Lila
19.10.05,11:24
Pri kúpe os.automobilu nieje nárok na odpočet DPH. Táto výška DPH zvyšuje cenu obstarania, čiže 343 neúčtujeme. Povedzme, že výška tejto faktúry
včetne DPH je 500.000 Skk.
1./Dobre predpokladám, že do daň. priznania DPH sa táto suma do žiadneho riadku neuvádza ???? Alebo sumu 500.000 Skk treba niekde uviesť??
Yvvetta
19.10.05,09:35
Nikde sa neuvádza táto suma v DP-DPH
Lila
19.10.05,12:05
Ešte jedna otázka: Ako zaevidujete túto DF za os.automobil podľa §70 ? Vyčíslujete aj DPH, ktorú nemožno odpočítať?????
Tweety
19.10.05,12:10
Eviduje sa ako plnenie bez nároku na odpočet DPH. 042/321-faktúra naúčtovanie
Jana Acsová
19.10.05,12:27
Pri kúpe os.automobilu nieje nárok na odpočet DPH. Táto výška DPH zvyšuje cenu obstarania, čiže 343 neúčtujeme. Povedzme, že výška tejto faktúry
včetne DPH je 500.000 Skk.
1./Dobre predpokladám, že do daň. priznania DPH sa táto suma do žiadneho riadku neuvádza ???? Alebo sumu 500.000 Skk treba niekde uviesť??Vybrala som Vám príspevok z témy, ktorú som zadala:http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Obstaranie osobného automobilu tuzemský platiteľ x platiteľ:

Tuzemský predajca automobilov, platiteľ DPH, predáva nový osobný automobil kategórie M1 tuzemskému platiteľovi, ktorého predmetom činnosti nie je kúpa a predaj motorových vozidiel, za protihodnotu. Automobil je dodaný v mesiaci september. Úhrada prebehne v mesiaci október.


Podmienky, ktoré musí splniť predajca z pohľadu ZDPH:
- do 15-tich dní od vzniku daňovej povinnosti vystaví pre kupujúceho doklad, ktorý musí mať všetky náležitosti faktúry v zmysle § 71,
- predajcovi vznikne daňová povinnosť z titulu dodania nového dopravného prostriedku, ktoré je pre neho dodaním tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. a) v mesiaci september. Daňová povinnosť vzniká dňom dodania, ktorým sa rozumie deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník podľa § 19 ods. 1,
-miestom dodania tovaru je SR podľa § 13 ods. 1 písm. a),
- dodávku tovaru zaznamená v záznamovej povinnosti podľa § 70 a zahrnie dodávku tovaru do riadku 03 daňového priznania, súčtového riadku 01 aj s prislúchajúcou daňou v riadku 02 v závislosti od zdaňovacieho obdobia
Podmienky, ktoré má splniť kupujúci z pohľadu ZDPH:
- podľa § 49 ods. 7 nemôže uplatniť odpočítanie dane z osobného automobilu kategórie M1, nakoľko vozidlo bude používať na svoje prevádzkové účely a účtovne ho zaradí do dlhodobého hmotného majetku,
- zaznamenať faktúru podľa § 70 ako prijatý tovar bez možnosti odpočítania dane,
- uviesť daň z prijatého tovaru na riadku 14 daňového priznania, kde sa uvádza daň z tovarov a služieb použitých na účely jeho podnikania. Táto daň sa ďalej v daňovom priznaní neuvádza, nakoľko ju nie je možné odpočítať.

