matrinka
29.04.10,08:34
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu, nakolko som pri hladani odpovede na svoju otazku nasla niekolko protireciacich si informacii.

Mozte mi prosim niekto potvrdit alebo vyvratit nasledovne informacie?:

Riadny starobny dochodca
- zamestnanec neplati prispevok na PvN ani IP
- zamestnavatel neplati prispevok na PvN ani IP

Predcasny starobny dochodca
- zamestnanec plati prispevok na PvN a neplati na IP
- zamestnavatel plati prispevok na PvN a neplati IP


Vopred velmi pekne dakujem.
Iveta Matlovičová
29.04.10,06:42
Jana Motyčková
29.04.10,06:43
Aj predčasný starobný dôchodca neplatí príspevok na poistenie v nezamestnanosti.
Teda v oboch prípadoch - starobný aj predčasný starobný dôchodca - zamestnanec aj zamestnávateľ neplatia PvN a IP.
matrinka
29.04.10,06:56
Velmi ste mi pomohli, uz som bola zmätena a niekedy staci len pozornejsie citat :)

Vdaka

:)
ANDRE TOPIC
29.04.10,09:26
Prosím Vás, ak mi dnes zamestnanec doniesol rozhodnutie zo SP o priznaní starobného dôchodku musím to oznámiť na registračnom liste ako zmenu zas do SP?
drobeceva
29.04.10,09:35
Áno.
Ak dostal spätne priznaný, Žiadosťou o vrátenie poistného... si požiadaš o čiastku, čo sa platilo za to obdobie PvN a IP
ANDRE TOPIC
29.04.10,09:48
O vrátenie poistného to viem, len v tom RLFO som si nebola istá.
Ďakujem za odpoveď
Ančika
29.04.10,09:54
O vrátenie poistného to viem, len v tom RLFO som si nebola istá.
Ďakujem za odpoveď
Aj ja ďakujem, lebo som na to (RLFO) vôbec nepomyslela. Už aj to idem napraviť. Ako dobre, že sme, že ste , že sú tu ľudkovia, čo nás upozornia na naše povinnosti, ktoré sú občasné. Tie sú najhoršie. Tie pravidelné robíme už rutinne, ale na občasníky zabúdame. Ešte raz vďaka:):):)
suklova
24.06.10,12:29
Ak mu bol dôchodok priznaný napr. k 15.4.2010 , tak neplatí PvN a IP od 15.4.2010 alebo od 1.4.2010?
veronikasad
24.06.10,12:51
Ak mu bol dôchodok priznaný napr. k 15.4.2010 , tak neplatí PvN a IP od 15.4.2010 alebo od 1.4.2010?
mne povedali v SP, že ododňa priznania SD. A keďže bol priznaný niekolko mesiacov spätne, musím robiť za každý mesiac žiadosť o vrátenie poistného zapl. bez právneho dôvodu
Jana Motyčková
24.06.10,12:52
Od 15.4.. VZ sa prepočíta podľa kalendárnych dní.
moniq81
30.06.10,17:16
a kde to treba v RLFO vyznačiť, že je dôchodca - v časti kde sú údaje o zamestnancovi? Poistné na IP neplatí - treba uviesť dátum priznania dôchodku?

Ďakujem
moniq81
01.07.10,07:19
a kde to treba v RLFO vyznačiť, že je dôchodca - v časti kde sú údaje o zamestnancovi? Poistné na IP neplatí - treba uviesť dátum priznania dôchodku?

Ďakujem


Prosím môžete mi dať niekto odpoveď?

Ďakujem
drobeceva
01.07.10,07:23
Prosím môžete mi dať niekto odpoveď?

