janula218
28.04.10,14:05
Dobrý deň, od zamestnávateľa dostanem pravdepodobne výpoveď z organizačných dôvodov - z nadbytočnosti. Viem, že vo výpovedi (na to, aby som dostala odstupné) musí byť uvedený § 63. Ale chcela by som sa spýtať na výpovednú lehotu. Pracujem vo firme 2 roky, takže mi vzniká nárok na 2-mesačnú výpovednú lehotu. Ale ja výpovednú lehotu nechcem vôbec, chcem odísť hneď. Chcela by som sa spýtať či dostanem normálne 2-mes. odstupné, keď budem trvať na tom, že výpovednú lehotu nechcem. A ešte jedna otázka, keďže je môj zamestávateľ dosť zákerný na tieto veci, či stačí výpoveď podľa § 63 len podpísať alebo mi vznikajú ako zamestancovi ešte nejaké podmienky na získanie odstupného.
Nutricia
28.04.10,12:20
Dobrý deň, od zamestnávateľa dostanem pravdepodobne výpoveď z organizačných dôvodov - z nadbytočnosti. Viem, že vo výpovedi (na to, aby som dostala odstupné) musí byť uvedený § 63. Ale chcela by som sa spýtať na výpovednú lehotu. Pracujem vo firme 2 roky, takže mi vzniká nárok na 2-mesačnú výpovednú lehotu. Ale ja výpovednú lehotu nechcem vôbec, chcem odísť hneď. Chcela by som sa spýtať či dostanem normálne 2-mes. odstupné, keď budem trvať na tom, že výpovednú lehotu nechcem. A ešte jedna otázka, keďže je môj zamestávateľ dosť zákerný na tieto veci, či stačí výpoveď podľa § 63 len podpísať alebo mi vznikajú ako zamestancovi ešte nejaké podmienky na získanie odstupného.
Ak nechceš výpovednú dobu potom je lepšie aby ti zamestnávateľ ponúkol dohodu o rozviazaní PP ale aby si mala nárok na odstupné musí byť v tej dohode uvedený dôvod §63 ods.1 písm.b).
Podmienkou na získanie odstupného je práve ten dôvod §63 odst,.1 písm.B)
janula218
28.04.10,12:32
takže nemusí ten list mať názov výpoveď, ale môže mať názov dohoda o ukončení PP podľa §63. Hlavné je, aby bol uvedený ten § 63, však? Ak tam bude ten §63 odstupné musím dostať, je to tak?
jana32
26.05.10,08:56
Prosím Vás o názor a radu. Máme 2 zamestnancov, obaja majú úväzok polovičný. teraz nastala situácia, keď jeden z nich bude mať od augusta len 7 hodinový týždenný úväzok, tak riaditeľ rozhodol, že toho s maličkým úväzkom prepustí z organizačných dôvodov s odstupným atď. a tých 7 hodín týždenne dá tomu s polovičným úväzkom. Ale je to podľa Vás v poriadku? Podľa riaditeľa ide o zefektívnenie práce. Prosím poraďte mi
Chobot
26.05.10,09:15
Prosím Vás o názor a radu. Máme 2 zamestnancov, obaja majú úväzok polovičný. teraz nastala situácia, keď jeden z nich bude mať od augusta len 7 hodinový týždenný úväzok, tak riaditeľ rozhodol, že toho s maličkým úväzkom prepustí z organizačných dôvodov s odstupným atď. a tých 7 hodín týždenne dá tomu s polovičným úväzkom. Ale je to podľa Vás v poriadku? Podľa riaditeľa ide o zefektívnenie práce. Prosím poraďte mi

Je to v poriadku, ide o organizačnú zmenu.
jana32
26.05.10,11:54
A ak v priebehu výpovednej doby, ten ktorý mal ostať v zamestnaní odíde, tak tomu čo je vo výpovednej dobe sa automaticky výpovedná doba ruší? ide o to, že ten čo mal ostať nám dnes povedal, že on si našiel nejakú prácu, tomu druhému sme však už výpoveď doručili. Má si požiadať o stornovanie výpovede?
Tweety
26.05.10,12:05
A ak v priebehu výpovednej doby, ten ktorý mal ostať v zamestnaní odíde, tak tomu čo je vo výpovednej dobe sa automaticky výpovedná doba ruší? ide o to, že ten čo mal ostať nám dnes povedal, že on si našiel nejakú prácu, tomu druhému sme však už výpoveď doručili. Má si požiadať o stornovanie výpovede?
Výpoveď môžete po dohode so zamestnancom zrušiť. Prečo by o zrušenie mal požiadať on, keď mu ju dal zamestnáv.?
jana32
26.05.10,13:34
Ďakujem všetkým !
jana32
26.05.10,13:53
Prepáčte, mne sa niečo stane, ale riaditeľ mi práve oznámil. že on nechce stornovať tú výpoveď, lebo chce namiesto odchádzajúceho prijať jedného človeka. Ale ako môže prijať na to miesto nového zamestnanca, keď presne z tej istej funkcie prepúšťa vlastného zamestnanca, ten má právo na toto miesto, aj keď už bola daná výpoveď nie?
Ja sa veľmi ospravedlňujem, ale toto je situácia, akú som ešte neriešila, lebo keď išli výpovede, tak sa nikto neprijímal nový, výpovede platili a hotovo. Ďakujem
Chobot
26.05.10,20:14
Prepáčte, mne sa niečo stane, ale riaditeľ mi práve oznámil. že on nechce stornovať tú výpoveď, lebo chce namiesto odchádzajúceho prijať jedného človeka. Ale ako môže prijať na to miesto nového zamestnanca, keď presne z tej istej funkcie prepúšťa vlastného zamestnanca, ten má právo na toto miesto, aj keď už bola daná výpoveď nie?
Ja sa veľmi ospravedlňujem, ale toto je situácia, akú som ešte neriešila, lebo keď išli výpovede, tak sa nikto neprijímal nový, výpovede platili a hotovo. Ďakujem

Po právnej stránke je to v poriadku, pretože:

Mali ste 2 zamestnancov. Z dôvodu organ. zmien ste jedno miesto rušili. Tada ste vybrali jedného zamestnanca, ktorému ste dali výpoveď. Výber zamestnanca, ktorému dá zam-ľ výpoveď je len na rozhodnutí zam-ľa. Teda ste jedného vybrali, dali ste mu výpoveď a teraz mu beží VD.

Medzitým ale ten druhý z-c dal sám výpoveď. Ten prvý má v ruke platnú výpoveď a beží mu VD. Nie je žiadny dôvod rušiť mu výpoveď, lebo ste sa rozhodli, že jeho nechcete.

