Ynot-design
29.04.10,22:48
Dobrý deň.
Stručne opíšem situáciu: Príbuzný mojej priateľky, má dlžoby v rôznych subjektoch a bol predvolaný na súd. Dozvedel som sa však že v dohľadnej dobe má začať exekúcia. Dlžník žije v byte u rodičov a v tom istom priestore sa zdržujem aj ja. Nakoľko som vo vzťahu s príbuznou dlžníka, mám tu aj ja aj ostaní členovia jeho rodiny cennosti, ktoré by teoreticky mohli skončiť v rukách exekútora. Moja otázka teda znie, čo všetko môže exekútor zhabať? Môže siahnuť aj na majetok, ktorý "skladujem" ja v spomínanom byte? Jedná sa o elektroniku, nábytok ale aj peniaze. Mám sa obávať, že exekútor zapíše do zoznamu aj predmety, ktoré nie sú priamym majetkom dlžníka?
cloe
29.04.10,20:54
Dobrý deň.
Stručne opíšem situáciu: Príbuzný mojej priateľky, má dlžoby v rôznych subjektoch a bol predvolaný na súd. Dozvedel som sa však že v dohľadnej dobe má začať exekúcia. Dlžník žije v byte u rodičov a v tom istom priestore sa zdržujem aj ja. Nakoľko som vo vzťahu s príbuznou dlžníka, mám tu aj ja aj ostaní členovia jeho rodiny cennosti, ktoré by teoreticky mohli skončiť v rukách exekútora. Moja otázka teda znie, čo všetko môže exekútor zhabať? Môže siahnuť aj na majetok, ktorý "skladujem" ja v spomínanom byte? Jedná sa o elektroniku, nábytok ale aj peniaze. Mám sa obávať, že exekútor zapíše do zoznamu aj predmety, ktoré nie sú priamym majetkom dlžníka?

Nechápem, prečo u neho skladuješ peniaze. A aj tie ostatné veci. Nemôžeš si to odtiaľ zobrať?
willma
29.04.10,20:54
pokiaľ viem exekútor na mieste nerieši, čo je koho, leda ak sa preukázateľne dokáže, že predmety nie sú v majetku dlžníka.
danushka
29.04.10,21:46
Keďže povinný žije v spoločnej domácnosti s rodičmi, je tu isté riziko, že v prípade exekúcie predajom hnuteľných vecí, ktorej predchádza spísanie týchto vecí exekútorom, dôjde k spísaniu vecí, ktoré nepatria povinnému, ale napr. rodičom , resp. iným tretím osobám V takom prípade bude potrebné na súde podať návrh na vylúčnenie vecí z exekúcie (tzv. excindančná žaloba), aby takto spísanými vecami neboli postihované tretie osoby. Jednou zo základných zásad exekučného konania totiž je, že exekúcia smeruje proti povinnému a nie proti tretím osobám, preto ak by v rámci exekučného konania došlo (čo sa môže stať) omylom k spísaniu vecí nepatriacich povinnému, jediným právnym prostriedkom na ochranu týchto tretích osôb je práve spomenutá žaloba na vylúčenie vecí z exekúcie. V takom prípade je vhodné navštíviť najbližšiu advokátsku kanceláriu, pretože jej správna formulácia má isté špecifiká a častokrát od nej závisí úspech v takomto konaní.
účtovník 007
30.04.10,05:30
Ešte iba dodám, na vylúčenie vecí z exekúcie musíš mať doklady preukazujúce Tvoje vlastníctvo. Bločky, fa, darovacie zmluvy......

Ja som nemala a exekútora to nezaujímalo.
Llívia
30.04.10,08:05
Ešte iba dodám, na vylúčenie vecí z exekúcie musíš mať doklady preukazujúce Tvoje vlastníctvo. Bločky, fa, darovacie zmluvy......

Ja som nemala a exekútora to nezaujímalo.

