Zita5
19.10.05,09:47
Ideme brať do prenájmu budovu / bývalá píla/ o rozlohe 600 m2 . Cena prenájmu je 500,- Sk m2 / mesiac plus DPH .Sme plátcovia DPH .Je to holá budova len so zavedenou elektrikou a nič iné . V tejto dobe pripravujem zmluvu o nájme , tak sme sa dohodli s prenajímateľom , že zmluvu pripraví naša firma . V tom nevidím problém , ale čo by som rada dala do pľacu je nasledovné :

1/ Zmluva na odber elektrickej energie bude uzatvorená na nás, samozrejme so súhlasom prenajímateľa . Ovplyvní to naše výdavky .To mi je jasné .

2/ V prenajatom priestore nie je kúrenie . A práve toto si ideme zriadiť na naše náklady . Plánuje sa elektrické vykurovanie a to také , že v prípade ukončenia zmluvy o prenájme si toto vykurovacie zariadenie odmontujeme a zostáva našim majetkom. Realizáciu tohto kúrenia v prípade , že bude do 30 000,- Sk chcem uplatniť vo výdavkoch .

3/ Bude potrebné z našej strany tam zakúpiť na sociálne zariadenie nové umývadlo , WC . Nákup chcem uplatniť do výdavkov .

4/ Ideme kupovať nejakú lacnú kuchynskú linku pre zamestnancov včetne zariadenia s kuchynským riadom , aby si mohli zohrievať obedy / pretože dostávajú stravné poukážky/. Môj zámer je uplatniť to vo výdavkoch , samozrejme so zreteľom obstarávacej ceny do 30 000,- Sk .

Jedným slovom , nebudeme ničím modernizovať a ani rekonštruovať budovu prenajímateľa a teda ani sa nebude žiadna finančná čiastka odpočítavať z ceny dohodnutého nájomného . Čiže vykurovacie zariadenie a ostatné zakúpené doplnky budú naším výlučným majetkom , ktorý bude zdemontovateľný a v prípade ukončenia nájmu si tieto zariadenia a predmety budeme brať so sebou .
Samozrejme , že všetky tieto naše výdavky , budú menovite zahrnuté v zmluve o prenájme , aby bolo zreteľné , že sa jedná o náš majetok . V prípade dokúpenia niečoho to budeme riešiť dodatkom k zmluve o prenájme .

To sú moje úvahy a Vás by som poprosila o Vaše skúsenosti z podobného prenájmu , na čo si mám dávať pozor poprípade ma opravte .

Ďakujem vopred . :confused: Zita:confused:
Zita5
19.10.05,10:17
Prosíííííím pokúste sa napísať pár riadkov ;)
renča1
19.10.05,10:31
Ahoj skúsim sa pridať teda aj:

bod 1) nevidím v tom žiadny problém
bod 2) tiež nevidím žiadny problém
bod 3) no , neviem umývadlo a WC na tom som trochu na pochybách.
bod 4) pokiaľ máte zamest. nevidím s kuchyn.linkou žiadne problémy.

To je môj názor počkaj na dalších , isto sa ktosika pridá. ahojček
Zita5
19.10.05,10:47
Ahoj skúsim sa pridať teda aj:

bod 1) nevidím v tom žiadny problém
bod 2) tiež nevidím žiadny problém
bod 3) no , neviem umývadlo a WC na tom som trochu na pochybách.
bod 4) pokiaľ máte zamest. nevidím s kuchyn.linkou žiadne problémy.

To je môj názor počkaj na dalších , isto sa ktosika pridá. ahojček

Renátka k bodu 3 , no neviem možno tam budeme 2 roky , možno 3 roky možno 10 rokov ... vieš to sa dá ťažko určiť toho času . Možno za určitú dobu sa umývadlo praskne aj zničí včetne WC-ka . No neviem to dopredu povedať . Ale pri prípadnom odchode z prenájmu to berieme sebou ;) . Ale pri všetkej skromnosti nech počítam výdavok na tieto nutné vecičky, tak nech je to cca 5 000,- Sk . Majitelia sa nestarajú , že to tam nie je a zemestnanci musia hygienu dodržiavať a mať k tomu aj vytvorené podmienky, ta nie ?

