MRichardM
29.04.10,14:22
Dobrý deň

Chcel by som sa Vás opýtať na Váš názor na podnikanie v oblasti energií, konkrétne so solárnymi panelmi, ešte konkrétnejšie, dodávať vyrábanú elektrinu. Zdrojom investície, teda kapitál by tvorili fondy Eú. Cieľom je poskytnúť lacnejšiu energiu pre ľudí z okolia. Vedel by mi niekto z vás poradiť?
MRichardM
29.04.10,13:00
Chcel by som ešte dodať že pozemok na realizáciu projektu je dostatočne veľký a umiestnenie podľa mna splána akékoľvek požiadavky na vybudovanie siete solárnych panelov.. Ale je to u nás veľmi nevídané...neviem čo od toho čakať
pepis
29.04.10,13:08
Technológia panelov na výrobu elektriny sa nazýva Fotovoltaická, čiže fotovoltaické panely. Solárne panely vyrábajú teplo. Myslím, že keby si vyrábal elektrinu pre ľudí osobne, zváž či je to naozaj ekonomicky výhodné!
MikiHalasko
29.04.10,13:37
Technológia panelov na výrobu elektriny sa nazýva Fotovoltaická, čiže fotovoltaické panely. Solárne panely vyrábajú teplo. Myslím, že keby si vyrábal elektrinu pre ľudí osobne, zváž či je to naozaj ekonomicky výhodné!

skus si vygooglit a tam aj najdes ake prispevky od satatu dostanes, a hlavne pri kolko metroch stvorcovych.
A zasa je otazka ci to chces v spolupraci s miestnym uradom ci samospravou, alebo ako podnikatel.
mas uz vypocitane ze ked polozis fotovoltaické panely na svoj pozemok, kolko ti vytvoria priblizne elektriny? + mas zistene naklady na ich udrzbu a ochranu? od toho zavisi tvoj projekt. A hlavne, ze ako dostanes elektriku k ludom?
pepis
29.04.10,13:56
Mám tabuľky, kde zistím koľko elektriny ti dokáže vyrobiť fotovoltaika v závislosti od inštalovaného výkonu a oblasti, viem, že náklady na údržbu nepredstavujú značnú časť, ale neviem, aké sú podmienky na to, aby si ty mohol dodávať elektrinu domácnostiam. PS: treba využiť tie fondy na obnoviteľné zdroje energie, lebo sú iba do tretiny vyčerpané, ale mám pocit, že to platí iba pre domácnosti
MikiHalasko
29.04.10,14:18
Mám tabuľky, kde zistím koľko elektriny ti dokáže vyrobiť fotovoltaika v závislosti od inštalovaného výkonu a oblasti, viem, že náklady na údržbu nepredstavujú značnú časť, ale neviem, aké sú podmienky na to, aby si ty mohol dodávať elektrinu domácnostiam. PS: treba využiť tie fondy na obnoviteľné zdroje energie, lebo sú iba do tretiny vyčerpané, ale mám pocit, že to platí iba pre domácnosti

ja som tiez nad tym rozmyslal. ale v spolupraci s bytovimi podnikmi v ba.
asi zmluva so slovenskymi elektrarnami. pozri popis co zabezpecuju
http://slovenske_elektrarne_a_s.sk-firma.com/

