mimulik
30.04.10,16:00
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu (až sa s tým niekto stretol). Dnes mi šéf oznámil, že v dôsledku zlej finančnej a ekonomickej situácie so mnou od júla nepočíta. Jeho dcéra totiž končí ekonomickú školu a bude mu účto už robiť ona. Oficiálne som ale nadbytočná, vraj si mám urobiť živnosť a budem mu to fakturovať, že by ho to stálo menej.
Do práce som nastúpila, resp. sa vrátila 15.augusta 2009 po 3 rokoch materskej/rodičovskej dovolenky, predtým som tu pracovala od roku 1998. Šéf chce, aby som pristúpila na dohodu, mali sme vždy dobré vzťahy, neviem ako sa rozhodnúť.
1) mám nárok na dávku v nezamestnanosti aj keď som v posledných 4 rokoch bola 3 roky na rodičovskej?
2) ak mám nárok na dávku, dostanem ju aj v prípade, že ukončíme pracovný pomer dohodou?
3) manžel pracuje v zahraničí, chodí na týždňovky, on mi navrhuje, aby som pristúpila na dohodu a odišla bývať mimo SR. Pokiaľ by som si tam chcela hľadať prácu, musela by som si tam nahlásiť trvalý pracovný pomer. Mala by som nárok na dávku v nezamestnanosti do nájdenia prac. miesta v zahraničí? Pretože v zahraničí mi nárok na dávku nevzniká.

Veľmi pekne ďakujem za rady.
veronikasad
30.04.10,14:11
mimulik skontroluj si v príspevku dátum ukončenia rod. dovolenky. K akému dátumu bude ukončený prac. pomer a akou formou ?
mimulik
30.04.10,14:15
Ďakujem Veronika za upozornenie. Už som to upravila. Rodičovská mi skončila v auguste 2009.

Pracovný pomer by mal byť ukončený k 30.6.2010 a to buď dohodou, ak na ňu pristúpim alebo výpoveďou pre nadbytočnosť. Samozrejme, šéfovi by lepšie vyhovovala dohoda...vyšlo by ho to lacnejšie.
veronikasad
30.04.10,14:28
Ďakujem Veronika za upozornenie. Už som to upravila. Rodičovská mi skončila v auguste 2009.

Pracovný pomer by mal byť ukončený k 30.6.2010 a to buď dohodou, ak na ňu pristúpim alebo výpoveďou pre nadbytočnosť. Samozrejme, šéfovi by lepšie vyhovovala dohoda...vyšlo by ho to lacnejšie.
Nenašla som v novele zákona o soc. poistení, či sa pri priznaní dávky v nezamesnanosti po skončení RD skúma dôvod rozviazania prac.pomeru.
Doba rod. dovolenky sa započítava do doby poistenia v nezamestnanosti. Asi by bolo vhodnejšie keby si dostala výpoveď z dôvodu nadbytočnosti (s odstupným) a počas výpovednej doby skončila prac.pomer dohodou z tohto dôvodu.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209412&FileName=zz2009-00572-0209412&Rocnik=2009&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=597&Flags=160&IndexFile=zz2009&Text=zákon+o+sociálnom+poistení
mimulik
30.04.10,14:35
Ďakujem za odpoveď. Ja som práve tiež prešla zákonník práce, tú novelu, čo spomínaš v príspevku, ale neviem to akosi napasovať na svoju situáciu.

