Lewitz
30.04.10,16:10
Dobrý deň,

V roku 2009 - júl, som si otvoril živnosť. V tom istom roku som dostal príspevok z UPSVaR na začatie podnikania. V roku 2010 som si dal robiť daňové priznanie. Účtovník mi poradil, aby som si dal paušálne náklady. Tak som aj urobil. Ide o to, že:

Do týchto paušálnych nákladov mi účtovník zahrnul 1/4 z danej dotácie. Tým pádom nemám pre tento rok vydokladované 3/4 dotácie. Nemám to ani na výkaze o majetku a záväzkoch, keďze mi bolo zo strany účtovníka povedané, že pokiaľ sa účtujú paušálne náklady, nie je potrebné tento výkaz robiť.

Na druhej strane som sa dopočul, že pokiaľ sa účtujú paušálne náklady, je potrebné do nich zahrnúť celú dotáciu.

Som z toho všetkého tak trochu zmätený.. Vedel by mi niekto poradiť čo by som mal v tejto situácii urobiť? Či to nechať tak, pokiaľ je to vporiadku, alebo podať dodatočné daňové priznanie, prípadne čí sú za to nejaké pokuty.

Vopred Vám ďakujem..
JanaJB
30.04.10,14:53
Je tu veľa tém zaoberajúcich sa príspevkom z ÚPSVR napr.:
Daňové priznanie a dotácia (http://www.porada.sk/t136330-danove-priznanie-a-dotacia.html)
marjankaj
30.04.10,15:02
Dobrý deň,

V roku 2009 - júl, som si otvoril živnosť. V tom istom roku som dostal príspevok z UPSVaR na začatie podnikania. V roku 2010 som si dal robiť daňové priznanie. Účtovník mi poradil, aby som si dal paušálne náklady. Tak som aj urobil. Ide o to, že:

Do týchto paušálnych nákladov mi účtovník zahrnul 1/4 z danej dotácie. Tým pádom nemám pre tento rok vydokladované 3/4 dotácie. Nemám to ani na výkaze o majetku a záväzkoch, keďze mi bolo zo strany účtovníka povedané, že pokiaľ sa účtujú paušálne náklady, nie je potrebné tento výkaz robiť.

Na druhej strane som sa dopočul, že pokiaľ sa účtujú paušálne náklady, je potrebné do nich zahrnúť celú dotáciu.

Som z toho všetkého tak trochu zmätený.. Vedel by mi niekto poradiť čo by som mal v tejto situácii urobiť? Či to nechať tak, pokiaľ je to vporiadku, alebo podať dodatočné daňové priznanie, prípadne čí sú za to nejaké pokuty.

Vopred Vám ďakujem..

Ak si si uplatňoval paušálne výdavky, tak si mal zdaniť celú výšku dotácie. Teda podaj dodatočné DP.
Ale tým nemáš vydokladovanú ani tú jednu štvrtinu dotácie. To musíš vydokladovať skutočnými výdavkami, či už v bankovom výpise alebo v pokladni. Úrad práce ti neuzná paušálne výdavky, tie musíš naozaj minúť na účel, ktorý si si dal do podnikateľského plánu. A samozrejme aj preukázať pri kontrole.
Lewitz
30.04.10,15:30
Ak si si uplatňoval paušálne výdavky, tak si mal zdaniť celú výšku dotácie. Teda podaj dodatočné DP.
Ale tým nemáš vydokladovanú ani tú jednu štvrtinu dotácie. To musíš vydokladovať skutočnými výdavkami, či už v bankovom výpise alebo v pokladni. Úrad práce ti neuzná paušálne výdavky, tie musíš naozaj minúť na účel, ktorý si si dal do podnikateľského plánu. A samozrejme aj preukázať pri kontrole.

Velmi pekne dakujem..