a tu to je povrdene :)
http://www.solarenergy.sk/sk/stranka/fotovoltaika/fv-pre-firmy
pepis
29.04.10,14:32
OU OU, to sú všetko staré údaje, strašne vysoké ceny.. Mám firmu, ktorá sa venuje projektom s fotovoltaickými elektrárňami, tak do toho vidím. Samozrejme, že je možný výkup elektriny, ktorú vyrobíš, Slovenskými elektrárňami, ale nie som si istý, či je možné cez ich distribučnú sieť túto elektrinu distribuovať.
MRichardM
29.04.10,14:37
Poviem to takto, narovinu, som študentom, niesom žiadny podnikateľ ktorý by zarábal milióny na mesiac. Avšak z každej strany popčúvam aj ja , dennodenne o nevyužitých, poprípade, málo využvaných obnoviteľných zdrojoch energie. Jeden známy mi však vnukol nápad ktorý sa mi pozdával, lebo podľa mňa svet speje práve k využívaniu takéhoto druhu energií ako potencionálne lacnejšej energie. Takisto aj veterná, vodná...Fondy , ako vravel hore pepis, treba využiť, a ak je nablízku niekto kto mi s tým pomôže....nevidel by som v tom až tak vážny problém. A myslím že priamo do domácností by som to nesmeroval...V českej republike platia určitu čiastku tepelné elektrárne za KWh kilowathodinu vyrobenej energie...Teda pri dobrej cenovej ponuke by sa to na smerovaní prúdu dohodlo priamo , nebojte sa žeby som si ťahal drôtiky z panelov niekomu do domu...
MRichardM
29.04.10,14:41
Určite by sa toho ujali ľudia , odborníci v danej oblasti, ja som v tejto diskusii skor len ako laik, pýtal som sa na Váš názor, realizáciu nechám skôr na kamaráta, jediné čo mám k dispozícii ja , je pozemok, a prístup k fondom..
pepis
29.04.10,14:45
ja som podnikateľ a zároveň študent tiež - taoberáme sa obnoviteľnými zrdojmi energie. Ale.. môžem ti určiť smer, kam smerovať... už keď fotovoltaika, tak bohužial ti už na SVK neschvália elektráreň na zemi, na pôde.. už iba na streche a to do inštalovaného výkonu 100 kWh - tam by mohol byť tvoj smer
MRichardM
29.04.10,14:48
Chápem, ja som skôr myslel že pozemok využijem na stavbu systému solárnych panelov, avšak ked ako tvrdíš je to možné iba na strechách, neviem si presne predstaviť, snád je to len možnosť pre domácnosti ako ušetriť sám by som na tom asi nezarobil...
pepis
29.04.10,14:53
No, to je na šikovnosti podnikateľa, ako sa s týmito obmedzeniami vysporiada :) netvrdím, že je to iba pre domy
MRichardM
29.04.10,14:58
Bolo by veľmi trúfalé chcieť toto vysvetliť?? Veľa ľudí má problém z tým že majú nápad a nemajú peniaze, my sme mali oboje len nám chýba možnosť zrealizovať to, a zistiť všetko čo k tomu treba. Navyše, dal si mi chrobáka do hlavy....Budem uvažovať u miestnení teraz:-/
pavol54
29.04.10,15:01
Sa pozri na podnikateľské nápady na porade máš to tam dosť dobre rozdiskutované.
Distribučná spoločnosť musí zo zákona odkúpiť elektrinu z obnoviteľných zdrojov, ale ty ju musíš doviesť do trafostanice s voľnou pripojovacou kapacitou, možno aj 5 km.
MRichardM
29.04.10,15:04
To odkúpenie neriešim, štve ma hlavne umiestnenie, lebo doteraz som nevedel napríklad o tom že to nesmiem mať na zemi, na pôde, vlastniť systém takto usporiadaných panelov napríklad....aleže to musím mať na dome. Samozrejme s dodávkou vyrobenej elektriny som počítal a dá sa to riešiť určite, sú na to aj zdroje. Ale ako som už povedal jediné čo ma štve je to umiestnenie
MikiHalasko
29.04.10,15:08
Chápem, ja som skôr myslel že pozemok využijem na stavbu systému solárnych panelov, avšak ked ako tvrdíš je to možné iba na strechách, neviem si presne predstaviť, snád je to len možnosť pre domácnosti ako ušetriť sám by som na tom asi nezarobil...