Ďakujem
v časti 3. Adresa a doplň. údaje:- dátum - poistné na IP neplatí - zadáš tam dátum
petmar
15.09.10,19:18
Predčasnému dôchodcovi, ktorý naďalej pracuje, už tretí rok strháva organizácia daň ako normálnemu zamestnancovi v TPP. Teraz prišli na omyl a dôchodca bude musieť doplácať asi značnú sumu. Mám otázky (Ď za odpovede)
- koľko to asi robí € za 1 rok?
- kto za to môže ?
- môžu byť sankcie z DÚ ?
veronikasad
15.09.10,19:34
Predčasnému dôchodcovi, ktorý naďalej pracuje, už tretí rok strháva organizácia daň ako normálnemu zamestnancovi v TPP. Teraz prišli na omyl a dôchodca bude musieť doplácať asi značnú sumu. Mám otázky (Ď za odpovede)
- koľko to asi robí € za 1 rok?
- kto za to môže ?
- môžu byť sankcie z DÚ ?
Oznámil pracovník zamestnávatelovi, že je poberatelom predčasného dôchodku (podpísal zmenu vo vyhlásení k zdaňovaniu príjmov ?) Odkedy mu bol priznaný ?
petmar
16.09.10,06:27
Pracovníčka(tá predčasná dôchodkyňa- upresňujem ž.rod) vo vyhlásení k zdaňovaniu neuviedla nič nové, len automaticky podpísala, čo jej predložili. Nevie ani, či odovzdala rozhodnutie, asi ani to. Myslela si, že všetci to vedia, lenže účtovníčka sa zrejme držala toho, čo je dané na papieri a tiež sa prvé spýtala to, čo ty veronikasad.
Tupá dôchodkyňa, škoda, že moja blízka rodina :D.
Samozrejme, že vráti tú časť daní, ktorú má, podľa nezdaniteľnej položky, poradíte, koľko to bude? Na predč. dôchodku je od 23.12.2007. Naopak sú tam problémy aj s ostatnými odvodmi, ktoré by jej mali vrátiť...
veronikasad
16.09.10,06:33
Pracovníčka(tá predčasná dôchodkyňa- upresňujem ž.rod) vo vyhlásení k zdaňovaniu neuviedla nič nové, len automaticky podpísala, čo jej predložili. Nevie ani, či odovzdala rozhodnutie, asi ani to. Myslela si, že všetci to vedia, lenže účtovníčka sa zrejme držala toho, čo je dané na papieri a tiež sa prvé spýtala to, čo ty veronikasad.
Tupá dôchodkyňa, škoda, že moja blízka rodina :D.
Samozrejme, že vráti tú časť daní, ktorú má, podľa nezdaniteľnej položky, poradíte, koľko to bude? Na predč. dôchodku je od 23.12.2007. Naopak sú tam problémy aj s ostatnými odvodmi, ktoré by jej mali vrátiť...
Cez firmu to vrátenie daní asi nepôjde. Musí podať dodatočné daňové priznanie za rok 2008 a 2009. Daň bude vo výške 19 % z nezd.časti základu dane, na ktorej uplanenie nemala nárok (ak mala nižší dôchodok ako NČZD, môže si uplatniť rozdiel. O výške dôchodku treba potvrdenie zo soc. poisťovne).
Ak mala vyššiu mesačnú mzdu (po odpočítaní odvodov) ako nezd. časť, napr. za rok 2009 bude vracať 19 % z 4025,70€ = 764,88€

Ešte by možno stálo za zváženie dokázať, kto vo vyhlásení zaškrtol, že si uplatňuje NČZD - zamestnanec, alebo mzdárka ?
petmar
16.09.10,07:08
Veronika: ďakujem za pomoc :)
mirčiak
04.10.10,06:03
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, lebo som sa ešte s takouto situáciou nestretla. Máme zamestnanca, ktorý je zamestnaný na TPP a je invalidný dôchodca. Dnes sme dostali od neho rozhodnutie zo SP o priznaní starobného dôchodku od 16. augusta a tiež je tam informácia, že invalidný dôchodok mu bude odobratý od 10. novembra. Teraz mi nie sú jasné odvody za august, ktoré musím upraviť kedže je už starobný dôchodca od polovice mesiaca a tiež ako teda zdravotná poisťovňa, keď mu odoberú invalidný od 10. novembra. Vie niekto poradiť? Ďakujem
mirčiak
04.10.10,08:35
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, lebo som sa ešte s takouto situáciou nestretla. Máme zamestnanca, ktorý je zamestnaný na TPP a je invalidný dôchodca. Dnes sme dostali od neho rozhodnutie zo SP o priznaní starobného dôchodku od 16. augusta a tiež je tam informácia, že invalidný dôchodok mu bude odobratý od 10. novembra. Teraz mi nie sú jasné odvody za august, ktoré musím upraviť kedže je už starobný dôchodca od polovice mesiaca a tiež ako teda zdravotná poisťovňa, keď mu odoberú invalidný od 10. novembra. Vie niekto poradiť? Ďakujem

