tama
01.05.10,18:59
Ahojte,
aký deň uskutočnenia účtovného prípadu je u:
- došlých faktúrach
- vystavených faktúrach
- príjmových a výdavkových pokl. dokl.
- interných dokladoch
- bankových výpisoch
...pýtam sa preto, lebo čítam zákon a som úplne dopletená...neviem či je to dátum zdanitelného plnenia teda dátum splnenia dodávky alebo dátum prijatia alebo vyhotovenia faktúry, ako je nastavené v softvéry. Ak by mal niekto nejako schematicky alebo tabuľkovo riešené v smernici, velmi by mi to pomohlo.
Ďakujem :cool:
betka
01.05.10,18:16
Čítajte 2x. Potom si to nechajte preležať v hlave. VYpnite poradu, a potom skúste rozmýšľať:

Všeobecné ustanovenia
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

A. DFA: Kedy?? Čo myslíte. Keď sa uskutočnilo dodanie. Keď mám tovar, keď mi opravili auto, ....
- existuje veľa teorii a spôsobov účtovania. Mnohí z nás účtujú ako deň dodania, keď FA príjde: napr. FA za tovar vystavená: 25.4.2010, deň dodania, deň uskut.ZP: 20.4.2010, FA mi príjde 30.4.2010:
1. deň zaradenia: 30.4.2010, dňom uskutočnenia je apríl, FA ide do apríla, nerozmýšlame, že by sme to dali do dátumu 20.4.2010

2. príde mi 3.5.2010. Ako účtovať??? Dňom zaradenia, alebo uskut. zadaniť, plnenia???
a)- jedny účtujú do 3.5.2010, ke´d im FA dôjde. Je toto zlé??? Asi nie. Pretože účtovným obdobím rozumieme kalendárny rok, teda obdobie od 1.1.2010-31.12.2010 (resp. hospodársky rok). Pokiaľ nerobím individuálnu účtovnú závierku priebežnú, napr. pre banku, nejde o porušenie postupov účtovania, ani ZU..... Lebo účtovným obdobím je kalendárny rok (ak nie je ním hospodársky rok), ak som zaradila do mája, i tak sa mi to prejaví v UZ v roku 2010 v globále. Je účtovníctvo verné a pravdive??? Ano je. Zaúčtovala som do obdobia roku 2010.
b)- mnohí z účtovníkov zaradia do 3.5.2010, ale ako dátum uskutočnenia dajú apríl 2010. FA mi bude ovplyvňovať apríl
c) - vlani som osobne účtovala cez 326, lebo som FA obdržala v 5/2010, ale dodanie bolo v 4/2010. Vytvorila som "rezervu"-nevyfakturované dodávky s tým, že som poznala presnú sumu a obdobie, kt. sa FA týkala. Aj v priebehu roka je možné účtovať na 326.

B. VFA:
- deň uskutočnenia účtovného prípadu.

C. poklad. doklady. Tu som prísna.
Ak ja vydám z pokladne 100 € 10.4.2010, dňom uskutočnenia je 10.4.2010, mám doklad a účtujem o ňom. ZU par. 10-vyhotovujem UD bez zbytočného odkladu po zistení skutočností.
Tu sa nestotožnujem s mnohými účtovníkmi, že vyhotovím doklad za "100 bločkov hromadne" napr. na konci mesiaca.
Ak som raz dnes kúpila PHM, tak o nich dnes účtujem, dala som PP z pokladne, mám "bloček", účtujem o ňom.....
Tu je to opäť na diskusiu.... Mám svoj názor, kt. nemením, a to je denne VPD, PPD, keď sa uskutoční účtovný prípad....

D. IUD: keď sa zistí skutočnosť..., keď dôjde k uskutočnenie účt. prípadu. Ak zistím manko dnes, dnes o ňom účtujem, nenechávam nakoniec UO., keď zistím, že som niečo zle zaúčtovala, opravím dnes, čo je deň uskutočnenia, ..... (prax Vám ukáže, 100 účtovníkov, 100 chutí, a každí má svojim spôsobom pravdu, ak sa nezistí opak...)

E. BAnkové výpisy: denne.
Dodavateľ mi zaplatil 5.4.2010, dňom uskutočnenia je 5.4. Však máme internet, homebanking, .... Ak mi niekto povie, že ja neviem, či je to uhradené, tak sme na omyle, veď si musíme sledovať dennodenne obraty, (aspoň majitelia).
Príklad:
Odberatel odobral odo mňa tovar 1.4.2010 za 1000 €. Povie mi zaplatil som, môžete mi dať ďalší. Dobre dám mu 5.4.2010 za 5 000, € ...... a potom ďalej a ďalej ....., výpis mi príde 5.5.2010 a zistím. že mi zaplatil figu borovú..... Obraty sledujeme denne, nie je rok 2000, nevríme, ale preverujeme..... A neverím tomu, že niekto si neoveruje obraty takmer dennodenne....

Tami, zákony čítame xy krát, i tak sa im niekedy nedá rozumieť. Ak robíš účto prvýkrát, prosím Ťa, je to zložité, skús najskôr asistentovať,---
tama
01.05.10,20:01
:) ďakujeeem pekne za odpoveď....he, už som aj asistovala kedysi pri účte, teraz som sa len pýtala z toho dôvodu, že mám o tom písať v práci do školy a tak sa mi ten dátum začal nejako križovať v hlave. Máte pravdu, účto je zložité a hlavne nevyspytateľné :)