jarka.d
02.05.10,21:17
Kto mi pomoze_
Moja sestra alkoholicka predala mamin byt,ktora po zdravotnej stranke nebola schopna vykonavat rozne ukony,sama si kupila garzonku a nechala zvysne peniaze,maminu dala do hospicu a mne nic nedala.Je mozne este ziskat pre maminu nejake peniaze?da sa to nejako este napadnut?Moja mailova schranka jarkaduriskova@pobox.sk
ludex
02.05.10,19:34
Myslím,že toto je otázka na dlhú debatu u právnika!
Pretože,aby si dostala fundovanú odpoveď,je treba
poznať odpoveďe na veľa,velmi veľa otázok! :confused:
jarka.d
02.05.10,19:43
bude so mnou pravnik rozpravat ked nemam ziadne papiere a nema ich ani mamina?
Mária27
02.05.10,19:45
Z akého právneho dôvodu sestra zastupovala mamu? Dala jej mama splnomocnenie? Bola mama zbavená svojprávnosti?
jarka.d
02.05.10,19:48
co som len vyrozumela podpisala nejaky papier nejakej maklerke ze ju bude zastupovat ale nebola zbavena svojpravnosti
Mária27
02.05.10,19:52
Takže mama dala súhlas na zastupovanie. Potom si asi bude môcť už len vymáhať peniaze, ktoré jej sestra neodovzdala.
Xanti
02.05.10,19:53
Takže mama dala súhlas na zastupovanie. Potom si asi bude môcť už len vymáhať peniaze, ktoré jej sestra neodovzdala.
Náhodou nemusí byť taký súhlas zo zastupovaním pri predaji overený notárom. Plná moc?

Tam čosi smrdí.
jarka.d
02.05.10,19:54
takze je sanca aspon na tie peniaze.dakujem snad to dopadne v mamin prospech.
arizona
02.05.10,19:55
Kto mi pomoze_
Moja sestra alkoholicka predala mamin byt,ktora po zdravotnej stranke nebola schopna vykonavat rozne ukony,sama si kupila garzonku a nechala zvysne peniaze,maminu dala do hospicu a mne nic nedala.Je mozne este ziskat pre maminu nejake peniaze?da sa to nejako este napadnut?Moja mailova schranka jarkaduriskova@pobox.sk

Bola matka zbavená svojprávnosti na právne úkony? Ak áno, kto bol jej opatrovníkom? Kto sa o matku staral ?
Videla si tú zmluvu ? Si si istá, že byt predala sestra a nie matka? Kto tam bol podpísaný ako predávajúci?
atd, atd. musíš napísať viac podrobností...
jarka.d
02.05.10,19:55
to s tym overenim si myslim aj ja ze by to tam malo byt,
jarka.d
02.05.10,19:59
mamina nebola zbavena svojpravnosti,Ja som asi 16 rokov prec z bytu sestra sa starala tam o babku sice nie vzdy v triezvom stave ale dajme tomu ze starala.minuly rok babka zomrela a ostala v tom byte ktory patril mame byvat ,pila a vodila tam rovnakeho priatela o maminu sa moc dobre nestarala ja som sa tam nemohla ani priblizit lebo sa mne a mojej rodine ten priatel vyhrazal minuly tyzden som sa dozvedela ze predava byt ze sa spojila s nejakou maklerkou ktora vsetko vybavovla
jarka.d
02.05.10,19:59
len mi bolo povedane ze ja nedostanem nic teda od tej maklerky a maminu supli do hospicu to je cele co viem
Xanti
02.05.10,20:01
len mi bolo povedane ze ja nedostanem nic teda od tej maklerky a maminu supli do hospicu to je cele co viem
Over na www.katasterportal.sk kto je vlastníkom bytu. A ked tak treba ísť za právnikom alebo skôr za vyšetrovateľom lebo to vyzerá ako podvod.
ludex
02.05.10,20:06
A kde si bola Ty,keď Tvoja sestra predávala mamin byt a keď
si kupovala garsónku a mamu dávala do hospicu?
Alebo to zvládla za noc? :confused:
Mária27
02.05.10,20:23
minuly tyzden som sa dozvedela ze predava byt ze sa spojila s nejakou maklerkou ktora vsetko vybavovla

Možno ešte nie je byt prevedený. Kontaktujte kataster, nech mama odstúpi od zmluvy ... podľa toho, čo sa vlastne vykonalo. Pozisťujte to a konajte rýchlo.
jarka.d
02.05.10,20:25
ja mam svoju rodinu takze uz 16 rokov nebyvam s mamou.
jarka.d
02.05.10,20:25
vobec neviem kde mam zacat
ludex
02.05.10,20:36
vobec neviem kde mam zacat


V prvom rade presne zistit,podrobnosti a okolnosti predaja a
na základe zistených vecí,sa rozhodnúť ako ďalej postupovať!