Prosím, stretol sa niekto s podobným alebo takýmto istým prípadom? Ďakujem
Andyke
04.10.10,16:47
Iveta Matlovičová
05.10.10,03:48
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, lebo som sa ešte s takouto situáciou nestretla. Máme zamestnanca, ktorý je zamestnaný na TPP a je invalidný dôchodca. Dnes sme dostali od neho rozhodnutie zo SP o priznaní starobného dôchodku od 16. augusta a tiež je tam informácia, že invalidný dôchodok mu bude odobratý od 10. novembra. Teraz mi nie sú jasné odvody za august, ktoré musím upraviť kedže je už starobný dôchodca od polovice mesiaca a tiež ako teda zdravotná poisťovňa, keď mu odoberú invalidný od 10. novembra. Vie niekto poradiť? Ďakujem
od. 16 augusta nebude platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie, a polovičné sadzby na zdravotné poistenie bude mať naposledy za mesiac november
mirčiak
05.10.10,06:12
Ok rozumiem všetkému, aspoň teda myslím, ale to ja už nebudem opravovať mesačný výkaz do sociálky za august ja to rovno spravím všetko v septembri - ponížim mu odvody. Takže ak som to pochopila, tak invalid je ešte do 10. novembra a tam to budem musieť tiež rozrátavať. Tak to je fakt super ale čo už. Dúfam že to všetko chápem správne. A ďakujem za odpovede.
Jana Motyčková
05.10.10,06:28
No tak jednoduché to nebude. SP vyžaduje vyplniť žiadosť o vrátenie poistného, tlačivo tu :
http://www.socpoist.sk/ext_dok-ziadost-o-vratenie-poistneho/24829c
vzor tu :
http://www.socpoist.sk/ext_dok-vyplneny-vzor-ziadosti-o-vratenie-poistneho/24830c
mirčiak
05.10.10,06:45
No tak jednoduché to nebude. SP vyžaduje vyplniť žiadosť o vrátenie poistného, tlačivo tu :
http://www.socpoist.sk/ext_dok-ziadost-o-vratenie-poistneho/24829c
vzor tu :
http://www.socpoist.sk/ext_dok-vyplneny-vzor-ziadosti-o-vratenie-poistneho/24830c

No tak teraz som z toho kus debil. Teda v septembri spravím normálne výplatu už s odvodmi tak ako má mať. A čo teda s tou páskou z augusta? Keď tam by mal mať od 16. 8. nižšie odvody? To sa už neupravuje? A akým spôsobom to potom mám vrátiť zamestnancovi? A čo daň?
mirčiak
05.10.10,07:03
Teda zhrniem môj problém lebo už je to neprehľadné. Zamestnancovi priznali spätne od 16.8. 2010 starobný dôchodok. Teraz potrebujem doriešiť výplatu za august 2010 keďže od 16.8. nemá platiť PvN a IP. Ja som si to predstavovala tak, že teraz mu spravím pásku za september, kde uvediem mínusové hodnoty pri PvN a IP (to by som vypočítala tú čiastku od 16.8.) čím by sa mu aj firme na páske vrátili odvody a bola by poriešená aj daň zároveň. Ale teraz, ked mám žiadať vrátiť poistné od Sociálky a páska za september má vyzerať normálne, tak mi to úplne jasné už nie je. Ako to všetko poriešiť a zároveň aj daň? Vie niekto pomôcť?
Arava
05.10.10,07:47
Prosím Vás, ak mi dnes zamestnanec doniesol rozhodnutie zo SP o priznaní starobného dôchodku musím to oznámiť na registračnom liste ako zmenu zas do SP?
Je naozaj potrebné zasielať Sociálnej poisťovni RLFO - zmena , že zamestnancovi bol priznaný PSD??? Doteraz som to nerobila a ani kontrola zo SP ma na to neupozornila.
Jana Motyčková
05.10.10,08:50
Teda zhrniem môj problém lebo už je to neprehľadné. Zamestnancovi priznali spätne od 16.8. 2010 starobný dôchodok. Teraz potrebujem doriešiť výplatu za august 2010 keďže od 16.8. nemá platiť PvN a IP. Ja som si to predstavovala tak, že teraz mu spravím pásku za september, kde uvediem mínusové hodnoty pri PvN a IP (to by som vypočítala tú čiastku od 16.8.) čím by sa mu aj firme na páske vrátili odvody a bola by poriešená aj daň zároveň. Ale teraz, ked mám žiadať vrátiť poistné od Sociálky a páska za september má vyzerať normálne, tak mi to úplne jasné už nie je. Ako to všetko poriešiť a zároveň aj daň? Vie niekto pomôcť?
My to robíme tak, že vypíšeme žiadosť, a sumu za zamestnanca nahodíme pod kódom poistného, ktorý nejde do výkazu pre SP ale pripočítava sa pri výpočte dane. Ale je aj možnosť aj dohodnúť sa so SP, že tú sumu priamo oni vyplatia zamestnancovi - ale ako to potom robia so zdanením, neviem.
Heni
05.10.10,09:16
Je naozaj potrebné zasielať Sociálnej poisťovni RLFO - zmena , že zamestnancovi bol priznaný PSD??? Doteraz som to nerobila a ani kontrola zo SP ma na to neupozornila.

