mcinga
29.04.10,12:26
Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako zaúčtovať technické zhodnotenie budovy? Som ZŠ - rozpočtová organizácia, zriaďovateľ - mesto. Po rekonštrukcii strechy Mestský úrad zaslal zmluvu o prevode správy majetku. Potrebujem zaúčtovať - zvýšiť cenu budovy o tú rekonštrukciu na 021 a navýšiť odpisy. Poraďte, prosím. Ešte jedna zaujímavosť: mesto žiada zaradiť 1.4.2010 a odpisy doúčtovať od januára 2010. Je to kóšer? Nejako mi to nesedí.
Irona
29.04.10,11:21
Nepíšeš, či si prijala kapitálový transfer na svoj výdavkový rozpočtový účet. Ak si prijala, mala by si účtovať nasledovne:
1. prijatý kapitálový transfer od zriaďovateľa na technické zhodnotenie budovy na VRÚ 222/354
2. FA od dodávateľa za stavebné práce (techni. zhodnotenie budovy) 042/321
3. úhrada FA z VRÚ 321/222
4. zúčtovanie kapitálového transferu od zriaďovateľa vo výške výdavkov 354/355
5. zaradenie dokončeného techn. zhodnotenia budovy do používania 021/042.

Obdobne účtuješ technické zhodnotenie, ak prostriedky (transfer) je zo ŠR, len namiesto 354 použiješ 357 a pri zúčtovaní transferu (bod 4) je zápis 357/384.

Vyššie uvedené som čerpala z publikácie Účtovné súvzťažnosti v samospráve od T. Urbanovej.
mcinga
29.04.10,12:09
Vďaka Irona, že si sa ozvala. Kapitálový transfer som nedostala. Financovalo to mesto, teda úhrada faktúr išla od mesta. Ja to potrebujem dostať do majetku. Vieš poradiť?
moriteru
29.04.10,14:51
Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako zaúčtovať technické zhodnotenie budovy? Som ZŠ - rozpočtová organizácia, zriaďovateľ - mesto. Po rekonštrukcii strechy Mestský úrad zaslal zmluvu o prevode správy majetku. Potrebujem zaúčtovať - zvýšiť cenu budovy o tú rekonštrukciu na 021 a navýšiť odpisy. Poraďte, prosím. Ešte jedna zaujímavosť: mesto žiada zaradiť 1.4.2010 a odpisy doúčtovať od januára 2010. Je to kóšer? Nejako mi to nesedí.

Ak pri rekonštrukcii strechy (iba kus za kus) neprišlo k zlepšenie parametrov budovy (napr. ZATEPLENÍM strechy ) - nie je to TZ budovy!
Irona
30.04.10,05:27
Keďže si, mcinga, neprijala kapitálový transfer na svoj účet, účtuješ zatiaľ len 021/042 - zaradenie do používania. Nezabudni to dostať aj na 355 zápisom 042/355.
Ja som mala podobný prípad pred rokom. Rekonštrukcia strechy sa síce realizovala už v r. 2006, ja som to však dostala do účtovníctva až vlani, nakoľko zriaďovateľ mi dovtedy neposkytol žiadne informácie. V každom prípade mestským zastupiteľstvom mal byť uznesením schválený prevod správy mestského majetku (zriaďovateľ dal budovu školy do jej správy), z ktorého ti mal zaslať výpis. V ňom malo byť uvedené zvýšenie hodnoty spravovaného majetku - o akú sumu, z akého dôvodu (technické zhodnotenie, ... ) a od kedy.
Samozrejme, treba doúčtovať aj odpisy za "časovú dieru" (t.j. od ukončenia realizácie rekonštrukcie do dňa zaradenia do používania; v mojom prípade to bolo doúčtovať odpisy od r. 2006 do r. 2009), a to zápismi 551/081 a 355/692.
Vivi
26.01.12,13:28
ahojte,chcela by som sa poradit-skola z originalnych kompetencii nakupila investicny majetok,ktory odpisuje a vykazuje na 355-ke.Ku koncu roka sa za uctovnictvo zriadovatela snazim odsuhlasit ucty a majetok a toto mi nesedi....majetok bol vyfakturovany na ZS aj ho uhradila ZS zo svojho uctu (cez zriadovatela to neslo)-je to v poriadku,ked to ZS vykazuje na 355-ke.Lebo zriadovatel v ramci prevodu spravy majetku vlastne nema co previest a vykazovat u neho na 355-ke.Poprosim o nazor a skusenosti,dakujem:)
mcinga
27.01.12,05:32
Zriaďovateľ by si mal zaúčtovať obstarávaciu cenu investičného majetku ako pohľadávku voči RO na 355/021 a na druhej strane Ty ako rozpočtová organizácia záväzok na 021/355.