testerASD
28.04.10,20:52
Ahojte,
obcas si nieco precitam o pojmoch ako "mobbing" a neferovom jednani v zamestnani.

Zaujimalo by ma vsak riesenie nasledujucej situacie:

V pripade ze jeden zamestnanec voci ostatnym ma viac prace, viac nocnych sluzieb a ma pridelenu pracu tak, ze v podstate nestiha ani obed .. je to podla vas koser ? Mam na mysli z pohladu nadriadeny - podriadeny, ci existuje na toto pojem/definicia na zaklade ktoreho by sa dalo obratit na prislusny organ s tym, ze dochadza k nerovnopravnosti v zamestnani, kontinualnom obmedzovani prav resp. k znevyhodnovaniu voci ostatnym zamestnancom na rovnakej pracovnej pozicii s rovnakou pracovnou naplnou ?

Dakujem za kazdu radu a tip ..
Laco-monter
28.04.10,19:15
Predovšetkým treba povedať, že ROVNOSTARSTVO na pracovisku je už chvalabohu MINULOSŤOU.

V dnešnej dobe sa stupňuje tlak na zamestnancov aby stíhali urobiť viacej práce za kratší čas, dokonca už pri pracovných pohovoroch je tento fakt zdorazňovaný, že pracovník bude pracovať pod stresom a tlakom.

Jeden sa na tu ulohu hodí, kým druhý nie.

A prave v tom spočíva uloha veduceho pracovníka aby vedel KOMU AKÚ prideliť pracu,tak aby sa pracovalo efektivne a pracovne ulohy boli vždy načas splnené.

Tento fakt nevylučuje skutočnosť, že jeden zamestnanec može kratkodobo odviesť aj viac práce za ten istý pracovný čas ako jeho menej zdatný a menej výkonny kolega, či kolegyňa, rozhodujúce však je aby nadštandardné usilie vykonného pracovníka bolo uznané a ohodnotené,/ a nemusí to byť len finančne/, aby dotyčný mal motiváciu vypäť sa k nadpriemernému pracovnému výkonu aj nabuduce.
Mgr.Shrek
29.04.10,06:04
Ahojte,
obcas si nieco precitam o pojmoch ako "mobbing" a neferovom jednani v zamestnani.

Zaujimalo by ma vsak riesenie nasledujucej situacie:

V pripade ze jeden zamestnanec voci ostatnym ma viac prace, viac nocnych sluzieb a ma pridelenu pracu tak, ze v podstate nestiha ani obed .. je to podla vas koser ? Mam na mysli z pohladu nadriadeny - podriadeny, ci existuje na toto pojem/definicia na zaklade ktoreho by sa dalo obratit na prislusny organ s tym, ze dochadza k nerovnopravnosti v zamestnani, kontinualnom obmedzovani prav resp. k znevyhodnovaniu voci ostatnym zamestnancom na rovnakej pracovnej pozicii s rovnakou pracovnou naplnou ?

Dakujem za kazdu radu a tip ..

No podľa § 13 ods. 1 z.č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce
Zamestnávateľ je v pracovnoprávnych vzťahoch povinný zaobchádzať so zamestnancami v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov osobitným zákonom o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon)

V § 2a z.č. 364/2005 Z.z. Antidiskriminačný zákon je jasne dané:
Priama diskriminácia je konanie alebo opomenutie, pri ktorom sa s osobou zaobchádza menej priaznivo, ako sa zaobchádza, zaobchádzalo alebo by sa mohlo zaobchádzať s inou osobou v porovnateľnej situácii.

Možnosťou je podať podnet na Inšpektorát práce. Nemyslím si však, že po podaní podnetu by sa zamestnancovi jeho situácia zlepšila. Skôr si myslím, že by sťažovateľ dostal výpoveď.