ja si tiež myslím, že oznamovacia povinnosť cez RLFO na sociálnu poisťovňu nie je, pretože oznamovacia povinnosť tejto skutočnosti nie je vymenovaná v povinnostiach zamestnávateľa (§ 231 (http://www.porada.sk/t59541-231-kratkodobe-bankove-uvery.html) - ods. 1 písm b1.).
;)
ale ako bolo vo viacerých témach napísané, RLFO posielajú "pre istotu"...
mirčiak
05.10.10,09:56
My to robíme tak, že vypíšeme žiadosť, a sumu za zamestnanca nahodíme pod kódom poistného, ktorý nejde do výkazu pre SP ale pripočítava sa pri výpočte dane. Ale je aj možnosť aj dohodnúť sa so SP, že tú sumu priamo oni vyplatia zamestnancovi - ale ako to potom robia so zdanením, neviem.

No ja som to už premyslela tak, že to proste spravím mínusovými hodnotami v páske (PvN, IP) toho zamesntanca v septembri, zamestnancovi sa to vráti teda hned vo výplate, stiahne sa mu zároveň daň, firma zaplatí poistné tak ako malo za september pôvodne vyjsť, mesačný výkaz pošlem neznížený o tie hodnoty a vypýtam si potom preplatok zo sociálnej poisťovne a budem zatiaľ viesť pohľadávku (mínusová hodnota na účte 336) voči sociálke a ked to zaplatia tak sa to vyrovná. Asi tak sa mi to vidí najjednoduhšie.
Andyke
05.10.10,15:16
K vrátenému poistnému prečítaj ešte tento príspevok - treba z toho odviesť poistné na ZP:
http://www.porada.sk/1205797-post3.html
Iveta Matlovičová
06.10.10,03:40
No ja som to už premyslela tak, že to proste spravím mínusovými hodnotami v páske (PvN, IP) toho zamesntanca v septembri, zamestnancovi sa to vráti teda hned vo výplate, stiahne sa mu zároveň daň, firma zaplatí poistné tak ako malo za september pôvodne vyjsť, mesačný výkaz pošlem neznížený o tie hodnoty a vypýtam si potom preplatok zo sociálnej poisťovne a budem zatiaľ viesť pohľadávku (mínusová hodnota na účte 336) voči sociálke a ked to zaplatia tak sa to vyrovná. Asi tak sa mi to vidí najjednoduhšie.

takto to aj fungovalo, až kým to na SP nezmenili, možno sa vrátime späť do starých koľají, myslím si, že tak by to bolo jednoduchšie a prehľadnejšie
mirčiak
06.10.10,05:17
K vrátenému poistnému prečítaj ešte tento príspevok - treba z toho odviesť poistné na ZP:
http://www.porada.sk/1205797-post3.html

