djriki
28.04.10,20:46
Prosim o radu. Dostal som sa do nasledovnej situacie: Rodicia(po rozvode) mi v roku 99 darovali dom s dozivotnym pravom dozitia a opatery. Otec sa od roku 99 s nami nezdrziaval ani tu nema ziaden majetok. Mama vlani umrela tak som tu zostal sam. Otec mal v decembri tazky infarkt, pomali sa z toho dostal avsak chodi o barle v doprovode a pri ozivovani doslo k poskodeniu mozgu co zapricinuje poruchy kratkodobej pameti, zacal byt aj obcas agresivny a tvrdi veci co nie su pravdive. Posledne 2 roky zil u priatelky avsak po infarkte uz ho ma plne zuby a chce ho prec z domu, teda mi ho zavesila na krk. Ja zacinam od buduceho mesiaca chodit do prace, teda sa o neho nemozem starat, treba mu navarit, podat lieky a pod... samozrejme na chod domacnosti, jedlo ucty odmieta prispievat. Do ustavu ist nechce a ani si nepripusta ze nie je v poriadku. Mam rozhodnutie z VUC o stupni odkazanosti c.6... idem si zalozit rodinu a nedokazem si predstavit zivot s clovekom ktori mi je uz ako cudzi. Pre jeho dobro by bol najlepsi ustav ale co ked tam odmieta? ake su moznosti ho donutit alebo sa branit? Zbavenie svojpravnosti je dlhy a zlozity procesa postupil by som ho len v krajnom pripade
djriki
28.04.10,18:54
Este dodam ze nemoze ostat sam u mna doma, bojim sa aby nieco neposkodil, pripadne nenechal pusteny plyn ci elek.spotrebic. Obcas byva aj agresivny.
Ice dive
28.04.10,19:00
Prosim o radu. Dostal som sa do nasledovnej situacie: Rodicia(po rozvode) mi v roku 99 darovali dom s dozivotnym pravom dozitia a opatery. Otec sa od roku 99 s nami nezdrziaval ani tu nema ziaden majetok. Mama vlani umrela tak som tu zostal sam. Otec mal v decembri tazky infarkt, pomali sa z toho dostal avsak chodi o barle v doprovode a pri ozivovani doslo k poskodeniu mozgu co zapricinuje poruchy kratkodobej pameti, zacal byt aj obcas agresivny a tvrdi veci co nie su pravdive. Posledne 2 roky zil u priatelky avsak po infarkte uz ho ma plne zuby a chce ho prec z domu, teda mi ho zavesila na krk. Ja zacinam od buduceho mesiaca chodit do prace, teda sa o neho nemozem starat, treba mu navarit, podat lieky a pod... samozrejme na chod domacnosti, jedlo ucty odmieta prispievat. Do ustavu ist nechce a ani si nepripusta ze nie je v poriadku. Mam rozhodnutie z VUC o stupni odkazanosti c.6... idem si zalozit rodinu a nedokazem si predstavit zivot s clovekom ktori mi je uz ako cudzi. Pre jeho dobro by bol najlepsi ustav ale co ked tam odmieta? ake su moznosti ho donutit alebo sa branit? Zbavenie svojpravnosti je dlhy a zlozity procesa postupil by som ho len v krajnom pripade
Právo dožitia ide zrušiť len v tom prípade, ak ten čo toto právo má sa ho vzdá, alebo zanikne jeho smrťou automaticky...

Váš otec sa pravdepodobne práva na doživotné užívanie nevdzá, nakoľko by v danej situácií asi skončil na ulici... navyše je ako uvádzate je odkázaný na pomoc druhých... zo zákona máte povinnosť ako jeho potomok sa o neho postarať...