Ako sa to nakoniec vyriešilo? To akože exekútor nepotrebuje mať doklady (nepotrebuje preukázať) o tom, že čo "zhabal", je skutočne vo vlastníctve človeka, na ktorého bola vydaná exekúcia?
Zaujíma ma to, lebo tiež nebývam sama a keby došlo k takejto situácii, ani by som nenašla bloky o nákupe vecí, ktoré mám viac ako 2 roky (skončí záruka a blok zlikvidujem a od darov k sviatkom ani nikdy nič nemám a pýtať od kámošov alebo rodiny darovaciu zmluvu na všetko, čo mi dajú :confused:). A ešte sa ťahať s niekým po súde, aby mi moje veci boli vrátené...
Existuje nejaká možnosť, ako tomu vopred zabrániť (napr. spísať zoznam vecí, komu ktoré patria)?
Ynot-design
30.04.10,08:30
ďakujem za info. Idem teda urýchlene sťahovať všetko čo mi právom patrí. A peniaze neskladujem u nich ale priateľka je momentálne bez práce takže má na starosti chod bytu a veci s tým súvisiace. A na všetko samozrejme potrebujeme dnes peniaze.
Kazu
30.04.10,09:01
Je v takom prípade riešením zrušenie trvalého pobytu nepodarenému synáčikovi? Neviem, nemám s týmto skúsenosti a ani mi nič podobné nehrozí, ale len tak pre všeobecný prehľad ma to zaujíma.
Llívia
30.04.10,11:16
Je v takom prípade riešením zrušenie trvalého pobytu nepodarenému synáčikovi? Neviem, nemám s týmto skúsenosti a ani mi nič podobné nehrozí, ale len tak pre všeobecný prehľad ma to zaujíma.

Trochu OT: dá sa zrušiť trvalý pobyt nepodarenému synáčikovi, ktorý ešte nemá 25 rokov a je nezamestnaný, keď mu nevznikol nárok na podporu a rodičia sú povinný sa o neho starať do 25-ky?
danushka
30.04.10,11:53
Trochu OT: dá sa zrušiť trvalý pobyt nepodarenému synáčikovi, ktorý ešte nemá 25 rokov a je nezamestnaný, keď mu nevznikol nárok na podporu a rodičia sú povinný sa o neho starať do 25-ky?

Návrh na zrušenie trvalého pobytu môže podať vlastník (vlastníci) nehnuteľnosti návrhom na zrušenie trvalého pobytu, s platným občianskym preukazom a s listom vlastníctva k predmetnej nehnuteľnosti. Návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu. Podľa zákona o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR, prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove ani ku vlastníkovi a má evidenčný charakter.

Dieťa po ukončení denného štúdia sa nepovažuje za nezaopatrené dieťa.
Llívia
30.04.10,17:09
mimotemy Danushka, ako je to potom s deckami, čo ukončia školu, zaevidujú sa na úrade práce, ale podporu nedostanú, lebo nespĺňajú podmienky a sociálne dávky takisto nedostanú? Rodičia mu zrušia trvalý pobyt, vykopnú ho z domu a čo ďalej? Môže si od rodičov vymáhať niečo ako výživné?
danushka
30.04.10,18:00
mimotemy Danushka, ako je to potom s deckami, čo ukončia školu, zaevidujú sa na úrade práce, ale podporu nedostanú, lebo nespĺňajú podmienky a sociálne dávky takisto nedostanú? Rodičia mu zrušia trvalý pobyt, vykopnú ho z domu a čo ďalej? Môže si od rodičov vymáhať niečo ako výživné?

Ach jó...
Prezri si túto tému http://www.porada.sk/t136697-manzelka-uz-s-manzelom-nerata.html.

Llívia, ja nemám právne vzdelanie a odpovedala by som ti na Tvoju otázku asi príliš subjektívne ;):rolleyes:
Rodina si má pomáhať, dokonca rodinní príslušníci majú aj vzájomnú vyživovaciu povinnosť.
Lenže keď sa už začne skloňovať slovné spojenie ,,vyživovacia povinnosť" , tam už zvyčajne nastupuje súd a dokazovanie :mee:.