To, že ten druhý odchádza, znamená pre vás, že na jeho miesto niekoho potrebujete. Je zase len na zam-ľovi, koho na tú pozíciu zoberie. Tomu prvému skončí platne PP a nie ste povinní ho zobrať späť. Môžete urobiť výberové konanie (na ktoré sa on ale môže prihlásiť, ale jednoducho ho ani na pohovor nemusíte zavolať), kde si nájdete nového zamestnanca.

Iné by bolo, keby ten druhý z-c dal výpoveď predtým, než ste dali výpoveď tomu prvému. Vtedy by výpoveď z organizačných dôvodov neobstála, lebo by ste mali už len jedného zamestnanca.
jana32
28.05.10,08:12
Aha, ale nevadí, že v podstate kedže ten prvý dostal výpoveď a ten druhý dal výpoveď, tak vlastne vôbec nevadí, že na tú istú funkciu riaditeľ vezme nového zamestnanca a teda sa nedodrží 3 mesačná lehota počas ktorej na miesto prepusteného nesmie riaditeľ nikoho prijať. A posledná otázočka Chobot, keby že máme vyslovene odborovú organizáciu môže táto "hovoriť" do toho, koho riaditeľ prepustí a koho nie? Ďakujem
Chobot
28.05.10,09:26
Aha, ale nevadí, že v podstate kedže ten prvý dostal výpoveď a ten druhý dal výpoveď, tak vlastne vôbec nevadí, že na tú istú funkciu riaditeľ vezme nového zamestnanca a teda sa nedodrží 3 mesačná lehota počas ktorej na miesto prepusteného nesmie riaditeľ nikoho prijať. A posledná otázočka Chobot, keby že máme vyslovene odborovú organizáciu môže táto "hovoriť" do toho, koho riaditeľ prepustí a koho nie? Ďakujem

1. nevadí, môžete prijať kohokoľvek na to miesto zamestnanca, ktorý dal výpoveď.

2. ani odbory nemôžu firme "kecať" do výberu zamestnanca určeného na vyhodenie. Teda kecať môžu, ale konečné rozhodnutie je na firme. Môžu cez soc. politiku napr. pri hromadných výpovediach apelovať na zamestnávateľa, aby zohľadnil soc. situáciu zamestnancov pri prepúšťaní. Zamestnávateľ ale nie je viazaný takýmto odporučením.
janula218
19.07.10,11:21
Dobrý deň, prosím Vás o radu s týmto problémom: zamestnávateľ mi oznámil, že k 1.9.2010 končím z organizačných dôvodov, ale nedal mi k tomu podpísať žiadny papier. Dohodli sme sa len ústne, že ma prepúšťa a začína mi plynúť od 1.7.2010 výpovedná lehota. Ja som s tým súhlasila. Ale teraz sa mi naskytla pracovná ponuka, ktorú zoberiem. Ale teraz mám dilemu či mám nárok na odstupné ak zo zamestania odídem počas výpovednej lehoty... Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne :)

Vopred ďakujem za rady.
Tweety
19.07.10,11:23
Dobrý deň, prosím Vás o radu s týmto problémom: zamestnávateľ mi oznámil, že k 1.9.2010 končím z organizačných dôvodov, ale nedal mi k tomu podpísať žiadny papier. Dohodli sme sa len ústne, že ma prepúšťa a začína mi plynúť od 1.7.2010 výpovedná lehota. Ja som s tým súhlasila. Ale teraz sa mi naskytla pracovná ponuka, ktorú zoberiem. Ale teraz mám dilemu či mám nárok na odstupné ak zo zamestania odídem počas výpovednej lehoty... Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne :)

Vopred ďakujem za rady.
Ak počas VD odídeš z PP dohodou podľa § 60ZP z organiz. dôvodov, nárok na odstupné ostane zachovaný.
rodina1
19.07.10,11:28
Dobrý deň, prosím Vás o radu s týmto problémom: zamestnávateľ mi oznámil, že k 1.9.2010 končím z organizačných dôvodov, ale nedal mi k tomu podpísať žiadny papier. Dohodli sme sa len ústne, že ma prepúšťa a začína mi plynúť od 1.7.2010 výpovedná lehota. Ja som s tým súhlasila. Ale teraz sa mi naskytla pracovná ponuka, ktorú zoberiem. Ale teraz mám dilemu či mám nárok na odstupné ak zo zamestania odídem počas výpovednej lehoty... Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne :)

Vopred ďakujem za rady.
Ak by zamestnávateľ súhlasil s ukončením PP dohodou v zmysle § 60 a v uvedenej dohode by bol dôvod ukončenia PP v zmysle § 63 ods. 1 písm. b), potom by si mala nárok na odstupné vo výške najmenej 2 mesačného priemerného zárobku.
Ak odídeš počas výpovednej doby, môže od teba zamestnávateľ požadovať peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku za jeden mesiac, ak ste sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve. V tomto prípade však nemáš nárok na odstupné.
zuzka3110
11.08.10,13:36
Dobrý deň, dnes som sa dozvedela, že pobočka, v ktorej som pracovala sa k 30.09.2010 ruší. Som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí 25.12.2010 (syn bude mať 3 roky)
Prosím vás čo je pre mňa výhodnejšie, aby ma prepustili k 30.09.2010 alebo po skončení RD?
Chobot
11.08.10,13:41
Dobrý deň, dnes som sa dozvedela, že pobočka, v ktorej som pracovala sa k 30.09.2010 ruší. Som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí 25.12.2010 (syn bude mať 3 roky)
Prosím vás čo je pre mňa výhodnejšie, aby ma prepustili k 30.09.2010 alebo po skončení RD?


A ty si môžeš vybrať? Nerozhoduje o tom zamestnávateľ?

Ak je to na tebe, tak pre teba je výhodnejšie skočiť až po skončení RD.
zuzka3110
11.08.10,13:50
ide o to, že ja som chcela nastúpiť do práce od septembra, lebo malý mal ísť do škôlky , len som sa dozvedela, že nemám kam.. myslím, že sa dá dohodnúť so zamestnávateľom. Radšej nepôjde do škôlky a budem mať rod. príspevok do 3 rokov, ako byť nezamestnaná
a prečo až po skončení RD? Aké odvody za mňa nebudú platiť?
Chobot
11.08.10,14:13
ide o to, že ja som chcela nastúpiť do práce od septembra, lebo malý mal ísť do škôlky , len som sa dozvedela, že nemám kam.. myslím, že sa dá dohodnúť so zamestnávateľom. Radšej nepôjde do škôlky a budem mať rod. príspevok do 3 rokov, ako byť nezamestnaná
a prečo až po skončení RD? Aké odvody za mňa nebudú platiť?

