stanley_21
02.05.10,20:31
Zdravim, viem ze co sa tyka napadu a ochrany projektov sa toho na tejto stranke napisalo vela, mna by ale zaujimalo ako to je co sa tyka sutaznych projektov ako napr. SUPERSTAR, kde si televizia musela zakupit autorske prava od svedskej spolocnosti, teda ludi, co tomu dali nejaku strukturu a bez ich suhlasu nemohli vysielat takuto relaciu.
Chcel by som tiez spravit nejaky sutazny projekt, aj ked v amerike nieco podobne existuje, chcel by som sa opytat, ci je realne a moozne si to registrovat pre slovensko aby dany projekt bez mojho suhlasu nemohol nikto robit. Volal som aj do BB na urad priemyselneho vlastnictva, ze oni nieco take nerobia a nevedeli mi ani poradit, kde by to bolo realne si patentovat, ak sa to da takto nazvat. Viete mi niekto s tym pomoct ??

Vopred dakujem za radu
Mária27
03.05.10,07:09
Najskôr si nájdi v autorskom zákone, o aké dielo vlastne ide, potom zistíš, či by si sa mohol niekde registrovať, kto by ťa mohol ochraňovať.
profesional
03.05.10,07:15
Nejde o ochranu v zmysle patentovej.
V pripade SUperStar ide o ochranu na 2 frontoch

- ochrana obchodnej znacky - vola sa to na svete vsade rovnako co v prekladoch do roznych jazykov.

- standardna autorskopravna ochrana.

Ta standardna autorskopravna ochrana je postavena na ochrane priebehu scenara, vizualnych prvkov a ich kombinacie, zvucky a pod.

Na to aby mohlo dojst k ucinkom autorskopravnej ochrany, musi dojst k odvysielaniu aspon 1 dielu noveho formatu.
stanley_21
03.05.10,14:14
ide o projekt ako je napriklad clovece nehnevaj sa, ibaze vytvoris vlastnu formu /strukturu/ ako sa postupuje, kto vypada a das tomu nejaky format a urcis striktne pravidla, vyhry a pod. Toto clovece nehnevaj sa je realne registrovat ???

ale kazdopadne dakujem za radu, aspon viem co si mam pozriet a kde mam hladat .. mate u mna caffe =)
profesional
03.05.10,15:30
Samotny princip hry clovece sa podla mna nijako ochranit neda. Ale da sa ochranit napr. vyzor - hoc co i len priblizny - domceka, hracieho pola, poctu poli, textu pravidiel, vyzoru figurok a pod.

Samozrejme ze je len otazkou casu kedy si niekto prisposobi kazdy aspekt vhodnou zmenou tak aby princip ostal zachovany ale vsetko aby bolo ine. Totalna ochrana mozna nie je.
stanley_21
04.05.10,11:28
profesional: to je samozrejme, s tym aj pocitam, ale to moje aby nikto nepouzival a vies mi povedat, kde je to mozne, respektive ako sa to da ochranit??
profesional
04.05.10,12:49
Vsetky materialy, dokumentaciu, zapisky, nakresy, nacrty daj na kopu, daj to do obalky a sup sup na najblizsi notarsky urad a dat to do notarskej uschovy s tym ze o uschove ako aj o obsahu sa vyhotovi notarska zapisnica..