hanusvas
03.05.10,07:51
Neviete niekto prosim poradit ake muoze mat dosledky ak niekto postrieka jablone v dobe plneho kvetu pripravkom Karate (insekticid)? Dakujem vopred.
hanusvas
05.05.10,06:46
To som mal teda skutocne o uzivateloch www.Porada vyssiu mienku. Asi som bol pekne naivny...
Bionda
05.05.10,12:30
;) ale ak niekto nevie- tak neodpovie, nuž sa nečuduj, zrejme s tým nemal nikto skúsenosti- tak by to malo byť. Poviem vlastný názor, nemalo by sa stať úplne nič, jedine môžú opadať kvety- nebudú opelené ( hold neviem účinok na včely ) uvidíš , a ak odolá, po odkvitnutí už treba postriekať jablone.
willma
05.05.10,15:05
To som mal teda skutocne o uzivateloch www.Porada (http://www.Porada) vyssiu mienku. Asi som bol pekne naivny... Vieš ono to bude asi tým, že užívatelia porady si užívajú a tí čo sú ochotní poradiť sa musia občas venovať aj v práci. Prípadne ako už bolo napísané nik s tým nemá skúsenosť, tak nepíše blbiny.
hanusvas
06.05.10,08:51
Odpovedam to Bionda aj Willma sucasne..
Moja odpoved sa tyka mojej roztrpcenosti, ze som nedostal od nikoho radu. Tak upresnujem. Ja to citatelom porady nezazlievam, z emi neporadili. Niktonie je predsa povinny. Ale skutocne som si kedysi, ked som sa sem registroval myslel, aspon mnohi 'poradaci' sa vyjadrovali s takym sebavedomim, ze vo mne mylne vyvolali pocit, ze tu je vela odbornikov na mnohe specificke temy. A kedze vidim, ze diskusie v sekcii zahrada su tiez celkom bohate a kosate, ocakavals om, ze sa tu nachadza niekto kto ma aspon priemerne polnohospodarske znalosti. Medzi nami, moja otazka nie je ziadny high-tech problem...Ale, asi som podcenil jednu skutocnost....mam taky dojem, ze tuto stranku kedysi povodne zakladali uctovnici. A tym je determinovana asi i miera miestnych odbornych zahradkarskach znalosti..P.S. a este jedna vec ma zaraza. Analyza nazvov tem na ktore sa v sekcii zahrada otvaraju diskusie napoveda sama za seba...same orchideje, pestovanie kvetiniek, analyza vuoni a ruozne balkonove praktiky napovedaju same o sebe...P.P.S. ja som vlastne na porade este nikdy nedostal ziadnu pouzitelnu radu na otazky ktore kladiem. A to som presvedceny, ze boli vsetko navysost prakticke temy. Iba raz som sa pohadal so psickarmi....A ked uz sme pri tom, mam tu dalsiu otazku. Pozna niekto indikacie medikamentu, ktory sa vola coxtral? Dik vopred...(ha! ha!)
arizona
06.05.10,09:10
Odpovedam to Bionda aj Willma sucasne..
Moja odpoved sa tyka mojej roztrpcenosti, ze som nedostal od nikoho radu. Tak upresnujem. Ja to citatelom porady nezazlievam, z emi neporadili. Niktonie je predsa povinny. Ale skutocne som si kedysi, ked som sa sem registroval myslel, aspon mnohi 'poradaci' sa vyjadrovali s takym sebavedomim, ze vo mne mylne vyvolali pocit, ze tu je vela odbornikov na mnohe specificke temy. A kedze vidim, ze diskusie v sekcii zahrada su tiez celkom bohate a kosate, ocakavals om, ze sa tu nachadza niekto kto ma aspon priemerne polnohospodarske znalosti. Medzi nami, moja otazka nie je ziadny high-tech problem...Ale, asi som podcenil jednu skutocnost....mam taky dojem, ze tuto stranku kedysi povodne zakladali uctovnici. A tym je determinovana asi i miera miestnych odbornych zahradkarskach znalosti..P.S. a este jedna vec ma zaraza. Analyza nazvov tem na ktore sa v sekcii zahrada otvaraju diskusie napoveda sama za seba...same orchideje, pestovanie kvetiniek, analyza vuoni a ruozne balkonove praktiky napovedaju same o sebe...P.P.S. ja som vlastne na porade este nikdy nedostal ziadnu pouzitelnu radu na otazky ktore kladiem. A to som presvedceny, ze boli vsetko navysost prakticke temy. Iba raz som sa pohadal so psickarmi....A ked uz sme pri tom, mam tu dalsiu otazku. Pozna niekto indikacie medikamentu, ktory sa vola coxtral? Dik vopred...(ha! ha!)
Mal by si si uvedomiť jedno : Porada nezamestnáva žiadnych odborníkov a ani poradcov.
Radia iba ochotní členovia, aj tí radia zdarma a vo voľnom čase.
Ty si vlastne tiež jeden z nich, ale tvoje príspevky sú zväčša otázkou, alebo si niekde "rypneš" ... ale neradíš. Prečo ?

