zabavac
29.04.10,18:55
Môžem ešte teraz ostrihať a zároveň presadiť oleander. Je veľmi vytiahnutý, chcem, aby sa zahustil. Vďaka.
Danielle369
29.04.10,17:10
Oleander sa rozvetvuje bohato, preto nie je nutné podporovať rozvetvovanie strihaním. Ak musíte rastlinu strihať, pretože je hustá, mali by ste to urobiť na jeseň. Ak ho budete strihať na jar, zakvitne až na jeseň alebo až na nasledujúcu jar. Nestrihajú sa staré kvetné stvoly, pretože tieto na jar opäť vytvoria puky. Oleander tvorí po odkvitnutí nové násady kvetov pre ďalší rok. U starších rastlín je lepšie odstrihnúť staré, dlhé alebo holé výhonky až do dreva - nie je vhodný radikálny rez. Kvetné stvoly sa odstraňujú až po dvojročnom kvitnutí.
Niektoré odrody oleandra, ktoré majú menší sklon tvoriť nové výhonky, môžete viackrát zaštipovať - konce výhonkov - aby sa rozvetvil habitus. U starších rastlín týchto odrôd sa odrežú najstaršie a najvyššie výhonky od bázy rastliny.
Omladzovací rez
Aby sa ker omladil, musí sa najskôr presvetliť vnútro kra. Nad pôdou sa odstránia najstaršie stredné vetvičky, aby sa podporila tvorba nových. Môžu sa odstrániť i staršie vetvičky nad jednoročným alebo dvojročným drevom
zmrzka333
12.06.12,14:04
A keď som začiatočník taký že teraz mám odrezky vo fľaške a čakám na korienky? Nie je mi jasné ako a hlavne kde mám rezať oleander aby som ho vytvarovala do nejakého pekného tvaru a aby bol hustý a plný kvetov? Ďakujem