Tak z toho vráteného poistného treba zaplatiť ešte odvody na ZP? To už teda fakt neviem ako to idem všetko spraviť v tej páske. A nejak mi to nedáva zmysel z poistného na SP platiť odvod na ZP. Poraďte mi prosím vás niekto, ako to robíte v páskach a účtovne ak niekomu priznajú spätne starobný dôchodok. Ďakujem za akékoľvek info.
Jana Motyčková
06.10.10,06:08
K vrátenému poistnému prečítaj ešte tento príspevok - treba z toho odviesť poistné na ZP:
http://www.porada.sk/1205797-post3.html
Ale v tomto prípade nie! Poistné na ZP sa zráža, iba ak sa vracia poistné za minulé roky (zdaňované je len vrátené poistne, o ktoré si v predchádzajúcioch zdaňovacích obdobiach znížil príjmy zo závislej činnosti). Teraz ide o vrátenie poistného tuším za august, to nie je predchádzajúce zdaňovacie obdobie.
vieraaaa
06.10.10,06:32
Tak z toho vráteného poistného treba zaplatiť ešte odvody na ZP? To už teda fakt neviem ako to idem všetko spraviť v tej páske. A nejak mi to nedáva zmysel z poistného na SP platiť odvod na ZP. Poraďte mi prosím vás niekto, ako to robíte v páskach a účtovne ak niekomu priznajú spätne starobný dôchodok. Ďakujem za akékoľvek info.
Ja si myslím, že teraz robíš mzdy ako vždy, vypšeš "žiadosť o vrátenie poisteného na SP, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu" a zašleš na SP. Na základe tejto žiadosti SP vraj do 30 dní poukáže peniaze na účet firmy a opraví v mesačnom výkaze. Ja mám v mzdách - programe vytvorenú možnosť, zadať čiastku vrátenú zamestnancovi - pod položkou "SP-vrátené odv." a týmto spôsobom sa mu tieto vrátené odvody aj zdania.
Myslím, že táto možnosť a nutnosť zadať tieto odvody vrátené zamestnancovi do výplatnej pásky, musí byť súčasťou každého mzdového programu.
Čo sa týka ZP a účta neviem poradiť.
mirčiak
06.10.10,06:43
Ja si myslím, že teraz robíš mzdy ako vždy, vypšeš "žiadosť o vrátenie poisteného na SP, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu" a zašleš na SP. Na základe tejto žiadosti SP vraj do 30 dní poukáže peniaze na účet firmy a opraví v mesačnom výkaze. Ja mám v mzdách - programe vytvorenú možnosť, zadať čiastku vrátenú zamestnancovi - pod položkou "SP-vrátené odv." a týmto spôsobom sa mu tieto vrátené odvody aj zdania.
Myslím, že táto možnosť a nutnosť zadať tieto odvody vrátené zamestnancovi do výplatnej pásky, musí byť súčasťou každého mzdového programu.
Čo sa týka ZP a účta neviem poradiť.

V MRP som to nenašla :(. Ja to asi spravím tak ako som napísala vyššie. Teraz za september to zamestnancovi vrátim aj v páske to bude mínusovými hodnotami (PvN, IP), ale zaplatíme na SP odvody normálne bez tých ponížených hodnôt. Takže zamestnanec to bude mať vysporiadané už v páske za 09/2010 a aj daň a my ako firma si vyžiadame ten preplatok vrátiť na účet. Asi tak to spravím.
katka50
06.10.10,06:50
V MRP som to nenašla :(. Ja to asi spravím tak ako som napísala vyššie. Teraz za september to zamestnancovi vrátim aj v páske to bude mínusovými hodnotami (PvN, IP), ale zaplatíme na SP odvody normálne bez tých ponížených hodnôt. Takže zamestnanec to bude mať vysporiadané už v páske za 09/2010 a aj daň a my ako firma si vyžiadame ten preplatok vrátiť na účet. Asi tak to spravím.
V MRP si vytvoríš sama mzdovú zložku. Číselníky-mzdový číselník-práca so mzdovým číselníkom-poistné. Klikneš na existujúce mzd.zložky pravou myšou a dáš pridať. Napíšeš názov mzd.zložky, vyplníš ost. údaje a uložíš. Otvoríš vystavenie mzdy zamestnanca a nahráš vrátené poistné.