Poznámka:
Ohľadom uvádzania dane na riadku 14 existujú rôzne názory, ja sa prikláňam k uvádzaniu tejto skutočnosti do daňového priznania.
Lila
19.10.05,13:03
Ešte by som chcela vedieť ako zaznamenať DF podľa §70 ako včetne DPH alebo vyčísliť aj DPH, ktorú nemožno odpočítať? T.j. CBD a DPH?
Jana Acsová
19.10.05,13:07
Ešte by som chcela vedieť ako zaznamenať DF podľa §70 ako včetne DPH alebo vyčísliť aj DPH, ktorú nemožno odpočítať? T.j. CBD a DPH?Softvérovo je to spravidla riešené kódom. Nám to vyčísľuje aj DPH, ktorú nemôžeme odpočítať. Čiže v záznamovke je oddelene ZD a DPH, v účtovníctve jednou sumou ako obstaranie vozidla (t.j. vrátane DPH).
Jana Acsová
19.10.05,13:16
Ešte poznámka:

Účtovný zápis (záznam) nemá nič spoločné so záznamom v evidencii podľa § 70 ZDPH.
misurka
15.11.05,09:50
Obstarala som osob. automobil zo zahraničia ešte v oktobri. Doteraz však nemám ešte preklad faktury, tech. preukazu apod. To znamená, že auto ešte nie je prihlásené. Chcem sa spýtať, či môžem už spotrebovanú PHM(pre potreby cesty za prekladateľkou, na doprav. inšpektorát, ap.) zahrnúť do ceny obstarania? A čo s DPH? Dať celú sumu PHM(aj s DPH) ako súčasť ceny obstarania, alebo ju mám vyčleniť a dať jiu do nedaň. nákladov?
Prosím o pomoc, ďakujem!!
misurka
16.11.05,06:05
Prosím, ak máte niekto skúsenosti, poraďte!!!

Obstarala som osob. automobil zo zahraničia ešte v oktobri. Doteraz však nemám ešte preklad faktury, tech. preukazu apod. To znamená, že auto ešte nie je prihlásené. Chcem sa spýtať, či môžem už spotrebovanú PHM(pre potreby cesty za prekladateľkou, na doprav. inšpektorát, ap.) zahrnúť do ceny obstarania? A čo s DPH? Dať celú sumu PHM(aj s DPH) ako súčasť ceny obstarania, alebo ju mám vyčleniť a dať jiu do nedaň. nákladov?
Prosím o pomoc, ďakujem!!
Maxinka
12.09.06,09:29
Firma,s.r.o. kúpila os.auto od platcu DPH, ktorý na FA neuviedol DPH, lebo je vraj auto oslobodené od DPH, lebo má 2 roky. Môže to tak byť?
Zaúčtujem to 042/311?
Môžem ho aj odpisovať?
Ďakujem
Tweety
12.09.06,09:32
Firma,s.r.o. kúpila os.auto od platcu DPH, ktorý na FA neuviedol DPH, lebo je vraj auto oslobodené od DPH, lebo má 2 roky. Môže to tak byť?
Zaúčtujem to 042/311?
Môžem ho aj odpisovať?
Ďakujem 1. Auto nie je oslobodené od dph.
2. Z obstarania OA kategórie M1 nie je nárok na odpočet dph.
3. Zaúčtuješ jeho obstaranie na 042/321, jeho zaradenie 02../042
4. Zaradíš do OS a môžeš odpisovať.
Maxinka
12.09.06,09:36
Ďakujem,
ale keď mi konateľ takú FA doniesol, tak mám im ju teraz poslať naspäť na prepracovanie alebo čo?
Paula
12.09.06,09:36
Firma,s.r.o. kúpila os.auto od platcu DPH, ktorý na FA neuviedol DPH, lebo je vraj auto oslobodené od DPH, lebo má 2 roky. Môže to tak byť?
Zaúčtujem to 042/311?
Môžem ho aj odpisovať?
Ďakujem

Ak dodávateľ neobchoduje s autami a on sám si pri kúpe predmetného auta nemohol uplatniť DPH, potom vám vystavil faktúru správne bez DPH. Na rokoch nezáleží .

Zaúčtuješ 042/321, 022/042 ... odpisovať budeš v 1. odp. skupine
Maxinka
12.09.06,09:49
ĎAKUJEM, pomohli ste mi!!!
andrej_rv
12.09.06,09:58
1. Auto nie je oslobodené od dph.
2. Z obstarania OA kategórie M1 nie je nárok na odpočet dph.

