janina028
18.10.05,20:54
Dobrý večer všetkým,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Nedávno som prevzala "papierovačky" pre kamarátkinu firmu, ktorej ich predtým robila nejaká iná známa. Keďže kamoška má aj jedného zamestnanca (našťastie, lebo ja mzdové veci bohvieako neovládam:) ). Práve som vypisovla Prehľad na DÚ a všimla som si, že moja predchodkiňa neodvádzala za zamestnanca žiadnu daň ( odvody do SP a ZP áno). Je to síce len 700sk/mesiac, ale aj tak, nemala by sa odvádzať daň aj z toho? A ako je to u dohodárov DoVP? Odvádzať daň alebo nie? Ja som bola v tom, že daň sa odvádza z každého príjmu.Prepáčte, asi vyzerám ako blbec, ale čo už, nejako sa to musím naučiť :o .
Ďakujem.

Janka
janina028
18.10.05,19:03
Áno je to skutočne len príjem a za minulý rok 2004 som našla podpísané to vyhlásenie.Takže je to ok? A čo dohodári, tam da daň zráža z akéhokoľvek príjmu, však?
Ďakujem.
JAnka
janina028
18.10.05,19:08
Dobre, pohľadám si, moc ďakujem.
SlavkaS
18.10.05,19:18
pokiaľ nemáš skúsenosti so mzdami skús si prepočítať na www.financnik.sk (http://www.financnik.sk/)
pri výpočte dani zo mzdy veľa spraví nezdaniteľná čiastka / 7.328,- Sk je to mesačná suma, ktorá nepodieha zdaneniu - uplatňuje sa u zamestnancov a dohodárov mesačne, keď Ti podpíšu vyhlásenie, uplatniť sa môže iba u jedného zamestnávateľa to znamená, že keď pracujem na zmluvu a zároveň aj niekde inde na dohodu, uplatním si to iba tam kde pracujem na zmluvu/ mám vyšší príjem/, lebo je to pre mňa výhodnejšie, zároveň je splnená podmienka uplatnenie iba u 1 zamestnávateľa, u ostatných, ktorí mali v roku príjem a podlieha zdaneniu sa uplatnuje táto suma ročne čiže od ich základu dane sa odpočíta 7.328,- x 12 a až tak sa vypočíta daň, táto suma je každý rok iná, viď zákon o dani z príjmu/ "dôchodcovia neviem, nemám taky prípad"
Inak z príjmu, ktorý vyplatíš zamestnancom zrazíš daň a do 5 dní od vyplatenia aj zaplatíš na Dú. Na prehľady pozor je za ich za nepodanie postih 2.000,- Sk
Môj typ: Zavolať kolegyni, ktorá robila mzdy pred ťebou a požiadať ju o vysvetlenie. Pozrieť si ako boli podávané prehľady za 1.2.Q/ 2005.
janina028
18.10.05,19:34
Ďakujem SlavkaS, ten finančník si pozriem. A čo sa týka starších prehľadov,žiadne som nenašla, tak len dúfam, že kolegyňa si len ich neprefotila, ale to zajtra zistím, lebo idem na DÚ.
Ešte raz ďakujem.