azla
28.04.10,17:47
Zamestnanec chcel rozviazať PP zo dňa na deň (našiel si inú prácu v zahraničí).
Zamestnávateľ s tým nesúhlasil, napriek tomu, zamestnanec do zamestnania nenastúpil a odcestoval do zahraničia.

Ako má postupovať zamestnávateľ ? Kedy skončí PP ? (ZP, SP, dovolenka....)
Má zamestnávateľ právo na náhradu škody ? (Auto ostalo bez šoféra)
moriteru
28.04.10,16:02
Zamestnanec chcel rozviazať PP zo dňa na deň (našiel si inú prácu v zahraničí).
Zamestnávateľ s tým nesúhlasil, napriek tomu, zamestnanec do zamestnania nenastúpil a odcestoval do zahraničia.

Ako má postupovať zamestnávateľ ? Kedy skončí PP ? (ZP, SP, dovolenka....)
Má zamestnávateľ právo na náhradu škody ? (Auto ostalo bez šoféra)
Všeličo :
- absencia
- krátenie dovolenky
- možno tá náhrada do výšky mesačného platu.
Podľa toho nakoľko sa zamestnávateľ "naštval" :) .
PS
A nemá možnosť použiť to okamžité rozviazanie PP dohodou (nemá to u seba písomne )?
azla
28.04.10,16:31
Zamestnavateľ sa so zamestnancom nedohodol, lebo to bolo pre neho nevýhodné. Zamestnanec napriek tomu nenastúpil do práce.

Náhrada do výšky mesačného platu je niekde upravená, alebo iba tak ???
veronikasad
28.04.10,16:33
Zamestnavateľ sa so zamestnancom nedohodol, lebo to bolo pre neho nevýhodné. Zamestnanec napriek tomu nenastúpil do práce.

Náhrada do výšky mesačného platu je niekde upravená, alebo iba tak ???
Máte so zamestnancom dohodnutý "postih" za nedodržanie výpovednej doby v pracovnej zmluve ?

§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
azla
28.04.10,17:10
Ďakujem.:)
Toto som chcela vedieť, kde je ta náhrada mesačného platu.
Ja nie som mzdárka, len prišla za mnou mzdárka, že kde to má hľadať, že "vraj" v ZP to nenašla.
A je to tam. :rolleyes:
drobeceva
28.04.10,17:14
Ďakujem.:)
Toto som chcela vedieť, kde je ta náhrada mesačného platu.
Ja nie som mzdárka, len prišla za mnou mzdárka, že kde to má hľadať, že "vraj" v ZP to nenašla.
A je to tam. :rolleyes:
Anka, áno, ale musí to mať uvedené v pracovnej zmluve, ale ak je starší zamestnanec, tak v dodatku k PZ. Ak to nemá zamestnanec uvedené, tak zamestnávateľ nemá právo na peňažnú náhradu.
ivka70
28.04.10,17:27
Ak firma velmi chce, moze si na sude uplatnit nahradu skody, ktora jej tymto odchodom vznikla - napr. musela si prenajat sofera od inej firmy na 2 mesiace, kym nasla nahgrdneho ....
Da sa vselico, vzniknutu skodu musi na sude firma preukazat.
plackoo
28.04.10,19:33
Ak firma velmi chce, moze si na sude uplatnit nahradu skody, ktora jej tymto odchodom vznikla - napr. musela si prenajat sofera od inej firmy na 2 mesiace, kym nasla nahgrdneho ....
Da sa vselico, vzniknutu skodu musi na sude firma preukazat.

Tam v zadaní bolo auto a nie bager.
Xanti
28.04.10,19:35
Tam v zadaní bolo auto a nie bager.mimotemy a kde ivka70 píše o bagri? Vidím zle ja alebo ty? :D
Laco-monter
28.04.10,19:37
Zamestnanec ak chcel odisť tak , to mal riešiť nasledovne

-zaslať svoju výpoveď PISOMNE

alebo sa v ten deň v praci ožrať vynadať veducemu a hneď by mal výpoveď možno aj na počkanie.

Lenže neznalí veci riešia všetko sami na svoje triko a potom sa čudujú, keď ich stihaju paragrafy, v horšom pripade exekutori.
plackoo
28.04.10,21:34
zamestnanec do zamestnania nenastúpil
(Auto ostalo bez šoféra)


Ak firma velmi chce, moze si na sude uplatnit nahradu skody, ktora jej tymto odchodom vznikla
- napr. musela si prenajat sofera od inej firmy na 2 mesiace, kym nasla nahgrdneho ....
Da sa vselico, vzniknutu skodu musi na sude firma preukazat.


