555555
29.04.10,08:33
Uvoľňujete dieťa zo školy na základe toho,že zavolá rodičovi a príde a strčí vám telefón k uchu?Možno sa to zdá vtipné,ale stáva sa.
Som osobne proti,a som za len za telefonáty na sekretariát a za písomnú žiadosť.
Je to niekde v zákone ošetrené? Kde? Vďaka.:(
Chobot
29.04.10,07:16
Uvoľňujete dieťa zo školy na základe toho,že zavolá rodičovi a príde a strčí vám telefón k uchu?Možno sa to zdá vtipné,ale stáva sa.
Som osobne proti,a som za len za telefonáty na sekretariát a za písomnú žiadosť.
Je to niekde v zákone ošetrené? Kde? Vďaka.:(

Trochu zábavy na túto tému:

Móricko volá do školy svojej učiteľke hrubým hlasom:
"Dobrý deň. Móricko je dnes chorý, nepríde do školy."
Učiteľka na to: "No dobre. A kto volá?"
"No predsa môj otec!" odpovie Móricko.

Ale vážne - školský zákon v § 149 ods. 9 a 10 upravuje uvoľňovanie žiakov zo školy:

(9) Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole alebo v školskom zariadení, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.

(10) Neprítomnosť maloletého dieťaťa alebo žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží dieťa, žiak, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia potvrdenie od lekára.

Nie je tam podrobnejšie upravené, akým spôsobom to má oznámiť. Ak učiteľ žiakovi dôveruje, že je to skutočne jeho rodič, alebo ak má možnosť preveriť, že volal rodič, tak nevidím problém v telefonickom nahlasovaní neprítomnosti. V dnešnom svete technických vymožeností (mobil, e-mail) by bola zbytočná "buzerácia" žiadať od rodičov, aby ospravedlnili dieťa osobnou návštevou školy.

Školy, kde chodil syn bežne akceptovali telefonické nahlásenie neprítomnosti.
Danila
29.04.10,07:24
Uvoľňujete dieťa zo školy na základe toho,že zavolá rodičovi a príde a strčí vám telefón k uchu?Možno sa to zdá vtipné,ale stáva sa.
Som osobne proti,a som za len za telefonáty na sekretariát a za písomnú žiadosť.
Je to niekde v zákone ošetrené? Kde? Vďaka.:(... ale trvaj na tom, že podpis na žiadosti musí byť overený notárom.;):D
hena22
29.04.10,08:01
... ale trvaj na tom, že podpis na žiadosti musí byť overený notárom.;):D

V otázke sa podľa mňa jedná o odchod dieťaťa zo školy počas vyučovania.
Ja byť učiteľom, tiež tŕpnem aby sa mu náhodou niečo nestalo. Zodpovednosť za žiaka počas vyučovania je na učiteľovi, škole.
Som za to, aby pokiaľ je dôvod odchodu vopred známy, rodičia poslali dieťa do školy s lístkom kedy má odísť vrátane podpisu :).
ewita888
29.04.10,08:06
Najhoršie je, že takých lístkov si dieťa môže doniesť toľko, koľko mu kamarát napíše.. z mojej strany by to bolo určite o dôvere, resp. nedôvere voči tomu dieťaťu.. je to ťažko ustriehnuteľné a doba je zlá, ale zase učiteľ, aby si bol istý, musel by žiadať, aby rodič prišiel osobne s obč. preukazom a rodným listom dieťaťa..:-))
účtovník 007
29.04.10,08:17
Možno sa to zdá niekomu smiešne, ale predstavme si situáciu, že dieťa sfalšuje telefonát zo svojho mobilu(vďační kamaráti), učiteľ ho uvoľní z vyučovania a dieťa zrazí auto, prípadne bude nezvestné. Viacerí by ste písali o nezodpovednosti školy- učiteľa, že ho nemal pustiť a podobne. A v konečnom dôsledku učiteľ nemá dôkaz, veď volalo dieťa zo svojho mobilu. Školy, kde chodia moje dcéry, vyžadujú písomné oznámenie(majú na to určenú písanku), že dieťa je potrebné uvoľniť zo školy počas vyučovacieho procesu. Inak ju nikto nepustí, ani si nesmú dovoliť opustiť školu bez vedomia učiteľa. Ak mi zabudnú pripomenúť, že treba napísať ospravedlnenku, musím ísť osobne do školy a požiadať o uvoľnenie. A to nie sú malé deti, ale 14 ročné hepy. Ja s takýmto postupom súhlasím.