Neide o odvody, ale o to, čo si aj sama napísala. Budeš s malým doma, budeš dostávať rod. príspevok a stačí, že rady nezamestnaných rozšíriš až v januári.

Načo by si bola už teraz nezamestnaná? Takto máš ešte pol roka čas hľadať si miesto. Ak by si si nejaké našla, tak malého dáš do škôlky a starý PP rozviažeš dohodou. Ak nenájdeš, získaš čas 4 mesiace na hľadanie nového miesta.
zuzka3110
11.08.10,14:23
problém je trošku aj so škôlkou, malého prijali teraz od septembra, ak by som ho chcela dať od januára, riaditeľka mi ho nemusí prijať, vraj nebude mať na neho dotácie od septembra...
Chobot
11.08.10,14:40
problém je trošku aj so škôlkou, malého prijali teraz od septembra, ak by som ho chcela dať od januára, riaditeľka mi ho nemusí prijať, vraj nebude mať na neho dotácie od septembra...

Tak potom neviem, čo riešiš? Daj malého do škôlky, nastúp do práce a zároveň ukončíš PP. AK by si sa niekde zamestnala, môžeš dostať príspevok na starostlivosť o dieťa podľa zákona č. 561/2008 až do veku 3 rokov dieťaťa vo výške nákladov na škôlku, maximálne do výšky 164,22 EUR.
zuzka3110
12.08.10,19:54
a na čo mám nárok? 2 mes. výpovedná doba + odstupné? (a mám ešte zostatok dovolenky.. tú mi musia preplatiť, myslím)
Tweety
13.08.10,06:00
a na čo mám nárok? 2 mes. výpovedná doba + odstupné? (a mám ešte zostatok dovolenky.. tú mi musia preplatiť, myslím)
Ak dostaneš výpoveď podľa § 63 odst.1., z organiz. dôvodov, alebo skončíš dohodou z toho istého dôvodu, budeš mať nárok na odstupné, najmenej dvojmesačné, ak tvoj PP trval menej ako 5rokov.
Chobot
13.08.10,06:50
a na čo mám nárok? 2 mes. výpovedná doba + odstupné? (a mám ešte zostatok dovolenky.. tú mi musia preplatiť, myslím)

Neviem, čo sa udeje po tvojom nástupe, preto ti ani neviem povedať, na čo budeš mať nárok.

Ale ak nastúpiš a pridelia ti miesto, tak ak ti dajú výpoveď, tak ti bude plynúť výpovedná doba (2 mesačná; ak si vo firme zamestnaná viac, ako 5 rokov, tak 3 mesačná) a pri skončení PP máš nárok na dvojmesačné odstupné (ak si pracovala viac, ako 5 rokov, tak 3 mesačné).

Ak ti ponúknu skončenie PP dohodou z organizačných dôvodov, tak máš nárok na 2 mesačné odstupné (ak si pracovala viac, ako 5 rokov, tak 3 mesačné). Je ale len na tebe, či dohodu prijmeš alebo nie. Ak nie, bude nasledovať výpoveď podľa predchádzajúceho odseku.
zuzka3110
13.08.10,10:45
takže, teraz som dotelefonovala s personálnym...
Vraj je to na mne.. môžem zostať do 3 rokov dieťaťa, ale potom mi nevie povedať, ako to bude, pretože sa mení firma aj kolektívna zmluva.. zatiaľ mám nárok 3 mes. odstupné. Povedala som jej aj o možnosti nástupu v septembri, aby som mohla dať malého do škôlky, budem si čerpať dovolenku, a k 30.9. mi dajú výpoveď, vraj je to na mne, len im to mám dať písomne.
Chcem sa spýtať:
1:ako mám formulovať žiadosť o prerušenie rod. dovolenky, nástup do práce a čerpanie dovolenky?
2:v prípade ak nebudem mať k 1.10. prácu môžem opätovne nastúpiť na rodičovkú? Myslím do 3 rokov dieťaťa, aby som nezostala nezamestnaná.
Chobot
13.08.10,12:57
takže, teraz som dotelefonovala s personálnym...
Vraj je to na mne.. môžem zostať do 3 rokov dieťaťa, ale potom mi nevie povedať, ako to bude, pretože sa mení firma aj kolektívna zmluva.. zatiaľ mám nárok 3 mes. odstupné. Povedala som jej aj o možnosti nástupu v septembri, aby som mohla dať malého do škôlky, budem si čerpať dovolenku, a k 30.9. mi dajú výpoveď, vraj je to na mne, len im to mám dať písomne.
Chcem sa spýtať:
1:ako mám formulovať žiadosť o prerušenie rod. dovolenky, nástup do práce a čerpanie dovolenky?

Jednoduchým listom, kde napíšeš, že v súvislosti s tvojou rodičovskou dovolenkou si im dovoľuješ oznámiť, že ku dňu ....... túto ukončuješ a žiadaš o nástup do zamestnania dňom .....

Čerpanie dovolenky tam nemusíš riešiť. Takto zamestnávateľ bude vedieť, že ku dňu ..... nastúpiš do práce a môže ti pripraviť dohodu alebo výpoveď.


2:v prípade ak nebudem mať k 1.10. prácu môžem opätovne nastúpiť na rodičovkú? Myslím do 3 rokov dieťaťa, aby som nezostala nezamestnaná.

Ako myslíš, že nebudeš mať prácu? Že ukončíte PP? Tak nemusíš nastupovať na žiadnu RD, pretože budeš nezamestnaná. A či budeš dostávať rodičovský príspevok? TO záleží od toho, či syn pôjde do škôlky alebo nie. Na úrad práce ale ísť nemusíš, pretože ako žena starajúca sa o dieťa do 3 rokov bude za teba platiť odvody štát.
zuzka3110
25.09.10,17:36
Tak potom neviem, čo riešiš? Daj malého do škôlky, nastúp do práce a zároveň ukončíš PP. AK by si sa niekde zamestnala, môžeš dostať príspevok na starostlivosť o dieťa podľa zákona č. 561/2008 až do veku 3 rokov dieťaťa vo výške nákladov na škôlku, maximálne do výšky 164,22 EUR.

