Stefan2005
30.04.10,14:30
Mám dva súbory.xls - spojené do tretieho súboru s dvoma hárkami (1. hárok = súbor 1, druhý hárok súbor 2.

V každom hárku existuje množina (rádovo pár tisíc) rodných čísiel s menami, adresami,...

Prienik z nich tvorí možno 96% čísel. Potrebujem výpis (napr. v 3 hárku), v ktorom budú zobrazené iba tie záznamy, ktoré absentujú najprv jednom, potom v druhom hárku.

Ako zautomatizovať vypracovanie takého prehľadu? Pracovať radšej s dvoma súbormi, alebo s dvoma hárkami.

Ďakujem.
marjankaj
30.04.10,15:07
Mám dva súbory.xls - spojené do tretieho súboru s dvoma hárkami (1. hárok = súbor 1, druhý hárok súbor 2.

V každom hárku existuje množina (rádovo pár tisíc) rodných čísiel s menami, adresami,...

Prienik z nich tvorí možno 96% čísel. Potrebujem výpis (napr. v 3 hárku), v ktorom budú zobrazené iba tie záznamy, ktoré absentujú najprv jednom, potom v druhom hárku.

Ako zautomatizovať vypracovanie takého prehľadu? Pracovať radšej s dvoma súbormi, alebo s dvoma hárkami.

Ďakujem.

Je to tak narýchlo. Prispôsob si to svojim potrebám.
Možno by sa dalo aj vyfiltrovať na hárku1 podľa hárku2
Stefan2005
30.04.10,15:38
Ďakujem Janko,

ale funguje to tak, že zobrazí tie hodnoty, ktoré sa vyskytujú v jednom aj druhom hárku; by som potreboval iba tie, ktoré sa nevyskytujú.

Skúšal som spojiť údaje z dvoch hárkov do jedného s tým, že si dám zobraziť iba záznamy, ktoré sa vyskytujú (teda v stĺpci A) iba raz. Pri nasadení filtra jedinečných záznamov je však problém, že zobrazí aj prvé z dvoch rovnakých rodných čísiel...
Potrebujem nasadenie filtra tak, aby mi zobrazil iba tie záznamy, ktoré sa v stĺpci A vyskytujú iba raz... Teda ak je r.č. 2x, taký záznam nezobraziť.
Stefan2005
30.04.10,16:18
... našiel som tu niečo, skúsim pozrieť: http://www.porada.sk/t87281-excel-porovnanie-udajov-2-suborov.html
marjankaj
30.04.10,20:31
... našiel som tu niečo, skúsim pozrieť: http://www.porada.sk/t87281-excel-porovnanie-udajov-2-suborov.html


Tu je to upravené. Skús.
Stefan2005
01.05.10,07:23
Tu je to upravené. Skús.

Ďakujem. Presne tak funguje, ako som chcel.
marjankaj
01.05.10,19:53
Ďakujem Janko,

ale funguje to tak, že zobrazí tie hodnoty, ktoré sa vyskytujú v jednom aj druhom hárku; by som potreboval iba tie, ktoré sa nevyskytujú.

Skúšal som spojiť údaje z dvoch hárkov do jedného s tým, že si dám zobraziť iba záznamy, ktoré sa vyskytujú (teda v stĺpci A) iba raz. Pri nasadení filtra jedinečných záznamov je však problém, že zobrazí aj prvé z dvoch rovnakých rodných čísiel...
Potrebujem nasadenie filtra tak, aby mi zobrazil iba tie záznamy, ktoré sa v stĺpci A vyskytujú iba raz... Teda ak je r.č. 2x, taký záznam nezobraziť.
Dá sa to napríklad takto.
Pridáš si stĺpec kde dáš funkciu =COUNTIF($A$2:$A$16;A2).
Tá ti spočíta koľkokrát sa ti údaj v bunke A2 vyskytuje. Potom si dáš automatický filter a zobrazíš si iba "1".
To makro ti zobrazí údaj ak sa vyskytne dvakrát na tom istom hárku.
Ak by si tie údaje mal v jednom hárku, malou úpravou makra by to išlo tiež.

PS. Aký máš excel? 2007? Ja si naň neviem zvyknúť. Všetko musím hľadať.
Stefan2005
02.05.10,06:28
...To makro ti zobrazí údaj ak sa vyskytne dvakrát na tom istom hárku. Ak by si tie údaje mal v jednom hárku, malou úpravou makra by to išlo tiež.
PS. Aký máš excel? 2007? Ja si naň neviem zvyknúť. Všetko musím hľadať.

Na jednom hárku sa môžu tie údaje vyskytnúť dvakrát iba vtedy, ak spojím dva hárky do jedného (údaje sú od dvoch subjektov, u každého sa jedno r.č. môže vyskytovať iba raz). Preto buď porovnanie dvoch hárkov (makro z výpis2.xls to zvládlo pekne), alebo filter na spojenom hárku (samozrejme vtedy ešte treba pridať identifikácia poskytovateľa, aby sa vedelo, u ktorého je rozdiel - riešil som to buď pridaním stĺpca, alebo odlišným formátovaním - napr. farbou - jednotlivých hárkov.

Používam 2007, spočiatku hlásilo chybu - podstata je v tom, že pre prácu s makrami treba použiť nie xlsx, ale xlsm formát súboru...

P.S. Nejaký dobrý manuál pre tvorbu makier pre menej pokročilých nevieš?
marjankaj
02.05.10,06:50
Na jednom hárku sa môžu tie údaje vyskytnúť dvakrát iba vtedy, ak spojím dva hárky do jedného (údaje sú od dvoch subjektov, u každého sa jedno r.č. môže vyskytovať iba raz). Preto buď porovnanie dvoch hárkov (makro z výpis2.xls to zvládlo pekne), alebo filter na spojenom hárku (samozrejme vtedy ešte treba pridať identifikácia poskytovateľa, aby sa vedelo, u ktorého je rozdiel - riešil som to buď pridaním stĺpca, alebo odlišným formátovaním - napr. farbou - jednotlivých hárkov.

Používam 2007, spočiatku hlásilo chybu - podstata je v tom, že pre prácu s makrami treba použiť nie xlsx, ale xlsm formát súboru...

P.S. Nejaký dobrý manuál pre tvorbu makier pre menej pokročilých nevieš?
Áno to máš pravdu, ale keď otváraš súbor s makrami *.xls tak si daj najprv povoliť makrá. Zobrazuje sa to hore. "Upozornenie zabezpečenia -> Makrá boli vypnuté -> možnosti"

Ja mám iba od Jaroslava Černého "Záznam, úprava a programování maker". Je to dosť stručné, ale postačí. Neviem aké sú tvoje znalosti VBA.
Stefan2005
02.05.10,14:23
...Ja mám iba od Jaroslava Černého "Záznam, úprava a programování maker". Je to dosť stručné, ale postačí. ...

Vďaka. Našiel som ju.

Existuje táto kniha i ako e-book (google kniha). Pre záujemcov tu:

http://books.google.sk/books?id=JTg7HvmxEKYC&printsec=frontcover&source=gbs_v2_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false