Je v tom stráááááááášne vela :confused::confused::confused::confused::confused: :confused:!
lalusik
04.05.10,06:16
Dobry den,

chcem sa spytat,moja sestra uz v minulosti doopatrovala naseho dedka a pritom sa nastahovala do jeho domu,ked dedko zomrel,zrazu vytiahla neaky papier,ze dedko prepisuje dom na nu.Teraz sa zacala starat o nasu mamu,pobera opatrovatleske davky a nasa mama byva s nou v dome,ktory sestra zdedila....chcem sa spytat,ci pri doopatrovani nema neaky narok na mamin byt,alebo nieco take,pretoze syn ma uz rodinu a nemaju ist kam byvat,tak by som odkupil sestrinu polovicu a nechal by som syna byvat v maminom byte.
plackoo
04.05.10,06:38
Dobry den,

chcem sa spytat,moja sestra uz v minulosti doopatrovala naseho dedka a pritom sa nastahovala do jeho domu,ked dedko zomrel,zrazu vytiahla neaky papier,ze dedko prepisuje dom na nu.Teraz sa zacala starat o nasu mamu,pobera opatrovatleske davky a nasa mama byva s nou v dome,ktory sestra zdedila....chcem sa spytat,ci pri doopatrovani nema neaky narok na mamin byt,alebo nieco take,pretoze syn ma uz rodinu a nemaju ist kam byvat,tak by som odkupil sestrinu polovicu a nechal by som syna byvat v maminom byte.

Ak to bola darovacia zmluva za života dedka a riadne spísaná - je to OK.
Má nárok. A veľký !!!!! Minimálne MORÁLNY .

PS
A že sa tak syn nepodujal doopatrovať svoju babku ??
Mgr.Shrek
04.05.10,06:41
Dobry den,

chcem sa spytat,moja sestra uz v minulosti doopatrovala naseho dedka a pritom sa nastahovala do jeho domu,ked dedko zomrel,zrazu vytiahla neaky papier,ze dedko prepisuje dom na nu.Teraz sa zacala starat o nasu mamu,pobera opatrovatleske davky a nasa mama byva s nou v dome,ktory sestra zdedila....chcem sa spytat,ci pri doopatrovani nema neaky narok na mamin byt,alebo nieco take,pretoze syn ma uz rodinu a nemaju ist kam byvat,tak by som odkupil sestrinu polovicu a nechal by som syna byvat v maminom byte.

Záleží na tom, či k dedeniu dôjde na základe zákona alebo závetu.

Ak podľa závetu, tak deti poručiteľa sú tzv. neopomenuteľní dedičia, tzn, že musia dediť, maloleté toľko, čo by im pripadlo pri dedení zo zákona, plnoleté minimálne polovicu toho, čo by im pripadlo zo zákona.

Pri dedení zo zákona dedia v prvej skupine poručiteľove deti a manžel, rovnakým dielom.

Tzn. Ak žije manžel poručiteľa, tak sa dedičstvo najprv rozdelí na dve polovice, tzv. vyporiadanie BSM. Jedna polovica pripadne hneď manželovi.
Druhá polovica je predmetom dedičského konania a tá sa potom delí medzi manžela a deti poručiteľa rovnakým dielom, tzn. ak žije manžel a dve deti, tak manžel 1/2+1/6 a deti po 1/6 majetku poručiteľa.

Ak manžel nežije, tak dedia len deti poručiteľa rovnakým dielom. Tzn. Dve deti, každé 1/2.

Ak náhodou niektoré z detí nededí, lebo napr. nežije, dedia jeho podiel jeho potomci. Tzn. Jedno dieťa žije, jedno už nie a malo dve deti tak: 1/2 dieťa poručiteľa, a po 1/4 deti zosnulého dieťaťa poručiteľa.


Zhrnutie: Pokiaľ tvoja mama nedaruje dom sestre pred smrťou, alebo ťa nevydedí, nemá nárok na celý dom a jej podiel pokojne môžeš odkúpiť.
Mária27
04.05.10,07:21
Dobry den,

chcem sa spytat,moja sestra uz v minulosti doopatrovala naseho dedka a pritom sa nastahovala do jeho domu,ked dedko zomrel,zrazu vytiahla neaky papier,ze dedko prepisuje dom na nu.Teraz sa zacala starat o nasu mamu,pobera opatrovatleske davky a nasa mama byva s nou v dome,ktory sestra zdedila....chcem sa spytat,ci pri doopatrovani nema neaky narok na mamin byt,alebo nieco take,pretoze syn ma uz rodinu a nemaju ist kam byvat,tak by som odkupil sestrinu polovicu a nechal by som syna byvat v maminom byte.
Bez ďalšieho nemá nárok na mamin byt, mali by ste ho dediť. Mama jej ho však môže darovať, napísať závet a pod. Jednoducho, opäť sa môže vytiahnuť nejaký papier.
lalusik
09.05.10,20:18
babka nechce ist do toho bytu uz ani vkrocit,neviem preco,ale boji sa...