so zaúčtovaním google faktúry - resp. je to iba akýsi výpis z účtu. Na googli máme ako firma reklamu, sme platci DPH - a vo výpise nie je uvedené nič, okrem toho, aký sme zaplatili kredit a koľko si stiahli za reklamu.
Ďakujem za odpoveď
betka
28.04.10,17:34
Účtujeme ako preddavok, a následne Fy má vystaviť FA v zmysle zákona. A nasl. príspevok:

http://www.porada.sk/t138885-odpocet-dph-zo-zalohy.html

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.
Stefan2005
28.04.10,17:45
Mám dojem, že Google žiadnu faktúru nepošle...

V tom prípade by som účtoval kredit ako poskytnutý preddavok; výpis o čerpaní kreditu interným dokladom ako reklamu 518AU/379 a zúčtoval čiastku s kreditom 379/314.
Žial režim DPH (samozdanenie?) mi zo zadania nie je jasný...
Martinka0123
29.04.10,08:24
áno, aj ja mám veľmi silný dojem, že na faktúru môžem zabudnúť !
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, zaúčtujem podľa Vášho postupu
KEJKA
20.08.10,08:13
google faktúry dáva za reklamu aj uvádza odvolávku o prenose DP.
KEJKA
23.08.10,12:33
Google vystavuje konfirmácie-faktúry v prípade bonusov-provízie firmám, ktorým potom tieto sumy aj posiela na účet. Je to akoby faktúra, ale vôbec tam nie sú identifikačné údaje firmy - ani IČO ani DIČ. Dokonca klient tvrdí, že na tej stránke, kde vyplnil údaje, aby získal tie bonusy, nie sú na to kolonky.
Ja tvrdím, že ide vlastne o odmenu za služby, ktoré poskytuje klient GOOGLu, a faktúry by mal vystavovař on.
Mám pravdu?
betka
23.08.10,12:49
Máte aspoň zmluvu??
Ak máte zmluvne dohodnuté podmienky, tak zmluva sa považuje za FA.

Poznamenám, že Štefan má dobrú otázku. Ide o google aký??

