veni4282
02.05.10,20:14
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať, minimálne aspoň pre porovnanie so skúsenosťami iných obyvateľov bytoviek, ktorí majú psa.
Bývam v 11-poschodovej bytovke s výťahom.
Pred pár rokmi si predsedníčka nášho bytového družstva schválila platbu výťahu aj za psa (píšem že ona si schválila, pretože som sa zúčastnila tej schôdze, kde sa téma preberala a nik z tých zopár,čo sme tam boli, nebol za! ale je možné, že potom niekde, nejak, to nakoniec schválené bolo. ale to je už jedno.) Platba bola vo výške 1/4 osoby. neskor 1/2 osoby (ešte minulý rok). Dnes mi doniesli vyúčtovanie a už platím výťah za 1,85 osoby a navyše platím za 1,85 osoby aj osvetlenie a upratovanie! - absolutne netušim, kedy a či sa o tom hlasovalo, na nástenke vysia tak akurát výhražné listy o sledovaní obyvateľov cez kameru, aby nerobili neporiadok okolo košov!
Odhliadnuc od toho, že pes so mnou chodí do práce, pretože inak by zavíjal! takže cez prac. týždeň spolu denne využijeme ten výťah len 2x (do práce-z práce), a keď som 2 týždne z mesiaca v škole, tak výťahom nechodíme vôbec (ani jeden z nás:) ). V bytovke žijú rodiny s deťmi, takže deti v týchto rodinách, obzvlašť v teplých mesiacoch využívajú naopak výťah dosť intenzívne. Tým že mne dvíhajú poplatky sa im automaticky znížia. Nejde o zavratné sumy, len ma zaujíma, či aj inde a právom sa to predsedovia praktikujú rovnkao, príp. čo s tým robiť?
... každopádne nechcem útočiť na rodiny s deťmi (deti asi budem mať raz aj ja:), len som momentálne čerstvo nahnevaná...
Za každú odpoveď vopred ďakujem.
Prajem pekný zvyšok dňa
Veronika
sito
02.05.10,18:20
Predseda SVB, alebo správca domu v bytovom dome nerozhodujú. Rozhodujú vlastníci v súlade so zákonom 182/1993, § 14, ktorí rieši rozhodovanie v bytových domoch.
Lubaba
02.05.10,18:37
To snáď ani nie je možné, platba výťahu za psa::confused::D:D:D
arizona
02.05.10,18:46
To som ešte nepočula ! :eek:
Veď pes nechodí sám výťahom...:rolleyes::eek:
Xanti
02.05.10,19:09
To som ešte nepočula ! :eek:
Veď pes nechodí sám výťahom...:rolleyes::eek:
Arizona,
nepamätáš Pepsikova riešila ten istý problém so svojím hafanom. Tiež musí platiť za výťah, aj za psa.
arizona
02.05.10,19:16
To už zachvíľu začnú vyberať aj za kočíky s deťmi,veď aj tie sa vozia s rodičmi výťahom...:rolleyes:
adi11
02.05.10,19:17
to fakt je nehorazne, aby aj psik platl vytah :D
Mária27
02.05.10,19:18
Také platby sú dosť bežné. Ide totiž o používanie výťahu, kde sa zvyčajne platí od osôb - nejaké pravidlá sa stanoviť musia, zákon to neurčuje.
U nás sa tiež navrhovalo hlasovanie o psoch, ale nakoniec sa nehlasovalo. Ľudí poburoval najmä jeden byt s dvomi veľkými psami, s ktorými chodili von s každým zvlášť niekoľkokrát za deň. Boli to už starí a chorí psi, ani nevydržali von a kým ten výťah umyli ...
Psíčkari ale tvrdia, že oni so psom von nechodia, ale pes s nimi. Nemať psa, určite by chodili von menej. Je tu veľa psov, ani jeden nechodí do práce. Podľa mňa sa nedá tvrdiť, že sa výťah používa rovnako so psom a bez neho. Preto také platby neodcudzujem. Keď niečo využívam, aj to zaplatím. Na výťahy sa vynakladajú nemalé sumy.
ludex
02.05.10,19:21
Ja by som jej povedal,že ja chodím výťahom a môj pes
po schodoch a tým pádom je to vybavené! ;)
arizona
02.05.10,19:34
Ja by som veru nesúhlasila !

Niekto má psa, chodí ho venčiť.
Niekto má deti-tie behajú častejšie hore-dole .
Niekto má zas rozvetvenú rodinu, či veľa priateľov, takže chodí mu veľa návštev...

A tak by sa dalo pokračovať. Myslím, že je to diskriminujúce voči majiteľom psov, aj tak platia nemalé peniaze na daniach a pod.

