aneurizma
30.04.10,16:33
Dobrý deň všetkým "PORAĎÁKOM", pracujem v poisťovni a kus mojej pracovnej náplne tvorí spracovanie ročných zúčtovaní poistného. Veľa klientov si urobilo ročné zúčtovanie avšak nesprávne, v prípade, že si s chybami v ročnom zúčtovaní neviete rady, rada Vám poradím a podelím sa s mojimi vedomosťami.
drobeceva
30.04.10,15:05
Dobrý deň všetkým "PORAĎÁKOM", pracujem v poisťovni a kus mojej pracovnej náplne tvorí spracovanie ročných zúčtovaní poistného. Veľa klientov si urobilo ročné zúčtovanie avšak nesprávne, v prípade, že si s chybami v ročnom zúčtovaní neviete rady, rada Vám poradím a podelím sa s mojimi vedomosťami.
Bývalým zamestnancom som vydala potvrdenie o príjme, mali povinnosť urobiť RZZP. Do 30.4.2010 mi mali oznámiť výsledok, no ani od jedného som neobdržala. Čo v týchto prípadoch, keď viem, že za zamestnávateľa za to obdobie, čo boli našimi zamestnancami vzniká nedoplatok. Mám to uhradiť do ZP aj bez toho, aby mi to boli oznámili? Do celkového prehľadu zahrnuť aj ich?
Ďakujem za odpoveď.
aneurizma
01.05.10,16:51
Dobrý večer "drobeceva", tento problém je riešiteľný. Vaši bývalí zamestnanci nie sú "právne" podkutí a preto absolútne netušia, čo majú urobiť. Veľa poistencov telefonuje a si to overuje, či je skutočne ich povinnosťou nahlásiť vzniknutý nedoplatok bývalému zamestnávateľovi, keďže už u neho nepracujú a ešte sa s ním nie v dobrom rozišli. Riešení je niekoľko: Vy tušíte, že ako zamestnávateľ máte nedoplatok voči poisťovni, preto si môžete do poisťovne zavolať a spýtať sa či Vám podľa rodného čísla Vášho bývalého zamestnanca pozrú jeho RZZP a dlžnú sumu pre Vás ako zamestnávateľa povedia. Keďže je v záujme poisťovne, aby zeregistrovaný platiteľ mal všetko v poriadku, mali by Vám výšku nedoplatku oznámiť. Druhá možnosť je tá, že opakovane oslovíte bývalých zamestnancov a požiadate ich, aby Vám na príslušnom tlačive (ktoré im vložíte do obálky) oznámili výšku nedoplatku, ktorý chcete uhradiť.
Ročné zúčtovanie poistného je pre mnohých klientov "zamínované pole", avšak v budúcom roku by Ministerstvo zdravotníctva malo vydať vyhlášku, že poisťovne budú robiť RZZP pre svojich klientov.
drobeceva
01.05.10,16:57
Dobrý večer "drobeceva", tento problém je riešiteľný. Vaši bývalí zamestnanci nie sú "právne" podkutí a preto absolútne netušia, čo majú urobiť. Veľa poistencov telefonuje a si to overuje, či je skutočne ich povinnosťou nahlásiť vzniknutý nedoplatok bývalému zamestnávateľovi, keďže už u neho nepracujú a ešte sa s ním nie v dobrom rozišli. Riešení je niekoľko: Vy tušíte, že ako zamestnávateľ máte nedoplatok voči poisťovni, preto si môžete do poisťovne zavolať a spýtať sa či Vám podľa rodného čísla Vášho bývalého zamestnanca pozrú jeho RZZP a dlžnú sumu pre Vás ako zamestnávateľa povedia. Keďže je v záujme poisťovne, aby zeregistrovaný platiteľ mal všetko v poriadku, mali by Vám výšku nedoplatku oznámiť. Druhá možnosť je tá, že opakovane oslovíte bývalých zamestnancov a požiadate ich, aby Vám na príslušnom tlačive (ktoré im vložíte do obálky) oznámili výšku nedoplatku, ktorý chcete uhradiť.
Ročné zúčtovanie poistného je pre mnohých klientov "zamínované pole", avšak v budúcom roku by Ministerstvo zdravotníctva malo vydať vyhlášku, že poisťovne budú robiť RZZP pre svojich klientov.
- ja v podstate viem, o aký nedoplatok sa jedná. Keď si nahodím do programu, tak vidím nedoplatok aj za z-ca, aj za z-ľa. Skôr ma zaujíma, či bez toho, aby mi to dotyční zamestnanci oznámili, či ich môžem zahrnúť do spoločného zoznamu podľa jednotlivých ZP a nedoplatky za z-ľa odviesť /pretože predpokladám, že ZP sa ozvú/
aneurizma
02.05.10,07:09
Dobré ráno, bez toho aby Vám dotyční zamestnanci oznámili výšku nedoplatku za zamestnávateľa, ich nemôžete zahrnúť do zoznamu. V budúcnosti, ak prídu kontrolóri zo zdravotnej poisťovne, všetky financie odvedené, by ste mali mať aj "papierovo" podložené. Predpokladám, že ako účtovníčka máte vo firme poriadok a na všetko podklady. A potom, ak si dotyční zamestnanci robili sami RZZP, mohli byť v súbehu, teda pracovať aj ako SZČO alebo u ďalšieho zamestnávateľa. O týchto skutočnostiach častokrát neinformujú svojho zamestnávateľa a v týchto prípadoch, keď sa robí RZZP, je to zohľadnené a výsledok z RZZP nemusí vždy vyjsť pre zamestnávateľa ako nedoplatok. A v neposlednom rade, Vy v rámci dodržania termínov z RZZP 2009 podáte také oznámenie zamestnávateľa o nedoplatkoch a preplatkoch, na ktoré budete mať písomné podklady a ak sa klienti ozvú neskôr, tak potom podáte DODATOČNÉ oznámenie. Ešte dnes sa robia dodatočné RZZP aj za rok 2005, 2006.... Na dodatočné RZZP nie je termín v zmysle zákona, preto na všetkých tých tlačivách takáto možnosť existuje, bez možnosti udeliť za to pokutu ÚDZS.
iveta71
02.05.10,09:24
Dobrý den, ak vydá MZ vyhlášku že poisťovne budú vykonávať RZZP, to bude asi najlepšia správa pre nás mzdové účtovníčky za posledných 5 rokov...to by sme sa veľmi potešili.
Nemala som dobrú skusenosť ohľadom RZZP s VšZP.
aneurizma
02.05.10,17:23
Dobrý den, ak vydá MZ vyhlášku že poisťovne budú vykonávať RZZP, to bude asi najlepšia správa pre nás mzdové účtovníčky za posledných 5 rokov...to by sme sa veľmi potešili.
Nemala som dobrú skusenosť ohľadom RZZP s VšZP.