Jednoducho vy musíte mať nejakú zmluvu.
KEJKA
23.08.10,14:39
ide o klienta - nemá žiadnu zmluvu. Proste klient má nejaký webpriestor a kedže google má nejaké príjmy aj z tohto webpriestoru, tak poskytuje províziu. Všetko je registrované elektronicky.
Ajuška
23.08.10,14:51
ide o klienta - nemá žiadnu zmluvu. Proste klient má nejaký webpriestor a kedže google má nejaké príjmy aj z tohto webpriestoru, tak poskytuje províziu. Všetko je registrované elektronicky.
...keď som pýtala od klienta zmluvu, alebo faktúry... vyfaaasla som prednášku o prehnanej papierovej a pečiatkovej byrokracii u nás... s poučením, že google sa týmto vôbec nezaťažuje... majú len zverejnené podmienky, za ktorých províziu vyplácajú... :cool: ...môjho "školiteľa" už vôbec nese*ie fakt, že si províziu zo súkromnej webstránky necháva posielať na účet svojej sročky............ :rolleyes: ...hoold aj tak še daaa...
KEJKA
23.08.10,14:59
...keď som pýtala od klienta zmluvu, alebo faktúry... vyfaaasla som prednášku o prehnanej papierovej a pečiatkovej byrokracii u nás... s poučením, že google sa týmto vôbec nezaťažuje... majú len zverejnené podmienky, za ktorých províziu vyplácajú... :cool: ...môjho "školiteľa" už vôbec nese*ie fakt, že si províziu zo súkromnej webstránky necháva posielať na účet svojej sročky............ :rolleyes: ...hoold aj tak še daaa...
ja myslím, že je to presne toto. Lebo má meno priezvisko, pod tým je sro, nie naopak. Vraj je to len administratíva, google to nerieši.
Minulý rok som to tiež neriešila, ved príjem sa zdanil. Klient má aj DF za hosting a pod., takže súvisiace náklady tam sú.
Lenže hlavu v smútku mám, lebo sro je neplatiteľ, povinná registrácia §7a akoby neexistoval - neriešime DPH od začiatku roka. Jednoducho klienta neviem k ničomu dokopať.
Ajuška
23.08.10,15:28
ja myslím, že je to presne toto. Lebo má meno priezvisko, pod tým je sro, nie naopak. Vraj je to len administratíva, google to nerieši.
Minulý rok som to tiež neriešila, ved príjem sa zdanil. Klient má aj DF za hosting a pod., takže súvisiace náklady tam sú.
Lenže hlavu v smútku mám, lebo sro je neplatiteľ, povinná registrácia §7a akoby neexistoval - neriešime DPH od začiatku roka. Jednoducho klienta neviem k ničomu dokopať.
...ja už ani nekopem...:---...žiadnu dokumentáciu (ani elektronickú) mi nie je ochotný postúpiť... z vysvetlenia sa iba domnievam že práve kvôli dph-čke necháva peniaze posielať na sročku (platca dph)... oznámila som mu mailom spôsob, akým to v účtovníctve vysporiadavam a zvyšok nech si zdôvodňuje on... :cool: ...nebudem predsa aj ja voči nemu prehnane byrokratická... keď už v takej republike musí žiť...;):---...
KEJKA
23.08.10,21:09
hm, lenže ten môj nie je platiteľ DPH, ani sro nie je.
Mám pocit, že iba nahlasil zmenu účtu a vôbec nič nerieši, takže aj jehon dodávatelia ako aj odberateľ GOOGLE sa tvária, že ide o občana, nezdaniteľnú osobu. Voči takej nemajú povinnosť vystaviť riadnu faktúru...........hm?
KEJKA
28.08.10,05:29
tak, a má kontrolu z DU, za rok 209 aj 2010.
Teraz mi poslal doklady od januára 2010, vystavil on-neplatiteľ DPH faktúru s DPH vo februári!!!!
Idem mu to spracovať všetko, akoby bol platiteľ DPH a nech sa registruje za platiteľa. V rámci kontroly nech si to s nimi vydiskutuje.
Oznámim výsledok.
Ajuška
28.08.10,08:50
ja to všetko účtujem ako chybné platby, priamo do záväzkov voči konkrétnemu spoločníkovi... a následné vyrovnanie cez pokladňu, nakoľko si on svoje peniažky poctivo vyberá... ostatné neriešim... nech si s DÚ pokecá tak, ako to skúšal so mnou...jeho pointu som pochopila a iné s tým urobiť neviem...
EMILY04
23.01.11,10:06
Kejka ja mám tiež Google ale Ireland, takže zahraničie, je to na akomsi súpise bez DPH, ale podľa mňa ako u platcu DPH by to nemalo ísť ako o samozdanenie služby? Lepšie povedané, že daň platí príjemca takže typ-kód DPH 46?
EMILY04
23.01.11,20:44
Posúvam tému, môže mi niekto poradiť aký typ DPH majú google faktúry zo zahraničia? Ďakujem.
KEJKA
23.01.11,22:37
takže môjho klient zaregistrovali ako platiteľa DPH, ale až od septembra, kedy si podal prihlášku.
Poctivo urobil faktúry na Google podľa ich oznamu o výške provízie.
Odvtedy podávam súhrnný výkaz - teda III. a IV.Q.2010
nakupuje služby, ale nie z EU, takže samozdanenie sa ho netýka.
DP DPH nepodávam.
EMILY04
24.01.11,17:05
Tie "faktúry" z GOOGLE mi nedajú pokojne spávať. Neúčtuje niekto takéto doklady? Uvažovala som o type DPH 46, no podľa zákona o DPH je to prijatie služby a odvolávka na §69 ods. 3. - samozdanie a služby pri ktorých platí daň príjemca, čiže Google Ireland, zahraničie. Pochopila som to správne?
KEJKA
24.01.11,17:07
ale aké tie "faktúry" lebo u môjho klienta je to výnos.
EMILY04
24.01.11,17:10
No dúfam, že tie google faktúry som pochopila správne. Klient dostal faktury za služby google, ide o to, že ho google posuva na popredné miesto na webe.
Takže ide o došlu fakturu.

Aspoň tak mi to bolo vysvetlené, za čo tie doklady sú.
Stefan2005
24.01.11,17:15
No dúfam, že tie google faktúry som pochopila správne. Klient dostal faktury za služby google, ide o to, že ho google posuva na popredné miesto na webe.
Takže ide o došlu fakturu.

... žeby sa Google začal správať tak ako naše Zdravotné poisťovne? Teda, že po revízií výkonov vyhotoví faktúru za dodávateľa, zašle mu ju na podpis a ten mu ju vráti :) ? De facto tie faktúry "došli" poštou, ale sú to vyšlé faktúry.