Tam v zadaní bolo auto a nie bager.


mimotemy a kde ivka70 píše o bagri? Vidím zle ja alebo ty? :D

Xanti.
Tak ešte raz / pomaly / pre teba / aby si si stihla všimnúť, čo som povedal.
" auto a nie bager " znamená :
auto
- zamestnanec bol šofér
- neprišiel do roboty
- auto stálo, kým si firma nenašla náhradného šoféra
- týmto vzniknutú škodu si môže uplatňovať cestou súdu
- firma ju na súde musí preukázať
1, prenajatím šoféra môže vzniknúť škoda IBA ako rozdiel nákladov na prenajatého a pôvodného šoféra.
2, nezamestnaných šoférov je plno
bager
3, vzhľadom na požiadavky legislatívy a špecifickosť bagristu predpokladám, že ich je nezamestnaných veľmi málo
- oveľa väčšia škoda by vznikla, keby zamestnanec bol bagrista
- škoda by bola preto, že bager by nepracoval, lebo firma by nevedela zohnať bagristu
auto a nie bager
Ad Ivka
- bolo to auto
- za pár dní čo mali požičaného šoféra (kým neprijali náhradného) je škoda v smiešnej výške
- keby však prišli na súd, že za 2 mesiace nevedeli zohnať obyčajného šoféra ( NIE bagristu) a museli si šoféra 2 mesiace prenajímať (alebo dokonca že by kvôli tomu auto stálo) - tak ich každý vysmeje - a NEUNIESLI by:D:D dôkazné bremeno škody !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- ale ak firma veľmi chce ......
Chobot
29.04.10,06:24
Xanti.
Tak ešte raz / pomaly / pre teba / aby si si stihla všimnúť, čo som povedal.
" auto a nie bager " znamená :
auto
- zamestnanec bol šofér
- neprišiel do roboty
- auto stálo, kým si firma nenašla náhradného šoféra
- týmto vzniknutú škodu si môže uplatňovať cestou súdu
- firma ju na súde musí preukázať
1, prenajatím šoféra môže vzniknúť škoda IBA ako rozdiel nákladov na prenajatého a pôvodného šoféra.
2, nezamestnaných šoférov je plno
bager
3, vzhľadom na požiadavky legislatívy a špecifickosť bagristu predpokladám, že ich je nezamestnaných veľmi málo
- oveľa väčšia škoda by vznikla, keby zamestnanec bol bagrista
- škoda by bola preto, že bager by nepracoval, lebo firma by nevedela zohnať bagristu
auto a nie bager
Ad Ivka
- bolo to auto
- za pár dní čo mali požičaného šoféra (kým neprijali náhradného) je škoda v smiešnej výške
- keby však prišli na súd, že za 2 mesiace nevedeli zohnať obyčajného šoféra ( NIE bagristu) a museli si šoféra 2 mesiace prenajímať (alebo dokonca že by kvôli tomu auto stálo) - tak ich každý vysmeje - a NEUNIESLI by:D:D dôkazné bremeno škody !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- ale ak firma veľmi chce ......

Takto podané to má logiku.

Skutočná škoda asi nebude veľká. Firme ide skôr asi podkúriť tomu zamestnancovi, alebo mu to nejako osladiť.

Ja by som doporučoval viesť mu absenciu, kým si takto "nevyčerpá" všetky dni dovolenky a potom ukončiť PP z dôvodu závažného porušenia prac. disciplíny. Súdiť sa kvôli náhrade škody je na dlhé lakte.
Xanti
29.04.10,07:46
Ak firma velmi chce, moze si na sude uplatnit nahradu skody, ktora jej tymto odchodom vznikla - napr. musela si prenajat sofera od inej firmy na 2 mesiace, kym nasla nahgrdneho ....
Da sa vselico, vzniknutu skodu musi na sude firma preukazat.


Tam v zadaní bolo auto a nie bager.


