Lucia8504
30.04.10,14:31
Dobrý deň,
prosím o radu. Zamestnancovi dal zamestnávateľ výpoveď podľa § 63 ods.1 písmeno b). Ale nakoľko som v zákonníku práce našla § 66, na ktorý "sa pri výpovedi pozabudlo", predpokladám, že zamestnanec príde v podnelok s tým, že výpoveď je neplatná (a teda úplne oprávnene). Prosím Vás, ako má vyzerať žiadosť na UPSVAR o súhlas s výpoveďou zamestnancovi ZŤP? Alebo ako inak môžeme takého zamestnanca prepustiť - nebránime sa zodpovednosti na 2 mesačnú výpovednú dobu a odstupné vo výške dvojnásobku priemernej mzdy
drobeceva
30.04.10,15:17
Dobrý deň,
prosím o radu. Zamestnancovi dal zamestnávateľ výpoveď podľa § 63 ods1 písmeno b). Ale nakoľko som v zákonníku práce našla § 66, na ktorý "sa pri výpovedi pozabudlo", predpokladám, že zamestnanec príde v podnelok s tým, že výpoveď je neplatná (a teda úplne oprávnene). Prosím Vás, ako má vyzerať žiadosť na UPSVAR o súhlas s výpoveďou zamestnancovi ZŤP? Alebo ako inak môžeme takého zamestnanca prepustiť - nebránime sa zodpovednosti na 2 mesačnú výpovednú dobu a odstupné vo výške dvojnásobku priemernej mzdy
Predpokladám, že ÚP žiadosti nevyhovie.
Najjednoduchšie riešenie by bolo dohodnúť sa so zamestnancom na skončení dohodou a v dohode uviesť, že pri výstupe mu vyplatíte odmenu.

Záleží, čo vás vedie k tomu, že so zamestnancom chcete ukončiť PP. Ak by išlo o porušenie pracovnej disciplíny, môže sa ukončiť aj s osobou ZŤP.
Lucia8504
30.04.10,16:43
Ďakem za odpoveď. K výpovedi nás viedlo to, že bohužiaľ výroba vo firme klesla na 50 %, a hoci majitelia to od decembra 2009 dotovali, už ani oni nemajú prostriedky platiť zamestnancov zo svojho. Aj keď sme od januára 2010 znížili pracovný úvazok na 3/4 ani to nestačilo. A keďže dotyčný zamestnanec poberá invalidný dôchodok (zatiaľ čo ostatní zamestnanci možnosť iného príjmu nemajú) a jeho pracovný výkon je z hľadiska postihnutia najpostrádateľnejší rozhodli sme sa pre neho. Neviem, ako robiť nejakú špinu a čakať kým spraví chybu a hnať to cez porušenie pracovnej disciplíny sa nám moc nechce, chceli sme takto férovo. Ale fakt nechápem, ako súkromnej s.r.o., ktorá od štátu nedostáva ani cent, môže štát diktovať, koho smie prepustiť. Keď sme ho prijali, nikoho súhlas sme nepotrebovali.
Xanti
30.04.10,16:50
Ďakem za odpoveď. K výpovedi nás viedlo to, že bohužiaľ výroba vo firme klesla na 50 %, a hoci majitelia to od decembra 2009 dotovali, už ani oni nemajú prostriedky platiť zamestnancov zo svojho. Aj keď sme od januára 2010 znížili pracovný úvazok na 3/4 ani to nestačilo. A keďže dotyčný zamestnanec poberá invalidný dôchodok (zatiaľ čo ostatní zamestnanci možnosť iného príjmu nemajú) a jeho pracovný výkon je z hľadiska postihnutia najpostrádateľnejší rozhodli sme sa pre neho. Neviem, ako robiť nejakú špinu a čakať kým spraví chybu a hnať to cez porušenie pracovnej disciplíny sa nám moc nechce, chceli sme takto férovo. Ale fakt nechápem, ako súkromnej s.r.o., ktorá od štátu nedostáva ani cent, môže štát diktovať, koho smie prepustiť. Keď sme ho prijali, nikoho súhlas sme nepotrebovali.
Pozor potom na to, ak máte viac ako 20 zamestnancov aby ste neplatili pokutu aj za to, že nezamestnávate ZTP zamestnanca.
Lucia8504
30.04.10,16:55
Nás je vo firme len 7
Lucia8504
30.04.10,16:56
Preboha, ja som len taký účtovník začiatočník ale vidím, že sa mám teda čo učiť. To ak podnik zamestnáva viac ako 20 zamesnancov, musí mať aj nejakého ZTP?
Xanti
30.04.10,17:00
Preboha, ja som len taký účtovník začiatočník ale vidím, že sa mám teda čo učiť. To ak podnik zamestnáva viac ako 20 zamesnancov, musí mať aj nejakého ZTP?
Samozrejme, že áno. Je to povinný podiel. A ak nemá tak platí .... štátu za nič.