Prosím Vás, v zákone je napísané : v sume preukázaných výdavkov, chcem sa spýtať, čo sem patrí, je to len školné a strava, lebo u nás v škôlke sa platí na zač. šk. roku ešte aj príspevok na pomôcky a zrpš (20+20 €). Je možné aj o toto požiadať?
ďakujem
Chobot
27.09.10,08:42
Prosím Vás, v zákone je napísané : v sume preukázaných výdavkov, chcem sa spýtať, čo sem patrí, je to len školné a strava, lebo u nás v škôlke sa platí na zač. šk. roku ešte aj príspevok na pomôcky a zrpš (20+20 €). Je možné aj o toto požiadať?
ďakujem

Podľa mňa to bude len školné a stravné. Tie ostatné sú náklady, na ktorých sa dohodli rodičia - fond ZRPŠ, to nie je náklad (poplatok) škôlky ani tie pomôcky.

Ale veď to skús predložiť, možno ti to uznajú (aj keď pochybujem...).
bubkoch
04.01.11,10:39
chcel by som sa spytat ci tomu rozumiem spravne

1. ak zamestnanec dnes dostal vypoved z organizacnych dovodov, vypovedna lehota zacina plynut 1.2. a skonci 31.3. ? (nemal odporacovanych 5 rokov vo firme)

2. po uplynuti vypovednej doby dostane 2-mes. odstupne ? (cize vo vyplate za marec dostane vyplatu + odstupne)

3. ak suhlasi pred plynutim VD s dohodou s ukoncenim PP k 31.1. (z organizacnych dovodov), dostane v januarovej vyplate len vyplatu za januar + 2-mes. odstupne ?

4. ak ano, aky zmysel ma suhlasit s ukoncenim PP skor, ked tak vlastne pride o 2-mes. vyplatu ?

5. ak zamestnanec
- do 1/2006 pracoval nepretrzite asi 10 rokov, potom
- od 1/2006 do 6/2006 bol na MD,
- od 7/2006-6/2007 bol na RD,
- od 7/2007-12/2007 bol na dalsej MD a
- od 1/2008-8/2009 bol na dalsej RD
- od 9/2009 doteraz opat pracoval
má narok napodporu v nezamestnanosti ?
rodina1
04.01.11,10:45
chcel by som sa spytat ci tomu rozumiem spravne

1. ak zamestnanec dnes dostal vypoved z organizacnych dovodov, vypovedna lehota zacina plynut 1.2. a skonci 31.3. ? (nemal odporacovanych 5 rokov vo firme) áno

2. po uplynuti vypovednej doby dostane 2-mes. odstupne ? (cize vo vyplate za marec dostane vyplatu + odstupne) áno

3. ak suhlasi pred plynutim VD s dohodou s ukoncenim PP k 31.1. (z organizacnych dovodov), dostane v januarovej vyplate len vyplatu za januar + 2-mes. odstupne ? áno

4. ak ano, aky zmysel ma suhlasit s ukoncenim PP skor, ked tak vlastne pride o 2-mes. vyplatu ? zamestnanec s dohodou nemusí súhlasiť, ale pokiaľ má už iný prácu, tak je to pre neho výhodné, nemusí u zamestnávateľa počas výpovednej doby zostávať

5. ak zamestnanec
- do 1/2006 pracoval nepretrzite asi 10 rokov, potom
- od 1/2006 do 6/2006 bol na MD,
- od 7/2006-6/2007 bol na RD,
- od 7/2007-12/2007 bol na dalsej MD a
- od 1/2008-8/2009 bol na dalsej RD
- od 9/2009 doteraz opat pracoval
má narok napodporu v nezamestnanosti ? áno
v texte
bubkoch
04.01.11,10:53
vdaka za odpoved, potesila, ale este predsa jedna otazka:
ak by NR SR schvalila napr. vo februari zakon s ucinnostou od 1.3., ktorym by zrusila subeh VD a odstupneho, malo by to vplyv na zamestnanca v predoslom priklade a na jeho odstupne v marcovej vyplate ?
Chobot
04.01.11,14:23
vdaka za odpoved, potesila, ale este predsa jedna otazka:
ak by NR SR schvalila napr. vo februari zakon s ucinnostou od 1.3., ktorym by zrusila subeh VD a odstupneho, malo by to vplyv na zamestnanca v predoslom priklade a na jeho odstupne v marcovej vyplate ?

Tam to bude záležať od prechodných ustanovení, ako to usmernia. Ak to neusmernia nijako, tak je to právnický rébus.

Je dosť možné, že v takom prípade nebude nárok na odstupné, pretože nárok na odstupné vzniká ukončením PP a podľa právnych predpisov platných v čase skončenia PP.

Ale podobná dilema bola riešená a diskutovaná tu:

http://www.porada.sk/t150116-vypoved-z-organizacnych-dovodov-na-prelome-roka-a-odstupne.html
bubkoch
06.01.11,12:19
takze v tom priklade na predchadzajucej strane zamestnanec nesuhlasil s s ukoncenim PP dohodou z dovodu §63 ods. 1 b) , ale trval na vypovednej dobe.
vo vypovedi je uvedene:
- tento dovod, dalej
- to ze VD zacina plynut 1.2. a konci 31.3. a ze PP skonci 31.3.
- to, ze zamestnavatel sa zo zamestnancom dohodli, ze pocas plynutia VD nebude zamestnanec vykonavat pracu u zamestnavatela
- nie je v nej ani zmienka o odstupnom

rozumiem tomu spravne, ze
1. do konca januara musi zamestnanec chodit do prace a pocas VD od 1.2. uz nemusi chodit do prace ?
2. normalne dostane za februar a marec vyplatu ?
3. ak si pocas VD najde nove zamestnanie, kludne sa moze pocas VD zamstnat ?
4. to ze odstupne nie je uvedene vo vypovedi nema ziaden vplyv na jeho vyplatenie v marcovej vyplate, kedze je to zakonny narok ?
bubkoch
07.01.11,05:59
hm, neporadi niekto ?
veronikasad
07.01.11,06:09
takze v tom priklade na predchadzajucej strane zamestnanec nesuhlasil s s ukoncenim PP dohodou z dovodu §63 ods. 1 b) , ale trval na vypovednej dobe.
vo vypovedi je uvedene:
- tento dovod, dalej
- to ze VD zacina plynut 1.2. a konci 31.3. a ze PP skonci 31.3.
- to, ze zamestnavatel sa zo zamestnancom dohodli, ze pocas plynutia VD nebude zamestnanec vykonavat pracu u zamestnavatela
- nie je v nej ani zmienka o odstupnom

rozumiem tomu spravne, ze
1. do konca januara musi zamestnanec chodit do prace a pocas VD od 1.2. uz nemusi chodit do prace ? ano
2. normalne dostane za februar a marec vyplatu ? ano
3. ak si pocas VD najde nove zamestnanie, kludne sa moze pocas VD zamstnat ? súbežný prac.pomer ZP umožňuje, v tomto prípade ale nie som si istá či ho môže uzatvoriť. Otázka pre právnika.
4. to ze odstupne nie je uvedene vo vypovedi nema ziaden vplyv na jeho vyplatenie v marcovej vyplate, kedze je to zakonny narok ? má nárok na odstupné, nemusí to byť uvedené vo výpovedi.
odpoveď v texte
ivka70
07.01.11,07:00
3. ak si pocas VD najde nove zamestnanie, kludne sa moze pocas VD zamstnat ? súbežný prac.pomer ZP umožňuje, v tomto prípade ale nie som si istá či ho môže uzatvoriť. Otázka pre právnika.

