polis1
03.05.10,10:34
Dobrý den

možem poprosit o radu, teraz mi priniesli fakturu z marca a sme mesačný platci DPH, takže musím podať dodatočné dan. priznanie.

v riadnom sme mali vlast.danovú povinnosť 508,01 EUR

s teraz tam na tej faktury je dph 108,30 Eur

takže po novom to dam do riadku 36 sumu: 108,30 eur alebo tam ide tá suma tj. 108,30 z tej faktury a potom dam pojde dan na uhradu do riadku 37: 399,74 eur
liba2
03.05.10,08:39
Tamila
03.05.10,08:44
Ešte dodám, DDP môžeš podať, ale nemusíš. Môžeš si daň uplatniť na odpočet hocikedy do konca kalendárneho roka.
polis1
03.05.10,09:19
takže nebude problém v tom, keď si danú faktúru uplatníme v apríli danú sumu. dakujem za radu
Tweety
03.05.10,09:21
Troška § zo Zákona o dph:
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
ccokoladecka
06.05.10,13:07
rada by som sa k tejto téme tiež niečo spýtala... mám podopný problém, ktorý neviem ako najlepšie riešiť. Až teraz som dostala paragon z 31.3 - nákup tlačív. Budem o ňom účtovať v apríli, ale neviem, čo s DPH. Je to len smiešna suma 3,89 €, ale neviem, či bude lepšie keď dám doklad na náklady na repre a DPH neuplatním, alebo si ju môžem uplatniť aj v apríli? v §51 sa píše len o faktúre, neviem, či sa to vzťahuje aj na ostatné doklady. môžete mi poradiť?
evina
06.05.10,13:14
rada by som sa k tejto téme tiež niečo spýtala... mám podopný problém, ktorý neviem ako najlepšie riešiť. Až teraz som dostala paragon z 31.3 - nákup tlačív. Budem o ňom účtovať v apríli, ale neviem, čo s DPH. Je to len smiešna suma 3,89 €, ale neviem, či bude lepšie keď dám doklad na náklady na repre a DPH neuplatním, alebo si ju môžem uplatniť aj v apríli? v §51 sa píše len o faktúre, neviem, či sa to vzťahuje aj na ostatné doklady. môžete mi poradiť?

Môžeš uplatniť do konca roka...
Ak pozrieš §71 ods. 5, zistíš, že aj bloček z ERP je považovaný za faktúru
liba2
06.05.10,13:15
rada by som sa k tejto téme tiež niečo spýtala... mám podopný problém, ktorý neviem ako najlepšie riešiť. Až teraz som dostala paragon z 31.3 - nákup tlačív. Budem o ňom účtovať v apríli, ale neviem, čo s DPH. Je to len smiešna suma 3,89 €, ale neviem, či bude lepšie keď dám doklad na náklady na repre a DPH neuplatním, alebo si ju môžem uplatniť aj v apríli? v §51 sa píše len o faktúre, neviem, či sa to vzťahuje aj na ostatné doklady. môžete mi poradiť?
Najlepšie bude prečítať si celý zákon o DPH a mať ho poruke. :)
Aj doklad z ERP je pre účely DPH faktúra, takže môžeš uplatniť v apríli, keď ho aj zaúčtuješ.
Prečo by si nákup tlačív dávala do repre? ;)
ccokoladecka
06.05.10,13:27
:) listujem v nom casto, ale som zaciatocnik. dakujem za radu, pomohla mi.... ale samozrejme zakon musim nacitat co najskor :)