insanetoy
28.04.10,18:06
Dobrý deň, mám otázku ohľadne dani z úroku z úveru. Firma poskytla úver s.r.o.-cke ktorá tento úver nespláca ani nieje šanca že ho niekedy splatí. Z tohoto úveru účtujem úroky z ktorých odvádzam daň. Otázka je či musím o týchto úrokoch ktoré sú prakticky len fiktívne pretože sa nikdy nezaplatia účtovať a odvádzať z nich daň. Nárok na daňové oprávky vzniká až 12 mesiacov po uplynutí lehoty. Existuje možnosť jak to urobiť skôr ?
Dakujem
Lila
28.04.10,18:38
Úroky musíte riadne zaúčtovať a to na aú 662xy, čiže pre Vás je to daňový výnos, samozrejme bez ohľadu nato, či Vám to niekedy uhradia, práve o tomto je podvojné účtovníctvo. Vy v žiadnom prípade nemôžete ignorovať túto skutočnosť. To ako keby ste povedali, či musíte zaúčtovať vyšlú faktúru, ktorú Vám odberateľ asi ani neuhradí. Žiaľ takúto pôžičku bolo treba riadne zmluvne ošetriť a chrániť sa aspoň nejakou osobnou zmenkou spoločníkov s.r.o., ktorej ste požičali peniaze, respektíve nejakým záložným právom.
insanetoy
28.04.10,20:23
Mne su samozrejme jasné princípy podvojného učtovníctva avšak faktúra a úroky z nevymožitelných úverov sú dve hodne rozdielne veci. Mna skôr zaujímalo jak takéto prípady účtujú vo firmách jak provident alebo pôžickáreň. U nich by som povedal že úroky normálne účtujú ďalej a daň odvádzajú pretože pre nich je výhodnejšie vymáhať vyššiu sumu. Napríklad viem že počas krízy banky mali obrovské straty, ktoré boli spôsobené práve odpismi toxických hypoték a rôznych úverov rovnako aj znížením ceny zábezpek v ručení. Zákon na takéto prípady myslí avšak je tam lehota 12 mesiacov po uplynutí ktorých môžeme normálne robiť daňové odpisy na tieto aktíva. Čo je pre firmu však nevhodné z rôznych dôvodov. Myslel som že sa tu niekto stretol s niečim podobným.