nikula
29.04.10,10:52
Sme s. r. o.. V minulom roku nám chýbal doklad o úhrade faktúry a šéf povedal, že to isto uhradil len sa stratil doklad, tak som to účtovala ako uhradenú faktúru. Lenže teraz v apríli sa zistilo, že faktúra nebola uhradená, tak sa uhradila až teraz. Ako teraz v účtovníctve vysporiadať dátumy úhrady, ako postupovať???
IvoM
30.04.10,07:03
Chybou bolo že sa účtovala úhrada bez prvotného dokladu, ak nie je ešte schválená uzávierka za rok 2009 tak sa to dá poriešiť ešte v roku 2009 /stornom úhrady keďźe ide len o súvahové účty/, ak nie tak takisto stornom úhrady ale už v tomto účtovnom období.
betka
01.05.10,17:31
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti. U prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

Nech si hovorí pre mňa šéf čo chce, ale ja ako účtovník, ak nemám v ruke doklad, nemôžem účtovať o danej skutočnosti. Jednak neviem kedy= kedy bol deň uskutočnenia=uskutočnenia.... Ja nemôžem účtovať o niečom čo nenastalo, alebo čo nastalo možno, alebo asi, alebo určite sa to zaplatilo, ja musím mať doklad