Este jedna otazka na doplnenie.. Ak to spravne chapem:

1. teraz si podám dodatočné daňové priznanie, do ktorého zahrniem celú výšku dotácie, resp. do uplatnených paušálnych výdavkov. (bez ohľadu na to, či som samotnú dotáciu využil alebo nie)

2. Budúci rok, v roku 2011 podám daňové priznanie, kde budem mať aj doložené faktúry a všetky potrebné veci k tomu, aby som mal vydokladovaný účel použitia dotácie?

Vopred ďakujem..
veronikasad
30.04.10,15:32
Velmi pekne dakujem..

Este jedna otazka na doplnenie.. Ak to spravne chapem:

1. teraz si podám dodatočné daňové priznanie, do ktorého zahrniem celú výšku dotácie, resp. do uplatnených paušálnych výdavkov. (bez ohľadu na to, či som samotnú dotáciu využil alebo nie)

2. Budúci rok, v roku 2011 podám daňové priznanie, kde budem mať aj doložené faktúry a všetky potrebné veci k tomu, aby som mal vydokladovaný účel použitia dotácie?

Vopred ďakujem..
Mal si aj iné príjmy z podnikania ? Výška dotácie vstupuje aj do príjmu, ktorý sa posudzuje pri povinnej registrácii do sociálnej poisťovne.
Lewitz
30.04.10,15:40
Mal si aj iné príjmy z podnikania ? Výška dotácie vstupuje aj do príjmu, ktorý sa posudzuje pri povinnej registrácii do sociálnej poisťovne.

Z podnikania som v roku 2009 prijmy nemal. Ale mal som prijmy zo zamestnania. Z podnikania prijmy mam az od roku 2010..
ivustek
30.04.10,16:12
Velmi pekne dakujem..

Este jedna otazka na doplnenie.. Ak to spravne chapem:

1. teraz si podám dodatočné daňové priznanie, do ktorého zahrniem celú výšku dotácie, resp. do uplatnených paušálnych výdavkov. (bez ohľadu na to, či som samotnú dotáciu využil alebo nie)

2. Budúci rok, v roku 2011 podám daňové priznanie, kde budem mať aj doložené faktúry a všetky potrebné veci k tomu, aby som mal vydokladovaný účel použitia dotácie?

Vopred ďakujem..

Bod č.1 ste iste nenapísali správne - že celú výšku dotácie zahrniete do uplatnených paušálnych výdavkov.
Celú výšku dotácie zahrniete do prijmov.
moriteru
30.04.10,16:45
Ak si si uplatňoval paušálne výdavky, tak si mal zdaniť celú výšku dotácie. Teda podaj dodatočné DP.
Ale tým nemáš vydokladovanú ani tú jednu štvrtinu dotácie. To musíš vydokladovať skutočnými výdavkami, či už v bankovom výpise alebo v pokladni. Úrad práce ti neuzná paušálne výdavky, tie musíš naozaj minúť na účel, ktorý si si dal do podnikateľského plánu. A samozrejme aj preukázať pri kontrole.

Tu je toho najviac, takže :
- sú dve rozdielne veci - príspevok a jeho vydokladovanie / samotné podnikanie a po ňom DP.
Príspevok :
- podľa podnikateľského plánu ho môžeš vyčerpať (a pri kontrole ÚP vydokladovať účtovnými dokladmi (asi najskôr po 2 rokoch) ) v priebehu 24 mesiacov od priznania.
(ak by si neminul - musíš vrátiť)
DP :
- dáš všetky príjmy + takú časť príspevku, ktorú si v tom roku minul
- výdavky buď paušál, alebo účtovné doklady (časť bude tých istých ako pre ÚP ) za ten rok.
Lewitz
01.05.10,04:56
Ďakujem za užitočné informácie, no stále v tom nemám úplne jasno.. Potreboval by som vedieť, čo mám urobiť v mojom konkrétnom prípade.

Do daňového priznania som uviedol paušálne výdavky.. Ak to chápem správne, tak tým pádom si do príjmov musím uviesť celú výšku dotácie.. Teraz nemám jasno v tom, čo s vydokladovaním tej dotácie..