Za výťahy sa platí od počtu osôb, ale ak by ma niekto presvedčil, že môj pes je osoba...tak by som možno uvažovala :---:D
Mária27
02.05.10,19:40
To už zachvíľu začnú vyberať aj za kočíky s deťmi,veď aj tie sa vozia s rodičmi výťahom...:rolleyes:

Veď za deti sa platí všade.
Ice dive
02.05.10,20:07
Ideálne by bolo platiť od vyťaženosti (majiteľ so psom dostane zľavu, ak pôjde len jeden člen rodiny bude to za prirážku za luxus:D) a využívania výťahu to by sa nikto nemohol sťažovať, lebo každý by platil, za to čo skutočne využije... majiteľ psa pôjde 5x zaplatí si 5 jázd, rozvetvená rodina pôjde 7x zaplatí 7 jázd atď....
na výťah sa namontuje čítacie zariadenie za xy 000 €, ktoré bude bytové spoločenstvo splácať x rokov a všetci budú platiť dľa spotreby ale bude to fér:D
Mária27
02.05.10,20:16
A ešte aj podľa váhy - vraj už aj v lietadle budú tuční ľudia platiť za 2 sedadlá:confused::D
majkii
02.05.10,20:21
Ja by som veru nesúhlasila !

Niekto má psa, chodí ho venčiť.
Niekto má deti-tie behajú častejšie hore-dole .
Niekto má zas rozvetvenú rodinu, či veľa priateľov, takže chodí mu veľa návštev...

A tak by sa dalo pokračovať. Myslím, že je to diskriminujúce voči majiteľom psov, aj tak platia nemalé peniaze na daniach a pod.

Za výťahy sa platí od počtu osôb, ale ak by ma niekto presvedčil, že môj pes je osoba...tak by som možno uvažovala :---:D

Ono je to tak, že za tie deti sa platí za výťah v osobomesiacoch, a to isté platí pre ostatných členov rodiny bývajúcich v spoločnej domácnosti.
Ďalšia vec bola, že poplatok za psa sa u nás zaviedol aj z iného dôvodu a to, rozpočítavanie studenej vody pokiaľ sme nemali pomerové vodomery. Nie každý zdieľa nadšenie chovateľov psov alebo domácich zvierat v byte. V našom paneláku si jeden chovateľ zriadil doslova chovnú stanicu - v byte chová dvoch hysky, jedného vlčiaka a jedného bastardíka a navyše mačku. Je to od neho milé že!. Zaujímavé na celej veci bolo, že po namontovaní vodomerov na SV v bytoch sa zrazu začal sťažovať, že ako dvojčlenná rodina má vysoké nedoplatky za studenú vodu. A tak je to aj z výťahom, osvetlením, upratovním. S chovom psov vznikajú náklady a tie jednoducho si zaplatia v poplatku za psa. Ja to považujem za správne a vždy to v dome budem presadzovať. Inak by to bolo v rozpore s dobrími mravmi, aby ostatní vlastníci platili náklady na chov psov suseda. A to, že psíčkari platia dane za psa nemá nič spoločné s vlastníkmi bytov a ich nákladoch.

U nás je výška poplatku 10€ za rok za jedného psa, čo považujem za adekvátne.
ludex
02.05.10,20:29
Ideálne by bolo platiť od vyťaženosti (majiteľ so psom dostane zľavu, ak pôjde len jeden člen rodiny bude to za prirážku za luxus:D) a využívania výťahu to by sa nikto nemohol sťažovať, lebo každý by platil, za to čo skutočne využije... majiteľ psa pôjde 5x zaplatí si 5 jázd, rozvetvená rodina pôjde 7x zaplatí 7 jázd atď....
na výťah sa namontuje čítacie zariadenie za xy 000 €, ktoré bude bytové spoločenstvo splácať x rokov a všetci budú platiť dľa spotreby ale bude to fér:D

Najlepšie,by bolo keby na výťah namontovali zariadenie,aké sa využívalo na verejných WC. Vhodíš mincu a dvere sa Ti otvoria.Pes,nepes chceš výťah,tak plať! :D:D

A správkyňa,by mohla predávať permanentky a zlavnené kupóny! :D:D

Ale to už som asi mimotemy.
sito
02.05.10,20:48
Nie je zákon, ktorý zakazuje poplatok za psa. Je síce pravda, že tlačítko nestláča, ale to ani to dieťa v kočíku a platí sa za dieťa, vždy. Za bývajúcich načierno, nie. Do autobusu, ak nezaplatí majiteľ psa za psa, nevezie sa ani jeden pes.

Veronika píše, že pred pár rokmi si predsedníčka ich družstva schválila poplatok za psa vo výške 0,25 osoby. Viete koľko bytov v dome je ešte družstevných. A kto v dome rozhoduje o tom? Potom 0,50 osoby. Teraz 0,85 osoby. Na rok to už nebude pes, ale 100 percentná osoba, teda 1,00, spolu dve osoby v byte.

Veronika, máte iniciatívnu, aktívnu predsedníčku, ale čoho? Družstva asi nie. A pasívnych bývajúcich, možno aj vlastníkov bytov. Tak si robí čo chce!!! Čia je to chyba???