Až tak úplne jednoznačne by som to netvrdil, pretože v zmysle § 42 ZDPH za určitých podmienok dodanie tovaru - vrátane auta - oslobodené je. A medzi tieto oslobodené plnenia patrí zrejme aj auto v otázke Maxinky. Problematika automobilov v príkladoch (vrátane povinností kupujúceho i predávajúceho vo vzťahu k zákonu od DPH) je podrobne uvedená tu:
http://www.porada.sk/t17904-automobil-vo-vztahu-k-dph-v-prikladoch-1-cast.html
timkab
13.09.06,07:58
Podľa zákona o DPH §19 ods.3, písm.k.2. s účinnosťou od 1.1.2006 nedodpočítaná časť DPH u hmotného a nehmotného majetku, ak na jej odpočítanie platiteľ nemá nárok, sa zahrnie priamo do daňových výdavkov, nap.na účet 538.
Jana Acsová
13.09.06,08:59
Podľa zákona o DPH §19 ods.3, písm.k.2. s účinnosťou od 1.1.2006 nedodpočítaná časť DPH u hmotného a nehmotného majetku, ak na jej odpočítanie platiteľ nemá nárok, sa zahrnie priamo do daňových výdavkov, nap.na účet 538.Podľa usmernenia DR SR sa predmetné týka iba platiteľov, ktorí uplatňujú odpočítanie dane koeficientom. V tejto súvislosti bolo upravené aj ustanovenie § 25 ods. 5, kde sa vypustilo písm. c) dotýkajúce sa vstupnej ceny majetku u platiteľa, ktorý uplatňuje pri odpočítaní DPH koeficient.
Súčasťou vstupnej ceny dlhodobého majetku podľa ZDP naďalej ostáva:
- DPH u neplatiteľa dane,
- DPH u platiteľa dane v prípade, že daň nemôže odpočítať.
V postupoch účtovania je to riešené obdobne.
Costruo
19.11.08,10:25
Kto mi poradí ?
V predmete podnikania má firma:
- nepravidelná osobná preprava vykonávaná cestnými osobnými vozidlami, ktoré majú okrem miesta pre vodiča najviac 8 miest na sedenie
Zaujímalo by ma, či pri kúpe nového osobného vozidla má firma nárok na odpočet DPH, ak sa vozidlo bude využívať na hore uvedené účely
babi2
19.11.08,10:50
Nárok na odpočet DPH pri kúpe osobného auta
má iba ten kto autá predáva, alebo prenajíma.
Takže táto firma, ktorá robí osobnú prepravu nemá nárok na odpočet.
Costruo
20.11.08,05:41
Ďakujem, môj názor bol tiež taký, ale potrebovala som to ešte
overiť
Costruo
24.03.09,13:07
Babi2, potrebovala by som konkrétnejšie vysvetlenie na odpočet
DPH pri kúpe os.automobilu. Aký to má byť prenájom ?
Je to len finančný lízing, opertívny lízing, alebo aj obyčajný pre-
nájom pre inú firmu podľa zmluvy o prenájme, kde sú dohodnuté všetky potrebné náležitosti.
Ďakujem
Costruo
28.05.09,12:20
Stále mi to nie je celkom jasné, ako je odpočet DPH pri kúpe osobného automobilu, ak v predmete podnikania je prenájom os.vozidla. Komu sa môže prenajímať osobné vozidlo ?, nájomca musí byť podnikateľ ?, musí sa využívať vozidlo na strane nájomcu na podnikanie - na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
Prosím, kto má s tým nejaké skúsenosti, nech mi poradí.
macula
28.05.09,12:30
Stále mi to nie je celkom jasné, ako je odpočet DPH pri kúpe osobného automobilu, ak v predmete podnikania je prenájom os.vozidla. Komu sa môže prenajímať osobné vozidlo ?, nájomca musí byť podnikateľ ?, musí sa využívať vozidlo na strane nájomcu na podnikanie - na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
Prosím, kto má s tým nejaké skúsenosti, nech mi poradí.

Môže to byť klasická autopožičovňa, kde sa požičiavajú autá a je jedno či sa auto požičia podnikateľovi, alebo súkromnej osobe.