mimotemy a kde ivka70 píše o bagri? Vidím zle ja alebo ty? :D


Xanti.
Tak ešte raz / pomaly / pre teba / aby si si stihla všimnúť, čo som povedal.
" auto a nie bager " znamená :
auto
- zamestnanec bol šofér
- neprišiel do roboty
- auto stálo, kým si firma nenašla náhradného šoféra
- týmto vzniknutú škodu si môže uplatňovať cestou súdu
- firma ju na súde musí preukázať
1, prenajatím šoféra môže vzniknúť škoda IBA ako rozdiel nákladov na prenajatého a pôvodného šoféra.
2, nezamestnaných šoférov je plno
bager
3, vzhľadom na požiadavky legislatívy a špecifickosť bagristu predpokladám, že ich je nezamestnaných veľmi málo
- oveľa väčšia škoda by vznikla, keby zamestnanec bol bagrista
- škoda by bola preto, že bager by nepracoval, lebo firma by nevedela zohnať bagristu
auto a nie bager
Ad Ivka
- bolo to auto
- za pár dní čo mali požičaného šoféra (kým neprijali náhradného) je škoda v smiešnej výške
- keby však prišli na súd, že za 2 mesiace nevedeli zohnať obyčajného šoféra ( NIE bagristu) a museli si šoféra 2 mesiace prenajímať (alebo dokonca že by kvôli tomu auto stálo) - tak ich každý vysmeje - a NEUNIESLI by:D:D dôkazné bremeno škody !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- ale ak firma veľmi chce ......
mimotemyMilý PLACKOOO,

Tak ešte raz / pomaly / pre teba / aby si si stihol všimnúť, čo som povedala.

Nikde ale vôbec nikde IVKA70 nespomína bager, ani zadávateľka AZLA nespomína bager. Tak nechápem kde v tvojej hlavičke sa ten bager objavil, že tu niečo splietaš čo nemá absolútne súvis s témou.

Tie svoje pohádky bager auto , bagrista šofér si nechaj pre svoje deti.

Ešte raz sa ťa pýtam KDE SI ČÍTAL O B A G R I lebo nikto okrem teba ho nespomínal.

Tam v zadaní bolo auto a nie bager.

Tak fakt neviem, kto nevie čítať. Mne to prichodí, že ty nečítaš ale si domýšlaš. Takže Ťa poprosím, prečítaj si láskavo čo píšem.

Za pochopenie ďakujem
hanelie
29.04.10,07:54
z hľadiska vymáhania škody
báger ......1 motohodina cca 30€
služobné auto ......1hodina 0€:)
Mgr.Shrek
29.04.10,08:16
Xanti.
Tak ešte raz / pomaly / pre teba / aby si si stihla všimnúť, čo som povedal.
" auto a nie bager " znamená :
auto
- zamestnanec bol šofér
- neprišiel do roboty
- auto stálo, kým si firma nenašla náhradného šoféra
- týmto vzniknutú škodu si môže uplatňovať cestou súdu
- firma ju na súde musí preukázať
1, prenajatím šoféra môže vzniknúť škoda IBA ako rozdiel nákladov na prenajatého a pôvodného šoféra.
2, nezamestnaných šoférov je plno
bager
3, vzhľadom na požiadavky legislatívy a špecifickosť bagristu predpokladám, že ich je nezamestnaných veľmi málo
- oveľa väčšia škoda by vznikla, keby zamestnanec bol bagrista
- škoda by bola preto, že bager by nepracoval, lebo firma by nevedela zohnať bagristu
auto a nie bager
Ad Ivka
- bolo to auto
- za pár dní čo mali požičaného šoféra (kým neprijali náhradného) je škoda v smiešnej výške
- keby však prišli na súd, že za 2 mesiace nevedeli zohnať obyčajného šoféra ( NIE bagristu) a museli si šoféra 2 mesiace prenajímať (alebo dokonca že by kvôli tomu auto stálo) - tak ich každý vysmeje - a NEUNIESLI by:D:D dôkazné bremeno škody !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- ale ak firma veľmi chce ......

No lenže to, či bol bagrista, alebo šofér už asi neovplyvnia, pretože pri podpisovaní prac. zmluvy bola určite uvedená prac. pozícia.
Myslím si preto, že polemika šofér - bagrista je zbytočná.

A ako škoda by mohli byť uvedené aj nadčasy, príplatky...atď...
Xanti
29.04.10,08:21
Xanti.
Tak ešte raz / pomaly / pre teba / aby si si stihla všimnúť, čo som povedal.
" auto a nie bager " znamená :

A mimotemy Placko u nás sa hovorí ... Co še babe chcelo, to še babe šnilo.... takže celý tvoj úlet smerom bager a bagrista je asi toho znenia. Niečo sa Ti prisnilo tak si to napísal.
plackoo
29.04.10,15:23
mimotemyMilý PLACKOOO,

Tak ešte raz / pomaly / pre teba / aby si si stihol všimnúť, čo som povedala.

Nikde ale vôbec nikde IVKA70 nespomína bager, ani zadávateľka AZLA nespomína bager. Tak nechápem kde v tvojej hlavičke sa ten bager objavil, že tu niečo splietaš čo nemá absolútne súvis s témou.