Samozrejme, ze ziadny zakon nebrani uzavretiu PP pocas existencie ineho PP.
To, ze pracovnik je vo vypovednej dobe a je doma kvoli prekazke na strane zamestnavatlea nema na to ziadny vplyv.

Jediny problem by mohol nastat, keby si to zamestnavatel rozmyslel a stiahol by zamestnanca spat do prace - to by bol problem s casom, ako zvladnut obe prace ....
ANEM
07.01.11,20:13
Dobry večer. Som na rodičovskej dovolenske. Pred jej nástupom som pracovala ako vedúca strediska, co mam aj v pracovnej zmluve. Počas RD ma zastupovala kolegina,-referentka plánovanianou , ktorá robila svoju prácu a popri tom moju. Teraz ked sa mam vratit, mi ponukli moju funkciu vedúcej s tym , ze v rámci organizacných zmien zrusia miesto plánovačky- tej kolegine, ktorá ma zastupovala a ja budem vykonávať aj jej prácu. Kam pojde kolegina, keby som sa vratila neviem. Navrhla som zamestnávatelovi , že pristúpim k výpovedi z organizačných dôvodov , s tým že mi vyplatí odstupné. Zamestnávatel stále tvrdí, že nárok na odstupne nemám, pretože mi ponúkol moje pôvodné miesto, pretože vlastne moje miesto vedúcej nieje možne z organizačných dôvodov zrušiť a ruší miesto plánovačky, alebo teda zlučuje tieto miesta. Na oddelení musí byť vždy vedúca. Mám alebo nemám nárok na odstupné. Došlo k organižačným zmenám, ale nije k zrušeniu môjho miesta. Len k významným zmenám v mojej pracovnej náplni a zlúčeniu dvoch funkcií. Ďakujem za rýchlu odpoved. V pondelok mám ísť podpísať dohodu o skončené pracovného pomeru samozrejme bez nároku na odstupné.
ANEM
07.01.11,20:27
Dobry večer. Som na rodičovskej dovolenske. Pred jej nástupom som pracovala ako vedúca strediska, co mam aj v pracovnej zmluve. Počas RD ma zastupovala kolegina,-referentka plánovanianou , ktorá robila svoju prácu a popri tom moju. Teraz ked sa mam vratit, mi ponukli moju funkciu vedúcej s tym , ze v rámci organizacných zmien zrusia miesto plánovačky- tej kolegine, ktorá ma zastupovala a ja budem vykonávať aj jej prácu. Kam pojde kolegina, keby som sa vratila neviem. Navrhla som zamestnávatelovi , že pristúpim k výpovedi z organizačných dôvodov , s tým že mi vyplatí odstupné. Zamestnávatel stále tvrdí, že nárok na odstupne nemám, pretože mi ponúkol moje pôvodné miesto, pretože vlastne moje miesto vedúcej nieje možne z organizačných dôvodov zrušiť a ruší miesto plánovačky, alebo teda zlučuje tieto miesta. Na oddelení musí byť vždy vedúca. Mám alebo nemám nárok na odstupné. Došlo k organižačným zmenám, ale nije k zrušeniu môjho miesta. Len k významným zmenám v mojej pracovnej náplni a zlúčeniu dvoch funkcií. Ďakujem za rýchlu odpoved. V pondelok mám ísť podpísať dohodu o skončené pracovného pomeru samozrejme bez nároku na odstupné.
bubkoch
07.01.11,20:38
Dobry večer. Som na rodičovskej dovolenske. Pred jej nástupom som pracovala ako vedúca strediska, co mam aj v pracovnej zmluve. Počas RD ma zastupovala kolegina,-referentka plánovanianou , ktorá robila svoju prácu a popri tom moju. Teraz ked sa mam vratit, mi ponukli moju funkciu vedúcej s tym , ze v rámci organizacných zmien zrusia miesto plánovačky- tej kolegine, ktorá ma zastupovala a ja budem vykonávať aj jej prácu. Kam pojde kolegina, keby som sa vratila neviem. Navrhla som zamestnávatelovi , že pristúpim k výpovedi z organizačných dôvodov , s tým že mi vyplatí odstupné. Zamestnávatel stále tvrdí, že nárok na odstupne nemám, pretože mi ponúkol moje pôvodné miesto, pretože vlastne moje miesto vedúcej nieje možne z organizačných dôvodov zrušiť a ruší miesto plánovačky, alebo teda zlučuje tieto miesta. Na oddelení musí byť vždy vedúca. Mám alebo nemám nárok na odstupné. Došlo k organižačným zmenám, ale nije k zrušeniu môjho miesta. Len k významným zmenám v mojej pracovnej náplni a zlúčeniu dvoch funkcií. Ďakujem za rýchlu odpoved. V pondelok mám ísť podpísať dohodu o skončené pracovného pomeru samozrejme bez nároku na odstupné.