Dobrý večer, súhlasím s Vašim názorom o RZZP. Je to veľký problém pre samotných poistencov, ktorí sú SZČO, zamestnanci, samoplatitelia alebo poistenci štátu. Predpokladám, že vyhláška, ktorá vyjde v roku 2011 k RZZP by mala odbremeniť všetkých. Už dva dni platí novela zákona č. 580/2004 Z. z., ktorá nariaďuje oznamovaciu povinnosť voči zdravotným poisťovniam pre všetky rezorty navzájom. Tak zdravotné poisťovne by nemali mať už v budúcnosti problém spracovať RZZP pre vlastných poistencov, na základe relevantných údajov, ku ktorým sa zamestnávateľ nemusí vôbec dostať pri spracovaní RZZP pre svojho zamestnanca.
pekný pracovný týždeň želám.
drobeceva
02.05.10,17:38
Dobré ráno, bez toho aby Vám dotyční zamestnanci oznámili výšku nedoplatku za zamestnávateľa, ich nemôžete zahrnúť do zoznamu. V budúcnosti, ak prídu kontrolóri zo zdravotnej poisťovne, všetky financie odvedené, by ste mali mať aj "papierovo" podložené. Predpokladám, že ako účtovníčka máte vo firme poriadok a na všetko podklady. A potom, ak si dotyční zamestnanci robili sami RZZP, mohli byť v súbehu, teda pracovať aj ako SZČO alebo u ďalšieho zamestnávateľa. O týchto skutočnostiach častokrát neinformujú svojho zamestnávateľa a v týchto prípadoch, keď sa robí RZZP, je to zohľadnené a výsledok z RZZP nemusí vždy vyjsť pre zamestnávateľa ako nedoplatok. A v neposlednom rade, Vy v rámci dodržania termínov z RZZP 2009 podáte také oznámenie zamestnávateľa o nedoplatkoch a preplatkoch, na ktoré budete mať písomné podklady a ak sa klienti ozvú neskôr, tak potom podáte DODATOČNÉ oznámenie. Ešte dnes sa robia dodatočné RZZP aj za rok 2005, 2006.... Na dodatočné RZZP nie je termín v zmysle zákona, preto na všetkých tých tlačivách takáto možnosť existuje, bez možnosti udeliť za to pokutu ÚDZS.
uhm...tak teraz neviem. V programe máme možnosť urobiť RZZP za viacerých zamestnávateľov a tam vidíme, za ktorého z-ľa vzniká nedoplatok, resp. preplatok.
Na školení k programu bolo povedané, že môžme zahrnúť aj takých, ktorým vznikol za z-ľa nedoplatok. Tak teraz neviem. Ja si ich ešte raz ponaháňam. Stále je to lepšie teraz urobiť, ako potom dodatočné.
Ďakujem za radu "aneurizma".
Kremnicka
05.05.10,13:04
mohla by som Ti preposlať jedno RZZP? pozrela by si mi to? ďakujem
aneurizma
05.05.10,15:39
mohla by som Ti preposlať jedno RZZP? pozrela by si mi to? ďakujem

Dobrý večer, prosím RZZP preposlať na aneurizma@azet.sk.
Prvú stranu s identifikačnými údajmi nie je potrebné posielať z dôvodu zachovania anonymity, stačia mi ostatné.
Pekný večer želám.
aneurizma
14.06.10,17:02
mohla by som Ti preposlať jedno RZZP? pozrela by si mi to? ďakujem

Dobrý večer, rada som Vám pomohla, nakoľko nie je jednoduché pre klienta preraziť "bariéru" spracovania ročného zúčtovania v jednotlivých poisťovniach. Zdravotné poisťovne šetria aj tam, kde by nemali a len malé percento sa zúčastňuje odborných školení. Preto si myslím, že je dôležité pre klienta, že ak má pocit "krivdy", aby niekto jeho problém prebral a pomohol mu úplne nestranne. pekný večer želám.
sybila3
23.06.10,06:10
chcem sa opýtať, szčo som dorábala rzzp za r. 2008, na aké číslo účtu treba zaplatiť v dôvere, ak v 2008 mali iné číslo účtu a na rzzp 2009 je uvedené iné číslo asi na to nové???? díky moc
sybila3
23.06.10,10:39
asi na nové aj RZZP 2008.