Tie svoje pohádky bager auto , bagrista šofér si nechaj pre svoje deti.

Ešte raz sa ťa pýtam KDE SI ČÍTAL O B A G R I lebo nikto okrem teba ho nespomínal.


Tak fakt neviem, kto nevie čítať. Mne to prichodí, že ty nečítaš ale si domýšlaš. Takže Ťa poprosím, prečítaj si láskavo čo píšem.

Za pochopenie ďakujem

Xanti.

Možno vieš prečítať literu zákona.
Ja som rozprával o duchu zákona (mistr šrek by ti to o argumentovaní a vysvetľovaní sudcovi povedal viac) t.j. ako ťažko by firma na súde dokazovala škodu vzniknutú tým, že si na 2 mesiace musela požičať obyčajného šoféra.

PS
Tak to neber tak vážne - bolo to iba podobenstvo, ako v bájke.
Kľudne nech idú na súd :D:D:D:D:D:D:D:D:D .(veď uvidia )
plackoo
29.04.10,15:26
u nás sa hovorí ... Co še babe chcelo, to še babe šnilo....



Aj u nás sa tak hovorí - o babách:):).
PS
U chlapov je to akomak iné.
plackoo
29.04.10,15:38
Takto podané to má logiku.






Myslím si preto, že polemika šofér - bagrista je zbytočná.



mimotemy

Jeden pochopil, druhý nie.

A o tom to je :D:D:D:D:D .

PS
Raz skúsim napísať tak, aby pochopili obaja.
Xanti
29.04.10,15:47
Xanti.

Možno vieš prečítať literu zákona.
Ja som rozprával o duchu zákona (mistr šrek by ti to o argumentovaní a vysvetľovaní sudcovi povedal viac) t.j. ako ťažko by firma na súde dokazovala škodu vzniknutú tým, že si na 2 mesiace musela požičať obyčajného šoféra.

PS
Tak to neber tak vážne - bolo to iba podobenstvo, ako v bájke.
Kľudne nech idú na súd :D:D:D:D:D:D:D:D:D .(veď uvidia )
mimotemy kde som zase literu zákona čítala.... čo som urobila som ťa upozornila slušne, na to, že splietaš hlúposti a vsúvaš ich do úst niekomu kto to nepísal ....

ja neriešim daný problém. ... je vecou firmy akého ma dobrého právnika a ako je naklonený sudca .. ale toto ja vôbec neriešim ...

ja riešim tvojho vysneného bagra , a bagristu s ktorým si spadol z neba... a úplne od veci si reagoval na príspevok IVKA70.

Hallo budíček....
plackoo
29.04.10,16:00
mimotemy kde som zase literu zákona čítala.... čo som urobila som ťa upozornila slušne, na to, že splietaš hlúposti a vsúvaš ich do úst niekomu kto to nepísal ....

ja neriešim daný problém. ... je vecou firmy akého ma dobrého právnika a ako je naklonený sudca .. ale toto ja vôbec neriešim ...

ja riešim tvojho vysneného bagra , a bagristu s ktorým si spadol z neba... a úplne od veci si reagoval na príspevok IVKA70.

Hallo budíček....


mimotemy

Normálne sa vzdávam :) .
azla
29.04.10,16:12
Ďakujem za príspevky, je mi však ľúto, ak sa riešenie témy dostane až do takejto polohy.

Chcela som vedieť hlavne úpravu ohľadom mesačnej mzdy , to som sa dozvedela, iné riešiť nebudeme - vynaložená energia by nebola adekvátna výsledku.
misoft
29.04.10,16:18
Ľudia, hádate sa tu o nepodstatnom!

Zamestnanec chcel rozviazať PP zo dňa na deň (našiel si inú prácu v zahraničí).
Zamestnávateľ s tým nesúhlasil, napriek tomu, zamestnanec do zamestnania nenastúpil a odcestoval do zahraničia.

Ako má postupovať zamestnávateľ ? Kedy skončí PP ? (ZP, SP, dovolenka....)
Má zamestnávateľ právo na náhradu škody ? (Auto ostalo bez šoféra)

Tu je podstata: zamestnanec i napriek tomu, že mu trval pracovný pomer, neprišiel do práce => absencia (bez nároku na mzdu!)
Zamestnávateľovi zostalo voľné vozidlo (zamestnanec mal absenciu). Pokiaľ zamestnávateľ potreboval plniť nejaké pracovné úlohy, bol nútený buď tieto odrieknuť = straty, alebo dočasne najať iného vodiča = náklady.
ako ťažko by firma na súde dokazovala škodu vzniknutú tým, že si na 2 mesiace musela požičať obyčajného šoféra.