A čo prípadné sťahovanie do zahraničia, došlo by k zmene trvalého pobytu, čo potom - je tam nárok na dávku či nie? Toto tiež nemôžem nikde nájsť. Asi skúsim napísať na ministerstvo, UPSVAR, Sociálnu poisťovňu, hádam niekde poradia.
Xanti
30.04.10,14:49
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu (až sa s tým niekto stretol). Dnes mi šéf oznámil, že v dôsledku zlej finančnej a ekonomickej situácie so mnou od júla nepočíta. Jeho dcéra totiž končí ekonomickú školu a bude mu účto už robiť ona. Oficiálne som ale nadbytočná, vraj si mám urobiť živnosť a budem mu to fakturovať, že by ho to stálo menej.
Do práce som nastúpila, resp. sa vrátila 15.augusta 2009 po 3 rokoch materskej/rodičovskej dovolenky, predtým som tu pracovala od roku 1998. Šéf chce, aby som pristúpila na dohodu, mali sme vždy dobré vzťahy, neviem ako sa rozhodnúť.
1) mám nárok na dávku v nezamestnanosti aj keď som v posledných 4 rokoch bola 3 roky na rodičovskej? Ano máš ak sa zaeviduješ na UP.
2) ak mám nárok na dávku, dostanem ju aj v prípade, že ukončíme pracovný pomer dohodou? Tak ako písala Veronikasad, neskúma sa ukončenie PP.
3) manžel pracuje v zahraničí, chodí na týždňovky, on mi navrhuje, aby som pristúpila na dohodu a odišla bývať mimo SR. Pokiaľ by som si tam chcela hľadať prácu, musela by som si tam nahlásiť trvalý pracovný pomer. Mala by som nárok na dávku v nezamestnanosti do nájdenia prac. miesta v zahraničí? Ako chceš mať nárok na dávku v nezamestnanosti, ked budeš v zahraničí????
Prepáč ale na dávku v nezamestnanosti majú nárok osoby evidované na UP, tie preukazujú si hladanie zamestnania minimálne raz do mesiaca na príslušnom UP. Ako chceš dostávať podporu v nezamestnanosti ak nebudeš na SVK a nebudeš spolupracovať s UP??? Či minimálne raz do mesiaca prídeš na SVK sa prihlásiť na UP, a donesieš potvrdenie o aktívnom hladaní zamestnania.

Prepáč naozaj si to neviem predstaviť :eek:
Pretože v zahraničí mi nárok na dávku nevzniká.
Veľmi pekne ďakujem za rady.
v texte.
Podpora v nezamestnanosti sa poskytuje v dlžke 6 mesiacov.
mimulik
03.05.10,08:33
Ďakujem za odpovede.

XANTI - čo sa týka aktívneho hľadania zamestnania, tak s tým nie je absolútne žiadny problém. Jedná sa o sťahovanie do dolného Rakúska, pričom do Bratislavy do centra to je asi 30minút, ďaleko je to iba od mesta, kde teraz bývam. Bohužiaľ, u nás je dosť problém s prácou. A aj keď ostanem doma, určite si budem hľadať prácu v BA, ale keby som sa odsťahovala za manželom, nahlásila si tam trvalý pobyt, dostala by som zároveň povolenie (to som si zistila priamo na AMS), môžem si prácu hľadať aj v Rakúsku aj na Slovensku, mne je to jedno, kde dostanem prácu. Ale pokiaľ mám nárok na podporu, tak nevidím dôvod, prečo by mal byť problém v presťahovaní. Sme v EÚ a dávky sa poskytujú aj cezhranične.

Čo je to vlastne aktívne hľadanie zamestania? Pre mňa posielanie žiadostí do firiem, ktoré ponúkajú prácu zodpovedajúcu môjmu vzdelaniu a kvalifikácii. Nie každá firma posiela negatívnu odpoveď, mnohé majú napísané už v inzeráte, že odpovedia iba kandidátom, ktorých pozvú na pohovor. Viem napr. že tí čo sú evidovaní na ÚP, chodia k nám s lístočkom, aby sme im to potvrdili, že si hľadali prácu. Je to chorý prístup ÚP, keď im toto stačí ako dôkaz aktívneho hľadania práce. Pokiaľ sa človek s vysokoškolským vzdelaním uchádza o prácu, nikdy to nerieši "otravovaním" a žobraním o pečiatku, dokonca pokiaľ ťa na pohovor nepozvú, berie sa akákoľvek osobná návšteva bez ich pozvania ako obťažovanie. A pokiaľ mi to má opečiatkovať slečna na recepcii, len preto, aby sa urobilo zadosť nejakému predpisu, je to zvláštne. Ale čo už.
mimulik
03.05.10,08:53
Podľa toho, čo som našla na nižšie uvedenej stránke, je možný export dávky v nezamestnanosti aj do zahraničia, teda do krajín EHP. Pokiaľ spĺňam podmienky na dávky v SR, je možné túto dávku exportovať do krajiny mimo SR, za podmienky, že sa tam zaevidujem na príslušnom úrade práce a budem dodržiavať podmienky, ktoré vyžaduje príslušný úrad práce, t. z. tiež sa asi hlásiť, aktívne hľadať prácu, poprípade absolvovať nejaké kurzy.... Už len zájsť na našu soc.poisťovňu a ÚP a zistiť, čo všetko treba preto urobiť.

http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti-a-europska-unia/29274s
Xanti
03.05.10,08:58
Ďakujem za odpovede.