V čom si ty odborník? Prečo neradíš aj ty iným a len frfleš, ako ti nik neporadí... Možno niekto iný čaká na radu od teba :rolleyes:;)

Máš pravdu, Porada vznikla ako pomôcka pre účtovníkov, ostatné témy sú viac- menej hobby . Účtovník si skôr nájde čas na vypestovanie muškátov, či orchideí na okne,ako na obhospodarovanie ovocného sadu.
Takže, ak hľadáš nejaké konkrétne fundované odpovede z niektorej oblasti, hľadaj aj stránky s iným zameraním.

Možno nejaké odpovede nájdeš aj na googli (http://www.google.com/search?q=+postrek+insekticidom+v+dobe+plneho+kvetu&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a), ked si tu nenašiel odborníka na tvoj problém...
JarkaL
06.05.10,09:16
Toto je z googla:
http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/detail/coxtral-4595.html

Moja osobná skúsenosť s coxtralom: mne veľmi nepomohol, museli mi predpísať niečo silnejšie.

Čo sa týka pôvodnej otázky, tak o tom viem len toľko, že môj manžel vždy počká, kým kvety odkvitnú až potom strieka, alebo kupuje taký postrek, kde je napísané, že neškodí včelám.
Bionda
06.05.10,09:26
Odpovedam to Bionda aj Willma sucasne..
Moja odpoved sa tyka mojej roztrpcenosti, ze som nedostal od nikoho radu. Tak upresnujem. Ja to citatelom porady nezazlievam, z emi neporadili. Niktonie je predsa povinny. Ale skutocne som si kedysi, ked som sa sem registroval myslel, aspon mnohi 'poradaci' sa vyjadrovali s takym sebavedomim, ze vo mne mylne vyvolali pocit, ze tu je vela odbornikov na mnohe specificke temy. A kedze vidim, ze diskusie v sekcii zahrada su tiez celkom bohate a kosate, ocakavals om, ze sa tu nachadza niekto kto ma aspon priemerne polnohospodarske znalosti. Medzi nami, moja otazka nie je ziadny high-tech problem...Ale, asi som podcenil jednu skutocnost....mam taky dojem, ze tuto stranku kedysi povodne zakladali uctovnici. A tym je determinovana asi i miera miestnych odbornych zahradkarskach znalosti..P.S. a este jedna vec ma zaraza. Analyza nazvov tem na ktore sa v sekcii zahrada otvaraju diskusie napoveda sama za seba...same orchideje, pestovanie kvetiniek, analyza vuoni a ruozne balkonove praktiky napovedaju same o sebe...P.P.S. ja som vlastne na porade este nikdy nedostal ziadnu pouzitelnu radu na otazky ktore kladiem. A to som presvedceny, ze boli vsetko navysost prakticke temy. Iba raz som sa pohadal so psickarmi....A ked uz sme pri tom, mam tu dalsiu otazku. Pozna niekto indikacie medikamentu, ktory sa vola coxtral? Dik vopred...(ha! ha!)
Odpoviem hlavne za seba- ak niečo poradím, vždy na základe nejakých skúseností a tým buď chýb alebo úspechov a myslím si, že väčšina tu píšúcich tak isto. :)
hanusvas
06.05.10,10:13
Dakujem ha http, aj za nazor na postrek. Ze to uskodi neskodlivemu hmyzu v dobe opelovania je mi jasne, o tom niet pochyb. Len som nevedel ci to moze aj poskodit nejako strom, alebo urodu. Ci sa nemuoze stat, ze strom bude bez urody alebo tak nejako. Ale odpoved do tejto miery mi staci, uz som sa ukludnil po soku. Pocka sa a uvidi sa ...Pekny den prajem
hanusvas
06.05.10,10:15
Ten link je spickovy. Presne nieco take som hladal...
Bionda
06.05.10,10:32
Inak Karate 2,5WG - ak si myslel lebo je aj Karate Zeon 5SC a aj Karathane LC ( tento je na múčnatku egreš, jabloň, petržlen, mrkva, ruže, uhorka,vinič) tie prvé Karate sú kontaktné a ak som dobre pozrela, nemali by mať ani škodlivosť pre včely- t.j. opelenie by mohlo prebehnúť.
Ešte jedna otázka čo si šiel postrekovať- myslím tým akého škodcu? ( kvetovku, obaľovač, podkopáčik?)