Skúste sa informovať na VUC aké máte možnosti ohľadom získania nároku na opatrovateľku resp. nejaký denný stacionár pre dôchodcov...
Ingrid Ondruskova
28.04.10,19:15
Ja som sa starala o dedka asi rok /mal vyše 80.r./ a tiež som chodila do práce /mali sme na niekoľko hodín opatrovateľku/ a dalo sa to celkom zvládať, dedko bol samozrejme nevrlý a náladový, lebo sa cítil opustený a ja som samozrejme ráno musela ísť do práce...atď./mali sme aj zážitky typu...pustený plyn a prihorený guláš a následne maľovanie kuchyne/ a žiaľ starí ľudia sú už takí...ale faktom je, že akosi našou morálnou povinnosťou je postarať sa o rodičov, či prarodičov, aj my raz budeme starí a očakávame tiež od našich detí, že nás neodkopnú, keď už budeme nepoužiteľní...
djriki
28.04.10,19:17
Ice Dive - mozete prosim upresnit o ktroy zakon sa opierate? Prikazuje tento zakon aj to ze ho musim zivit s vlastnych prostriedkov ak mi nechce na nic prispiet? Nuti ma zakon nechat pracu a sediet s nim doma po cely zivot? Nemoze nahodou sud rozhodnut vzhladom na jeho fyzicky a psychicky stav ze mu bude lepsie v ustave kedze ja chodim do prace? Dostava celkom dobry invalidny docohok takze platit by si to mohol. A este dodam ze pravdepodobne mi nemozu nanutit domov nejaku opatrovatelku kedze ako momentalny vlastnik nehnutelnosti mam pravo odmietnut aby sa v mojom dome zdrziavali cudzie osoby v mojej nepritomnosti.
arizona
28.04.10,19:19
Prosim o radu. Dostal som sa do nasledovnej situacie: Rodicia(po rozvode) mi v roku 99 darovali dom s dozivotnym pravom dozitia a opatery.Otec sa od roku 99 s nami nezdrziaval ani tu nema ziaden majetok. Mama vlani umrela tak som tu zostal sam. Otec mal v decembri tazky infarkt, pomali sa z toho dostal avsak chodi o barle v doprovode a pri ozivovani doslo k poskodeniu mozgu co zapricinuje poruchy kratkodobej pameti, zacal byt aj obcas agresivny a tvrdi veci co nie su pravdive. Posledne 2 roky zil u priatelky avsak po infarkte uz ho ma plne zuby a chce ho prec z domu, teda mi ho zavesila na krk. Ja zacinam od buduceho mesiaca chodit do prace, teda sa o neho nemozem starat, treba mu navarit, podat lieky a pod... samozrejme na chod domacnosti, jedlo ucty odmieta prispievat. Do ustavu ist nechce a ani si nepripusta ze nie je v poriadku. Mam rozhodnutie z VUC o stupni odkazanosti c.6... idem si zalozit rodinu a nedokazem si predstavit zivot s clovekom ktori mi je uz ako cudzi. Pre jeho dobro by bol najlepsi ustav ale co ked tam odmieta? ake su moznosti ho donutit alebo sa branit? Zbavenie svojpravnosti je dlhy a zlozity procesa postupil by som ho len v krajnom pripade

mimotemyMožno si to ani tak nemyslel, ako hrozne sa to číta... :rolleyes::mee::eek:

Dom si určite s radosťou prijal, aj opateru sľúbil, však?
A teraz Ti toho "cudzieho darcu "( či vlastne otca ), chcú hodiť na krk do opatery...
...máš to ozaj ťažké...:mee::mee::mee:
djriki
28.04.10,19:23
Ingrid, 53 a 80 je trocha rozdiel. Moralna stranka veci je jedna vec. Ta druha je nechcene sa musiet starat o cloveka ktory vam v zivote ublizil. Moja mama mi vzdy tvrdila ze ona by radsej isla do ustavu ako niekomu ostat na "krku" skoda ze otec toho nazoru nie je. Dalsim riesenim by asi bolo vetovat darovaciu zmluvu rozdelit si dom na poli a nasledne ho predat ak by suhlasil... pretoze si nedokazem predstavit zivot po jeho boku
djriki
28.04.10,19:26
mimotemyMožno si to ani tak nemyslel, ako hrozne sa to číta... :rolleyes::mee::eek:

Dom si určite s radosťou prijal, aj opateru sľúbil, však?
A teraz Ti toho "cudzieho darcu "( či vlastne otca ), chcú hodiť na krk do opatery...
...máš to ozaj ťažké...:mee::mee::mee:

Dom sa daroval pred 11timi rokmi a to z dovodu toho ze Otec bol gambler my sme z neho museli vyplacat dlhy tak nasi prepisali dom zo strachu z exekutora...
Ice dive
28.04.10,19:33
Ice Dive - mozete prosim upresnit o ktroy zakon sa opierate? Prikazuje tento zakon aj to ze ho musim zivit s vlastnych prostriedkov ak mi nechce na nic prispiet? Nuti ma zakon nechat pracu a sediet s nim doma po cely zivot? Nemoze nahodou sud rozhodnut vzhladom na jeho fyzicky a psychicky stav ze mu bude lepsie v ustave kedze ja chodim do prace? Dostava celkom dobry invalidny docohok takze platit by si to mohol. A este dodam ze pravdepodobne mi nemozu nanutit domov nejaku opatrovatelku kedze ako momentalny vlastnik nehnutelnosti mam pravo odmietnut aby sa v mojom dome zdrziavali cudzie osoby v mojej nepritomnosti.
Presné číslo zákona neviem... možno presné znenie Vám sem dajú právnici... myslím že je to zákon o rodine... zákon prikazuje postarať sa, a vy ako jeho syn túto povinnosť máte...(pozrite sa na to aj tak, že otec sa o Vás staral keď ste boli dieťa a teraz potrebuje Vašu pomoc) ako ju zabezpečíte je na Vás či už formou opatrovateľky, ústavu, vlastných síl a pod... t.j. doma nemusíte sedieť a starať sa... a taktiež otcovi môžete dať súdom prikázať aby sa podieľal primerane na nákladoch na prevádzku nehnuteľnosti, resp. časti ktorú užíva...
Pokiaľ je otec svojprávny t.j. nie je zbavený svojprávnosti súd mu nemôže prikázať, že mu bude lepšie v ústave nakoľko je plnoletý a zodpovedá sám za seba... (t.j. vychádza sa z toho, že sám vie čo je pre neho najlepšie)
Opatrovateľku Vám nikto nútiť nebude a nikto Vás ani nebude prosiť, aby sa mohla postarať (tú asi bude treba vybaviť a vybehať po úradoch..)... skôr to bolo z mojej strany myslené ako pomoc zo strany štátu keďže chodíte do práce...
arizona
28.04.10,19:44
Dom sa daroval pred 11timi rokmi a to z dovodu toho ze Otec bol gambler my sme z neho museli vyplacat dlhy tak nasi prepisali dom zo strachu z exekutora...
Ok, prepáč, ty vieš najlepšie ako to bolo...