Vrátené poistné však nahrávam až po oznámení zo Soc. poisťovne o akú čiastku mám ponížiť odvod.
vieraaaa
06.10.10,06:52
V MRP som to nenašla :(. Ja to asi spravím tak ako som napísala vyššie. Teraz za september to zamestnancovi vrátim aj v páske to bude mínusovými hodnotami (PvN, IP), ale zaplatíme na SP odvody normálne bez tých ponížených hodnôt. Takže zamestnanec to bude mať vysporiadané už v páske za 09/2010 a aj daň a my ako firma si vyžiadame ten preplatok vrátiť na účet. Asi tak to spravím.
A čo tak zavolať programátorovi, ako je v MRP ošetrené toto vrátenie poisteného zo SP. Inak, keď to budeš robiť popredu, bez vyjadrenia a poukázania peňazí SP a vznikne Ti pár centový rozdiel pri zaokrúhľovaní, ako to potom zúčtujete.
mirčiak
06.10.10,07:17
V MRP si vytvoríš sama mzdovú zložku. Číselníky-mzdový číselník-práca so mzdovým číselníkom-poistné. Klikneš na existujúce mzd.zložky pravou myšou a dáš pridať. Napíšeš názov mzd.zložky, vyplníš ost. údaje a uložíš. Otvoríš vystavenie mzdy zamestnanca a nahráš vrátené poistné.

Vrátené poistné však nahrávam až po oznámení zo Soc. poisťovne o akú čiastku mám ponížiť odvod.

A oni na Sociálke to ešte preratávajú či ako? Ja že ked napíšem žiadosť na vrátenie určitej sumy, tak vrátia tú sumu, akú napíšem.
mirčiak
06.10.10,07:24
Katka50 prosím ťa ty máš teda MRP a kde si pichla tú položku? Lebo ak ju dám medzi poistné tak neviem či to bude priratávať a nie skôr odrátavať. Keby som to dala medzi príplatky pred zdanením tak z toho ráta zas odvody asi. Vypadá to, že ty si to dala medzi poistné ale neodratúva potom sú sumu? Ďakujem
mirčiak
07.10.10,05:21
Ospravedlňujem sa, že už som otravná, ale mi to nedá. Som o tom rozmýšľala, že kedže neviem kde presne mám v MRP šuchnúť tú položku "vrátené poistné" pri spätnom uznaní starobného dôchodku, tak či by sa to predsa nedalo tak ako som už písala tými mínusovými hodnotami (PvN, IP) s tým, že výkaz by išiel normálny aj platba bez tých ponížených hodnôt a urobila by som to tak až po vyjadrení sa zo SP o akú sumu mám ponížiť odvody. Zdá sa mi to jednoduhšie aj z účtovného hľadiska. A je to podľa mňa to isté, ako keby som to dala do položky vrátené poistné. Neviem, prosím niekoho, aby sa k tomu vyjadril, či to môže byť aj takto. Veľmi pekne ďakujem.
veronikasad
07.10.10,05:31
A oni na Sociálke to ešte preratávajú či ako? Ja že ked napíšem žiadosť na vrátenie určitej sumy, tak vrátia tú sumu, akú napíšem.
mirčiak, nerieš v septembrovej výplate vrátenie preplatku.
Treba vyplniť a poslať tlačivo na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu. Keď ti vrátia peniaze, potom ich dáš do výplaty zamestnancovi.
V žiadnom prípade to nerobíš mínusom v septembri.

Sumu si musíš vypočítať sama, prepočítať mesačnú mzdu na kal. dni a správne vypočítať poistné a zaokrúhliť. Do tlačiva píšeš pôvodné sumy aj nové. (časť mesiaca budeš mať plné odvody a časť mesiaca odvody SD, potom spočítaš spolu)
mirčiak
07.10.10,05:50
mirčiak, nerieš v septembrovej výplate vrátenie preplatku.
Treba vyplniť a poslať tlačivo na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu. Keď ti vrátia peniaze, potom ich dáš do výplaty zamestnancovi.
V žiadnom prípade to nerobíš mínusom v septembri.