1. Pokiaľ som uviedol do príjmov celú výšku dotácie, musím ju mať aj hneď vydokladovanú? Potrebujem mať faktúry od tých vecí, ktoré som si uviedol v podnikateľskom pláne?

2. Alebo bude stačiť, keď ju budem mať vydokladovanú až v roku 2011 v najbližšom daňovom priznaní?

3. Alebo už keď budem podávať dodatočné daňové priznanie, tak to mám opraviť a neuplatniť si paušálne výdavky, nezahrnúť dotáciu do mojich príjmov, zachytiť ich len na výkaže o majetku a záväzkoch a tým pádom nebudem potrebovat ani doklady od použitia dotácie?

Ide o to, že tú dotáciu som ešte neminul. Všetky veci budem kupovať až v tomto roku.. 2010..

Vopred ďakujem..
moriteru
01.05.10,05:28
Dobrý deň,

V roku 2009 - júl, som si otvoril živnosť. V tom istom roku som dostal príspevok z UPSVaR na začatie podnikania. V roku 2010 som si dal robiť daňové priznanie. Účtovník mi poradil, aby som si dal paušálne náklady. Tak som aj urobil. Ide o to, že:

Do týchto paušálnych nákladov mi účtovník zahrnul 1/4 z danej dotácie. Tým pádom nemám pre tento rok vydokladované 3/4 dotácie. Nemám to ani na výkaze o majetku a záväzkoch, keďze mi bolo zo strany účtovníka povedané, že pokiaľ sa účtujú paušálne náklady, nie je potrebné tento výkaz robiť.

Na druhej strane som sa dopočul, že pokiaľ sa účtujú paušálne náklady, je potrebné do nich zahrnúť celú dotáciu.

Som z toho všetkého tak trochu zmätený.. Vedel by mi niekto poradiť čo by som mal v tejto situácii urobiť? Či to nechať tak, pokiaľ je to vporiadku, alebo podať dodatočné daňové priznanie, prípadne čí sú za to nejaké pokuty.

Vopred Vám ďakujem..


Ďakujem za užitočné informácie, no stále v tom nemám úplne jasno.. Potreboval by som vedieť, čo mám urobiť v mojom konkrétnom prípade.

Do daňového priznania som uviedol paušálne výdavky.. Ak to chápem správne, tak tým pádom si do príjmov musím uviesť celú výšku dotácie.. Teraz nemám jasno v tom, čo s vydokladovaním tej dotácie..

1. Pokiaľ som uviedol do príjmov celú výšku dotácie, musím ju mať aj hneď vydokladovanú? Potrebujem mať faktúry od tých vecí, ktoré som si uviedol v podnikateľskom pláne?
2. Alebo bude stačiť, keď ju budem mať vydokladovanú až v roku 2011 v najbližšom daňovom priznaní?

3. Alebo už keď budem podávať dodatočné daňové priznanie, tak to mám opraviť a neuplatniť si paušálne výdavky, nezahrnúť dotáciu do mojich príjmov, zachytiť ich len na výkaže o majetku a záväzkoch a tým pádom nebudem potrebovat ani doklady od použitia dotácie?

Ide o to, že tú dotáciu som ešte neminul. Všetky veci budem kupovať až v tomto roku.. 2010..

Vopred ďakujem..

Máš svojho účtovníka ?
Platíš ho ?
A ešte sa pýtaš ???????:)


Ale ak si chceš sám urobiť DP DDO , tak za rok 2009 :
- si mal príjmy zo závislej činnosti (odvedené zálohy na daň) - okolo riadku 37
- ak si na účet dostal príspevok (a nič z neho nepoužil na podnikanie) / nemal si z podnikania žiadny iný príjem - nemáš z podnikania žiadny príjem a nemáš si z čoho uplatniť paušál
- a naopak.

