bp39
30.04.10,14:46
Ahojte, mohol by mi niekto poradiť ako to je s vrátením daní? Mala som založené doplnkové dôchodkove pripoistenie, ktorým som si uplatňovala nárok na odpočítanie daní z príjmu. DDP som zrušila, zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie dane a ja som bola v tom, že je všetko vyriešené. Dnes som počula názor, že musím vrátiť dane za celé obdobie čo som si uplatňovala nárok. Ako to teda vlastne je?
veronikasad
30.04.10,12:51
Ahojte, mohol by mi niekto poradiť ako to je s vrátením daní? Mala som založené doplnkové dôchodkove pripoistenie, ktorým som si uplatňovala nárok na odpočítanie daní z príjmu. DDP som zrušila, zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie dane a ja som bola v tom, že je všetko vyriešené. Dnes som počula názor, že musím vrátiť dane za celé obdobie čo som si uplatňovala nárok. Ako to teda vlastne je?
Pozri § 11 ods. 12 ZoDzP

12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.