victoria
19.10.05,10:10
Dobrý deň poraďáci,

mám jednu otázku týkajúcu sa príjmu na základe mandátnej zmluvy alebo zmluvy o dielo. Priateľ je plátca DPH a vykonal nejaké grafické práce a tlač učebnice, ktoré má aj v predmete živnosti pre nadáciu ktorá nie je plátcom DPH.
Nadácia s ním uzatvorila zmluvu o dielo a čiastka ktorá predstavuje odmenu je samozrejme bez DPH.
Uvažujem správne, ak si myslím že stačí že priateľ uvedie tento príjem nie do príjmov zo živnosti ale do ostatných príjmov a nikdy nebude uvádzaná DPH napriek tomu že on je plátcom ?
Chcem sa ešte opýtať či to nejakým spôsobom ovplyvní výšku jeho odvodov na budúci rok ?
Ďakujem
Jana Acsová
19.10.05,08:26
Daň z pridanej hodnoty.
Nestačí. Podľa § 3 je zdaniteľnou osobou, t.j. príjmy, ktoré má v súvislosti s vykonaným dielom sú príjmami zdaňovanými.
Daň z príjmu.
Na kategorizáciu príjmov nemá vplyv typ uzatvorenej zmluvy. Ak má FO v predmete činnosti to, čo vykoná na zmluvu o dielo, je to príjem podľa § 6 ods. 1 písm. b) t.j. z podnikania.
Odvody.
Príjem bude relevantný pre účely vymeriavacieho základu, ako aj ostatných povinností týkajúcich sa odvodov.
Mandátna zmluva.
Mám za to, že na tento prípad ju nie je možné uzatvoriť, nakoľko podnikateľ by mal konať vo vlastnom mene a na svoj účet.
luebchenko
19.10.05,09:06
Daň z pridanej hodnoty.
Nestačí. Podľa § 3 je zdaniteľnou osobou, t.j. príjmy, ktoré má v súvislosti s vykonaným dielom sú príjmami zdaňovanými.
Daň z príjmu.
Na kategorizáciu príjmov nemá vplyv typ uzatvorenej zmluvy. Ak má FO v predmete činnosti to, čo vykoná na zmluvu o dielo, je to príjem podľa § 6 ods. 1 písm. b) t.j. z podnikania.
Odvody.
Príjem bude relevantný pre účely vymeriavacieho základu, ako aj ostatných povinností týkajúcich sa odvodov.
Mandátna zmluva.
Mám za to, že na tento prípad ju nie je možné uzatvoriť, nakoľko podnikateľ by mal konať vo vlastnom mene a na svoj účet.
Janka, zaujímal by ma tvoj názor na Muškin problém? http://www.porada.sk/showthread-t_13855.html
victoria
19.10.05,11:45
Veľmi pekne ďakujem, je mi to jasnejšie a budem musieť niečo teda vymyslieť.