Takých domov je tu plno, kde na to bývajúci kašľu. A tak to niekto využíva, prípadne zneužíva. A vo väčšej miere ako je poplatok za psa, alebo premena psa na osobu.
lubica_02
02.05.10,20:58
Tam kde majú výťahy na čipové DEK kľúče , môžu skutočne podľa evidencie týchto kľúčov s prepojením na PC sledovať, kto koľko využíval výťah a môžu tak vyúčtovať skutočné náklady na jednotlivé byty.Kľúče majú svoje evidenčné čísla a všetko sa zaznamenáva - technika je technika, len aby sme ešte mi zostali normálnymi ľudmi.
sito
02.05.10,20:58
Ja by som jej povedal,že ja chodím výťahom a môj pes
po schodoch a tým pádom je to vybavené! ;)

To necháš svojho najlepšieho priateľa chodiť po schodoch? Nevymeníš si to s ním? Však je to :mee: tak ho týrať.
sito
02.05.10,21:17
Tam kde majú výťahy na čipové DEK kľúče , môžu skutočne podľa evidencie týchto kľúčov s prepojením na PC sledovať, kto koľko využíval výťah a môžu tak vyúčtovať skutočné náklady na jednotlivé byty.Kľúče majú svoje evidenčné čísla a všetko sa zaznamenáva - technika je technika, len aby sme ešte mi zostali normálnymi ľudmi.

Bolo by to objektívnejšie, ale nie skutočné náklady. Proste je to ako s teplom, nikdy nebude rozdelené spravodlivo, ani náklady na výťah. Kľúč zaznamená použitie výťahu, pôjdu štyria členovia rodiny, len jeden, alebo jeden so psom.

Povedzme, výťah je pre 9 osôb, každá ma svoj kľúč. Jeden výťah otvorí a ôsmi sa vezú.

Trocha inak ako Ľubica.

Nebuďme na seba ako PSY!!! Oni za to nemôžu.
Mária27
03.05.10,04:57
Psy sú predsa živé tvory, aj keď nie osoby, ale takmer. Kedysi psy kapali, teraz zomierajú a majú cintoríny.
ludex
03.05.10,06:23
To necháš svojho najlepšieho priateľa chodiť po schodoch? Nevymeníš si to s ním? Však je to :mee: tak ho týrať.


Ale,pes má štyri nohy,skôr vybehne po schodoch a na rozdiel
odo mňa,má aj kondičku! :)
verkaz
03.05.10,07:21
Záleží od toho aké je to plemeno. Neviem si predstaviť malého psíka ako poskakuje až na 8. poschodie.
Kvaka
03.05.10,08:40
Môžem sa k téme vyjadriť, máme vlastné skúsenosti, keďže máme dvoch psíkov. Sme dôchodcovia a v skutočnosti je to tak, že polovicu času sme na chalupe, teda výťah nepoužívame, ale keď sme doma, chodíme so psami aj 5 až 6 krát denne na prechádzku, teda výťah používame viac, ako keby sme boli sami. Na druhej strane návštev už máme pomenej ako tí mladí, nechodíme ani na nijaké časté stretávky, resp. iné akcie tak, ako za mlada. Keď sa to tak zoberie, nikdy sa to nedá presne a spravodlivo vyčísliť, je to z prípadu na prípad iné. Zoberte si napr. dvoch dôchodcov, kde jeden je bezvládny, von nechodí, ale platia za dvoch. Pri spotrebe enregií a vody je to inak, je to merateľné. O koľko viac platím na chalupe, o toľko platím menej v byte. Preto si myslím, že platenie za používanie výťahu by malo byť len a len vecou dohody medzi vlastníkmi bytov.
florekovalenka
06.05.10,06:16
Ahoj, je naozaj mozne platit za psika tzv. osobomesiace ale len v pripade ze to niekto na domovej schodzi navrhne a ze sa tato polozka aj schvali, nie je to len v samotnej kompetencie predsedu, tak urcuje zakon 182/1993. Ak sa ti to nepozdava, a pokial nemas vsetky uznesenia, kedy co bolo schvalene, mas narok sa v kancelarii spravcu resp. predsedu zastavit a nahliadnut, malo by to tam byt schvalene inak sa to da napadnut. A co sa tyka kameroveho systemu, tiez spravujem jeden bytovy dom a chceme zaviest kamery, existuje tam ale legislavtiva o ochrane osobnych udajov a nejaky predpis za akeho mozu byt kamery osadene (nalepky na stenach, podpisane papiere o ochrane osobnych udajov danymi vlastnikmi) takze takze finticky ze vas kameruju a nemate okolo toho ziadnu informovanost....to tiez nie je vramci legislativneho postoja. Takze s tym psikom by stalo za zmienku si to este vybehat. Poznam to....mam psa 2kg (takze po zemi ani nechodi len na rukach) dokonca chodim schodmi nie vytahom....a som aj predsedkyna bytoveho domu.