P.S. ale je docela možné, že Google fakt poskytol klientovi službu, a tú mu faktúruje. Bez znalosti dokladu ťažko sa k tomu dá vyjadriť...
EMILY04
24.01.11,17:17
Tak asi nechápem význam tých faktúr, alebo mi ich význam zle vysvetlili. Stefan môžeš mi to vysvetliť ty?
EMILY04
24.01.11,17:19
Na mesačnej faktúre mám Google AdWords......
Komu účtovať: XY firme.


S odvolávkou: Služby sú predmetom spätného vyúčtovania- DPH účtuje príjemca podľa člínku 196 smernice Rady 2006/112/EC
Stefan2005
24.01.11,17:24
Na mesačnej faktúre mám Google AdWords......
Komu účtovať: XY firme.

S odvolávkou: Služby sú predmetom spätného vyúčtovania- DPH účtuje príjemca podľa člínku 196 smernice Rady 2006/112/EC

Služba Google AdWords je vlastne online inzercia poskytovaná spoločnosťou Google. V tomto prípade to fakt môže byť došla faktúra (doteraz sme sa bavili o faktúrach za provízie, ktoré platil Google).... t.j. Google v tejto téme môže vystupovať ako odberateľ i dodávateľ služby.
EMILY04
24.01.11,17:27
No v mojom prípade vystupuje Google ako dodávateľ služby. Za tieto služby platí môj klient.
EMILY04
24.01.11,17:30
No a čo teraz s tým DPH? Faktúra od Google Ireland Ltd, prišla bez DPH, len dole bola odvolávka, ktorú som spomínala vyššie.

V texte faktúry je: Platba uskutočnená zákazníkom.
Stefan2005
24.01.11,17:41
No a čo teraz s tým DPH? Faktúra od Google Ireland Ltd, prišla bez DPH, len dole bola odvolávka, ktorú som spomínala vyššie.

V texte faktúry je: Platba uskutočnená zákazníkom.

... teda neplatí to, čo si včera napísala v tejto téme:
http://www.porada.sk/t98210-dph-a-eu.html ?

P.S. resp. si prečítaj toto: http://www.google.com/support/forum/p/adwords/thread?tid=03c7dbabcbf231fb&hl=cs

resp. i toto:

http://www.porada.sk/t144991-neplatca-dph-a-spatne-zdanenie.html
KEJKA
24.01.11,17:47
sú dva typy - dve možnosti

1. DF od Google, platíš ty, peniaze odídu z účtu------ samozdanenie

2. OF od Google, dostaneš peniaze ty na účet - vystavíš faktúru podľa ich oznámenia o výške provízie, dávaš do súhrnného výkazu
Stefan2005
24.01.11,17:49
DF od Google, platíš ty, peniaze odídu z účtu------ samozdanenie
OF od google, dostaneš peniaze ty na účet - vystavíš faktúru podľa ich oznámenia o výške provízie, dávaš do súhrnného výkazu

... nevieme, či klient je plátcom DPH
Rozalka
24.01.11,17:51
... ale mal by byť.
EMILY04
24.01.11,17:52
Stefan s tými faktúrami z Google sa trápim už dlho, no nikde nie je presne stanovené ako sa to má robiť, preto sa pýtam. Keďže sme platcovia DPH v SR tak mi vychádza jedine samozdanenie služby. Našla som si presne čo znamená daná odvolávka.
Tuším si stojím na vedení, ale neviem aký typ DPH mám dať.
Ak môžeš prosím poraď. V prípade, že som Google faktúry zle účtovala chcela by som podať dodatočné DPH, aby to bolo správne.
KEJKA
24.01.11,17:54
ved samozdanenie je jasné, nie?
proste dopočítaš DPH a zároveň ju odpočítaš ako bežne pri nákupe služieb, tovaru z EU.
kde vidíš problém?
EMILY04
24.01.11,17:54
DF od Google, platíš ty, peniaze odídu z účtu------ samozdanenie
OF od google, dostaneš peniaze ty na účet - vystavíš faktúru podľa ich oznámenia o výške provízie, dávaš do súhrnného výkazu


Kejka, klient mi nič nevravel o tom, žeby dostával nejaké peniaze z Googlu. Jedine robí niečo o čom ja neviem, lebo žiadna provízia na firemný účet neprišla.
Stefan2005
24.01.11,17:56
...Tuším si stojím na vedení, ale neviem aký typ DPH mám dať...

tak v tomto ti naozaj neporadím - myslíš typ, ktorý vyžadujú niektoré účtovné programy ?
Stefan2005
24.01.11,17:58
Kejka, klient mi nič nevravel o tom, žeby dostával nejaké peniaze z Googlu. Jedine robí niečo o čom ja neviem, lebo žiadna provízia na firemný účet neprišla.

