Križan
28.04.10,13:48
Dočítal som sa, že Ústavný súd zrušil sťažnosť občana na neposkytnutie informácií o prvom zasadaní Ficovej vlády , čím vznikol precedens, že nejde o informáciu podľa zákona č. 211/2000 Z. z. ale o žiadosť o poskytnutie údajov, na čo neplatí cit. zákon. Nejako tak v skratke. Problém, o riešenie ktorého vás, ochotných, prosím je takýto: Pracujem vo verejnej správe. Občan, ktorého nároky neboli z objektívnych dôvodov uspokojené ani v správnom konaní, sa rozhodol bombardovať miestny úrad nekonečnými žiadosťami a sťažnosťami. Pritom predmetom žiadostí odvolávajúc sa na zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám, sú často nezmyselné požiadavky od vzdialeností a rozmerov plôch pod autobusovými zástavkami, až po detailné prehľady investičnej činnosti, sťažností a ich vybavenia, personalistiky, odvolávania zamestnacov stavebného úradu a pod. najmenej od 2 - 3 rokov dozadu. Nakoľko obsah zákona je postavený tak debilne ako je, tretina zamestnancov úradu takmer nepretržite písomne komunikuje so sťažovateľom, povinne mu poskytuje informácie, alebo "údaje"? Je to obyčajná fraška s celým zákonom. Existruje nejaký výklad k tomuto zákonu ? Alebo, aké sú Vaše skúsenosti s týmto zákonom, keď sa na vás zameria jeden naštvaný, alebo zlomyselný občan ? Prosím poraďte. Ďakujem.
Marína
28.04.10,12:19
Našla som toto Blesková vojna o infozákon (http://hnonline.sk/slovensko/c1-20376580-bleskova-vojna-o-infozakon)
Osobné skúsenosti nemám.
Križan
29.04.10,05:37
Ďakujem za informáciu, obrátim sa na citovaných politikov-právnikov, vrátane citovaného P. Wilfinga zo združenia Občan a demokracia. Keď sú takí presvedčení, že verejná správa má záujem "hrubo porušovať zásady demokracie", tak nech vysvetlia čo robiť ďalej, či venovať sa niektorým nezmyselným, neprestávajúcim požiadavkám o informácie, ktoré treba nakoniec spracovať, pripraviť, vormulovať, atď.,alebo pracovať pre obec.
Križan
18.05.10,06:19
Po seminári o ionfozákone som došiel k názoru, že "volaniae o pomoc" nemá význam. Zákonodarci nemajú záujem, poslanci majú iné starosti, niet nikoho, kto by to inicioval. Teda záver zo seminára:
Ziadosti o informacie podla 211/2000 Z. z. mozno za sucasnych zakonnych podmienok posielat neobmedzene mnozstvo (aj 5000 – existuje priklad obcana,
ktory vyrobil software na zasielanie tychto ziadosti, ktory zahltil danovy urad)

- plati striktne pravidlo, co nie je tajne to je verejne (a aj pri tom ak je nieco tajne v sulade so zakonnymi podmienkami, treba to len anonymizovat, vyciernit
a zvysok sa ma poskytnut, lebo zasah do p. na informacie ma byt minimalny) – a ku vsetkemu nestaci aby bola informacia jednoducho tajna – t.j. podla zakona ale zaroven musi splnat 5 cielov podla Ustavy a podmienku ze take utajenie musi byt v demokratickej spolocnosti absolutne nevyhnutne

- podla tohto zakona je napr. mozne nahravat si zakrok Mestskej policie
- o informacie moze ziadat aj malolety, je pritom jedno, ci je ziadatel obyvatelom danej obce/MC
- informacie mozno ziadat aj od skoly !!! ktora ma vseobecnu informacnu povinnost
- MC by mala mala mat na internetovej stranke zoznam pravnych predpisov, podla ktorych postupuje (aspon tych najdolezitejsich)
- rovnako tak treba mat na internetovej stranke (+uradna tabula) rozpisany kazdy prevod majetku: - oznace veci, datum prevodu, pravny titul prevodu, identifikacia nadobudatela
- dalej treba zverejnit zoznam utajovanych skutocnosti
- obchodne tajomstvo moze byt posudzovane ako predbezna otazka
- aj neucastnik spravneho konania moze pozadovat akekolvek spisy zo spravneho konania !!! (t.j. podla 211ky nad ramec spravneho poriadku)
Reve
28.05.10,08:06
ahoj,
prefotenie zmlúv medzi obcou a napr. spolkom je normálne? Má občan právo dostať kópiu takejto zmluvy?????
prosím.....
reve:confused::confused::confused:
Križan
08.07.10,09:11
Áno
stavbár2
05.08.10,15:23
Čo by sa mohlo stať, keby obec jednoducho na jeho žiadosti neodpovedala?
brinza
04.10.10,20:03
Čo by sa mohlo stať, keby obec jednoducho na jeho žiadosti neodpovedala?
ziadna odpoved :confused: toto zaujima aj mna
Križan
12.10.10,11:49
Neodpoviete - dopustíte sa priestupku podľa §21a zákona 211/*2000 Z. z a podľa § 42a obec vyfasuje "pokutu do 50 tis. Sk a zákaz činosti až na dva roky" (to je ale pekná blbosť...)