zamestnavatel ta chce, chce aby si TY pracovala ako veduca, no ty uz pre zamestnavatela pracovat nechces ...
ty ale nechces dat vypoved, no zaroven chces aby vypoved ti dal zamestnavatel ... ten na to vsak nema dovod ...
takze bud budes pracovat, alebo daj vypoved ... nieco ako "sefe chcem odist, daj mi vypoved aby som dostala odstupne" neexistuje
ANEM
08.01.11,09:09
Zamestnávateľ mi ponúkol pôvodné miesto, pretože sa vraciam z rodičovskej, miesto mi podľa ZP musí ponúknuť. To je za A. Za B je to , že sa vyjadril že kedže ho zlúčil s iným miestom a tú prácu som nikdy nevykonávala, čiže ju neviem robiť a má tam človeka ktorý ju vie robiť , a kedže mám doma dve malé deti a zastupovať ma nemá kto, tak by som to ani nezvládala, pretože OČR si časovo nebudem môčť dovoliť, takže vlastne mi to miesto ponúkol, mebo musí, ale zároveň sa vyjadril že ma na tú pozícii nechce a bolo by lepšie aby som prijala miesto personálnej s úplne iným platovým ohodnotením, ako náhradnú alternatívu. Takže to neni tak že ja nechcem pracovať. Keby som svoje pôvodné miesto prijala, logicky by mal prepustiť osobu ktorá ma zastupovala, kedže došlo k zlúčeniu funkcií , ja som sa vrátila , ona je prebytočná. Kedže som navrhla že odídem teda ja, prečo nemám nárok na odstupné?
Tweety
08.01.11,09:25
Zamestnávateľ mi ponúkol pôvodné miesto, pretože sa vraciam z rodičovskej, miesto mi podľa ZP musí ponúknuť. To je za A. Za B je to , že sa vyjadril že kedže ho zlúčil s iným miestom a tú prácu som nikdy nevykonávala, čiže ju neviem robiť a má tam človeka ktorý ju vie robiť , a kedže mám doma dve malé deti a zastupovať ma nemá kto, tak by som to ani nezvládala, pretože OČR si časovo nebudem môčť dovoliť, takže vlastne mi to miesto ponúkol, mebo musí, ale zároveň sa vyjadril že ma na tú pozícii nechce a bolo by lepšie aby som prijala miesto personálnej s úplne iným platovým ohodnotením, ako náhradnú alternatívu. Takže to neni tak že ja nechcem pracovať. Keby som svoje pôvodné miesto prijala, logicky by mal prepustiť osobu ktorá ma zastupovala, kedže došlo k zlúčeniu funkcií , ja som sa vrátila , ona je prebytočná. Kedže som navrhla že odídem teda ja, prečo nemám nárok na odstupné?
1. Pôvodné miesto Ti nemusí ponúknuť, kedže sa nevraciaš z MD, ale z RD
2. Nárok na odstupné budeš mať len v prípade, že dostaneš výpoveď z organiz. dôvodov, alebo akončís PP z rovnakého dôvodu.
ANEM
08.01.11,09:38
Riaditeľ tvrdí, že mi nemôže dať výpoveď z organizačných dôvodov, pretože moje miesto nezrušil. Kde by som našla daaký výklad čo sa rozumie pod organizačné dôvody výpovede. Tu je problém ten že miestny riaditeľ by mi odstupné rád priznal, ale sa bojí či to právne obstojí, keby to niekto napadol. Kedže jeho výklad je organižačné dôvody=zrušenie pracovného miesta= moje pôvodné miesto zrušiť nemôže= nemám nárok na odstupné. Ja požadujem len to na čo mám nárok.
Tweety
08.01.11,09:52
Riaditeľ tvrdí, že mi nemôže dať výpoveď z organizačných dôvodov, pretože moje miesto nezrušil. Kde by som našla daaký výklad čo sa rozumie pod organizačné dôvody výpovede. Tu je problém ten že miestny riaditeľ by mi odstupné rád priznal, ale sa bojí či to právne obstojí, keby to niekto napadol. Kedže jeho výklad je organižačné dôvody=zrušenie pracovného miesta= moje pôvodné miesto zrušiť nemôže= nemám nárok na odstupné. Ja požadujem len to na čo mám nárok.
Nezrušil, ale má tam iného zamestnanca, takže jeden je prebytočný, aj to je dôvod na výpoveď podľa §63ZP.
veronikasad
08.01.11,09:54
Riaditeľ tvrdí, že mi nemôže dať výpoveď z organizačných dôvodov, pretože moje miesto nezrušil. Kde by som našla daaký výklad čo sa rozumie pod organizačné dôvody výpovede. Tu je problém ten že miestny riaditeľ by mi odstupné rád priznal, ale sa bojí či to právne obstojí, keby to niekto napadol. Kedže jeho výklad je organižačné dôvody=zrušenie pracovného miesta= moje pôvodné miesto zrušiť nemôže= nemám nárok na odstupné. Ja požadujem len to na čo mám nárok.
Po návrate z RD je zamestnávatel povinný pridelovať ti prácu v zmysle platnej pracovnej zmluvy. Funkcia (zaradenie pracovníka) je podstatnou náležitosťou pracovnej zmluvy, ktoré je možné meniť len dodatkom k pracovnej zmluve (alebo dohodou o zmene prac.zmluvy), podpísanej zamestnancom a zamestnávatelom.
ANEM
08.01.11,10:21
Dakujem za názory. Je to komplikované a každý si to vykladá inak. Tweety, nájdem toto zdôvodnenie v daakom výklade, s ktorým by som u zamestnávateľa obstála.
Veronika, takže to znamená že mi aj po nástupe z RD musí ponúknuť pôvodné pracovné miesto s pôvodnou pracovnou náplnou?
veronikasad
08.01.11,10:23
Dakujem za názory. Je to komplikované a každý si to vykladá inak. Tweety, nájdem toto zdôvodnenie v daakom výklade, s ktorým by som u zamestnávateľa obstála.
Veronika, takže to znamená že mi aj po nástupe z RD musí ponúknuť pôvodné pracovné miesto s pôvodnou pracovnou náplnou?
ak nie sú nejaké osobitné predpisy v štátnej správe (ktoré neovládam) - ano
ANEM
08.01.11,10:41
A čo v prípade že mi ponúka pôvodné pracovné miesto , pod ktoré on z organizačných dôvodov presunul aj iné pracovné miesto. Teda zlúčil dve miesta dokopy vedúcu a plánovačku.
Teraz má dve osoby jedno miesto, ale tvári sa že v klude mozem nastúpiť na pôvodné miesto, ktoré už tak povodné neni, teda len názvom funkcie, nie pracovnou náplnou a že k žiadnym organižačným zmenám neprišlo, aj ked podla mna prislo lebo organizačne zlúčil dve funkcie a jedna osoba je nadbytočná. Je možne toto daako zdôvodniť právne paragrafmy?????? Už mi nejde ani tak o tie peniaze ako princíp, kto má vlastne pravdu.
Chobot
08.01.11,23:18
A čo v prípade že mi ponúka pôvodné pracovné miesto , pod ktoré on z organizačných dôvodov presunul aj iné pracovné miesto. Teda zlúčil dve miesta dokopy vedúcu a plánovačku.
Teraz má dve osoby jedno miesto, ale tvári sa že v klude mozem nastúpiť na pôvodné miesto, ktoré už tak povodné neni, teda len názvom funkcie, nie pracovnou náplnou a že k žiadnym organižačným zmenám neprišlo, aj ked podla mna prislo lebo organizačne zlúčil dve funkcie a jedna osoba je nadbytočná. Je možne toto daako zdôvodniť právne paragrafmy?????? Už mi nejde ani tak o tie peniaze ako princíp, kto má vlastne pravdu.


