Pete
30.04.10,13:58
Dobrý deň,

zamestnanec s prac. dobou od 08.00-16.30h
absolvoval pocas prac. dňa 2 zahranicne prac. cesty (BA-Schwechat-BA)
1. ZPC od 11.45 - 13.40h
2. ZPC od 14.20 - 16.30h.

Prosim o radu, či má nárok na stravný lístok v rámci danej zmeny, ked prerušovane odpracoval viac ako 4 hodiny, ale zas nestiha 30 min obed. povinnu prestavku? Musim v ramci dna pocitat aj s prestavkou na jedenie.
Musí teda odpracovať viac ako 4 hodiny neprerušovane v rámci jednej zmeny alebo viac ako 4 hodiny za deň (aj prerušovane), aby mal nárok na stravný lístok?
Vopred Vám pekne ďakujem za odpoveď.
Tweety
30.04.10,12:12
Dobrý deň,

zamestnanec s prac. dobou od 08.00-16.30h
absolvoval pocas prac. dňa 2 zahranicne prac. cesty (BA-Schwechat-BA)
1. ZPC od 11.45 - 13.40h
2. ZPC od 14.20 - 16.30h.

Prosim o radu, či má nárok na stravný lístok v rámci danej zmeny, ked prerušovane odpracoval viac ako 4 hodiny, ale zas nestiha 30 min obed. povinnu prestavku? Musim v ramci dna pocitat aj s prestavkou na jedenie.
Musí teda odpracovať viac ako 4 hodiny neprerušovane v rámci jednej zmeny alebo viac ako 4 hodiny za deň (aj prerušovane), aby mal nárok na stravný lístok?
Vopred Vám pekne ďakujem za odpoveď.
Druhá možnosť je správna.
Chobot
30.04.10,12:17
Dobrý deň,

zamestnanec s prac. dobou od 08.00-16.30h
absolvoval pocas prac. dňa 2 zahranicne prac. cesty (BA-Schwechat-BA)
1. ZPC od 11.45 - 13.40h
2. ZPC od 14.20 - 16.30h.

Prosim o radu, či má nárok na stravný lístok v rámci danej zmeny, ked prerušovane odpracoval viac ako 4 hodiny, ale zas nestiha 30 min obed. povinnu prestavku? Musim v ramci dna pocitat aj s prestavkou na jedenie.
Musí teda odpracovať viac ako 4 hodiny neprerušovane v rámci jednej zmeny alebo viac ako 4 hodiny za deň (aj prerušovane), aby mal nárok na stravný lístok?
Vopred Vám pekne ďakujem za odpoveď.

Musí odpracovať v rámci pracovnej zmeny (ktorá môže byť aj prerušovaná, ale stále musí ísť o jednu pracovnú zmenu) viac, ako 4 hodiny.

Prestávka tu nie je, lebo podľa §91 ods. 1 je prestávka len pri zmene nad 6 hodín:

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

Takže má nárok na obedový lístok, plus 2x cest. náhrady na zahraničnú cestu do 6 hodín (čo je 2x 11,25 EUR) plus príslušné vreckové.
Pete
30.04.10,12:46
Ďakujem za promptnu odpoved,

nie je mi jasná, Vasa odpoved, že by nemal narok na obed. prestavku.

Ide o zamestnanca vodica, ktoreho prac. doba je od 08. do 16.30 (30 min je určených na obed. prestavku).

Ved, ja si myslim, že on odpracoval cez 6 hodin a teda ma narok na obed. prestavku?

Dakujem za dovysvetlenie
Chobot
30.04.10,12:51
Ďakujem za promptnu odpoved,

nie je mi jasná, Vasa odpoved, že by nemal narok na obed. prestavku.

Ide o zamestnanca vodica, ktoreho prac. doba je od 08. do 16.30 (30 min je určených na obed. prestavku).

Ved, ja si myslim, že on odpracoval cez 6 hodin a teda ma narok na obed. prestavku?

Dakujem za dovysvetlenie

Aha, tak potom máš pravdu, ak je jeho riadna prac. zmena viac, ako 6 hodín. Tá citácia bola myslená, že má v ten deň menej ako 6 hodín prac. zmenu.

Ak teda berieme, že mal 1/2 hodiny na obed, tak neodpracoval viac ako 4 hodiny.
Pete
30.04.10,12:54
ahoj tweety,

pochopila som tvoju odpoved spravne, ze je narok na stravny listok za prac. zmenu, ktora je cez 4 hod a moze sa napocitat aj prerusovane, pocas jednej zmeny?
Nevies mi poradit s tou obednajsou prestavkou?

ďakujem
Rozalka
30.04.10,12:57
čo robil ten vodič v čase, keď nebol na ZPC?
Pete
30.04.10,12:59
achoj chobot,

takže mu ten stravny listok nedam, pretoze mu chyba 6 minut. Chapem to spravne?

Dakujem
Pete
30.04.10,13:17
Neviem rozalka, co robil medzi tymi sluz. cestami, asi bol na obede.
Co si tou otazkou myslela?
pavol54
30.04.10,13:38
Asi sa mýlim ale nemá náhodou nárok na cesťák, čo z pohľadu zamestnanca nie je to isté ako stravný lístok?
Rozalka
30.04.10,13:44
Neviem rozalka, co robil medzi tymi sluz. cestami, asi bol na obede.
Co si tou otazkou myslela?

Predpokladám, že nesedel doma, takže bol v práci, nie?
Ak má pracovnú dobu 8-16,30; predpokladám, že odpracoval viac ako 4 hodiny, nie?
Pete
30.04.10,13:57
Ahoj Rozalka,

ano, samozrejma, ze bol v praci. Ale ked mu poskytnem 30 min. prestavku na obed, tak uz zrazu odpracoval menej ako 4 hodiny. Takze neviem, ako to je to s tou obednajsou prestavkou, a ci ma alebo nema narok na stravny listok.?
Dakujem za kazdu radu
pavol54
30.04.10,15:38
Ahoj Rozalka,

ano, samozrejma, ze bol v praci. Ale ked mu poskytnem 30 min. prestavku na obed, tak uz zrazu odpracoval menej ako 4 hodiny. Takze neviem, ako to je to s tou obednajsou prestavkou, a ci ma alebo nema narok na stravny listok.?
Dakujem za kazdu radu
§ 152 ods 1 zákonníka práce "zamestnávateľ nie je povinný zabezpečovať stravovanie zamestnancom vyslaných na pracovnú cestu, s výnimkou tých ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako 4 hodiny"
Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie vo vlastnej kuchyni, v zmluvnej vývarovni alebo stravnými lístkami.
Nároky zamestnanca na služobnej ceste sú riešené cestovným príkazom. takže žiadny stravný lístok.