mbrnakova
02.05.10,05:58
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu.
Na Sociálne poisťovni som sa stretla v kurioznej situácii vid nižšie:
Takže od 1.8. 2008 som bola SZČO. Od 1.7. 2009 mi vznikla povinnosť platby odvodov do sociálnej poisťovne v mes. výške cca107€. Zároveň som sa k 1.7.2009 aj zamestnala, čo znamená, že som odvody platila jak zo zamestnania, nie zanedbateľná čiastka, tak aj odvody zo SZČO. Zamestnávateľ, ale trval na tom, aby som prerušila živnosť, čo som aj spravila a to k 5.11. 2009. Do tej doby som riadne platila sociálne odvody tak aj zdravotné poistenie. To, že som prerušila živnosť na rok bol nakoniec dobrý krok, nakoľko som ostala tehotná a bolo by nemysliteľné robiť dve práce....
Moja otázka: K 9.6.2010 riadne nastupujem na materskú dovolenku, a!!! vymeriavaci základ mi zo zamestnania rátajú od 1.7.2009 do 31.12.2009 čo chápem, ale nechápem, prečo mi na sociálnej poisťovni povedali, že: nemôžem, si uplatňovať príspevok aj zo živnosti, nakoľko som ju k 5.11. prerušila, nie ukončila, a dokonca mi pani oznámila, že som nemusela platiť odvody, keďže som bola od 1.7. aj zamestnaná!!! Úplny paradox je, že som robila daňové priznanie, kde mi vyšla pekná suma na úhradu dane, aka isto aj zdravotné poistenie, kde mi vyšiel preplatok, ale čo sociálna poisťovňa? Dane treba platiť zo všetkých príjmov, ale akonáhle chceme niečo späť, sociálna poisťovňa sa tvári, ako že sa jej to netýka?....
Prosím poraďte...

Ďakujem.
brčko
02.05.10,19:02
- Ak máš termín 21.7.2010 (rátala som len zbežne) a nástup 6týž. pred PTP 9.6.2010, tak je to vlastne tak na hrane, či si bola v čase 5.11.2009 už tehotná (musela by si mať o tom potvrdenie od lekára). Len v takom prípade by ti plynula nie 42dnová ale 6mesačná ochranná lehota po ukončení NP szčo, ktorá ale končí 5.5.2010.
- No a tiež z povinného NP szčo samotného nesplnaš podmieniu 270dní nem.poistenia dva roky pred pôrodom. Neviem, či SP k ukončenému NP prirátava aj iné ukončené NP (ak si bola napr. NP pred 1.7.2009), lebo SP vo svojom výklade hovorí len, že akékolvek ukončené NP možno prirátať k trvajúcemu.
T.j. na nárok na materské zo szčo to nevyzerá.

- Ak si mala VZ v zamestnaní aspon 1084,55eur, tak je pravda, že si nemala povinnosť platiť nemocenské poistné ako szčo, lebo max. VZ pre NP zo všetkých NP jednej osoby je od 1.7.2009 suma 1084,55eur. Toto platí len pre NP.
- Dôch.poistnie má vyšší max. VZ 2892,12eur, t.j. ak súčet VZ zo zamestnania + VZ ako szčo neprevýšil túto vyššiu hranicu, tak DP platiš v plnej výške, ak prevýšil, tak platíš ako szčo len rozdiel VZ zo zamestnaia do výšky max. VZ.
- A ako zamestnanec neplatíš rezervný fond, t.j. ako szčo ho platiť musíš podla tvojho VZ zo živnosti.

PReplatok na poistnom si môžeš písomne vyžiadať vrátiť. Myslím treba uviesť obobie a dôvod (u teba prekročenie max. VZ v súčte povinného NP zamestnanca a povinného NP szčo.