Emily, veď ten Kejkin príspevok má dva riadky, dva významy; teba sa v tomto prípade týka iba prvý riadok - asi fakt bude niečo s tým káblom :)
EMILY04
24.01.11,18:04
Stefan, Kejka ďakujem za rady. Ten kábel budem musieť spojiť, lebo po dnešnom 14 hod. prac. čase sa asi niekde medzi tými papierami roztrhol.:):---:)
hanulka05
24.05.11,08:07
Momentálne tiež riešim, ako správne zaúčtovať "faktúru" od Google (platíme si inzerciu) a mám v tom zmätok najmä pokiaľ ide o tie ich faktúry - nefaktúry. Na naše u nich vytvorené konto nám príde len "informácia o prevode" a "potvrdenie o platbe" teda nič, čo by som mohla považovať za faktúru. Pokiaľ ide o samozdanenie tam nie je čo riešiť, ale nie som si istá ako čo najvhodnejšie zaúčtovať náš záväzok. Mám to považovať ako dodanie služby dodávateľom a použiť ako bežne 321 aj keď nemám žiadnu faktúru alebo je lepšie použiť účet 325, prípadne niečo úplne iné?
KEJKA
24.05.11,08:33
ja to riešim podľa toho, ako je to zaplatené. nakoľko klient platí platobnou kartou, a tie účtujem cez 379, tak takéto faktury-nefaktúry účtujem ako záväzok cez 379-predpis+samozdanenie.
Ale súhlasím aj s 325
ale aj s 321, nakoľko predpis nie je ako má vyzerať faktúra. Takže ak povie firma, že ten doklad od google považuje za faktúru, odsúhlasí+podpíše vecnú správnosť, prečo nie ako faktúru.
calawen
14.12.11,12:39
ja to riešim podľa toho, ako je to zaplatené. nakoľko klient platí platobnou kartou, a tie účtujem cez 379, tak takéto faktury-nefaktúry účtujem ako záväzok cez 379-predpis+samozdanenie.
Ale súhlasím aj s 325
ale aj s 321, nakoľko predpis nie je ako má vyzerať faktúra. Takže ak povie firma, že ten doklad od google považuje za faktúru, odsúhlasí+podpíše vecnú správnosť, prečo nie ako faktúru.

Ak bola služba dodaná neplatcovi DPH, tento sa musí registrovať? Išlo o platby do 300 EUR mesačne... Klientovi som hovorila, že sa musí registrovať podľa § 7a, ale ten vytiahol, že §7a sa odvoláva na §69 ods. 3 a ten zas na § 7 a jeho nákupy nie sú nad túto sumu...

Avšak tá suma sa vzťahuje na tovary nie na služby...
calawen
22.12.11,14:16
Ak bola služba dodaná neplatcovi DPH, tento sa musí registrovať? Išlo o platby do 300 EUR mesačne... Klientovi som hovorila, že sa musí registrovať podľa § 7a, ale ten vytiahol, že §7a sa odvoláva na §69 ods. 3 a ten zas na § 7 a jeho nákupy nie sú nad túto sumu...

Avšak tá suma sa vzťahuje na tovary nie na služby...

Toto sme vyriešili, spoločnosť bude registrovať podľa §7a, ale zaujíma ma konkrétne riešenie v praxi - je tam iný režim DPH? Tzn. bude musieť podávať súhrnné výkazy alebo priznanie DPH? On prijíma službu zo zahraničia, takže by mal robiť priznanie DPH, kde urobí samozdanenie... Predpokladám...
KEJKA
22.12.11,15:45
Toto sme vyriešili, spoločnosť bude registrovať podľa §7a, ale zaujíma ma konkrétne riešenie v praxi - je tam iný režim DPH? Tzn. bude musieť podávať súhrnné výkazy alebo priznanie DPH? On prijíma službu zo zahraničia, takže by mal robiť priznanie DPH, kde urobí samozdanenie... Predpokladám...
príjemca služby z EU registrovaný podľa §7a) slov. Z_DPH bude dodaňovať túto službu SK DPH a bude podávať za daný mesiac DP DPH, kde vyčíslenú DPH aj zaplatí. Nárok na odpočítanie nie je. faktúra z EU na základe objednávky pod ič DPH SK202......... má byť vystavená bez EU-DPH.
Inak povedané = nerobí samozdanenie, ale dodaňuje.
calawen
22.12.11,15:50
príjemca služby z EU registrovaný podľa §7a) slov. Z_DPH bude dodaňovať túto službu SK DPH a bude podávať za daný mesiac DP DPH, kde vyčíslenú DPH aj zaplatí. Nárok na odpočítanie nie je. faktúra z EU na základe objednávky pod ič DPH SK202......... má byť vystavená bez EU-DPH.
Inak povedané = nerobí samozdanenie, ale dodaňuje.