PS: Všimla som si, že v predošlom príspevku sa píše o sfalšovaných ospravedlneniach. Ja musím každý rok dať vzorový podpis na začiatku škol.roka. Triedny učiteľ ich pozná a nenaletí, aj keď deti sú vynaliezavé, ale to je už iná pesnička....tá o rodine.
Chobot
29.04.10,08:36
Súhlasím s účtovníkom007 a doplním, že aj na synovej škole funguje absenčný lístok, kde sa tiež vopred ospravedlňuje žiak, alebo sa žiada jeho uvoľnenie. Ale v prípade nutnosti je možné do školy aj zavolať, triedna pozná trochu rodičov po toľkých rokoch a akceptuje aj to. V prvom príspevku som mal na mysli najmä to, že ráno je syn chorý, tak zavolám do školy, že nepríde. To je bežný postup.
Blankake
29.04.10,09:54
V škole môjho syna to funguje tak, že ak dieťa ráno nepríde do školy, lebo je choré, rodič dá vedieť buď triednemu učiteľovi alebo môže zavolať na vrátnicu a nechať odkaz, že žiak nepríde do školy (alebo príde až na trebárs 3. hodinu), lebo je chorý, ide k lekárovi, je mu zle... Ale ak chcem, aby syna uvoľnili počas vyučovania, musím prísť pre neho osobne, nestačí poslať papierik. Je to osemročné gymnázium.
Dcéra chodí na základnú školu a tam tiež musí prísť rodič pre dieťa, ak ho chce uvoľniť zo školy počas vyučovania.
Tieto metódy (aj keď rodičom spôsobujú určité problémy) schvaľujem, nakoľko v dnešnej dobe si deti vyrábajú rôzne falošné ospravedlnenky nielen od rodičov ale aj od lekárov!
A učitelia sú proste za žiakov zodpovední v čase vyučovania, musia sa nejako brániť.
KATA50
03.05.10,16:35
Môj názor je ten istý. Neuvoľniť dieťa zo školy na základe telefonátu, alebo písomnej ospravedlnenky. Keď sa dieťaťu ničo stane, alebo ide poza školu, rodič všetko poprie . A v konečnom dôsledku, ak dieťa vstúpi do školy, zodpovednosť preberá za neho škola v plnom rozsahu. Až dovtety, kým sa neskončí vyučovanie, alebo ho neodovzdá do rúk zákonnému zástupcovi. Pred súdom, žiadne telefonické ani písomné prosby zo strany rodičov, školu neochránia.
Podobne je to aj s príchodom žiaka z výletu, alebo exkurzie. Keď trieda odchádzala na výlet od školy, na konci akcie musí byť privedená ku škole. Ináč také rozchody do stratena počas trasy domov, sú neskutočne nebezpečné. A to je tiež uvoľňovanie žiaka zo školy.
gerdusha
04.05.10,13:04
hm, kata50, to znamena, ze ked je ziak objednany k zubarovi a ja ho podla teba nemozem uvolnit, tak je lepsie, ak cely den nepride do skoly? alebo ma pre 17-rocneho "ogara" prist mama?
555555
04.05.10,17:44
hm, kata50, to znamena, ze ked je ziak objednaný k zubarovi a ja ho podla teba nemozem uvolnit, tak je lepsie, ak cely den nepride do skoly? alebo ma pre 17-rocneho "ogara" prist mama?
Keď má ísť na druhý deň k zubárovi,tak prinesie papier od rodiča že tam má ísť.A keď chýba aj celý deň, vždy je to bezpečnejšie,ako keď sa niečo stane a vinná je škola.
KATA50
06.05.10,05:41
Ja by som ho zo školy odovzdala jedine zákonnému zástupcovi. Aj keď sa to zdá byť pre 17 roč. " ogara" nezmysel... No chcem vidieť potom riaditeľa školy obhajovať seba , alebo kolegov, pred súdom. Všetko je vždy OK OK keď sa nič nestane. No keď sa stane, tak sme prekvapení, ako to vlastne správne malo byť.:rolleyes:
olga11
14.05.10,04:15
Áno, v tomto prípade by som skôr súhlasila s tým, aby žiak neprišiel do školy.
Postup ako uvoľňovať žiakov z vyučovania má mať škola ošetrené vo vnútornej smernici. Na ZŠ je žiadúce ,aby rodič prišiel osobne do školy pre svoje dieťa. Nie je to žiadna ,,šikana" rodičov, len riadna ochrana bezpečnosti a zdravia dieťaťa.
V prípade výletov vysadiť žiaka z autobusu na inom mieste ako pred školou je možné na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu.Ale neodporúčam.
katarina.j
29.09.10,05:52
Super téma, práve som chcela niečo o tom zisťovať, lebo aj ja to budem riešiť v októbri (skôr chcem vybrať dieťa zo školy ešte pred prázdninami) -prázdniny majú od 28.10.-do 2.11. a neviem síce ako to funguje v ich škole, tak uvidíme....ide asi o 2 dni (27.10. a 3.11.) tak to sa hádam bude dať riešiť len mojím ospravedlnením v slovníku.