"Právo dožitia a opatery " sa dá vysvetliť aj viacerými spôsobmi.
Opateru by si mal zabezpečiť, ale nie si povinný zostať doma. Môžeš to riešiť opatrovateľkou, ale tú odmietaš , alebo zabezpečiť nejaký vhodný domov dôchodcov.
Tým , že otcovi zabezpečíš dožitie, neznamená, že má k dispozícii celý dom. Môžeš mu vyhradiť nejaký priestor pre neho, ten nech obýva...
Neviem ale , nakoľko je samostatný a či sa dokáže sám postarať o seba.
djriki
29.04.10,11:43
Co ak som nezamestnany, nemam ziaden prijem, zijem len z uspor ktore sa o chvilu minu... mam povinnost ho zivit z vlastnych prostriedkov? Dnes som sa s nim bavil na tuto temu az ma fyzicky napadol(po poskodeni mozgu trpi afektovymi stavmi), musel som zavolat Policiu.
veronikasad
29.04.10,12:52
Co ak som nezamestnany, nemam ziaden prijem, zijem len z uspor ktore sa o chvilu minu... mam povinnost ho zivit z vlastnych prostriedkov? Dnes som sa s nim bavil na tuto temu az ma fyzicky napadol(po poskodeni mozgu trpi afektovymi stavmi), musel som zavolat Policiu.
Kde dáva otec svoj dôchodok, keď tvrdíš, že tebe nechce prispievať ?
Ice dive
29.04.10,13:02
Co ak som nezamestnany, nemam ziaden prijem, zijem len z uspor ktore sa o chvilu minu... mam povinnost ho zivit z vlastnych prostriedkov? Dnes som sa s nim bavil na tuto temu az ma fyzicky napadol(po poskodeni mozgu trpi afektovymi stavmi), musel som zavolat Policiu.
no zákon nerieši, že ak žijete z úspor, a tie sa míňajú tak sa tejto povinnosti zbavíte resp. ste nezamestnaný nemusíte sa starať...

V podstate mali by ste mať rovnaký životný štandard... t.j. ak vám tečie voda z kohútika, tak otec by nemal chodiť s kýblom do studne, ak máte ústredné kúrenie, otec by nemal rúbať parkety a kúriť si naprostred izby...a pod..
ak nemáte peniaze môžete požiadať o sociálnu pomoc, podporu v nezamestnanosti a pod...
djriki
29.04.10,15:01
Kde dáva otec svoj dôchodok, keď tvrdíš, že tebe nechce prispievať ?

Otcov dochodok mu chodi na ucet, kde ja nemam pristup a kedze ma na krku 3 exekutorov za svoje dlhy tak uz ma zablokovany ucet. Dalej by ma zaujimalo ak by prisiel exekutor, na co ma pravo? viem ze na nehnutelnost nie lebo som vyhradnym vlastnikom ale jedna sa mi o hnutelny majetok kedze otec tu nema nic ako to dokazat?
arizona
29.04.10,16:25
Co ak som nezamestnany, nemam ziaden prijem, zijem len z uspor ktore sa o chvilu minu... mam povinnost ho zivit z vlastnych prostriedkov? Dnes som sa s nim bavil na tuto temu az ma fyzicky napadol(po poskodeni mozgu trpi afektovymi stavmi), musel som zavolat Policiu.
Pokiaľ to nemáš vyslovene napísané v darovacej zmluve, tak nie si povinný ho živiť. Otec by mal taktiež prispievať na chod domácnosti, stravu a pod.