Dobry večer. Som na rodičovskej dovolenke, dve RD po sebe, od 22.12.2005. Pred jej nástupom som pracovala ako vedúca strediska, co mam aj v pracovnej zmluve.Od 6.6.2002. Počas RD ma zastupovala kolegina,-referentka plánovania , ktorá robila svoju prácu a popri tom moju. Teraz ked sa mam vratit, mi ponukli moju funkciu vedúcej s tym , ze v rámci organizacných zmien zrusia miesto plánovačky- tej kolegine, ktorá ma zastupovala a ja budem vykonávať aj jej prácu. Kedze 5 rokov to robila jedna osoba, tak to chce vedenie nechat aj nadalej tak. Lenze teraz ked nastupim budeme na to dve, takze ked nedám výpoved ja, preradia koleginu predpokladám na úplne inú funkciu, daakej referentky co pojde do dochodku a mna bude musiet zaucit do svojej práce, ktorú vykonávala 12 rokov. Navrhla som zamestnávatelovi , že pristúpim k výpovedi z organizačných dôvodov , s tým že mi vyplatí odstupné. Zamestnávatel stále tvrdí, že nárok na odstupne nemám, pretože mi ponúkol moje pôvodné miesto, pretože vlastne moje miesto vedúcej nieje možne z organizačných dôvodov zrušiť a ruší miesto plánovačky, alebo teda zlučuje tieto miesta. Na oddelení musí byť vždy vedúca. Mám alebo nemám nárok na odstupné. Došlo k organižačným zmenám, ale nieje k zrušeniu môjho miesta. Len k významným zmenám v mojej pracovnej náplni a zlúčeniu dvoch funkcií.
Ďakujem za rýchlu odpoved. V pondelok mám ísť podpísať dohodu o skončené pracovného pomeru samozrejme bez nároku na odstupné. Dakujem velmi pekne za vasu radu.

Písala si mi aj SS, ale odpoviem ti takto v téme a nie cez SS.

Nedá sa povedať, kto má jednoznačne pravdu. Faktom je, že ak sa vraciaš z RD, nie je povinný ťa zaradiť na pôvodné prac. miesto - teda nemáš ho garantované. Môže ti ponúknuť iné, ktoré však môžeš odmietnuť a potom ti musia dať výpoveď z org. dôvodov.

Tebe ale ponúkli tvoje pôvodné miesto. Otázne je, či máš pracovnú náplň presne definovanú v prac. zmluve. Teda či máš presne vymedzené, čo je tvojou náplňou. Ak áno, môžeš sa dožadovať, aby si robila len presne to, čo máš v náplni. Môžeš tú prácu navyše odmietnuť.

Teraz sa ale trochu zamysli - čo by sa stalo, keby si nebola na RD, ale počas práce by zlúčili tie funkcie a povedali by ti, že ti pribudne robota. Povedala by si, že to nebudeš robiť? Odmietla by si zlúčenú prácu? Navyše zamestnávateľ v praxi často mení náplne práce zamestnancom - napr. pridá im nejakú agendu navyše. Neviem koľko agendy ti pribudlo, ale skutočne je to o toľko viac, aby si radšej bola bez práce, než aby si robila tú zlúčenú prácu? (píšeš, že ju niekto robil niekoľko rokov, takže dá sa to zvládnuť).

Píšeš, že radšej chceš skončiť, než to robiť. Ak v PZ nemáš presne vymedzenú bod po bode tvoju prac. náplň, tak si nepomôžeš - tvoje miesto (hoci rozšírené o nejakú tú činnosť navyše) ti dali, takže to nemôžeš odmietnuť. AK chceš skončiť PP, tak je to z tvojej iniciatívy a zamestnávateľ ti nemusí dať odstupné.

Ale ak máš náplň definovanú, tak môžeš povedať, že budeš robiť len to. Tým pádom si pre nich nepoužiteľná a ak tá druhá je ochotná robiť celú agendu, tak ti môžu dať výpoveď z nadbytočnosti.

Skús sa ešte raz porozprávať s nadriadeným a navrhnúť mu, aby miesto teba to robila tá druhá a tebe nech dajú výpoveď. Dohodu nepodpisuj, tým ťa pripravia o odstupné. Ak nepodpíšeš dohodu a nedáš sama výpoveď, firma ťa bude musieť riešiť - budú nútení ti oni dať výpoveď.

Nedá sa predpovedať reakcia zamestnávateľa, môžu urobiť čokoľvek - možno z pomsty ti našijú porušenie prac. disciplíny a dajú ti okamžitú výpoveď. Nejde vždy o princípy, ale skôr o kompromisy.

