culinka
28.04.10,14:22
Na konci roka sme si požičali peniaze zo SF na prevádzku. Pôžičku budeme splácať takou formou, že budeme účtovať výdavky zo SF z bežného účtu a z pokladne. Poradí mi niekto prosím, aké zápisy mám urobiť do peňaž. denníka a do knihy SF? Účtujem v JÚ v programe ALFA. Pre SF máme založený samostatný účet. Príklad : čerpanie SF za január -20,-Eur príspevok na stravu zamestnancom a 80,- EUR reg. prac. sily, teda splátka pôžičky do SF bude 100,-Eur.
Ďakujem
culinka
29.04.10,11:33
Zúfalo prosím o pomoc.
Lenka1979
29.04.10,11:39
Na konci roka sme si požičali peniaze zo SF na prevádzku. Pôžičku budeme splácať takou formou, že budeme účtovať výdavky zo SF z bežného účtu a z pokladne. Poradí mi niekto prosím, aké zápisy mám urobiť do peňaž. denníka a do knihy SF? Účtujem v JÚ v programe ALFA. Pre SF máme založený samostatný účet. Príklad : čerpanie SF za január -20,-Eur príspevok na stravu zamestnancom a 80,- EUR reg. prac. sily, teda splátka pôžičky do SF bude 100,-Eur.
Ďakujem

Požičali ste ich zamestnancom?
culinka
29.04.10,13:06
Nie, peniaze sa potrebovali na fungovanie prevádzky, na úhradu faktúry.
Lenka1979
29.04.10,13:12
Nie, peniaze sa potrebovali na fungovanie prevádzky, na úhradu faktúry.

Neviem či to bolo možné, použiť peniaze na pôžičku pre fungovanie prevádzky, keďže SF sa tvorí z úhrnu hrubých miezd zamestancov a teda aj jeho použitie opodstatňuje nárok na jeho použitie pre zamestnancov. ...možno sa mýlim i ja... rada sa nechám poučiť... (len nahlas premýšľam:---)

§ 7
Použitie fondu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.(2) Príspevok z fondu možno poskytnúť aj rodinnému príslušníkovi zamestnanca a poberateľovi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, ktorého zamestnávateľ zamestnával v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu ku dňu odchodu do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku; za rodinného príslušníka sa na účely tohto zákona považuje manžel (manželka) zamestnanca a nezaopatrené deti 8) zamestnanca.
culinka
29.04.10,13:15
Máš pravdu, lenže majiteľ to tak urobil a ja mám teraz problém. Povedal, že v podstate sú to aj tak jeho peniaze a previedol ich z účtu SF na BÚ.
Lenka1979
29.04.10,13:22
Máš pravdu, lenže majiteľ to tak urobil a ja mám teraz problém. Povedal, že v podstate sú to aj tak jeho peniaze a previedol ich z účtu SF na BÚ.

mimotemyfrajer ne taký... najlepšie urobiť ako sa mu zachce...bolo by dobré,keby ich teraz vrátil, napr. do pokladne.
culinka
29.04.10,13:26
Práveže ,nechce ich naraz vrátiť, chce ich takto postupne odpisovať.
A ja som z tých špekulácií už zúfalá.
Rozalka
29.04.10,17:32
Máte prostriedky Sf vedené na samostatnom účte v peňažnom ústave? Nie je to povinné, takže môžu byť sústredené na bežnom účte a potom už sleduješ len zostatok SF - ako fondu.
Stefan2005
29.04.10,18:03
Máte prostriedky Sf vedené na samostatnom účte v peňažnom ústave? Nie je to povinné, takže môžu byť sústredené na bežnom účte a potom už sleduješ len zostatok SF - ako fondu.

... a keď zrušíte samostatný bankový účet SF, ešte aj ušetríte - peniaze, i robotu :).
culinka
03.05.10,07:56
Môžem účtovať aj na dvoch pokladniach, teda pokladne pre bežnú prevádzku a pokladne pre SF? Peniaze by sa vrátili akože do pokladne SF.
Timka1
03.05.10,07:58
Môžem účtovať aj na dvoch pokladniach, teda pokladne pre bežnú prevádzku a pokladne pre SF? Peniaze by sa vrátili akože do pokladne SF.

ja účtujem analyticky, čiže hlavnú pokladňu mám rozlíšenú od pokladne Sociálneho fondu a takto si môžem ustrážiť zostatok SF na účte 472 a v pokladni SF
culinka
03.05.10,08:58
Ja účtujem v JÚ , ale teda môžem si zrejme otvoriť aj pokladňu SF.
Ďakujem.