kath
03.05.10,08:05
Zdravím,
pokiaľ chcem predávať naše výrobky aj do zahraničia (zatiaľ len v rámci EU prostredníctvom ebay), je nutné byť platcom DPH, alebo nie?
A pokiaľ objednávky budú nižšej hodnoty (do 150eur), nebudem musieť riešiť colnicu a Intrastat?
profesional
03.05.10,06:09
Ono, na zaciatku nie. Ale ono sa to neodvyja od toho aku mas obchodnu platformu, tj. ci predavas cez web, cez ebay, po telefone alebo inak.
Dolezite je, ze sa budes musiet stat platcom DPH v kazdej krajine v ktorej prekrocis hranicu stanovenu zakonom prislusnej krajiny.
DPH je ale istitut ktory pozna prevazne EU. Pri predajoch mimo EU ta pravdepodobne nic take necaka.
kath
03.05.10,06:16
a tá hranica, akú spomínaš, ide o hranicu určenú pre je jeden predaj alebo predaje v rámci nejakého obdobia...?

totiž nie sme platcami DPH, zatiaľ sa nám to ani neoplatí, no chceli by sme sa rozšíriť aj do zahraničia. EÚ preto, aby sme nemuseli vystavovať JCD.

a nevie náhodou niekto, či pri predaji strieborných šperkov neplatia nejaké zvláštne pravidlá?
profesional
03.05.10,06:46
Kazdy stat ma stanovene svoje vlastne hranice, ale postupne sa v ramci EU pracuje na ich harmonizacii. Ide o hranicu za casove obdobie. Obvykle je toto obdobie 12 po sebe iducich kalendarnych mesiacov. Vacsina statov ma tuto hranicu medzi 40.000 a 60.000 Eur za 12 po sebe iducich kalendarnych mesiacov.

Na strieborne sperky sa nevztahuju ziadne zvlastne predpisy s vynimkou:

A. Ak su sperky vyrobene nie z klenotnickeho striebra ale z investicneho striebra

B. Ak sperky obsahuju kamene nie klenotnickej kvality ale ak ide o investicne diamanty

V tychto dvoch pripadoch ide o pozitivne obmedzenia. Tj. na investicne kovy a investicne diamanty sa DPH nevztahuje vobec a tieto sa nezapocitavaju do obratu pre ucely nutnej registracie k DPH, nakolko investicne kovy a investicne diamanty su trvale v ramci celej EU oslobodene od DPH.
kath
03.05.10,06:58
dakujem :) a este nieco... teda pokial veci nebudu vyssej hodnoty, nemusim teda riesit colnicu a Intrastat, ze?
dilla
05.05.10,14:29
Ja by som tiež chcel začať predávať do CR. Vlastne už mám aj nejaké objednávky do CR :)
Je nejaký zákon čo určuje počítať si obrat do danej krajiny?
Resp. asi ten intrastat ale to sa týka exportu 400 000 EUR

INTRASTAT-SK (http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=3752)
Dáša_
05.05.10,16:13
Ja by som tiež chcel začať predávať do CR. Vlastne už mám aj nejaké objednávky do CR :)
Je nejaký zákon čo určuje počítať si obrat do danej krajiny?
Resp. asi ten intrastat ale to sa týka exportu 400 000 EUR

INTRASTAT-SK (http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=3752)

musíš si preštudovať zákon o DPH krajiny, kam dodávaš. Ak prekročíš istú hranicu, tak sa môžeš stať platiteľom DPH v danej krajine. Je to vlastne z toho dôvodu, že DPH by mala patriť tej krajine, kde sa daný tovar "spotrebuje", je vlastne príjmom štátneho rozpočtu danej krajiny.