Whini
02.05.10,18:38
Ahoj, viem že podobné témy tu už sú, ale žiadna s účinný riešením na ten môj.

Môj pc sa začal samovoľne vypínať ako pri výpadku prúdu.
Samotný pc mám cca rok a pol fungoval v poriadku. Začal sa vypínať asi tak pred 2 mesiacmi. Odhadom každe 3 hod sa vypne a znova automaticky naštaratuje bez ohľadu na záťaž. Rozmyšlal som na vírusom, antivírus nenašiel nič, ani iné online scanner-e, preformátoval som systém skontroloval HW a podobne. Nič mi nenašlo a robí to stále.
Pravdepodobne, čo usudzujem ja, že to začalo robiť po nainstalovaní uTorrent-u, ktorý som potom aj odinstaloval a urobil všetky možné spomenuté kroky. Nerobil som nič ako taktovanie a pod. čo by mohlo zapríčiniť tento stav. Teploty HW sú okolo 45°C pri záťaži, a zdroj má tiež dostatočný výkon aby to utiahol. Hlavne preto, že zhruba ten rok a pol to nemalo problém a začalo to robiť až teraz. Vďaka za akúkolvek radu.
Vlado40
02.05.10,16:41
Skús preinštalovať windows.Zdroj môže mať dostatočný výkon ,ale môže blbnúť.
Whini
02.05.10,16:59
Skús preinštalovať windows.Zdroj môže mať dostatočný výkon ,ale môže blbnúť.

Systém som preinstaloval ... preformátoval = preinstaloval
Nad zdrojom som aj ja uvažoval, ale práveže to robí v dosť pravidelnom intervale tak mi to príde ako nepravdepodobné.
misoft
02.05.10,17:12
Otázočka: kedy si naposledy vyčistil "črevá" PC od prachu?
PC môže ukazovať teplotu 45°C aj pri záťaži, lenže po 3 hodinách už táto teplota je vyššia a pretože je nedostatočný odvod tepla, tak kvôli svojej ochrane sa reštartuje.
Skús najskôr vyčistiť bedňu PC od prachu a potom zisti, či sa aj naďalej vypína a reštartuje.

(Pokiaľ ti to začal robiť v "poslednej dobe" po 1,5 roku používania a nebol vyčistený, tak bude poriadne zas***ý!)
Whini
02.05.10,17:21
Otázočka: kedy si naposledy vyčistil "črevá" PC od prachu?
PC môže ukazovať teplotu 45°C aj pri záťaži, lenže po 3 hodinách už táto teplota je vyššia a pretože je nedostatočný odvod tepla, tak kvôli svojej ochrane sa reštartuje.
Skús najskôr vyčistiť bedňu PC od prachu a potom zisti, či sa aj naďalej vypína a reštartuje.

(Pokiaľ ti to začal robiť v "poslednej dobe" po 1,5 roku používania a nebol vyčistený, tak bude poriadne zas***ý!)

Naposledy som ho čistil pred asi 2 týždnami v domnení, že to môže spôsobovať prach, resp. to prehrievanie. Inak vysávam vnútro pravidelne. Tých 45°C ukazuje pri záťaži po dlhšej dobe a nie po 5 min. Plus bedňa je otvorená a vývody tepla nie su zakryté.
misoft
02.05.10,17:29
Chyba v OS taká pravidelnosť je vylúčená (snáď len vírus by to mohol spôsobovať). To skôr poukazuje na zdroj a jeho kondenzátory. Skús si požičať iný zdroj a nahodiť, či sa to bude opakovať s iným zdrojom.
Vlado40
02.05.10,17:37
Zdroj sa nedá dobre vyčistiť vysávaním,lepšie je vyfúkať.
salvosko
03.05.10,07:46
Aka zakladna doska a ake pamate tasm mas?
profesional
03.05.10,07:52
Na zakladnej doske je tepelna poistka. Ta casom opotrebenim znizuje hranicu pri ktorej zopina.
Vycistenie od prachu stasto pomoze. Hlavne ked ju potom namazes toplovodivou striebornou pastou.
Na kazdej doske je inde. Vacsina ich ma pri CMOS chipe. Mrkni na schemu dosky a sup sup cistit a natierat.
Ochrana sa vymenit neda. Ak to nepomoze, budes musiet vymenit dosku.
kurtovka1
04.05.10,12:44
Prosím váas. posledne 4 dni sa mi z ničoho nič vypne počitač..ostane svietiť modem a klavesnica...uplne ho vypnem až ked podržim tlačidlo na zap/vyp počitača...čo mam robiť?..je to neprijemne ak pozeram film a medzi tym sa mi tri krat vypne pc ... dakujem vopred za rady
zamestnankyna
04.05.10,15:48
To vypadá ako keby sa uspal. Pozri plán napájania, či nemáš povolený Režim spánku.
Vlado40
04.05.10,16:00
Toto je skôr uspanie na povel z biosu.Windows ak prehráva film ,tak pracuje a nemal by sa uspať.
sfinks
05.05.10,00:34
niekto si bude z teba robit srandu a vypina ta na dialku :) mas niekde zadefinovane v nastaveniach ako pise zamestnankyna ..ze po rcitom case sa ma vypnut .... a on sa ti vypne :)teda da do spanku :)
pistik71
05.05.10,05:15
Este moze byt aj to, ze mas chybne kondenzatory na zakladnej doske (to su take valceky :-). Pozri ci ich nemas na vrchu napuchnute, alebo prasknute (vrch by mal byt rovny - je tam taky prelisovany kriz). Tie mozu byt chybne aj v zdroji, ako uz spominal misoft.
Whini
23.09.10,15:56
Tak problém boli vyriešený viac-menej náhodne. Vypínane prestalo ako som odinštaloval comodo firewall. Staršia verzia fungovala v pohode po aktualizácií to zblblo a začalo reštartovať pc každe 2 hod. Takže to bola napodiv software-ová chyba.
simoj
28.09.10,19:40
este jedna mala vec ..... obcas treba pri vysavani pc skotrolovat aj kable, pocase (alebo aj pri vysavani, premiestnovani bedne, ...) sa mozu troska vysunut, tak ich treba popritlacat (aj ostatne koponenty) :-D
dovlezite je vysavat resp vyfukavat aj notebooky + klavesnicu, tie su na tom castokrat horsie ako samotne PC!!!!!