A ohľadom lieku v mojom ponímaní - je lepšie , že patrí k nesteroidným antireumatikám a protizápalovým liekom
hanusvas
06.05.10,10:47
Bionda, isiel som po krku obalovacovi. A to bol aj dovod, ktory ma zmiatol. Ja som totiz vedel o tej informacii, ze v obdobi kvitnutia by sa nemalo striekat. Ale, kedze som ohladne obalovaca vedel, ze ten sa dostava do plodu uz v etape kvetu, tak som akosi podvedome nemal zabrany striekat v dobe kvitnutia, s myslom - vykantrit to hned v zarodku. Az ked bolo dokonane spomenul som si, ze bezne sa v kvete nestrieka...Inak ak Tebe dakujem za snahu. P.S. Ja som Vas (vsetkych ktori sa zacali vyjadrovat v tomto threade) nechcel svojou zatrpknutou odpovedou vyburcovat k tomu aby ste zacali horuckovito zhanat podklady pre odpoved an moj dotaz. Ako som uz raz hore vyssie pisal, ja akcpetujem skutocnost, ze ked raz niekto nema skusenost (nevie), tak proste neodpoveda. Iba som sa ponosoval, ze sopm prekvapeny, ze sa nenajde nikto pre koho je uplna malina odpovedat mi spakruky dvoma vetami ...a z hlavy.
hanusvas
06.05.10,10:48
Bionda, ano, bolo to Karate Zeon, nie Karathane, to je uplne iny postrek, s inou indikaciu..
Bionda
06.05.10,10:55
ale prvé ošetrenie proti obaľovačovi sa robí v máji v posledných dňoch alebo prvých dňoch júna- proti drúhej generácii v poslednej dekáde júla. Proti obom generáciám sa odporúča robiť postrek v dvojtýždňových intervaloch.
Potom u obaľovača a pri Karate je ochranná doba 28 dní! Také Calypso má len 14 dní ochr. d.
:D:D:D teraz radšej ošetri jablone proti chrastavitosti a múčnatke, piliarke ( napr. Zolone EC), mére (Zolone EC) - robí sa pred a po kvitnutí - najmä za daždivého počasia nap.Rubigan 12EC alebo Vectra 10SC ( chrastav. +múčnatka)a pod.
hanusvas
06.05.10,10:56
Bionda, nie, opravujem sa. Bol to Karate 2,5 WG asi....ale urcite to nebol Karathane. A urcite to bol insekticid a bol urceny specialne proti obalovacovi. Pjekny den!
Bionda
06.05.10,11:10
- mám pre teba tip- Biobit WP a BIOBIT XL - prírodné kmene baktérii Bacillus thuringiensis - ničí napr. aj húsenice obaľovača jablčného a piadiviek a pod. - nie sú škodlivé pre človeka, nie je čakacia doba, neničia užitočný hmyz. ;)
karino
17.05.10,09:24
ahojte uz som to tu niekde pisal na obalovaca pouzivam feromonovy lapac ktory signalizuje kedy je nalet malych motilikov najvacsi .teraz to pocasie asi vyriesi za nas.pisem o jabloniach a treba si vyberat odrody rezistentne na choroby.cim budeme menej pouzivat chemiu.lapace na obalovac sa daju objednat v bio tomal Ruban.ahojte