skus zistit, co rozumie zakon pod pojmom strecha. :)
MikiHalasko
29.04.10,15:12
do inštalovaného výkonu 100 kWh
to znamena jedna strecha s vykonom 100kWh?
pepis
29.04.10,15:12
Je to zložité ale ak máš peniaze a vieš sa aspoň trochu v energetike obracať, choď do toho
MikiHalasko
29.04.10,15:19
OU OU, to sú všetko staré údaje, strašne vysoké ceny.. Mám firmu, ktorá sa venuje projektom s fotovoltaickými elektrárňami, tak do toho vidím. Samozrejme, že je možný výkup elektriny, ktorú vyrobíš, Slovenskými elektrárňami, ale nie som si istý, či je možné cez ich distribučnú sieť túto elektrinu distribuovať.
neriesil som ceny, len info o distribucii elektriny, kam sa obratit.
ja toho moc vela neviem, ale chcem prispiet napadom. :rolleyes:
dufam ze nevadi:)
pavol54
29.04.10,16:14
neriesil som ceny, len info o distribucii elektriny, kam sa obratit.
ja toho moc vela neviem, ale chcem prispiet napadom. :rolleyes:
dufam ze nevadi:)
sa pozri na adresu firmy ktorá ti vystavuje faktúry za odber elektrickej energie. Kto ti dodáva, ten ju musí odkúpiť ale až po uzavretí zmluvy.
MikiHalasko
29.04.10,16:21
sa pozri na adresu firmy ktorá ti vystavuje faktúry za odber elektrickej energie. Kto ti dodáva, ten ju musí odkúpiť ale až po uzavretí zmluvy.
no hold, ked si precitas toto, tak zistis ze netreba to riesit
http://www.alternativy.sk/alternativne-zdroje-energie/spravy/vlada-schvalila-pre-slnko-likvidacnu-novelu-zakona-o-energetike-/

keby pepis nenapise tak ani neviem.
dik pepis :)
MRichardM
29.04.10,16:47
Myslím že tento článok mi povedal viac než dosť...Byrokracia vládne ....
pepis
29.04.10,19:43
Myslím že tento článok mi povedal viac než dosť...Byrokracia vládne ....

toto ťa odradilo? :)
MRichardM
30.04.10,09:46
Nieže by odradilo...ale ako človek môže bojovať proti zákonom a tým obmedzeniam ??? :)
casiopea
01.05.10,09:36
Na Slovensku je schválených 120MWh fotovoltaiky. A postavených je kolko? 5MWh? Rezervácia kapacity pre dalšie velke projekty je v nedohladne, tak ti zostáva len jediná možnosť: Kúpiť hotový projek. S vybavenými povoleniami, osvedčeniami, rezerváciou kapacity... Ty už ju len necháš postaviť, pripojiť do siete a zaplatiš to.
MRichardM
02.05.10,11:08
Myslíš úplne hotový rozpracovaný projekt? Myslím že ked by ho aj už niekto mal tak ho určite nepredá....Je to podľa mna veľmi perspektívne na to aby sa toho len tak niekto zriekol....AJ KED....som si istý že taký projekt by stál neskutočne veľa
casiopea
02.05.10,13:04
Ano, myslela som čistú s.r.o., ktorá vlastní resp. má platnú nájomnú zmluvu na pozemok, spracovaný projekt, schválené technické riešenie, rezervovanú kapacitu.
Predávajú to ludia, čo sa rýchlo zorientovali niekedy pred rokom a viac, mali prostriedky na papierovačky, ale na výstavbu už nezohnali. Nedostali eurofondy alebo nemajú dostatočný majetok, aby im banka schválila tak vysoký úver.
Viem o dvoch takýchto projektoch. A ich cena vzhladom na buduci zisk a ušetrený čas a nerváky nie je až taká vysoká. Ale ty si niekde na začiatku tejto témy spomínal eurofondy, tak s tými by som velmi nerátala. Musíš mať vlastné prostriedky, respektíve schválený uverový rámec z banky. Myslím si, že eurofondy sa na takto predžutý projekt použiť nedajú (ak sa mýlim opravte ma).
novo
21.03.11,22:52
ja som podnikateľ a zároveň študent tiež - taoberáme sa obnoviteľnými zrdojmi energie. Ale.. môžem ti určiť smer, kam smerovať... už keď fotovoltaika, tak bohužial ti už na SVK neschvália elektráreň na zemi, na pôde.. už iba na streche a to do inštalovaného výkonu 100 kWh - tam by mohol byť tvoj smer

...ako to myslis ze neschvalia na zemi?....kde by so m nasiel podklady? Vdaka