aha, ďakujem...
hornak.ebsr
23.12.11,10:34
Poraďte účtovníci:

Určite ste už mali klienta, ktorý sa pustil do reklamy na sociálnej sieti Facebook. Ale zaplatiť sa to dá iba cez Paypal alebo kartou, čo by sa ešte dalo prežiť. Ale keďže nepôsobia na Slovensku ako firma (ako napr. Google Slovakia, s.r.o.) takže od nich sa človek žiadnej zmluvy ani faktúry nedočká.

Ako to zaúčtovať potom keď to bolo platné z firemného účtu ?
azeko
12.02.12,16:20
Dobrý deň,

Inzerujeme v službe google, a platíme za tieto služby platobnou kartou (strhávajú nám poplatky z účtu ku koncu mesiaca)
Na stránke adwords.google.com nám vystavujú tie ich "faktúry". Sme kvartálnymi platcami DPH a za služby platíme už od 4 mesiaca 2011 , to znamená 2,3,4 štvrťrok.

Problém je ten že sme do DP DPH neuvádzali samozdanenie týchto faktúr. Je potrebné podať dodatočné daňové priznania za tieto obdobia? V podstate nič nebudeme doplácať ani sa nebude meniť suma daňovej povinnosti. Bude nejaká sankcia? ďakujem
Rozalka
12.02.12,16:33
Neviem, či bude sankcia, no DDP treba podať. Radšej skôr ako by mali oni na to prísť.
mirhu
19.01.14,16:27
Toto sme vyriešili, spoločnosť bude registrovať podľa §7a, ale zaujíma ma konkrétne riešenie v praxi - je tam iný režim DPH? Tzn. bude musieť podávať súhrnné výkazy alebo priznanie DPH? On prijíma službu zo zahraničia, takže by mal robiť priznanie DPH, kde urobí samozdanenie... Predpokladám...
príjemca služby z EU registrovaný podľa §7a) slov. Z_DPH bude dodaňovať túto službu SK DPH a bude podávať za daný mesiac DP DPH, kde vyčíslenú DPH aj zaplatí. Nárok na odpočítanie nie je. faktúra z EU na základe objednávky pod ič DPH SK202......... má byť vystavená bez EU-DPH.
Inak povedané = nerobí samozdanenie, ale dodaňuje.

mám klienta, založená s.r.o. v 2013 - neplatca DPH, a prijíma služby FB, Google Adwords, z Čiech webhostingy - a nezaregistroval sa podľa par. 7a.... doklady mi nosí teraz postupne a tak až teraz postupne zisťujem, že mal byť registrovaný. No medzitým sa stal platcom DPH ( 12/2013 ) ..čo teraz?
KEJKA
19.01.14,16:40
za december dodaniš decembrové
tie staré - hm, bude pokuta.
ale pre poriadok ich dodaň a odveď DPH za december,
mirhu
19.01.14,16:50
za december dodaniš decembrové
tie staré - hm, bude pokuta.
ale pre poriadok ich dodaň a odveď DPH za december,

čiže všetko v decembri? aj tie spätne?
a pri prípadnej kontrole im prídu na to že mali byť registrovaní podľa 7a, predpokladám

VĎAKA
KEJKA
19.01.14,18:11
áno a kvôli tomu bude pokuta.
mirhu
20.01.14,18:03
áno a kvôli tomu bude pokuta.
zajtra mu to oznámim.... sa teším
crazynka71
14.06.16,12:52
Ahojte,

tak robím učto firme s.r.o. ktorá neni plátca DPH.mesačne im chodí faktúra od google írsko v sume 16 € neni tam DPH.popis: google apps : využitie a je tam veta na konci: Služby sú predmetom reverzného vyúčtovanie - DPH účtuje príjemca podľa článku 196 SmerniceRady 2006/112/ES. to znamena čo??a ako mam este tuto fakturu uctovat?
KEJKA
14.06.16,17:02
mala by byť zadaná súvisiaca otázka
ja mám otázku - je tá firma registrovaná podľa § 7a), ak nie je, nech sa utŕýchlene ide zaregistrovať.
Odpovede máš vyššie.prečítaj si príspevky,