Sumu si musíš vypočítať sama, prepočítať mesačnú mzdu na kal. dni a správne vypočítať poistné a zaokrúhliť. Do tlačiva píšeš pôvodné sumy aj nové. (časť mesiaca budeš mať plné odvody a časť mesiaca odvody SD, potom spočítaš spolu)

Ok v poriadku. To viem, že si sama vypočítam tie preplatky na odvodoch ale či to potom môžem ked mi sociálka odobrí a vráti preplatok, urobiť mínusovými hodnotami zamestnancovi v páske ja neviem možno to bude až mesiac 11/2010. Ale ide o to, či to môžem aj takto tými mínusami namiesto položky "vrátené poistné" lebo neviem kde ju mám pichnúť v programe. Zdá sa mi to to isté.
katka50
07.10.10,05:59
Katka50 prosím ťa ty máš teda MRP a kde si pichla tú položku? Lebo ak ju dám medzi poistné tak neviem či to bude priratávať a nie skôr odrátavať. Keby som to dala medzi príplatky pred zdanením tak z toho ráta zas odvody asi. Vypadá to, že ty si to dala medzi poistné ale neodratúva potom sú sumu? Ďakujem
Dáš to medzi poistné. Musíš urobiť opravné mesačné výkazy za tie mesiace, za ktoré vraciaš poistné. Na základe toho Ti vlastne listom oznámia zo Soc. poisťovne výšku preplatku-poistné zrazené bez právneho dôvodu. V mesiaci, v ktorom vrátiš zamestnancovi poistné sa toto nemá objaviť vo výkaze za tento mesiac. Len ponížiš odvod do Soc. poisťovne o túto čiastku. Aspoň v Košiciach to takto funguje. Zamestnancovi z preplatku poistného odvedieš do ZP a zrazíš preddavok na daň.
Jana Motyčková
07.10.10,06:17
Dáš to medzi poistné. Musíš urobiť opravné mesačné výkazy za tie mesiace, za ktoré vraciaš poistné. Na základe toho Ti vlastne listom oznámia zo Soc. poisťovne výšku preplatku-poistné zrazené bez právneho dôvodu. V mesiaci, v ktorom vrátiš zamestnancovi poistné sa toto nemá objaviť vo výkaze za tento mesiac. Len ponížiš odvod do Soc. poisťovne o túto čiastku. Aspoň v Košiciach to takto funguje. Zamestnancovi z preplatku poistného odvedieš do ZP a zrazíš preddavok na daň.
Už to tu bolo riešené :
1. nerobia sa opravné výkazy vypisuje sa žiadosť
2. nezrazí z toho ZP, lebo to nie je preplatok z minulého roku.
Všetko už vie ako urobiť, len nevie ako to nahodiť v MRP.
Jana Motyčková
07.10.10,06:19
Neviem ako sa to robí v MRP, ale nemoha by si spracovať mesiac bez toho, vytvoriť výkazy do SP, potom to nahodiť mínusom aby to bolo dobre aj vo výplatách a výkaz do SP už nanovo nerobiť?
katka50
07.10.10,06:33
Už to tu bolo riešené :
1. nerobia sa opravné výkazy vypisuje sa žiadosť
2. nezrazí z toho ZP, lebo to nie je preplatok z minulého roku.
Všetko už vie ako urobiť, len nevie ako to nahodiť v MRP.
No bohužiaľ, ako iné ani toto nie je ujednotené. V Košiciach sa nevypisuje žiadosť. Ako som už písala, urobia sa opravné výkazy a na ich základe Soc. poisťovňa oznámi preplatok. Zamestnancovi sa vráti poistné a poníži sa najbližší odvod do Soc. poisťovne.
mirčiak
07.10.10,06:33
Neviem ako sa to robí v MRP, ale nemoha by si spracovať mesiac bez toho, vytvoriť výkazy do SP, potom to nahodiť mínusom aby to bolo dobre aj vo výplatách a výkaz do SP už nanovo nerobiť?

