peto6996
02.05.10,09:17
Dobrý deň prajem, chcem sa spýtať na správnu vlhkosť vzduchu v kúpeľni vzhľadom na využívanie ventilátora so senzorom vlhkosti vzduchu.
..ide o to že ventilátor takmer vždy beží, hoci v kúpeľni sa dlhší čas nič nerobí, pri sprchovaní chápem že sa zapne.. ale prečo beží ešte 10 hodín po sprchovaní?? Je možné na ňom nastaviť citlivosť vlhkosti na 60-90 %. Pritom okno je na doporučenie inštalatéra stále zatvorené, a ventilátor je kupovaní vrámci doporučení vzhľadom na veľkosť kúpeľne, takže stíhať by to mal bez problémov.
Moja otázka teda znie, akú citlivosť vlhkosti treba nastaviť na senzore ventilátora v kúpeľni, aby nebežal takmer stále, a zároveň aby sa tiež nevytvárali plesne v miestnosti na stenách kvôli vlhkosti..

Za skoré odpovede vopred ďakujem =)
Laco-monter
02.05.10,07:19
Treba senzor citlivosti vlhkosti z neho VYHODIŤ, a zapojiť na manualne ovládanie vypínačom.

tiež treba dvere do kupelne nechávať pootvorené , posilní sa prirodzené vetranie a plesne sa nikde vytvarať NEBUDÚ.
val007
02.05.10,17:59
Hm, ja by som to riešila radšej cez to okno. Vyvetrá sa to rýchlejšie, nebude to hučať a ušetríš na energii. Možno ten ventilátor len vtedy, keď to nejde cez okno.
zk24
02.05.10,18:22
Uprednostnovanie ventilatora pred vetranim oknom? Teda takyto ventilator ja nemam (s nastavovanim citlivosti), ale ventilator v kupelni mame... ale mam pocit ze to je skor na to aby to hucalo a zralo elektriku, po tyzdni pouzivania som ho uz nezapla a nechavam otvorene dvere, nemam jediny problem s vlhkostou...

Mat v kupelni okno, aj ventilator z nej vyhodim.
Chobot
03.05.10,06:57
Dobrý deň prajem, chcem sa spýtať na správnu vlhkosť vzduchu v kúpeľni vzhľadom na využívanie ventilátora so senzorom vlhkosti vzduchu.
..ide o to že ventilátor takmer vždy beží, hoci v kúpeľni sa dlhší čas nič nerobí, pri sprchovaní chápem že sa zapne.. ale prečo beží ešte 10 hodín po sprchovaní?? Je možné na ňom nastaviť citlivosť vlhkosti na 60-90 %. Pritom okno je na doporučenie inštalatéra stále zatvorené, a ventilátor je kupovaní vrámci doporučení vzhľadom na veľkosť kúpeľne, takže stíhať by to mal bez problémov.
Moja otázka teda znie, akú citlivosť vlhkosti treba nastaviť na senzore ventilátora v kúpeľni, aby nebežal takmer stále, a zároveň aby sa tiež nevytvárali plesne v miestnosti na stenách kvôli vlhkosti..

Za skoré odpovede vopred ďakujem =)

Dobré by bolo vedieť, čo je to za senzor vlhkosti, nakoľko je spoľahlivý a presný a najmä či meria absolútnu vlhkosť vzduchu alebo relatívnu.

Lebo rrelatívna vlhkosť vzduchu, to je relatívny pojem. Iný bude objem vody nasýtený vo vzduchu pri 60% relatívnej vhkosti pri 20st. C a iný (väčší) pri 26 st. C. - pozri sem:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Rosn%C3%BD_bod

Ak chceš ponechať riadenie toho ventilátora na to čidlo, treba zistiť, či je vôbec dobrý. Zožeň si niekde iný vlhkomer a porovnaj s tým čidlom. AK čidlo nevypne pri danej vlhkosti, tak niečo nie je s ním v poriadku.

Vlhkomer bežne dostaneš v hodinárstvach ako súčasť domáceho barometra.
zamestnankyna
03.05.10,08:21
..ide o to že ventilátor takmer vždy beží, hoci v kúpeľni sa dlhší čas nič nerobí, pri sprchovaní chápem že sa zapne.. ale prečo beží ešte 10 hodín po sprchovaní?? Pritom okno je na doporučenie inštalatéra stále zatvorené, a ventilátor je kupovaní vrámci doporučení vzhľadom na veľkosť kúpeľne, takže stíhať by to mal bez problémov.=)

Ak máš v kúpeľni okno, akým trikom Ťa presvedčili dať tam ventilátor so senzorom? Asi sa nemíňali.
Laco-monter
03.05.10,08:59
Uprednostnovanie ventilatora pred vetranim oknom? Teda takyto ventilator ja nemam (s nastavovanim citlivosti), ale ventilator v kupelni mame... ale mam pocit ze to je skor na to aby to hucalo a zralo elektriku, po tyzdni pouzivania som ho uz nezapla a nechavam otvorene dvere, nemam jediny problem s vlhkostou...

