Tommy Smith
01.05.10,16:07
Zdravím, dlhšie som tu nenazrel a znova potrebujem od vás, skúsenejších, radu.

Kamarátovej čerešničke sa toho roku s milou drevinou začali diať takéto divné veci. Jeho mama - 25 rokov agronómka, si s tým nevie rady, vraj niečo také ešte nikdy nevidela. Kôra bola namočená a natretá štieparskym voskom, zviazaná a v domnienke, že sa zrastie, ju takto nejaký čas nechali. Nezrástla sa, puká to ďalej. Ako by sa toto dalo vyriešiť? Čo je to za chybu? Za každú radu veľmi pekne ďakujem, Tommy.

Prikladám fotky:
moriteru
01.05.10,14:10
Zdravím, dlhšie som tu nenazrel a znova potrebujem od vás, skúsenejších, radu.

Kamarátovej čerešničke sa toho roku s milou drevinou začali diať takéto divné veci. Jeho mama - 25 rokov agronómka, si s tým nevie rady, vraj niečo také ešte nikdy nevidela. Kôra bola namočená a natretá štieparskym voskom, zviazaná a v domnienke, že sa zrastie, ju takto nejaký čas nechali. Nezrástla sa, puká to ďalej. Ako by sa toto dalo vyriešiť? Čo je to za chybu? Za každú radu veľmi pekne ďakujem, Tommy.

Prikladám fotky:

Dúfam, že to čierne valcovité je hadica a NIE elektrický kábel.
Tommy Smith
01.05.10,14:22
Nie, nie je to kábel. Je to hadica :)
Taserda
01.05.10,19:09
čerešne ktoré trpia nedostatkom vápnika majú prasklinu z ktorej vyteká von tekutina,niečo ako miazga.Zatuhne a vyzerá ako med.Neviem to odborne popísať,s vápnom to tak robili starý ľudia a využil som tento postup aj ja pri višni.Jednoducho do zeme som zakopal vápno.No neviem či je to aj tento prípad,treba skúsiť povápniť zem.Ja som vápno zakopal ku koreňom.
legolas
02.05.10,07:23
Zdravím, dlhšie som tu nenazrel a znova potrebujem od vás, skúsenejších, radu.

Kamarátovej čerešničke sa toho roku s milou drevinou začali diať takéto divné veci. Jeho mama - 25 rokov agronómka, si s tým nevie rady, vraj niečo také ešte nikdy nevidela. Kôra bola namočená a natretá štieparskym voskom, zviazaná a v domnienke, že sa zrastie, ju takto nejaký čas nechali. Nezrástla sa, puká to ďalej. Ako by sa toto dalo vyriešiť? Čo je to za chybu? Za každú radu veľmi pekne ďakujem, Tommy.

Prikladám fotky:

... dá sa to urobiť takto: orezať celú puknutú kôru do až do zdravej kôry, keďže čerešne zvyknú púšťať na poškodených miestach glejotok, tak natrieť tú obnaženú časť octom zriedeným s vodou 1:1 a potom to treba natrieť stromovým balzamom.... . Ak by ste si chceli dať viacej námahy, tak zohnať /je to ľudový recept, ale osvedčený/ kravské lajno od otelenej kravy zmiešať ho z hlinou a celú tú ranu natrieť tou zmiešaninou, obviazať plátnom a stále to pokropiť, aby to miesto bol vlhké, rana sa postupne bude zaceľovať.
alchstuip
04.05.10,10:53
oops.... sranda, ze najdem na webe nasu ceresnu :-) Ale kedze som odcestovany som sa o tom dozvedel len vcera a rozsah poskodenia vidim teraz a nestacim sa cudovat.
Este pred 2 tyzdnami bola ta ceresna v pohode, krasne zakvitla, ale toto je divneeeee, ked pridem v piatok domov, bude nasledovat obriezka, ak este bude co obrezavat..