A mimotému, never že zamestnanec z dôchodku vyžije. Tie sú veľmi nízke a prepáč zaváňa to diskrimináciou. Lebo neverím, že prepustenie jedného zamestnanca pomôže firme sa pozbierať ked výroba ide na 50% , to len dvaja pracujú ludia pracujú vo výrobe? Zo 7 ludí? To by ste museli viac ludí prepustiť.
Lucia8504
30.04.10,17:03
Ešte poprosím, keďže som mu dala výpoveď § 63 ods.1 písm. b) a neuvedomila som si že je ZTP, resp. som si to uvedomila až keď už mi s výpoveďou v ruke odišiel, že mi to podpíše, keď si to overí (potom mi trklo, že asi čo chcel overiť). Teda mám nepodpísanú výpoveď a on má v ruke tiež jednu ktorá je opečiatkovaná, podpísaná šéfom a teraz som zistila, že podľa § 66 potrebujem ten súhlas UPSVAR, tak mám čo urobiť aby som sa vyhla nejakým ďalším problémom a naťahovačkám? Môžem mu dať v pondelok list, v ktorom sa odvolám na ustanovenie § 66 a dávam mu tým na vedomie, že výpoved z 30.4. je neplatná? Ďakujem moc za radu.
Lucia8504
30.04.10,17:11
Xanti prepáč, vôbec nejde o diskrimináciu, vo výrobe pracujú 5 ľudia, z toho 2 sú zároveň aj spoločníkmi s.r.o., takže to nie sú len taký kravatoví šéfovia, ktorí od stola idú riešiť niekoho koho videli pri nástupe do práce a práve že na dielňach vidia, kto a ako pracuje a kto by najmenej chýbal. A vôbec si nemyslím, že z dôchodkov sa dá parádne vyžiť ale myslím že súkromný vlastník má právo sa rozhodnúť, ktorý zamestnanec je pre neho výhodný a ktorý nie, len tu ide o to, že keď prepustím "zdravého" človeka, tú prácu si v súčasnosti nenájde rovnako ako Ztp akurát s tým nebudem mať žiadne problémy? A to mi príde zase nefér voči tým zdravým...
Xanti
30.04.10,17:16
Lucia8504 ,
no ale to ide o diskrimináciu nech sa na to pozrieš ako chceš. Ak si presvedčená, že UP dá súhlas tak treba požiadať. A potom pracovníka prepustiť.
Možno by stačilo mu zavolať aby ten papier doniesol späť, že je to neplatná výpoveď.
Možno by nebolo zlé si s ním sadnúť a porozprávať sa otvorene, a skúsiť sa dohodnúť na dohode o skončení pracovného pomeru podľa § 60 s tým, že sa uvedie dôvod nadbytočnosť § 63 odst.1 b) a zamestnanec bude mať nárok na odstupné.
Ak má odpracované viac ako 3 roky v posledných 4 tak bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti. Možno by stačil aj ponúknuť príslub, že ak sa výroba zase rozbehne budete s ním rátať.

Možností je veľa, nie ste veľká firma treba komunikovať.

A čo sa týka diskriminácie, sama dobre viem čo je to byť diskriminovaný a never tomu, z dôchodku nevyžiješ a oveľa ťahšie si nájde prácu zťp ako zdravý.
Lucia8504
30.04.10,17:21
Ďakujem veľmi pekne za rady, príjemný víkend