Náš obecný úrad len od mája t.r. dostal viac ako 150 žiadostí podľa zákona, každá žiadosť má minimnálne 4 - 6 samostatných bodov a sú to stovky odpovedí, listov a termínov. Obvodný úrad nás ide pokutovať, že sme tomu šialencovi nestihli niektoré lehoty vybavenia do 8 dní. Teda treba prerušiť prácu a venovať sa napĺňaniu litery zákona, nakoľko verejná správa podľa zákonodarcov je jedno hnojisko dezinformátorov blokujúcicch nárok občanov na akúkoľvek informáciu. Na demokraciu sa dá aj skapať.
Newcs69
02.02.11,14:31
Dobry den. Mam otazku, mozem na svoje web stranke zverejnovat informácie z oficiálnej stránky obce? Jedná sa mi napr. o informácie o udalostiach v obci, plán podujatí, výzvy na výberové konanie obce... Teda informácie vseobecne dostupné. Druhou castou su napr. zmluvy a faktury podla zakona 546/2010.Dakujem
misoft
02.02.11,18:46
Newcs69 a čo takto len dať link na tú stránku (nech si to hľadajú :D)
Podľa toho aké a koho faktúry a zmluvy. Ak sú tvoje, tak si ich zverejňuj, koľko chceš, ak iného, tak je to jeho povinnosťou a nie tvojou. Môže sa stať, že zverejnením cudzej faktúry alebo zmluvy porušíš zákon, prípadne nejaké obchodné tajomstvo a si nahratý.
Newcs69
03.02.11,05:49
Zdravim. Link by bol neprakticky. Ide o to ze ja prevadzkujem stranku kde okrem ineho poskytujem informacie o vsetkych podujaiach v obci ktore organizuje ktokolvek, zhromazdujem na jednom mieste oznamy organizacii, skoly.... Jedina obec odmietla tuto spolupracu (bezplatnu) ale pre lepsi prehlad by som potreboval na stranke aj informacie od obce, chcel by som vediet ci tym ze ich pouzijem neporusujem zakon. Napr. VZN obce, zapisnice zo zasadnut OZ, oznamy z uradnej tabule, vyzvy... Vychadzam z toho ze tieto informacie su vseobecne dostupne a ktokolvek s k nim moze dostat, ale nie je mi jasne ci ich mozem aj zverejnit,
Tie faktury som si aj myslel a ani nie su take dolezite. Tam urcite bude stacit link. Dik .
misoft
03.02.11,19:24
Môj laický názor: pokiaľ sú to verejne dostupné informácie (pre každého), tak ich môžeš zverejňovať (s udaním zdroja), ale bezodplatne!
andreakk
07.02.11,06:58
ziadna odpoved :confused: toto zaujima aj mna
..viem, že dosť neskoro, ale nedá sa mi nereagovať, to, že zákon o slobode informáciií je neskutočne zneužiteľní som sa presvedčila aj ja..
aale viete, že aj keď neodpoviete, platí zákonná domnienka, že ste žiadosti nevyhoveli a žiadateľ sa môže odvolať?? je absolútne smiešne, keď Vám príde odvolanie na žiadosť, ktorú ste ani nedostali..to potom odstúpite nadriadenému orgánu len odvolanie..:)) totálne nezmysly..
Newcs69
20.11.11,20:21
Zdravim. Znova ma otazku tykajucu sa zakona 211/2000. Poziadal som obec e-mailom o spristupnenie istych faktur . Ziadost bola nypisana v zmysle tohto zakona, teda obsahovala vsetky pozadovane nalezitosti. Kedze bola zaslana e-mailom nechal som si potvrdit prijatie aj precitanie mailu so ziadostou a obe potvrdenia mi prisli.
Obec mi v lehote neodpovedala, ani nezaslala pripadne zamietnutie, info o predlzeni lehoty... Proste vobec nezareagovala. Ake mam dalsie moznosti? Okrem opakovania ziadosti co urcite skusim. Dakujem za kazdu radu.