K tomu vapnu, zahrada bola za posledne roky 2x vapnena, rastu tam uz roky dalsie ceresne a doteraz sme nic podobne nemali...
bjuty smis
04.05.10,11:59
možná by bolo dobré vyťahať za uši synátora, možno sa prizná :))
Tommy Smith
04.05.10,14:34
sranda, ze najdem na webe nasu ceresnu

Teraz neviem, tykať? Vykať?

Volajú ho Mrtvolka/Jáchym/Jujko a rozumie sa do audia. Syn, brat? Od neho mám fotky, on mi o probléme písal. S jeho povolením som to tu hodil.

Tak snáď sa nič vážneho nestalo! ;)
alchstuip
05.05.10,13:42
To Tommy Smith: Pohoda, Juro je moj brat (boze chran mat takeho syna :-) ) a na tom naleze fotiek z nasej zahrady som sa pobavil, vdaka za pridanie, brat netusil, ze tu fungujem aj ja

To bjuty smis: asi nie, bo obaja mame ceresne velmi radi a myslim, ze len mierne (a viac ako mierne) retardovany clovek dobrovolne poskodzuje veci, ktore mu prinasaju uzitok
Tommy Smith
15.07.10,18:51
Keďže sa do prípadu obul "tazateľov" brat, opustil som túto tému a teraz sa k nej znova vraciam... Neviem, ako je na tom čerešnička dnes, spýtam sa. Každopádne všetkým, ktorí sa zapojili, som vďačný aj za jej majiteľov. Som rád, že to tu poznám a že poradíte, ak to človek potrebuje. :)
alchstuip
16.07.10,06:53
Tommy, nechali sme to na prirodu, len sme to zatreli stromovym balzamom, ceresna zije, uroda bola fajn, jedine co spravime bude, ze obrezeme odlupnutu koru.
legolas
16.07.10,09:51
..ty si tu robíš srandičky, asi sa dobre bavíš na poraďakoch, čo ty na to?
Antea
16.07.10,13:16
http://www.inra.fr/hyp3/images/6034475.jpg

..bakterialna rakovina ceresne, sposobuje Pseudomonas syringae syringae..vyrubat..skusala som to vyrezat az do ziveho dreva, aj sa to na chvilu zahojilo, ale potom to prepuklo znova..prevenciou je nesadit stromy v chladnych oblastiach, dokladna priprava jamy pri vysadbe a postrek mednatymi pripravkami pri opade listov na jesen..
Antea
16.07.10,13:19
..inac, my sme to mali na slivke, ale lubi to napadat setky kostkoviny..
Antea
16.07.10,13:21
Tommy, nechali sme to na prirodu, len sme to zatreli stromovym balzamom, ceresna zije, uroda bola fajn, jedine co spravime bude, ze obrezeme odlupnutu koru.


..fajn, ze zije, ale je zdrojom nakazy pre ostatne stromy..vyrubat, spalit..
alchstuip
20.07.10,13:35
..fajn, ze zije, ale je zdrojom nakazy pre ostatne stromy..vyrubat, spalit..

Nemyslim, ze to bude tato diagnoza, nepodoba sa to na fotku z toho linku. Minuly tyzden to videla jedna ovcinarka/sadovnicka a podla nej to mohlo byt sposobene dazdami, kmen mam vela vody a kora nevydrzala a praskla. Aspon mne to znie logicky.

PS: Strom nerastie v chladnej oblasti... okres Nove Zamky, nadmorska vyska okolo 140 metrov
Antea
24.07.10,12:15
..ak sa lyko pod korou rozpadava na hnedasty prasok, je to bakterialna rakovina, ake nie, neviem..chlad je len jeden z faktorov, dolezite je aj spravne osetrovanie, uz od vysadby, vratane..
alchstuip
29.07.10,11:20
Nerozpadava sa, skor to vyzera tak, ze sa ta rana hoji. Ak najdem znamky rozpadu, ceresna pojde do pece.... Ale skor si myslim, ze to bol nasledok neobvykleho jarneho pocasia, chladu, vody.
Mozno sa to nacalo uz v zime, kedze je to na juznej strane kmena, mohol to sposobit aj teplotny rozdiel pocas slnecnych ale mrazivych dni...