Príspevok a DP - vydokladovanie :

- v správny čas (napr . DP / kontrola z ÚP ) musíš dokladovať správne použitie financii na správny účel a za správne obdobie - dokladuješ samozrejme účtovnými dokladmi
Miichaela
01.05.10,06:15
Do príjmov si musíte pri paušálnych výdavkov uviesť celú výšku dotácie, a do 2 rokov zdokladovať použitie dotácie.
Ak by ste viedli riadne účtovnícto, tak do príjmov si dáte iba časť dotácie, ktorú za ten rok miniete, no do 2 rokov ju musíte vydokladovať v plnej výške.
Miichaela
01.05.10,06:17
Pri paušálnych výdavkov žiadne výkazy pri DP nerobíte.

Nič v zlom, ale Vášho účtovníka by som vymenila, keď Vám poradil pri paušáli 1/4 z dotácie do príjmov -nemá prehľad.
marjankaj
01.05.10,06:48
Paušálne výdavky:

Príjmy podľa §6 = celá suma dotácie
Výdavky = 40% z príjmov+ zaplatené odvody


Skutočné výdavky:

Príjmy=0 (ak tvrdíš, že z dotácie si nič neminul. Tú dotáciu môžeš použiť aj na odvody?)Výdavky = skutočne vynaložené výdavky (napríklad zaplatené odvody do ZP)
Tu ti asi vyjde strata.

Samozrejme v obidvoch prípadoch musíš uviesť aj príjmy zo závislej činnosti.

Ak si z dotácie neminul nič na daný účel, tak nemáš ani čo vydokladovať(toto bude zaujímať úrad práce). Vydokladovať možeš iba skutočné výdavky.
veronikasad
01.05.10,08:05
Ďakujem za užitočné informácie, no stále v tom nemám úplne jasno.. Potreboval by som vedieť, čo mám urobiť v mojom konkrétnom prípade.

Do daňového priznania som uviedol paušálne výdavky.. Ak to chápem správne, tak tým pádom si do príjmov musím uviesť celú výšku dotácie.. Teraz nemám jasno v tom, čo s vydokladovaním tej dotácie..

1. Pokiaľ som uviedol do príjmov celú výšku dotácie, musím ju mať aj hneď vydokladovanú? Potrebujem mať faktúry od tých vecí, ktoré som si uviedol v podnikateľskom pláne?

2. Alebo bude stačiť, keď ju budem mať vydokladovanú až v roku 2011 v najbližšom daňovom priznaní?

3. Alebo už keď budem podávať dodatočné daňové priznanie, tak to mám opraviť a neuplatniť si paušálne výdavky, nezahrnúť dotáciu do mojich príjmov, zachytiť ich len na výkaže o majetku a záväzkoch a tým pádom nebudem potrebovat ani doklady od použitia dotácie?

Ide o to, že tú dotáciu som ešte neminul. Všetky veci budem kupovať až v tomto roku.. 2010..

Vopred ďakujem..
Ak si mal v roku 2009 príjem zo zamestnania (po odpočítaní zaplateného poistného)vyšší ako nezd.časť základu dane, uplatnenie paušálnych výdavkov v prvom roku podnikania je pre teba nevýhodné, pretože zaplatíš daň zo 60 % celej poskytnutej dotácie.