A veru by dokázala! Veď predsa kmeňový vodič nenastúpil, musel náhradný a toho je potrebné zaplatiť!
Ak auto stálo, nevykazovalo prácu, neboli splnené dané úlohy, tiež by dokázali stratu.
A na to má pre porušenie pracovnej disciplíny zamestnávateľ nárok, aby škody spôsobené zamestnancom mu boli vyčíslené a zohľadnené.
plackoo
29.04.10,16:45
Napriek tomuto

(Má zamestnávateľ právo na náhradu škody ? Auto ostalo bez šoféra)



Chcela som vedieť hlavne úpravu ohľadom mesačnej mzdy , to som sa dozvedela, iné riešiť nebudeme - vynaložená energia by nebola adekvátna výsledku.


Nedáš pokoj :


Tu je podstata: zamestnanec i napriek tomu, že mu trval pracovný pomer, neprišiel do práce => absencia (bez nároku na mzdu!)
Zamestnávateľovi zostalo voľné vozidlo (zamestnanec mal absenciu). Pokiaľ zamestnávateľ potreboval plniť nejaké pracovné úlohy, bol nútený buď tieto odrieknuť = straty, alebo dočasne najať iného vodiča = náklady.
A veru by dokázala! Veď predsa kmeňový vodič nenastúpil, musel náhradný a toho je potrebné zaplatiť!
Ak auto stálo, nevykazovalo prácu, neboli splnené dané úlohy, tiež by dokázali stratu.
A na to má pre porušenie pracovnej disciplíny zamestnávateľ nárok, aby škody spôsobené zamestnancom mu boli vyčíslené a zohľadnené.

Prečítal si príspevok 2 a 11 ??????

Náhradný by musel byť vyplatený / pôvodný ako píšeš aj ty - absencia = tak potom ako v 11 : škoda je rozdiel v superhrubej mzde.
Koľko to môže byť za deň ? 10 - 15 € ???
Koľko je to dočasne ? 10 dní ????(len nepovedz, že im sudca zožerie, že za dva týždne nezohnali :D:D:D obyčajného šoféra )
Misoft, to ktoré firma si pôjde uplatňovať na súd škodu 150 € ??????????????
Na súde by to museli setsakra lepšie vyargumentovať / vydokladovať, ako ty tu.
Chobot
30.04.10,07:51
Napriek tomuto

(Má zamestnávateľ právo na náhradu škody ? Auto ostalo bez šoféra)




Nedáš pokoj :


Prečítal si príspevok 2 a 11 ??????

Náhradný by musel byť vyplatený / pôvodný ako píšeš aj ty - absencia = tak potom ako v 11 : škoda je rozdiel v superhrubej mzde.
Koľko to môže byť za deň ? 10 - 15 € ???
Koľko je to dočasne ? 10 dní ????(len nepovedz, že im sudca zožerie, že za dva týždne nezohnali :D:D:D obyčajného šoféra )
Misoft, to ktoré firma si pôjde uplatňovať na súd škodu 150 € ??????????????
Na súde by to museli setsakra lepšie vyargumentovať / vydokladovať, ako ty tu.

A ešte na dôvažok - to firma nemala náhradného šoféra? Neexistovala zastupiteľnosť? Veď čo keby náhodou ochorel? Tak celú jeho maródku bude auto stáť?
azla
30.04.10,08:20
Súhlasím, že existujú situácie, že pracovník ochorie a nenastúpi do práce.
To sa samozrejme rešpektuje a musí sa to riešiť náhradným spôsobom.

V tomto prípade ide skôr o to, že predsa bezdôvodne sa zamestnanci takto správať nemôžu.
Napr. máte kolektív predavačiek , šoférov (15), a tí v pondelok nenastúpia do práce, ale napríklad nastúpia ku konkurencii - a má to ostať bez dôsledkov ?
plackoo
30.04.10,09:40
Súhlasím, že existujú situácie, že pracovník ochorie a nenastúpi do práce.
To sa samozrejme rešpektuje a musí sa to riešiť náhradným spôsobom.

V tomto prípade ide skôr o to, že predsa bezdôvodne sa zamestnanci takto správať nemôžu.
Napr. máte kolektív predavačiek , šoférov (15), a tí v pondelok nenastúpia do práce, ale napríklad nastúpia ku konkurencii - a má to ostať bez dôsledkov ?

Vieš, len je maličký rozdiel v náročnosti riešenia, ak to firma :
- ofrfle
- rieši cez absenciu / prémie:)
- alebo to smelo placne rovno na súd :D .