BA12bbc
29.04.10,13:57
Prosím, pomôžte...
V roku 2006 sme sro-čka kúpili staršiu doménu od firmy za cca 200.000,- Sk.
Predávajúci aj kupujúci sú platcovia DPH.
Nejedná sa o registrátorský poplatok ani ročný poplatok za hosting.
Ide o odstúpenie-predaj domény od vlastníka domény.
Neviem, či to bolo zaúčtované správne a chceli by sme do dať do poriadku.

1.Ako to má byť správne zaúčtované za rok 2006?
2. Zmenilo sa medzitým v zákone niečo, čo by bolo treba v účtovníctve zmeniť?
3. Je kúpa domény nákladová položka alebo majetok?
4. Ak je to majetok, ako to je to s odpisami?
5. Ako postupovať, ak by sme chceli túto doménu predať za menej, ako sme ju kúpili?

Každý vraví niečo iné...

Ďakujem.
misomiso
29.04.10,12:04
Ako s odpismi ti poradia uctovnici, ale urcite to patri do rovnejak kategorie ako ine prava, napr. patenty, registrovane znacky a loga, licencie a pod.
adato
29.04.10,12:43
Mne sa to tiež javí ako nehmotný majetok. Tento sa odpisuje podľa odpisového plánu, ktorý si stanoví každá organizácia. Účtovné odpisy sa uplatňujú aj pre daňové účely. Tým, že ste majetok obstarali v r. 2006, mali by ste mať už časť obstarávacích nákladov odpísaných. Pri predaji sa zaúčtuje zostatková cena predaného majetku na účet 541 a tržba - výnos z predaja na účet 641. Zostatková hodnota je daňovo uznaný náklad bez ohľadu na cenu predaja.
Alenaa
13.06.12,17:27
Prosím Vás, na ktorý nákladový účet mám účtovať ročný poplatok za domény? Zvyknem to účtovať na 518,- ale aký. účet? zatiaľ mám:telekomunikačné náklady/ ostatné služby pre výpočtovú techniku/ alebo najlepšie vytvoriť si novú analytiku pre domény?
Ďakujem za odpoveď, Alena
Tweety
13.06.12,17:54
Prosím Vás, na ktorý nákladový účet mám účtovať ročný poplatok za domény? Zvyknem to účtovať na 518,- ale aký. účet? zatiaľ mám:telekomunikačné náklady/ ostatné služby pre výpočtovú techniku/ alebo najlepšie vytvoriť si novú analytiku pre domény?
Ďakujem za odpoveď, Alena
Ako aký účet? Veď píšeš že 518, tak samozrejme ten, a analytiku si zvolíš sama, či?
Alenaa
13.06.12,17:59
asi som sa zle pýtala, .... mám si vytvoriť novú analytiku, alebo účtovať na telekomunikačné alebo služby pre VT - ja len kvôli tomu, aby som nemala kopec anal.účtov.
Tweety
13.06.12,18:01
asi som sa zle pýtala, .... mám si vytvoriť novú analytiku, alebo účtovať na telekomunikačné alebo služby pre VT - ja len kvôli tomu, aby som nemala kopec anal.účtov.
Analytiku si zvolíš podľa toho, ako potrebuješ, jednoducho tak, aby si kedykoľvek vedela zistiť, čo tam máš zaúčtované. Ja by som vytvorila samostanú, určite by som to nemiešala so službami telekom.