vanilka
28.04.10,13:10
sme dcerska spolocnost a prostrednictvom tuzemskeho prepravcu dovazame tovar nasim sestram v ramci unie, potom sa tieto prepravne sluzby ale prefakturovavaju nasim sestram, ako ex works (dopravu plati kupujuci).. robim to raz mesacne, ked dostanem vsetky faktury za prepravu tak ich rozdelim na jednotlive pobocky a rozoslem, chcem sa opytat:

1. aka je to vlastne sluzba? doplnkove sluzby pri preprave par. 16 odst.8? alebo je to preprava tovaru medzi cl. statmi EU par. 16 ods. 5? aj tak je v oboch, ze pre inu ako zdanitelnu osobu a my tieto sluzby refakturujeme pre zdanitelnu osobu takze nakoniec to bude aj tak par. 15 ods.1, tym padom fakturujem bez dane, do vykazu o DPH tieto sluzby neuvadzam lebo nie su predmetom dane, uvazujem spravne?

2. a co suhrnny vykaz? doteraz som tieto sluzby tam neuvadzala, hoci je to par. 15 ods.1, mam ich tam uviest aj ked tieto sluzby nie su predmetom dane?


3. aky datum mam dat na tieto faktury...vacsinou to fakturujem mesiac pozadu napr. za marec v aprili a pod., je to takto spravne?

citam a citam ten zakon a neviem sa to docitat...pomoze niekto? dik za kazdu pomoc
janamelis
28.04.10,12:02
Skús si pozrieť § 19 odst.6...deň dodania služby podľa tohto odseku sa neurčí, ak sa obstará služba s miestom dodania podľa §15 odst.1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby. V takomto prípade asi deň vystavenia faktúry neplatí.
vanilka
29.04.10,08:19
paragraf som si precitala a v komentari som nasla, ze v pripade ked je dan povinny platit prijemca podla par.15 ods.1 sa postupuje podla par. 19 ods.2 - danova povinnost vznika dnom dodania sluzby, opat komentar....je to den kedy bola sluzba poskytnuta, resp. ak je poskytovanie sluzby ukoncene....zase to ale neviem aplikovat na ten moj konktretny pripad, jedna sa len o prefakturaciu nie o poskytnutie sluzby ako takej....kedy bola ukoncena? ked ja ju fakturujem po mesiacoch, ako som uviedla...no som z toho jelen :-(
janamelis
30.04.10,09:00
§ 9 odst. 4 znie: Ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala". Stále mi to vychádza, že dátum dodania nemôže byť dátum vystavenia faktúry.
ALBO
30.04.10,09:38
§ 9 odst. 4 znie: Ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala". Stále mi to vychádza, že dátum dodania nemôže byť dátum vystavenia faktúry.

Kedy je dátum dodania pri fakturácii podľa §9/4 hovorí paragraf 19/6.Pri tuzemsklých dodaniach je to deň vystavenia (resp. tretí mesiac po dodaní )To neplatí pre zahraničie podľa 15/1, tam je to deň dodania=tiež §19/6. A deň dodania sa chápe kedy dodal službu ten prvvý dodávateľ služby.