Ak by si viedol účtovníctvo, do príjmu zahrnieš len časť vyčerpanej dotácie - oproti budeš mať skutočné výdavky a dopad na základ dane bude nula.
mariana11
01.05.10,08:37
Ja by som na tvojom mieste reklamovala u účtovníka, ktorý ti to robil. Nech sa trápi on, ak ti to spravil zle. Mal by ti to teraz urobiť zadarmo.
A prikláňam sa k názoru "veronikasad" , že v tvojom prípade bude asi lepšie urobiť účtovníctvo a nie využiť paušálne výdavky. Asi by ti pri podaní dodatočného priznania vyšla zaplatiť dosť veľká daň.
mariana11
01.05.10,08:52
Tak rozmýšľam, či ty to nebudeš mať vlastne urobené dobre... Ak si nemal žiadne príjmy v roku 2009 tak v riadku DP kde sa uvádza príjem zo živnosti by si mal mať v tom prípade len sumu tej dotácie. A výdavky musia byť 40% / alebo 60 ak máš remeselnú činnosť/ zo sumy príjmov teda vlastne 40% z toho príspevku. A okrem týchto výdavkov sa ti ešte odráta zaplatené poistné v roku 2009 ktoré sa udáva pod tú tabuľku zvlášť. Tak si to odkontroluj či to náhodou nie je tak, lebo z tvojho zadania otázky nie je jasné ako to máš.
ivustek
01.05.10,09:37
Ak môžte napíšte akú sumu v DP máte v príjmoch akú sumu vo výdajoch, akú výšku dotácie ste dostali a akú výšku odvodov ste v r.2010 zaplatili/ ale asi žiadnu,nakoľko ste v r.2009 iba začali so živnosťou /.
moriteru
01.05.10,09:55
Ak môžte napíšte akú sumu v DP máte v príjmoch akú sumu vo výdajoch, akú výšku dotácie ste dostali a akú výšku odvodov ste v r.2010 zaplatili/ ale asi žiadnu,nakoľko ste v r.2009 iba začali so živnosťou /.

Za obdobie, keď už nebol zamestnaný a mal žinosť musel mať zdravotné odvody.
marjankaj
01.05.10,10:20
Za obdobie, keď už nebol zamestnaný a mal žinosť musel mať zdravotné odvody.
Ak si ich neplatil, tak nemal žiadne.
ivustek
01.05.10,10:31
Za obdobie, keď už nebol zamestnaný a mal žinosť musel mať zdravotné odvody.
Ale v jednom príspevku spomenul, že mal aj príjmy zo zamestnania a tie mohli byť kľudne vtedy, keď už mal živnosť a vtedy zdravotné poistenie platiť nemusel.
Lewitz
01.05.10,12:29
Ak môžte napíšte akú sumu v DP máte v príjmoch akú sumu vo výdajoch, akú výšku dotácie ste dostali a akú výšku odvodov ste v r.2010 zaplatili/ ale asi žiadnu,nakoľko ste v r.2009 iba začali so živnosťou /.

Snáď to napíšem zrozumiteľne:

Oddiel V.
Príjem od všetkých zamestnávateľov: 1706,93Eur
Úhrn povinného poistného: 227,65Eur
Základ dane: 1479,28Eur

Oddiel VI.
Príjem zo živnosti: 944Eur -(toto je tá 1/4 dotácie)
Výdavky: 377,60Eur - (40% výdavky)
Základ dane: 566,40Eur

Celkový základ dane: 2045,68Eur
Daňový preplatok: 7,1Eur

Výška dotácie bola 3775 Eur.

Ešte stále mám príjem zo závislej činnosti, súbežne so živnosťou.
ivustek
01.05.10,13:12
Takže odvody ste naozaj nemuseli platiť ak ste boli aj súčasne zamestnanec. Podané DP máte zlé. Teraz podajte DDP a rozhodnite sa
V.oddiel:
1. paušálne výdavky - príjem bude 3775, výdaj - 40% - 1510.
Tu musíte ale rátať s tým, že treba doplatiť daň .

2. jednoduché účtovníctvo alebo daň.evidencia-
V tomto prípade, bude príjem 0 € /lebo ste z dotácie ešte nič nepoužili/ a výdaj si dáte skutočný aký ste mali /možno tiež 0/
Daň Vám platiť nevyjde, dokonca ak ste mali skutočné výdavky vyjde Vám strata. Pri vedení JÚ treba podať aj výkazy, kde suma dotácie bude uvedená v záväzkoch a v peň.denníku bude ako príjem neovplyvňujúci základ dane.