Inak ďakujem Ti , že si zareagovala , hneď sa lepšie cítim .:)
renča1
19.10.05,10:52
Renátka k bodu 3 , no neviem možno tam budeme 2 roky , možno 3 roky možno 10 rokov ... vieš to sa dá ťažko určiť toho času . Možno za určitú dobu sa umývadlo praskne aj zničí včetne WC-ka . No neviem to dopredu povedať . Ale pri prípadnom odchode z prenájmu to berieme sebou ;) . Ale pri všetkej skromnosti nech počítam výdavok na tieto nutné vecičky, tak nech je to cca 5 000,- Sk . Majitelia sa nestarajú , že to tam nie je a zemestnanci musia hygienu dodržiavať a mať k tomu aj vytvorené podmienky, ta nie ?

Inak ďakujem Ti , že si zareagovala , hneď sa lepšie cítim .:)
Tak ak to je tak ja si teda myslím , že nebudeš mať žiadne stým problémy pri kontrole z DÚ. Ta nie - to je snad po východniarsky nie ta nie?:D
evita
19.10.05,18:25
Tak isto prenájímame niekoľko nehnuteľností a môžem poradiť z pohľadu prenajímateľ - nájomca, treba mať úplne všetko v zmluve-každú maličkosť a takisto aj z pohľadu kontroly DÚ treba mať všetko ošetrené zmluvou, potom nerobia problém, aspoň ja mám také skúsenosti.
A ešte to kúrenie. Ak tam žiadne nie je a zavedenie bude viac ako 30000,- Sk, tak by to malo byť technické zhodnotenie, t.j. odpisy (môže aj nájomca po dohode s prenajímateľom). K zmluve si urobte preberací protokol nehnuteľnosti na mieste obidve zmluvné strany a spíšte aktuálny stav budovy (nedostatky, závady, poškodenia...) Inak by to malo byť v poriadku - aspoň podľa mňa.
Zita5
20.10.05,05:59
Tak isto prenájímame niekoľko nehnuteľností a môžem poradiť z pohľadu prenajímateľ - nájomca, treba mať úplne všetko v zmluve-každú maličkosť a takisto aj z pohľadu kontroly DÚ treba mať všetko ošetrené zmluvou, potom nerobia problém, aspoň ja mám také skúsenosti.
A ešte to kúrenie. Ak tam žiadne nie je a zavedenie bude viac ako 30000,- Sk, tak by to malo byť technické zhodnotenie, t.j. odpisy (môže aj nájomca po dohode s prenajímateľom). K zmluve si urobte preberací protokol nehnuteľnosti na mieste obidve zmluvné strany a spíšte aktuálny stav budovy (nedostatky, závady, poškodenia...) Inak by to malo byť v poriadku - aspoň podľa mňa.

Evita ďakujem . Ten preberací protokol myslíš zrealizovať ako prílohu k zmluve ?Nestačí ak prevzatie objektu je popísané konkrétne v zmluve ?
evita
23.10.05,17:12
Podľa mojej skúsenosti, ja ako nájomca by som v tom preberacom protokole spísala technický stav budovy tak ako som už písala: všetky závady, nedostatky, ktoré sa tam nachádzajú, aby mi pri odovzdávaní budovy (ukončení nájmu) nemohol prenajímateľ doslova "niečo prišiť" a následne odo mňa vyžadovať nejakú - tú náhradu, alebo uvedenie do pôvodného stavu, čo údajne pri mojom prevzatí tam nebolo, napr. poškodené okná, rozbitá dlažba, dvere....
Manual
23.10.05,17:23
Presne tak ako píše evita. Zvlášť preberací protokol a za účasti odovdávajúceho a preberajúceho prejsť všetky objekty uvedené v zmluve. Tiež mám špatné skúsenosti z odvzdávania napr. zariadenia staveniska späť investorovi, kde chcel kde čo poopravovať alebo dať k náhrade opravy, pretože preberací protokol zariadenia staveniska bol "lajdácky" spravený a možno aj od "zeleného" stola. Ten kto to predtým preberal za nás samozrejme už u nás nebol zamestnaný.
Pekný večer...