Ak je otec agresívny a napáda ťa,zavolaj vždy políciu. Ak sa to bude opakovať, máš argumenty ( trestný čin ) , môžeš za pomoci polície dať otca vyšetriť na psychiatriu . Lekár sa vyjadrí, či je otec za svoje činy zodpovedný, alebo nie... Snáď ťa to posunie ďalej...;)
Petra Nová
29.04.10,16:58
Otcov dochodok mu chodi na ucet, kde ja nemam pristup :confused: a kedze ma na krku 3 exekutorov za svoje dlhy tak uz ma zablokovany ucet. Dalej by ma zaujimalo ak by prisiel exekutor, na co ma pravo? viem ze na nehnutelnost nie lebo som vyhradnym vlastnikom ale jedna sa mi o hnutelny majetok kedze otec tu nema nic ako to dokazat?
Keď som prečítala všetky tvoje príspevky tak sa mi zdá, že všetko je inak. Možno sa mýlim, ale aj tak by si sa mal vedieť o otca postarať. A komu by si chcel svojho otca zavesiť na krk?
Mária27
29.04.10,17:32
Co ak som nezamestnany, nemam ziaden prijem, zijem len z uspor ktore sa o chvilu minu... mam povinnost ho zivit z vlastnych prostriedkov? Dnes som sa s nim bavil na tuto temu az ma fyzicky napadol(po poskodeni mozgu trpi afektovymi stavmi), musel som zavolat Policiu.

Vyživovaciu povinnosť voči otcovi budeš mať zo zákona o rodine, ak to bude nevyhnutne potrebovať. Prirodzene, že sa za to nemusíš nechať ohrozovať na zdraví či živote.

Vecné bremeno by vám mohol zrušiť súd, ale by ti prikázal buď peňažnú náhradu (jednorazovú alebo opakujúce sa plnenie), alebo naturálnu náhradu - vytvoriť mu niečo, čo by mu zabezpečilo náhradné bývanie za podobných podmienok ako v tomto dome.

Pozri sa však aj na premlčanie vecného bremena po desiatich rokoch, ak sa nevyužíva - neviem, koľko tam otec nebýval. V tom prípade by si mal vyživovaciu povinnosť.
No, mohol by si sa aj odsťahovať a nechať ho bývať v dome, ako by si dom nikdy darom nedostal. Na výber máš teda tiež.

Zákon o rodine:
§ 68: Predkovia a potomkovia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť iba v prípade, ak to nevyhnutne potrebujú.
§ 69
(1) Ak potomkovia nemôžu svoju vyživovaciu povinnosť plniť, prechádza táto povinnosť na predkov. Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len ak ju nemôžu plniť bližší príbuzní.
(2) V prípade, že súd určí výživné pre maloleté dieťa, ustanovenie § 63 sa použije primerane.
§ 70: Každý z príbuzných na rovnakom stupni plní vyživovaciu povinnosť v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných príbuzných.

Občiansky zákonník:
§ 109: Právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo.
§ 151p
(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.
(4) Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.
veronikasad
29.04.10,17:58
Otcov dochodok mu chodi na ucet, kde ja nemam pristup a kedze ma na krku 3 exekutorov za svoje dlhy tak uz ma zablokovany ucet. Dalej by ma zaujimalo ak by prisiel exekutor, na co ma pravo? viem ze na nehnutelnost nie lebo som vyhradnym vlastnikom ale jedna sa mi o hnutelny majetok kedze otec tu nema nic ako to dokazat?
V SP nech si nahlási zmenu, aby mu dôchodok chodil na poštu ...
djriki
26.08.10,15:52
Pozri sa však aj na premlčanie vecného bremena po desiatich rokoch, ak sa nevyužíva - neviem, koľko tam otec nebýval. V tom prípade by si mal vyživovaciu povinnosť.
No, mohol by si sa aj odsťahovať a nechať ho bývať v dome, ako by si dom nikdy darom nedostal. Na výber máš teda tiež.


Občiansky zákonník:
§ 109: Právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo.
§ 151p
(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.
(4) Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.
[/QUOTE]

Ako je to s tou premlcacou dobou? Tych 10 rokov sa spomina pri vecnom bremene financneho typu (dlh, pozicka) ale vztahuje sa to aj na vecne bremeno dozitia a opatery?
djriki
26.08.10,15:59
Dalsia vec je zeu z to financne nezvladam a musim si poziciavat peniaze na chod domacnosti kedze len inkaso ma mesacne stoji okolo 200 eur. Konecne som si nasiel pracu, ale dochadzam 36km, so zarobkom 340eur. Kedze som bol dlhsie bez prijmu dalsich 5 mesiacov len budem splacat co som si pozical. Je nejaky zakonny postup ako donutit Otca prispievat na chod domacnosti kedze to odmieta ?