Lubomir1
02.05.10,13:15
Som SZČO neplatca DPH. Za internetovú reklamu - Affiliate mám menší príjem. Firmy sídlia na Malta, Ostrov Man, Gibraltar - proste mimo EÚ. Takže nemusím byť zaregistrovaný na DPH podľa $ 7a.

Aké náležitosti by však mala mať faktúra mimo EÚ? Stačí len obyčajná poštová adresa? Nejaké registračné čísla sú mi neznáme, a aj tak faktúru vystavujem len pre osobnú potrebu - peniaze posielajú automaticky raz mesačne.
Rozalka
02.05.10,11:40
Malta je v EÚ od 1.5.2004 (tak ako aj my).
Ostrov Man spadá pod jurisdikciu Veľkej Británie a formálne je považovaný za súčasť Európskej únie (§ 2 ods. 3: ... plnenia pochádzajúce z ostrova Man alebo určené pre ostrov Man sa považujú za plnenia pochádzajúce zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska alebo určené pre Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska).
Gibraltar je súčasťou EÚ s osobitným štatútom. V G. neexistuje DPH a nie je súčasťou DPH v systéme EÚ.
Lubomir1
02.05.10,11:53
Malta je v EÚ od 1.5.2004 (tak ako aj my).
Ostrov Man spadá pod jurisdikciu Veľkej Británie a formálne je považovaný za súčasť Európskej únie (§ 2 ods. 3: ... plnenia pochádzajúce z ostrova Man alebo určené pre ostrov Man sa považujú za plnenia pochádzajúce zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska alebo určené pre Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska).
Gibraltar je súčasťou EÚ s osobitným štatútom. V G. neexistuje DPH a nie je súčasťou DPH v systéme EÚ.

Takže, ak som dobre pochopil, Gibraltaru sa to DPH netýka.

Na Wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Isle_of_Man som nanšiel info, že "Mann holds neither membership nor associate membership of the European Union."


Mann holds neither membership nor associate membership of the European Union. Protocol 3 of the UK's Act of Accession to the Treaty of Rome permits trade for Manx goods without tariffs.[24] In conjunction with the Customs and Excise agreement with the UK, this facilitates free trade with the UK. While Manx goods can be freely moved within the EU, capital and services cannot be. EU citizens are entitled to travel and reside in the island without restriction.
-----
(Google Translate)
Mann drží ani členstvo ani pridružené členstvo v Európskej únii. Protokol 3 z Veľkej Británie Aktu o pristúpení k Rímskej zmluvy povolenie obchodu s tovarom Manx bez cla.[24] V súvislosti s colné a daňové dohody s UK, toto umožňuje voľný obchod so Spojeným kráľovstvom. Kým Manx tovar môže byť voľne pohyboval v rámci EÚ, kapitálu a služieb, nemôže byť. Občania EÚ majú právo cestovať a zdržiavať na ostrove bez obmedzenia.
Rozalka
02.05.10,12:05
Presne tak, Gibraltaru sa DPH netýka, postupuješ ako voči tretím krajinám.
Ostrov Man - vidíš v zákone, možno nie je členom, ale pre účely DPH sa tak posudzuje.

Užitočná tabuľka
http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/customs/procedural_aspects/general/sadguide/1619-08annexI_sk.pdf
Lubomir1
02.05.10,12:05
Ostrov Man spadá pod jurisdikciu Veľkej Británie a formálne je považovaný za súčasť Európskej únie (§ 2 ods. 3: ... plnenia pochádzajúce z ostrova Man alebo určené pre ostrov Man sa považujú za plnenia pochádzajúce zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska alebo určené pre Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska).
Gibraltar je súčasťou EÚ s osobitným štatútom. V G. neexistuje DPH a nie je súčasťou DPH v systéme EÚ.

S Ostrovom Man máš asi pravdu. Tu je nejaké info http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/faq/faq_1179_en.htm#9.

Inak Etarget sídliace v Gibraltare uvádza:
Od 1.1.2010 plati novela zakona o DPH, ktora hovori o tom, ze ak slovenska
firma poskytuje sluzby inej firme, sidliacej v zahranici a to na uzemi
Europskej unie, tak je povinna byt registrovana za platcu DPH.
Spolocnost Etarget media Limited, ktora vyplaca odmenu Vam, ma sidlo na
Gibraltari, ktoreho uzemie sice patri pod jurisdikciu Europeskej unie,
avsak tento stat je mimo uzemia EU pre ucely spolocneho uplatnovania DPH.
Preto podla nasho nazoru Vasa firma nemusi byt platcom DPH, ak chce
dostavat odmenu za zobrazenie reklamy od nasej spolocnosti.
Rozalka
02.05.10,12:23
Stihol si si odpovedať, kým som našla tú správnu tabuľku, odporúčam do pozornosti (v podstate je to čosi podobné, ako si priložil, výhodou je slovenčina).