Nedá mi, aby som nenapísal komentár - kopec ľudí by radšej robilo aj to navyše, len aby neprišli o prácu. Bežne sa spájajú funkcie a agendy. Tebe vôbec nevadí, že budeš bez práce? Radšej sa vzdáš vedúcej funkcie?
ANEM
09.01.11,22:04
Dakujem za rýchlu odpoved a ochotu.
- pracovnú nápln mam presne definovanú bod po bode, takže môžem odmietnuť pridanie nových činností
- nejde vlastne o pár činnosti , ale o celú pracovnú nápln jednej osoby
-osoba , ktorá to robila je bezdetná a nečerpala dovolenku dlhšie ako 2 dni, nieto ešte OCR, pri detoch je to nezvládnutelne, nejde tak o kvantitu, ako časové rozloženie práce
-zamestnávatel je ústretový, na jednej strane je rád, že som sa rozhodla za týchto podmienok nenastupiť, pretože sám vie že by som to nezvládala pri deťoch, to znamená komplikácie prenho. Aj by mi rád pomohol odstupným, lenže to konzultoval s podnikovým právnikom a ten má výklad nezrušilo sa miesto, nemože byť výpoved z organizačných dôvodov. A boja sa aby to vyššia org. jenotka nenapadla ako neoprávnené vyplatenie odstupného. Takže skor ide o to právne podloženie ako to či chcú alebo nechcú.
- viem že je ťažká doba a ludia sú radi že majp daaku prácu, ale momentálne som sa rozhodla, že radšej v klude a skromnejsie. Nedá sa mať všetko aj deti aj kariéru.
Kedže som prišla na to, že podľa nového soc. zákona môžem byť v klude do aprila na RD, potom budum postupovať ako mi radíš.
Ešte raz ďakujem za čas a ochotu.
Chobot
10.01.11,08:28
Dakujem za rýchlu odpoved a ochotu.
- pracovnú nápln mam presne definovanú bod po bode, takže môžem odmietnuť pridanie nových činností
- nejde vlastne o pár činnosti , ale o celú pracovnú nápln jednej osoby
-osoba , ktorá to robila je bezdetná a nečerpala dovolenku dlhšie ako 2 dni, nieto ešte OCR, pri detoch je to nezvládnutelne, nejde tak o kvantitu, ako časové rozloženie práce
-zamestnávatel je ústretový, na jednej strane je rád, že som sa rozhodla za týchto podmienok nenastupiť, pretože sám vie že by som to nezvládala pri deťoch, to znamená komplikácie prenho. Aj by mi rád pomohol odstupným, lenže to konzultoval s podnikovým právnikom a ten má výklad nezrušilo sa miesto, nemože byť výpoved z organizačných dôvodov. A boja sa aby to vyššia org. jenotka nenapadla ako neoprávnené vyplatenie odstupného. Takže skor ide o to právne podloženie ako to či chcú alebo nechcú.
- viem že je ťažká doba a ludia sú radi že majp daaku prácu, ale momentálne som sa rozhodla, že radšej v klude a skromnejsie. Nedá sa mať všetko aj deti aj kariéru.
Kedže som prišla na to, že podľa nového soc. zákona môžem byť v klude do aprila na RD, potom budum postupovať ako mi radíš.
Ešte raz ďakujem za čas a ochotu.

To zvýraznené ti neviem potvrdiť. V oblasti rodičovskej dovolenky neboli zmeny a RD sa neposkytuje podľa zákona o soc. poistení, takže neviem, čo tým chceš povedať.

Vo všeobecnosti ale, na RD môžeš byť do veku 3 rokov dieťaťa. Ak tvoje mladšie dieťa dovŕši vek 3 roky v apríli, tak sa nehrň do práce, zostaň doma do apríla. Uvidíš, možno sa to ešte nejako utrasie.

Potom, ak sa vrátiš, ale žiadnu dohodu nepodpisuj. Nech si to rieši zamestnávateľ, či ťa nechá. Podľa toho, čo si napísala (upresnila), tak máš nárok nevykonávať to, čo ti chcú pridať. Tým pádom jedna z vás dvoch bude nadbytočná. Ak ponechajú tú, čo ťa teraz zastupuje, tak je evidentné, že teba musia z organiz. dôvodov prepustiť a potom máš nárok na odstupné. Neviem, čo je to za právnika, keď toto nevie. Možno sú tam ešte iné okolnosti, ktoré nám nie sú známe.

Takže si vo výhodnejšie pozícii, než som si z prvých tvojich príspevkov myslel.
ANEM
10.01.11,18:59
Zmeny ohľadom rodičovskej by mali byť od 1.1 v tom , že sa sa neskúma či je dieťa v škôlke, štátnej alebo súkromnej, či osoba pracuje, do 3 rokov má každá nárok na rodičovský príspevok. Teda takto som to pochopila. Dúfam, že je to OK, lebo sa mi zdá, že aj v tom v čom som mala jasno, jasno nemám. Dcérka je od dnes v skôlke a podľa starého soc. zákona, by som mohla byť na RD len do konca januára, kedže som dala dieťa do štátneho zariadenia. Po novom je to jedno....snád? Okolnosti, ktoré sú za organizačnými zmenami nepoznám ani ja, v tomto prostredí sa ludia premiestnujú z pozície na pozíciu ako šachové figýrky. Raz si najvyssí riaditel, za týzden o par pozícii nizsie a potom ta dajú do archívu a si rád že si. A kazdý sa bojí niečo povedať. Mne je to už jedno, tak sa nemám čo stratit.
monikago
12.01.11,18:33
Ahojte,

mohli by ste mi prosím poradiť...

Mám kamarátku, ktorá je momentálne na RD, ale chcela by sa vrátiť do práce, len jej povedali, že ju nechcú naspäť a dávajú jej k 1.2.2011 výpoveď §63 1/B čiže z organizačných dôvodov, mohli by ste mi povedať načo má v takomto prípade nárok, lebo jej zostalo ešte pred nástupom na materskú resp. RD 37 dní dovolenky,ktoré po nej vyžadujú, aby si vyčerpala v rámci dvojmesačnej výpovednej doby - môžu to vôbec od nej požadovať?, lebo ja som si myslela, že keď je to z organizačných dôvodov, tak akonáhle dostanem výpoveď tak koniec a nie ešte aby ma okradli o výpovednú dobu resp. o plat s výpovednej doby a potom dostane 3 odstupné platy a ešte jedna otázočka, že z čoho jej vypočítajú to odstupné, keď bola na RD - či posledným priemerom, ktorý mala, alebo podľa pracovnej zmluvy.
budeme vďačné za akúkoľvek odpoveď a radu
monikago
13.01.11,06:04
nemáte s tým niekto skúsenosti?
ivka70
13.01.11,06:20
Ahojte,

mohli by ste mi prosím poradiť...

Mám kamarátku, ktorá je momentálne na RD, ale chcela by sa vrátiť do práce, len jej povedali, že ju nechcú naspäť a dávajú jej k 1.2.2011 výpoveď §63 1/B čiže z organizačných dôvodov, mohli by ste mi povedať načo má v takomto prípade nárok, lebo jej zostalo ešte pred nástupom na materskú resp. RD 37 dní dovolenky,ktoré po nej vyžadujú, aby si vyčerpala v rámci dvojmesačnej výpovednej doby - môžu to vôbec od nej požadovať? ano, zamestnavatel moze nariadit cerpanie celej dovolenky aj pocas vypovednej doby, napriek tomu jej nevyjde cerpanie na celu vypovednu dobu .... lebo ja som si myslela, že keď je to z organizačných dôvodov, tak akonáhle dostanem výpoveď tak koniec a nie ešte aby ma okradli o výpovednú dobu resp. o plat s výpovednej doby :) vtipne a potom dostane 3 odstupné platy a ešte jedna otázočka, že z čoho jej vypočítajú to odstupné, keď bola na RD - či posledným priemerom, ktorý mala, alebo podľa pracovnej zmluvy. pravdepodobnym priemerom, takze nie poslednym pred MD
budeme vďačné za akúkoľvek odpoveď a radu

v texte