Mat v kupelni okno, aj ventilator z nej vyhodim.

Princip je v tom, že ten ventilator je pripojený na nejakú ruru, či šachtu a tym padom sa posilnila cirkulácia vzduchu v kupelni.

Aj keď ventilator nie je zapnuty , vzduch cez neho CIRKULUJE a tak sa z kupelne odvadza prebytočná vlhkosť.

Ventilator zabezpečuje zrychlenu vymenu vzduchu , napr. po použití WC.
kamoska1
30.05.10,13:09
My v kúpelni nemame okno ani ventilator.Ale vlhko ani smrad s potuchlych uterakov nemame vďaka tomu,že stale mame pootvorene dvere.Zatvaraju sa len vtedy ked sa niekto sprchuje a potrebuje sukromie.
anonym222
30.05.10,19:15
Ventilátor používať iba počas sprchovania a ešte cca 5 minút po ňom. Najlepší výkon sa dosiahne naozaj pri zatvorenom okne. Potom stačí otvoriť dvere, alebo okno.
Pre kúpeľňu môžeme považovať 60% vlhkosť ako veľmi nízku, takže ak senzor funguje dobre, musí stačiť nastavenie aj 70%.
lujza.j
31.05.10,09:43
Dobrý deň prajem, chcem sa spýtať na správnu vlhkosť vzduchu v kúpeľni vzhľadom na využívanie ventilátora so senzorom vlhkosti vzduchu.
..ide o to že ventilátor takmer vždy beží, hoci v kúpeľni sa dlhší čas nič nerobí, pri sprchovaní chápem že sa zapne.. ale prečo beží ešte 10 hodín po sprchovaní?? Je možné na ňom nastaviť citlivosť vlhkosti na 60-90 %. Pritom okno je na doporučenie inštalatéra stále zatvorené, a ventilátor je kupovaní vrámci doporučení vzhľadom na veľkosť kúpeľne, takže stíhať by to mal bez problémov.
Moja otázka teda znie, akú citlivosť vlhkosti treba nastaviť na senzore ventilátora v kúpeľni, aby nebežal takmer stále, a zároveň aby sa tiež nevytvárali plesne v miestnosti na stenách kvôli vlhkosti..

Za skoré odpovede vopred ďakujem =)
viem, že doba ide dopredu, ale myslím si že dokážeme žiť bez nejakého "senzoru vlhkosti vzduchu":D:D v kúpelni. tiež nechávam otvorené dvere a hotovka:) keby bolo okno tak ideálne! to je prirodzené vetranie:) ale u mňa okno:confused: jedine vyrúbané do kuchyňe:D
patrixo
31.05.10,19:22
Dobré by bolo vedieť, čo je to za senzor vlhkosti, nakoľko je spoľahlivý a presný a najmä či meria absolútnu vlhkosť vzduchu alebo relatívnu.

Lebo rrelatívna vlhkosť vzduchu, to je relatívny pojem. Iný bude objem vody nasýtený vo vzduchu pri 60% relatívnej vhkosti pri 20st. C a iný (väčší) pri 26 st. C. - pozri sem:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Rosn%C3%BD_bod

Ak chceš ponechať riadenie toho ventilátora na to čidlo, treba zistiť, či je vôbec dobrý. Zožeň si niekde iný vlhkomer a porovnaj s tým čidlom. AK čidlo nevypne pri danej vlhkosti, tak niečo nie je s ním v poriadku.

Vlhkomer bežne dostaneš v hodinárstvach ako súčasť domáceho barometra.

:) vlhkomer si moze kazdy vyrobit aj sam doma :)
tomasenkoslav
14.06.10,05:32
ventilator je osadený opacne alebo je výduchová šachta upchata.
nas sused nad nami sa pri prestavbe jadra rozdodol , že šachtu zapcha, takže sme mali doma vdaka nemu na istu dobu kafilerku, lebo zo vsetkych bytov pod nami /6/ sme mali doma smrad.
IQ=tykve,