No ja som viac menej si nie istá v jednej veci. Ale zdá sa mi to rovnaké len iným spôsobom. Niekto proste má v programe položku vrátené poistné alebo sa to dá dorobiť do programu tzn., že táto položka sa má pripočítať ku mzde zamestnanca ale nemá program z toho rátať znova odvody ale má rátať daň. Preto neviem kam to mám pichnúť. Preto sa mi zdalo jednoduhšie takúto položku ani nevytvárať a rovno to potom zc po uznaní a zaplatení preplatku zo SP urobiť mínusovými hodnotami pri položkách PvN a IP a je to podľa mňa to isté, lebo ak to dám mínusom tak potom túto hodnotu odráta od celkových odvodov a aj daň bude z toho zaplatená. Mesačný výkaz do SP a aj platba v tom mesiaci by išla normálne bez ponížených hodnôt. Nie som si istá či to teda môžem v tom programe spraviť aj takto ked všetci na to majú osobitú položku. Len toto neviem. Ide o to, či sa vám ostatným zdá môj návrh rovnaký, ako keby som mala v programe tú položku "vrátené poistné".
Jana Motyčková
07.10.10,06:39
Keďže ti to neovplyvní výkaz poistného ani platbu, tak to tak urob, bude to dobre.
mirčiak
07.10.10,06:51
Keďže ti to neovplyvní výkaz poistného ani platbu, tak to tak urob, bude to dobre.

Ďakujem veľmi pekne za info. :) Ešte som narazila na problém. Akurát to počítam a tomu zamestnancovi priznali dôchodok od 16.8. Rozrátala som hrubú mzdu do 15teho a od 16teho osobitne. Ale neviem čo s nadčasovými hodinami lebo mal aj nadčasy. Kam ich mám pripočítať či do mzdy do 15teho alebo do tej druhej časti.
mirčiak
07.10.10,07:00
Ďakujem veľmi pekne za info. :) Ešte som narazila na problém. Akurát to počítam a tomu zamestnancovi priznali dôchodok od 16.8. Rozrátala som hrubú mzdu do 15teho a od 16teho osobitne. Ale neviem čo s nadčasovými hodinami lebo mal aj nadčasy. Kam ich mám pripočítať či do mzdy do 15teho alebo do tej druhej časti.

alebo mám pozrieť presne v dochádzke, ktoré dni mal nadčas a podľa toho to priradiť?
katka50
07.10.10,07:47
alebo mám pozrieť presne v dochádzke, ktoré dni mal nadčas a podľa toho to priradiť?

Vymeriavací . základ na inv. poistenie za 08/2010 vydelíš kalend. dňami – 31 a vynásobíš 15/ak mu priznali dôchodok od 16/. Výsledok zaokrúhliš na eurocent nahor. Z toho vyrátaš 3% poistné a zaokrúhliš na desaťeurocentov nadol. To je výška poistného na inv.poistenie, ktorú mal za 08/2010 zaplatiť. Rozdiel medzi tým, čo si mu v 08/2010 zrazila a Tebou vypočítaným poistným je preplatok. Tak isto vypočítaš poistenie v nezam. len poistné je 1 %.
veronikasad
07.10.10,07:50
Ďakujem veľmi pekne za info. :) Ešte som narazila na problém. Akurát to počítam a tomu zamestnancovi priznali dôchodok od 16.8. Rozrátala som hrubú mzdu do 15teho a od 16teho osobitne. Ale neviem čo s nadčasovými hodinami lebo mal aj nadčasy. Kam ich mám pripočítať či do mzdy do 15teho alebo do tej druhej časti.
Rozpočítavaš celý vymeriavací základ za august
mirčiak
07.10.10,08:34
Vymeriavací . základ na inv. poistenie za 08/2010 vydelíš kalend. dňami – 31 a vynásobíš 15/ak mu priznali dôchodok od 16/. Výsledok zaokrúhliš na eurocent nahor. Z toho vyrátaš 3% poistné a zaokrúhliš na desaťeurocentov nadol. To je výška poistného na inv.poistenie, ktorú mal za 08/2010 zaplatiť. Rozdiel medzi tým, čo si mu v 08/2010 zrazila a Tebou vypočítaným poistným je preplatok. Tak isto vypočítaš poistenie v nezam. len poistné je 1 %.

Ahááá tak to takto. Dííky moc ešte raz všetkým, ktorí mi v tomto pomohli a dúfam že tieto informácie budú možno užitočné aj pre iných. Ďakujem ešte raz. :)