lucia_fialka
30.04.10,22:01
Ahojte, prosim Vas o pomoc.
Nasa spolocnost si ide prvykrat uplatnovat DPH zo zahranicia.
Sme vyrobna firma (kablove zvazky do automobilov) a chceli by sme poziadat o vratenie DPH z PHM zo sluzobnych ciest nasich zamestnancov, prevazne v Nemecku a Madarsku (cize nie z prepavy nasich vyrobkov - to zabezpecujeme prostrednictvom externych dodavatelov).
Kedze s vratenim DPH nemame skusenosti, prosim Vas o pomoc.

1. Mozeme poziadat o vratenie DPH z PHM zaplatenej v inych statoch EU aj ked do jednotl. krajin dodavame nase vyrobky?
2. Spadame pod paragraf 55f ? a pod podmienku, ze "ziadatel moze podat ziadost o vratenie DPH v pripade, ak nedodal tovary a sluzby do krajiny refundacie s vynimkou dodania tovaru, ak je osobou povinnou platit dan prijemca?" pretoze my do Nemecka a Madarska tovary dodavame..

3. Platia pre jednotlive krajiny nejake poziadavky a podmienky vratenia? napr. info z cesmad.sk v sekcii informacie o jednotlivych krajinach (napr. ze niektore krajiny akceptuju len faktury, prip. min. ciastku na vratenie a pod.)

Dakujem velmi pekne za akukolvek radu. Velmi mi pomozete.
martinez
01.05.10,19:41
No podla mojho nazoru splnate podmienky §55f na ziadost o vratenie dane. Je mozne, ze Nemecko a Madarsko bude mat stanovene obmedzenie na minimalnu vysku vratenej dane obdobne, ako to mame stanovene my (§55,c,1).

Co sa tyka obavy, ze dodavate tovar do Nemecka a Madarska, tak tuto obavu mat nemusite, nakolko ak hladate paralelu v §55a,2,c, je potrebne dodat, ze :
- vy dodavate tovar "DO" Madarska a "DO" Nemecka
ale
- nedodavate tovar "V" Nemecku a "V" Madarsku.

A to je velky rozdiel !
lucia_fialka
02.05.10,17:15
Dakujem velmi pekne za radu Martinez. Logiku to ma. Radsej som sa chcela spytat, lebo ma to zastavilo hned na zaciatku
celeho zistovania tejto problematiky. Vdaka.