XANTI - čo sa týka aktívneho hľadania zamestnania, tak s tým nie je absolútne žiadny problém. Jedná sa o sťahovanie do dolného Rakúska, pričom do Bratislavy do centra to je asi 30minút, ďaleko je to iba od mesta, kde teraz bývam. Bohužiaľ, u nás je dosť problém s prácou. A aj keď ostanem doma, určite si budem hľadať prácu v BA, ale keby som sa odsťahovala za manželom, nahlásila si tam trvalý pobyt, dostala by som zároveň povolenie (to som si zistila priamo na AMS), môžem si prácu hľadať aj v Rakúsku aj na Slovensku, mne je to jedno, kde dostanem prácu. Ale pokiaľ mám nárok na podporu, tak nevidím dôvod, prečo by mal byť problém v presťahovaní. Sme v EÚ a dávky sa poskytujú aj cezhranične.

Čo je to vlastne aktívne hľadanie zamestania? Pre mňa posielanie žiadostí do firiem, ktoré ponúkajú prácu zodpovedajúcu môjmu vzdelaniu a kvalifikácii. Nie každá firma posiela negatívnu odpoveď, mnohé majú napísané už v inzeráte, že odpovedia iba kandidátom, ktorých pozvú na pohovor. Viem napr. že tí čo sú evidovaní na ÚP, chodia k nám s lístočkom, aby sme im to potvrdili, že si hľadali prácu. Je to chorý prístup ÚP, keď im toto stačí ako dôkaz aktívneho hľadania práce. Pokiaľ sa človek s vysokoškolským vzdelaním uchádza o prácu, nikdy to nerieši "otravovaním" a žobraním o pečiatku, dokonca pokiaľ ťa na pohovor nepozvú, berie sa akákoľvek osobná návšteva bez ich pozvania ako obťažovanie. A pokiaľ mi to má opečiatkovať slečna na recepcii, len preto, aby sa urobilo zadosť nejakému predpisu, je to zvláštne. Ale čo už.
Mimulik,
ani srnka netušila s tvojho príspevku, že ty sa chceš sťahovať 30 minút od BA do Rakúska. Prepáč nemám vešteckú gulu. Napísala som všeobecnú informáciu, ktorá možno pomôže a nasmeruje aj ostatných.

A čo sa týka predpisov, tak stačí ti odniesť raz do mesiaca bud opečiatkovaný lístok ( je to chorí prístup ale ani ja ani ty to nezmeníme ) alebo potom vytlačenú žiadosť, ktorú si zasielala mailom. Ale kedže sú nedôverčivý tak musíš vytlačiť aj ponuku danej spoločnosti na ktorú si reagovala, a toto odniesť osobne na UP raz do mesiaca ... a to je preukázanie sa aktívneho hladania práce.
mimulik
03.05.10,09:06
XANTI - jasne, ja som to písala len všeobecne, beriem to ako krajnú možnosť to sťahovanie, ale chcem byť pripravená na všetko, preto hľadám informácie.

A moc ďakujem za tip, že im stačí aj emailom odoslaná žiadosť a kópia ponuky práce, o ktorú sa uchádzam. Dobre vedieť. Neviem si predstaviť ako by sa tvárili napr. v Ernst&Young, keby som tam prišla s lístočkom, že chcem u nich pracovať a pokiaľ pre mňa nič nemajú, nech mi to potvrdia. Asi by som sa nedostala ďalej ako po recepciu:D

Ale podľa toho linku, čo som sem pripojila, by pravdepodobne malo stačiť ak si budem aktívne hľadať prácu trebárs aj v Rakúsku a plniť ich stanovené podmienky.

Uvidím:)