Podaním DDP bude mať voči DÚ dotáciu zdanenú správne v obidvoch prípadoch. DDP podajte určite. Voči ÚP budete dokladovať použitie dotácie v tomto roku.
Tým pádom ale máte zle urobené aj ročné zúčtovanie zdr.poistenia.
marjankaj
01.05.10,13:29
Takže odvody ste naozaj nemuseli platiť ak ste boli aj súčasne zamestnanec. Podané DP máte zlé. Teraz podajte DDP a rozhodnite sa
V.oddiel:
1. paušálne výdavky - príjem bude 3775, výdaj - 40% - 1510.
Tu musíte ale rátať s tým, že treba doplatiť daň .

2. jednoduché účtovníctvo alebo daň.evidencia-
V tomto prípade, bude príjem 0 € /lebo ste z dotácie ešte nič nepoužili/ a výdaj si dáte skutočný aký ste mali /možno tiež 0/
Daň Vám platiť nevyjde, dokonca ak ste mali skutočné výdavky vyjde Vám strata. Pri vedení JÚ treba podať aj výkazy, kde suma dotácie bude uvedená v záväzkoch a v peň.denníku bude ako príjem neovplyvňujúci základ dane.

Podaním DDP bude mať voči DÚ dotáciu zdanenú správne v obidvoch prípadoch. DDP podajte určite. Voči ÚP budete dokladovať použitie dotácie v tomto roku.
Tým pádom ale máte zle urobené aj ročné zúčtovanie zdr.poistenia.

No prepočítal som to. Nič nebude doplácať nakoľko základ dane bude nižší ako odpočítateľná položka(4025,7 €)

Oddiel V.
Príjem od všetkých zamestnávateľov: 1706,93Eur
Úhrn povinného poistného: 227,65Eur
Základ dane: 1479,28Eur

. paušálne výdavky - príjem bude 3775, výdaj - 40% - 1510.
základ dane= 3775-1510=2265 €

Celkový základ dane je 2265+1479,28=3744,28 €.
ivustek
01.05.10,13:38
No prepočítal som to. Nič nebude doplácať nakoľko základ dane bude nižší ako odpočítateľná položka(4025,7 €)

Oddiel V.
Príjem od všetkých zamestnávateľov: 1706,93Eur
Úhrn povinného poistného: 227,65Eur
Základ dane: 1479,28Eur

. paušálne výdavky - príjem bude 3775, výdaj - 40% - 1510.
základ dane= 3775-1510=2265 €

Celkový základ dane je 2265+1479,28=3744,28 €.

máte pravdu, a nakoniec by mal preplatok z dane zrazenej v zamestnaní/ak nejakú zrazenú mal/.
Lewitz
01.05.10,16:24
Takže podám DDP, kde si do príjmov zahrniem celú sumu dotácie. Tým pádom ju nebudem musieť mať zachytenú na výkaze o majetku a záväzkoch. Výdavky budú 40%.

Ešte malá otázka na záver. Bude za to nejaký postih zo strany DU, že podávam DDP?
Miichaela
02.05.10,07:16
Ak robíte paušálne výdavky, k DP žiadne výkazy neprikladáte, ani výkaz o majetku a záväzkoch. Vypíšete iba tlačivo : daňové priznanie - žiadne prílohy (iba ak si uplatňujete daňový bonus na dieťa - tak treba rodný list dieťaťa).
Podajte DDP čím skôr. Ak by aj DU dal nejaky fin. postih, určite to nebudú veľké sumy.
veronikasad
02.05.10,07:32
Takže podám DDP, kde si do príjmov zahrniem celú sumu dotácie. Tým pádom ju nebudem musieť mať zachytenú na výkaze o majetku a záväzkoch. Výdavky budú 40%.

Ešte malá otázka na záver. Bude za to nejaký postih zo strany DU, že podávam DDP?

nie, nebude. Za dodatočné DP DU nedáva žiadnu pokutu, penále za neskorý odvod dane len v prípade, ak presiahnu cca 16,60 € - v tvojom prípade nedoplatok dane nevznikol.